News:

SMF 2.1.4 has been released! Take it for a spin! Read more.

Main Menu

ti xriazome gia na mporoun na anevazoun arxeia;

Started by ArXwN, July 20, 2006, 10:18:13 AM

Previous topic - Next topic

ArXwN

ti xriazome gia na mporoun na anevazoun arxeia ston dikomou server;;;;;;;;; :-[
ime oligon ti asetos  ke ta aglikamou xalia efxaristo ;)

Kassianos

Για να μπορέσεις να ανεβάσεις αρχεία στο server χρειάζεσαι έναν FTP Client. Πλέον είναι αρκετοί, ενώ πολλοί απ' αυτούς είναι δωρεάν.
Αρκετοί απ' αυτούς έχουν γραφικό περιβάλλον, παρόμοιο με αυτό του windows explorer, παρέχοντας οικείο περιβάλλον, στο οποίο μπορείς να μεταφέρεις με drag and drop αρχεία από το φάκελο του υπολογιστή σου, στο φάκελο του remote server.
Μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση και να λάβεις (download) αυτόν που καλύπτει τις ανάγκες σου, στο C|Net (http://www.download.com) ή στο tucows (http://www.tucows.com/Windows/).

* Η αγγλική δεν είναι επίσημη γλώσσα του ελληνικού κράτους, απ' όσο θυμάμαι. Είναι όμως μια αναγκαστικά χρήσιμη γλώσσα, καθώς επιβλήθηκε σαν η "επίσημη" γλώσσα του διαδικτύου.
Τα greeklish είναι μια ασθένεια του παρελθόντος, καθώς ελάχιστοι Η/Υ δεν έχουν ελληνικές γραμματοσειρές εγκατεστημένες, ενώ σχεδόν όλα τα λειτουργικά συστήματα δίνουν τη δυνατότητα να γράψει κάποιος - τουλάχιστον - στη δημοτική.

ArXwN

Ευχαριστώ  φίλε 
Σωστά αυτά που λες για τα ελληνικά   αλλά .
Ίσως έγραψα λάθος την ερώτηση μου , εννοώ πώς μπορούν από το φόρουμ .
Τι πρέπει να κάνω για να βάλω έστω ένα κουμπάκι πατώντας στο να ανεβάζουν και να κατεβάζουν  http://omiros.myftp.org
:-[

Kassianos

Για να μπορούν να ανεβάζουν αρχεία τα μέλη μιας κοινότητας στο φόρουμ της χρειάζεσαι ένα mod (modification) όπως τον download manager του TinyPortal. Έχω την εντύπωση πως υπάρχει αυτό το mod και για το SMF χωρίς να χρειαστεί να εγκαταστήσεις το Tinyportal, αλλά θα σε παρέτρεπα να εγκαταστήσεις το TinyPortal, για το οποίο κάποιοι συμπατριώτες μας έκαναν μια πολύ καλή προσπάθεια και το μετέφρασαν. Με το TinyPortal θα μπορέσεις να αξιοποιήσεις αρκετές από τις λειτουργίες του SMF με μεγαλύτερη καλαισθησία και ευκολία.

Αναζήτηση για modifications: http://mods.simplemachines.org/?action=search;basic_search=download
TinyPortal: http://www.tinyportal.net/smf/index.php?action=tpmod;dl

Επίσης, θα πρέπει να έχουν τα μέλη το δικαίωμα να λαμβάνουν και να αποστέλλουν αρχεία στο φόρουμ, κάτι που ρυθμίζει ο administrator, από τον Πίνακα Διαχείρισης  ;)

* Η ελληνική γλώσσα είναι πολύ ωραία και χαίρομαι που μοιραζόμαστε παρόμοιους δρόμους έκφρασης.

** Ελπίζω αυτή τη φορά να κατάλαβα τι ακριβώς θέλεις να κάνεις...

mforum

Ισως να κάνεις την δουλειά σου αν επιτρέψεις επισύναψη αρχείων στην απάντηση.  :)

ArXwN


agridoc

Αν και έχει απαντηθεί, επειδή πήρα και PM

Η δυνατότητα λήψης και αποστολής συνημμένων ρυθμίζεται για κάθε ομάδα από την Διαχείριση -> Διαχείριση δικαιωμάτων -> Τροποποίηση (ομάδας)
Συνημμένα
  Εμφάνιση συνημμένων   
  Αποστολή συνημμένων
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

mforum

Επίσης, στην διαχείρηση => Δημόσια συζήτηση => Συνημμένα και πορτραίτα  ,,, έχει κάποιες χρήσιμες ρυθμίσεις.  :)

Kassianos

Λόγω της τεχνικής* του υφής παραθέτω το μήνυμα που έλαβα από τον "ArXwN".

Quote from: ArXwN on July 22, 2006, 08:34:30 AM
Ευχαριστώ έκανα  ότι μου είπες  Αλλά  μου βγάζει  το  μήνυμα
2: unlink() [<a href='function.unlink'>function.unlink</a>]: Permission denied
Αρχείο: P:\server\xampp\htdocs\Sources\TPdlmanager.php
Γραμμή: 93



* Για αποφυγή οποιασδήποτε παρεξήγησης αναφέρω πως ποτέ δεν θα μετέφερα ή θα αναφερόμουν σε μήνυμα μέλους που θα περιείχε προσωπικές απόψεις, ή δεδομένα. Η παράθεση έγινε για να μπορέσει ο χρήστης να βοηθηθεί από την κοινότητα, καθώς προσωπικά δεν μπορώ με τις γνώσεις που έχω να τον καλύψω.
Επίσης να επισημάνω στα μέλη της κοινότητας που δεν έχουν αρκετές γνώσεις για τα φόρα, πως τα προσωπικά μηνύματα είναι για "προσωπικά" θέματα. Τις απορίες μας ή τις λύσεις στα προβλήματα που συναντάμε τις δημοσιοποιούμε, για να μπορέσουν και άλλοι φίλοι μας να βοηθηθούν.
Αυτή είναι η προσωπική μου τοποθέτηση, αν και νομίζω πως συμφωνούν και άλλοι μαζί μου. Εγώ τουλάχιστον δίνω σε όλα τα μηνύματα την ίδια προσοχή.

mforum

Καταρχήν να συμφωνήσω στο ότι η βοήθεια πρεπει να δείνετε δημόσια έτσι ώστε να εποφελούντε όλοι.  :)
Οσον αφορά το σφάλμα, έχω να πω:
Φαίνεται ότι έχει στήσει τοπικό σέρβερ, συγκεκριμένα τον xampp.Δεν ξέρω τι ακριβώς ήθελε να κάνει και τι εκανε τελικά για να του εμφανιστεί το σφάλμα, αλλά φαίνεται πως είναι πρόβλημα με τα permissions.Κάποιο php script δημιούργησε έναν φάκελο που λόγο σεταρίσματος της διαχείρησης των php αρχείων στο σέρβερ δεν του δίνει δικαιώματα ικανά να δουλέψει το TPdimanager.php.
Θα το λύσει αυτό αλλάζωντας τα settings των php του σέρβερ ή ακόμα πιο εύκολα,αφού πρόκειτε για τοπικό σέρβερ, αλλάζωντας το permission του φακέλου που περιέχει το php αρχείο σε 777 (chmod to 777).
Μία γενική παρατήρηση είναι ότι το rc2 δεν τα πηγαίνει τόσο καλά με τα chmod σε αντίθεση με το 1.0.7 .

Advertisement: