Ανακατάταξη των μόνιμων θεμάτων

Started by leftezi, August 24, 2006, 10:34:21 AM

Previous topic - Next topic

leftezi

Όταν κάνουμε ένα θέμα μόνιμο, κατά την κατασκευή του forum, λογικά (υποθέτω) αρχίζω με τα πιο σημαντικά πράγματα. Στη συνέχεια όμως μπορεί να εμφανιστεί κάτι που επίσης κρίνω ότι θα έπρεπε να γίνει μόνιμο - αν και μικρότερης σημασίας από το "κύριο" που είχα.
Αυτό το τελευταίο λοιπόν, αν και λιγότερο σηματικό από το πρώτο, εγκαθίσταται πρώτο - πρώτο στον πίνακα και πάνω από το προηγούμενο (λόγω νεώτερης ημερομηνίας).
Εγώ θέλω όμως να είναι πρώτο στη λίστα το παλιότερο "κύριο" και "πρωτεύον" (για μένα) μήνυμα.

Μιλάω για τα μόνιμα θέματα. Δε θέλω να αναποδογυρίσω τη σειρά όλων των μηνυμάτων τσεκάροντας την ανάλογη επιλογή  στις ρυθμίσεις ώστε να εμφανίζονται πρώτα τα παλιότερα.

Μπορώ λοιπόν να τους αλλάξω σειρά; Ή τουλάχιστον την ημερομηνία ώστε να αλλάξουν μόνα τους σειρά;
Έψαξα αλλά δε βρήκα κάτι σχετικό.

mforum

Μπορείς να κάνεις πόστ σε αυτό που θέλεις να ανεβεί πρώτο, κάτι σαν "Ανανέωση Θέματος".  ;)

leftezi

Καλή μαγκιά!!
:D :D :D
Δεν το 'χα σκεφτεί!
8)

EDIT:
Άμα όμως σβήσω την απάντηση ξαναγυρνάει εκεί που ήταν πριν! Άρα πρέπει μονίμως να υπάρχουν κάποιες απαντήσεις για τις οποίες θα πρέπει από πριν να έχεις κάνει και... πλάνο για τη σειρά αποστολής σου (σκεφτόμενος αντίστροφα μάλιστα) κάθε φορά που θα μπαίνει ένα καινούργιο μόνιμο θέμα.

Είναι μια λύση αλλά καλά θα ήταν να υπήρχε αυτή η δυνατότητα κάπου στις ρυθμίσεις.


agridoc

Νομίζω υπάρχει ένα mod super sticky που κάνει κάτι τέτοιο, ρίξε μια ματιά.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

leftezi

Βρήκα μονο το Sticky First Post
Δεν είμαι σίγουρος αν κάνει τη δουλειά που θέλω. Αν κατάλαβα καλά βάζει το πρώτο sticky σε όλους τους πίνακες;
Αν μπορέσεις ρίξ' του μια ματιά.

mforum

το sticky first post το μόνο που κάνει είναι να ξεχωριζει τα μόνιμα από τα κανονικά θέματα αλλά και να φαίνεται σε ένα μόνιμο θέμα η πρώτη απάντηση σε κάθε σελίδα του θέματος.
Με μία μετατροπ'η στον κώδικα το τελευταίο μπορεί να παραληφθεί.
Ισως σε ενδιαφέρει ένα mod που εγκατέστησα πρόσφατα στο φόρουμ μου.
Αυτό που κάνει είναι να δημιουργεί ένα θέμα στον πίνακα, μόνιμα π'ανω από τα άλλα θέματα, στο οποίο μπορεις να χρησιμοποιήσεις bbcode οπως ένα κανονικό πόστ.
Αν θες δημιουργείς περισσότερα από ένα τέτοια θέματα με επιλογή απο την διαχείρηση για το πιο θα φαίνεται πρώτο.
Ομως σε αυτό το θέμα δεν μπορεί να απαντήσει κανείς, μόνο να το τροποποιήση ο διαχειριστής μπορεί, ειναι σαν μία ανακοίνωση.

leftezi

OK. Θα βολευτώ με την "μπακαλίστικη" μέθοδο του post για την ώρα. Επειδή είμαι ακόμα πρωτάρης αλλά και επειδή σκέφτομαι πιθανή μελλοντική αναβάθμιση, προσπαθώ να κρατήσω το forum όσο γίνεται πιο original με όσο πιο λίγα mods γίνεται για αποφυγή προβλημάτων που δεν θα ήξερα πώς να αντιμετωπίσω.

Απλώς είπα μήπως υπάρχει κάποια επιλογή στις ρυθμίσεις που μου έχει ξεφύγει.
Το mod που ανέφερες, mforum, φαίνεται να είναι αυτό ακριβώς που χρειάζομαι αλλά θα το χρησιμοποιήσω μόνο
αν υπάρξει επιτακτική ανάγκη στο μέλλον.
Thank's πάντως.

Advertisement: