Πρόβλημα στο index.tempate.php του smf1.1 ?

Started by Nefeli, December 10, 2006, 03:32:30 PM

Previous topic - Next topic

Nefeli

Ίσως να έχω κάνει εγώ καμία από τις συνήθεις βλακείες μου, αλλά από την αρχή είχα πρόβλημα με το αρχείο index.tempate.php της αναβάθμισης που έκανα μόλις σήμερα.
Στην αρχή μου έβγαλε μήνυμα πως έχω παράνομο υλικό μια που δεν αναφερόταν το copyright...
Το έφτιαξα κάνοντας χειροκίνητα την αλλαγή.
Στην πορεία όμως αντιλήφθηκα πως οι επιλογές της πρώτης σελίδας δεν υπάκουαν. Η σελίδα, ότι και να έκανα, έμενε μόνο με τα άρθρα χωρίς καν το κουμπί εισόδου στο φόρουμ!!!!
Τώρα έχω index.tempate.php του smf1.1 RC3 για να λειτουργεί.... Θα ήθελα όμως οδηγίες για το τι έχει στραβώσει.... ώστε να το φτιάξω και αυτό!!! :o :)

Nefeli

Και για να μην νομίζετε πως είμαι τοοοοοσο άσχετη ιδού οι αποδείξεις ... :D


και ...


Nefeli

Δυστυχώς βρήκα και κάτι ακόμα ....
στη προσθήκη νέου άρθρου βγάζει το τίτλο κινέζικο στη διαχείριση, κανονικό όμως (=ελληνικά) στην αρχική σελίδα !!!!!!!!!!!!!!! Το πρόβλημα για την ώρα είναι "μικρό" σε λίγο όμως θα χρειαστεί να μάθω ξένες γλώσσες για να ξεμπερδεύω το κουβάρι της διαχείρισης άρθρων .... καμιά ιδέα ?????  :-\

agridoc

Το πρόβλημα των κινέζικων τίτλων στα άρθρα είναι του TP 0.9.7 και έχει λυθεί. Το ξέχασε ο Bloc, όπως και κάτι άλλα ψιλά, πριν το βγάλει στον αέρα, δεν τον πρόλαβα παρά λίγο.  :(

Μην ανησυχείς, κάνε λίγο υπομονή.

Nefeli υποψιάζομαι κάποιο λάθος στο FTP ανέβασμα.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Nefeli

Για τα άρθρα ΟΚ θα περιμένω... για την ... υποψία όμως τι να κάνω?
Να ανεβάσω ξανά κάποιο συγκεκριμμένο αρχείο μήπως? Σε όλους τους άλλους λειτουργεί κανονικά?
Τι μπορώ να κάνω για να ελέγξω τι δεν πήγε σωστά και να το διορθώσω?

Nefeli

έκανα όλες τις πιθανές αντικαταστάσεις κατεβάζοντας ξανά το update, το upgrade μέχρι και το install και ανεβάζοντας μονο το αρχείο index.tempate.php .... τζίφος... το πρόβλημα παραμένει...
τι να κάνω ρε παιδιά για να φτιάξω τη κατάσταση? Πως να γυρίσω πίσω που το μπακαπ που έχω δεν περιέχει τα νέα μηνύματα του φόρουμ και δεν θέλω να τα χάσω? Μόνο με ftp και επιλεγμένα αρχεία προφανώς, αλλά ποιά???

Τελικά μόνο εγώ έχω αυτό το πρόβλημα??????? ::) ::) ::) ::)

agridoc

Nefeli ηρέμησε, απ' οτι καταλαβαίνω δεν έχουν χαθεί στοιχεία.

Προσπάθησε να περιγράψεις τι ακριβώς προβλήματα έχεις.

Απ' όσο κατάλαβα το SMF λειτουργεί κανονικά, τα προβλήματα είναι με το TP.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Nefeli

Ήρεμη είμαι agridoc.
Δεν μου αρέσει μόνο να έχω εκκρεμότητες και πάντα μα πάντα θέλω να εξυπηρετώ τις ανάγκες μου χωρίς να γίνομαι φορτική σε άλλους.

Η κατάσταση μου έχει περιγραφεί ήδη και έχει ως εξής:

1. αναβάθμισα από smf1.0.9 και TP0.9.6 σε smf1.1 και TP0.9.7 το λάθος μου φαίνεται να είναι που προτίμησα τον αυτοματοποιημένο τρόπο του Webinstall. Δεν ξέρω αν κρατάει τη συνηθισμένη διαδικασία της αποδόμησης (mod, γλώσσα κλπ) για την εκ νέου δόμηση, πιστεύω πάντως, με τη φτωχή μου εμπειρία, πως αυτό φταίει που έγινε ότι έγινε.....

2. Δεν έχουν χαθεί στοιχεία όντως από το φόρουμ και αυτό είναι παρήγορο.

3. Ενόχληση είναι το ότι δεν υπάρχει ήδη το mod για το κλείσιμο της ανάγνωσης των άρθρων από επισκέπτες, αυτό όμως δεν αφορά ούτε το smf ούτε το tp. Αφορά μόνο τη δική μου βλακεία να προχωρήσω άμεσα στην αναβάθμιση. Δεν είναι κάτι το τρομερό πάντως και μπορώ επίσης να περιμένω.

Τα σοβαρότερα είναι όμως τα εξής:

4. στο νέο περιβάλλον, δεν φαίνεται να συνεργάζεται το smf με τις ρυθμίσεις της πρώτης σελίδας του tp. Όταν έχω πάνω το αρχείο index.tempate.php του smf1.1 η πρώτη σελίδα "κολλάει" στη ρύθμιση ...

QuoteΜόνο το φόρουμ
Το φόρουμ και άρθρα - στοίχιση με ημερομηνία
Μόνο άρθρα
Απλή σελίδα
Μπλοκ της πρώτης σελίδας
Μετάβαση κατευθείαν στον κατάλογο του φόρουμ

και δεν παίρνει υπόψη της καθόλου την εμφάνιση των υπόλοιπων στοιχείων ...

QuoteΡύθμιση σταθερού πλάτους ( σε pixels - Χρησιμοποιήστε 0 για 100% πλάτος )
Χρήση αριστερής στήλης:  on  Off  πλάτος σε pixels
Απόκρυψη της αριστερής στήλης όταν εμφανίζεται το φόρουμ;  Ναι  Όχι 
Χρήση δεξιάς στήλης:  on  Off  πλάτος σε pixels
Απόκρυψη της δεξιάς στήλης όταν εμφανίζεται το φόρουμ;  Ναι  Όχι 
Χρήση κεντρικής στήλης:  on  Off
Απόκρυψη της κεντρικής στήλης όταν εμφανίζεται το φόρουμ;?  Ναι  Όχι 
Εμφάνιση πληροφοριών χρήστη/νέων στην κορυφή
Όχι  Ναι

Και όχι μόνο δεν έχει καμία επαφή με τα ζητούμενα μου εμένα στις ρυθμίσεις της πρώτης σελίδας, αλλά εξαφανίζει και το κουμπί επιλογής εισόδου στο φόρουμ !!!

Αν δείς τώρα τη Νεφελοκοκκυγία, δεν θα παρατηρήσεις καμία "δυσλειτουργία" από αυτές που περιγράφω πιο πάνω, γιατί απλούστατα έχω αφήσει το index.tempate.php του smf1.0.9 .
Λειτουργώ με αυτό το αρχείο και όχι το καινούργιο!!!




Τέλος, η δυσλειτουργία με τα κινέζικα, εξακολουθεί να υφίσταται όπως ξέρεις, κι αυτό μπορείς και τώρα να το "δεις".
Μπερδεύτηκα μόνο με την δική σου απάντηση ...
QuoteΤο πρόβλημα των κινέζικων τίτλων στα άρθρα είναι του TP 0.9.7 και έχει λυθεί.

ενώ αμέσως παρακάτω προσθέτεις ....
QuoteΜην ανησυχείς, κάνε λίγο υπομονή.

απορία ..... αν έχει λυθεί που μπορώ να βρω τη λύση??? αν πάλι είναι προς επίλυση , ΟΚ. Απλά φαίνεται αντιφατικό στην απάντησή σου και δεν κατάλαβα.....




Εν κατακλείδι, το μόνο που ζητάω είναι τα φώτα σας για το ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω ώστε να διορθώσω τις δυσλειτουργίες. Μήπως να απεγκαταστήσω το tp και να το εγκαταστήσω ξανά με τους κλασικούς τρόπους και διαδικασίες???
Μέχρι και τα αρχεία  index.tempate.php του 1.0.9 και 1.1 σύγκρινα για να δω διαφορές και όντως υπάρχουν πολλές (παραλείπονται πχ ολόκληρα κομμάτια που αναφέρονται στο tp). Μόνο που δεν είμαι σε θέση να κρίνω ποια είναι αυτή που επηρέσασε τη κατάσταση.
Σημειωτέον πως το  index.tempate.php το δοκίμασα μέσα από Ολα τα διαθέσιμα downloads (upgrade, update, install) αλλά το αποτέλεσμα (και οι διαφορές στο κώδικα με το 1.0.9) παραμένουν οι ίδιες.

Ευχαριστώ για την υπομονή και συγνώμη για τη ... πίεση :)

agridoc

Εντάξει Nefeli κατάλαβα.

Το πρόβλημα των τίτλων των άρθρων έχει λυθεί αλλά δεν έχει δοθεί επίσημα πιο έξω, γι αυτό και το "κάνε υπομονή". Δεν νοιώθω κι εγώ καλά γι αυτό αλλά δεν μπορούσα να επέμβω παραπάνω.

Με την ευκαιρία μην γυρίσεις σαν admin την επιλογή σε No WYSIWYG editor, δεν θα μπορείς να πας πάλι σε WYSIWYG. Για τα μέλη λειτουργεί κανονικά. Και αυτό έχει λυθεί αλλά δημιουργεί, όπως περίμενα, παράπονα.

Για τα μπλοκ της πρώτης σελίδας με τo development 0.9.7 δεν υπάρχει πρόβλημα, δεν νομίζω όμως οτι θα έχεις και με αυτό που κυκλοφορεί, δεν έχουν γίνει σχετικές αλλαγές.

Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες για backup κ.τ.λ. τα ξέρεις.

- Γύρισε το φόρουμ σε συντήρηση.
- Γύρισε το σε αγγλικά και default theme.
- Για καλό και για κακό κάνε απεγκατάσταση το TP και σβήστο. Το ίδιο και με άλλα mods.
- Ανέβασε με FTP  το upgrade του 1.1 final και τα σχετικά Ελληνικά (αυτά δεν χρειάζεται να τα ξανανεβάσεις) και τρέξτο.
- Εγκατέστησε το TP.
- Γύρισε στα ελληνικά και δες πως πάει.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Nefeli

Ok αυτό κάνω ήδη  :) :) :) μόνο που ενώ απεγκατέστησα από τη διαχείριση πακέτων το TP δεν ανεβάζει το καινούργιο γιατί βρήσκει αρχεία του ακόμα μέσα. Τώρα απεγκαθιστώ χειροκίνητα και αυτά που δίνει στο
Quote4. All TP files (they always have the TP name to them) in the /themes/Default/ and in the /Sources folder, /themes/Default/images/ can be removed ( OBS! ONLY if you dont want to use TP anymore, if it's just an upgrade, leave them as is)
της http://www.tinyportal.net/index.php?topic=10316
και βλέπουμε....
Ήθελα απλά να ξέρετε πως κάποια πράγματα δεν πηγαίνουν κατ ευχήν και αυτό δεν έχει να κάνει με την ασχετοσύνη μου, την οποία βεβαίως μπορώ να αναλάβω σε όλα τα άλλα επίπεδα  :)
Ευχαριστώ και πάλι και θα σε ενημερώσω!!! :)

Nefeli

ΟΥΦ όλα φαίνονται εντάξει τώρα  8)

Agridoc επειδή δεν ξέρω πως θα ενημερωθώ για την μετατροπή των "κινέζικων" στα άρθρα ;D μπορείς σε παρακαλώ να μου υποδείξεις το τρόπο για να ελέγχω το πότε θα είναι διαθέσιμο?

Θέλω να γνωρίζεις πως εκτιμώ πολύ τη προσπάθεια που καταβάλεις για την υποστήριξη μας εδώ μέσα (παρ ότι μερικές φορές φωνάζεις {όχι άδικα είναι αλήθεια :P} αφού οι περισσότεροι θέλουμε εδώ και τώρα τις λύσεις  >:() και αισθάνομαι την ανάγκη να το δηλώσω και δημόσια  :-*

Γι αυτούς τους λόγους μην απολογείσαι με το ...
QuoteΔεν νοιώθω κι εγώ καλά γι αυτό αλλά δεν μπορούσα να επέμβω παραπάνω.

Παρεπιμπτόντως .... τι κάνει το ... WYSIWYG ??? Δεν άλλαξα ποτέ αυτές τις ρυθμίσεις. Αλήθεια τώρα που φαίνεται να είμαι εντάξει σε όλα, μπορώ να δοκιμάσω να το αλλάξω????

8) άντε και πάλι σε .... φόρτωσα  :D


agridoc

κατ' αρχήν χαίρομαι που αποκαταστάθηκε το φόρουμ σου, αυτό το ΟΥΦ πολύ μου άρεσε  :D

ΜΗΝ αλλάξεις τον editor. (Εντάξει, το ΜΗΝ φωνάζει  ;D )

Στο TP είμαι μέλος της ομάδας ανάπτυξης και προσπαθώ να κάνω οτι μπορώ καλύτερα. Δεν μπορώ να δώσω όμως εκτός ομάδας κώδικα σε ανάπτυξη. Οσοι έχουν συμμετοχή σε ερευνητικά προγράμματα σε οποιαδήποτε επιστήμη καταλαβαίνουν οτι αυτό είναι ανήθικο.

Δεν φωνάζω κανέναν Nefeli απλά ενημερώνω πως έχουν τα πράγματα. Το κάθε τι θέλει τον τρόπο του και ο κάθε χώρος έχει τους κανόνες του.

WYSIWYG = What You See Is What You Get

Αυτό που βλέπεις (στον editor) είναι αυτό που παίρνεις (στην εφαρμογή).
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Advertisement: