Αλλαγή server, πως κρατάω τα μυνήματα/μέλη/κλπ.

Started by GR-RyDeR, December 23, 2006, 02:40:27 PM

Previous topic - Next topic

GR-RyDeR

Καλησπέρα,
έχω στήσει ένα forum και τρέχει. Τώρα πήρα άλλο server & domain και έκανα μια ''καθαρή'' εγκατάσταση του SMF. Πως μεταφέρω όλα τα μυνήματα/πίνακες/μέλη εκεί;


Ευχαριστώ,
Καλές γιορτές.

abraamz

όταν έκανα εγώ κάτι τέτοιο, χρησιμοποίησα το backup που ειχα πάρει απο την διαχείριση του φόρουμ, και το επανέφερα με το phpmyadmin. Νομίζω οτι χρειάστηκα και το αρχείο repair_settings.php κάποια στιγμή... Καλή τύχη.

nnick

Ειμαι και εγω στην ιδια διαδικασια μεταφορας/αλλαγης. Δεν ειχα προβλημα στην δημιουργια ομως αλλα στο αποτελεσμα!!!

Τα Ελληνικα δεν εμφανιζονται σωστα σε πολλες επικεφαλιδες, κειμενα κλπ

Καμια ιδεα?

Ευχαριστω

Καλες Γιορτες

Νικος

dimitrak

Quote from: GR-RyDeR on December 23, 2006, 02:40:27 PM
Πως μεταφέρω όλα τα μυνήματα/πίνακες/μέλη εκεί;

αυτό που χρειάζεσαι είναι κάποιο export (το πιο πρόσφατο) της βάσης.

α) η MySQL του "παλιού" server τι έκδοση είναι ; υποστηρίζει collations ;
β) η MySQL του "νέου" τι έκδοση είναι ; υποστηρίζει collations ;

Quote from: abraamz on December 24, 2006, 10:16:00 AM
Νομίζω οτι χρειάστηκα και το αρχείο repair_settings.php κάποια στιγμή... Καλή τύχη.
μάλλον κάτι είχε πάει στραβά για να το χρειαστείς αυτό...

Quote from: nnick on December 24, 2006, 06:29:09 PM
Ειμαι και εγω στην ιδια διαδικασια μεταφορας/αλλαγης.
Δεν ειχα προβλημα στην δημιουργια ομως αλλα στο αποτελεσμα!!!
Τα Ελληνικα δεν εμφανιζονται σωστα σε πολλες επικεφαλιδες, κειμενα κλπ
Καμια ιδεα?

Έχω μόνο μία αυτήν τη στιγμή και είναι πολύ καλή.... ;) ;) ;)

1. Παίρνουμε export της βάσης μας από το PhpMyAdmin.
2. Το αποθηκεύουμε σε ένα αρχείο *.txt επιλέγοντας (save as.....utf-8 αντί για ascii)
3. Δημιουργούμε από το CPanel του server μας μια νέα βάση και έναν χρήστη με "all privileges" σε αυτήν.
4. Από το phpmyadmin επιλέγουμε την βάση που δημιουργήσαμε και τρέχουμε την εντολή :

ALTER DATABASE onomatisvasis DEFAULT CHARACTER SET utf8 DEFAULT COLLATE utf8_general_ci

Με αυτήν την εντολή, όλοι οι πίνακες που θα δημιουργούνται πλέον, θα έχουν collation utf-8.

5. Κάνουμε import την βάση μας από το phpmyadmin.

Είμαστε έτοιμοι.  ;)

Καλή επιτυχία....


[nofollow]

agridoc

Να ΜΗΝ χρησιμοποιηθεί το παραπάνω.

Δεν είναι υποχρεωμένος κάποιος να χρησιμοποιήσει UTF-8 και η αλλαγή, αν την θέλει, θα γίνει καλύτερα μέσω SMF.

Το αρχείο repair_settings.php θα χρειαστεί μετά από το ανέβασμα του backup για ν' αποκαταστήσει τα directories.

Σε συντομία.

1. Βάζουμε το φόρουμ σε συντήρηση

2. Παίρνουμε backup όλο το directory του SMF (avatars, attachements κ.τ.λ.).

3. Παίρνουμε backup της βάσης σε UTF-8.

4. Δημιουργούμε αν δεν υπάρχει μια SQL βάση δεδομένων στον νέο server με το ίδιο όνομα που είχε η παλιά, κατά προτίμηση και αν είναι εφικτό.

5. Ανεβάζουμε το backup της βάσης.

6. Ανεβάζουμε το backup του directory του SMF.

7. Στο αρχείο settings.php αλλάζουμε (τα βρίσκεις από την νέα δοκιμαστική εγκατάσταση) τα

$boardurl = 'http://www.[domain name]/[SMF dir]'; # URL to your forum's folder. (without the trailing /!)

$db_server = 'Διακομιστής SQL';
$db_name = 'Ονομα βάσης'
$db_user = 'Ονομα χρήστη βάσης';
$db_passwd = 'password χρήστη βάσης'

########## Directories/Files ##########
# Note: These directories do not have to be changed unless you move things.
[li]$boarddir = '/xxxxxx/yyyy/.../zzz/[SMF dir]'; # The absolute path to the forum's folder. (not just '.'!)[/li]
$sourcedir = '/xxxxxx/yyyy/.../zzz/[SMF dir]'; # Path to the Sources directory.


8. Ανεβάζουμε και τρέχουμε το αρχείο repair_settings.php για να διορθώσει τα urls. Το σβήνουμε μετά.

9. Τρέχουμε το φόρουμ. Αν όλα έχουν πάει καλά θα δουλέψει εντάξει και το βγάζουμε από την κατάσταση συντήρησης.

Τυχόν αναβαθμίσεις θα γίνουν αφού πρώτα έχει ανεβεί σωστά και ελεγχθεί το φόρουμ.

  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

bobptz

Έχω να κάνω μία πολύ πιο απλή μεταφορά.

Θέλω να μεταφέρω το forum από το www.site1.gr/forum στο www.site1.gr/forum.  Και τα δύο domain names βρίσκοντε στον ίδιο host. 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να κάνω ftp backup/restore.  Το πρόβλημα που ακόμα δε μπόρεσα να λύσω είναι το σωστό restore της SMF βάσης. 

Γϊνεται λοιπόν να πω στον Host να κάνει τη μεταφορά της βάσης?  Μήπως δε χρειάζεται καν μεταφορά? 

Θα χρειαστεί να αλλάξω τα :
$db_server = 'Διακομιστής SQL';
$db_name = 'Ονομα βάσης'
$db_user = 'Ονομα χρήστη βάσης';
$db_passwd = 'password χρήστη βάσης'

agridoc

Από τα ονόματα που βάζεις δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς θέλεις να κάνεις. Δώσε παραπάνω πληροφορίες.

Υπ' όψιν οτι αν αλλάξεις domain name κάποια links που οδηγούν σε θέματα ή μηνύματα δεν θα λειτουργούν σωστά. Υπάρχουν λύσεις, όχι εύκολες πάντα.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

bobptz

Θέλω να μεταφέρω το forum από το www.amorc.gr/forum στο www.amra.gr/forum.  Ήδη έχω κάνει αντιγραφή όλα τα αρχεία (html, php κτλ).  Το πρόγραμμα-forum ήδη δουλεύει, αλλά μπερδεύεται ακόμα μεταξύ των δύο διαφορετικών directories (domain names). 

Τα δύο directories (domain names) βρίσκοντε στον ίδιο Host.  Άρα το database δε χρειάζεται να γίνει backup/restore.  Μόνο κάποια settings θα αλλάξουνε.

Τι χρειάζεται λοιπόν να ρυθμίσω?

bobptz

Έτρεξα το repair_settings.php.  Μου κολάει σε 3 σημεία:

Forum URL:   
Recommended value: "http://www.amra.gr/forum".

Forum Directory:   
Recommended value: "/hsphere/local/home/amorcgr/amra.gr/forum".

Sources Directory:   
Recommended value: "/hsphere/local/home/amorcgr/amra.gr/forum/Sources".

Παντού χρησιμοποιώ τα "Recommended value".  Αλλά τα συγκεκριμένα 3 δεν τα δέχεται.  Τι να κάνω?

GoofyX

Αν τελικά το καταφέρεις, μπορεί πιθανόν να έχεις πρόβλημα στους συνδέσμους, πχ. από το μήνυμα Α με σύνδεσμο στο Β που είναι απόλυτο (δηλαδή το πλήρες url, http://www.amorc.gr/forum/....). Εκεί θα πρέπει να αλλάξεις στη βάση, όπου www.amorc.gr στο νέο, αλλά με προσοχή.
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...

agridoc

bobptz αυτό που θέλω να επιβεβαιωθεί είναι οτι τα δύο domain names κατευθύνουν στον ίδιο server, στον ίδιο λογαριασμό, τα βλεπεις μαζί με το FTP.

Αν τα πράγματα έχουν έτσι, το μόνο που αλλάζει είναι το URL.

Αυτό που έχεις να κάνεις είναι πρώτα να αλλάξεις το URL στο settings.php και μετά να τρέξεις το repair_settings.php. Θα χρειαστεί να διορθώσεις μετά και το URL για τις επι πλέον εμφανίσεις.

Τα δύο domain names θα κατευθύνουν στον ίδιο server. Αν δεν έχεις καθορίσει διαφορετικό directory για κάθε domain θα λειτουργούν και τα links, όπως και οι αναφορές από τις μηχανές αναζήτησης.

Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τα δύο domain names σε διαφορετικό directory θα χρειαστεί ρύθμιση του συστήματος.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

bobptz

Τα δύο domain names είναι στον ιδιο host, στον ιδιο server.  Όταν μπαίνω με ftp, τα βλέπω απλά σαν δύο sub-directories.  Οπότε απλά χρησιμοποίησα το FILE_MANAGER του host για να μεταφέρω τα αρχεια του site και του forum από το ένα directory/domain στο άλλο.

Εγώ έλεγξα το settings.php και μου φάνηκε σωστό.  Οπότε απλά αγνόησα τα "λάθη" που μου έβγαζε το repair_settings.php και το καινούριο forum δουλεύει μια χαρά.

argidoc, τι εννοείς "πρώτα να αλλάξεις το URL στο settings.php".

GoofyX, πράγματι έχω πρόβλημα με τα links προς παλιά messages.  Υπάρχει κάποιο SQL statement/query που μπορώ να τρέξω για να τα αλλάξω.  πχ να αλλαχτούνε όλα τα "/amorc.gr" σε "/amra.gr".


GoofyX

Quote from: bobptz on July 21, 2007, 08:25:32 AM
GoofyX, πράγματι έχω πρόβλημα με τα links προς παλιά messages.  Υπάρχει κάποιο SQL statement/query που μπορώ να τρέξω για να τα αλλάξω.  πχ να αλλαχτούνε όλα τα "/amorc.gr" σε "/amra.gr".

Δεν είναι τόσο εύκολο. Θα πρέπει να κάνεις export τη βάση σου σε .sql αρχείο και εκεί να κάνεις εύρεση και αντικατάσταση. Στη συνέχεια, θα κάνεις τη βάση αυτή import και θα ελέγξεις αν παίζει οκ. Καλό είναι στο ενδιάμεσο να είναι σε συντήρηση το φόρουμ.
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...

agridoc

Quote from: bobptz on July 21, 2007, 08:25:32 AMargidoc, τι εννοείς "πρώτα να αλλάξεις το URL στο settings.php".

Από τις αλλαγές που περιγράφω παραπάνω το

$boardurl = 'http://*******/****';


Χρειάζονται όμως αλλαγή και τα άλλα URls και paths (αυτά που λές οτι σου κολλάει).

Στην περίπτωση σου χρειαζόταν μόνο μια μετακίνηση του directory, αλλαγή των URls και paths στο settings.php και μετά το repair_settings.php.

Αναλόγως και το πως είχες ρυθμίσει να χρησιμοποιήσεις τα domain names σου μπορεί και να μην χρειαζόσουν καθόλου μετακίνηση, αν και τα δύο domain names κατευθύνονταν στο ίδιο directory.

Τα domain names μπορεί να είναι είναι εντελώς ξεχωριστά από την εταιρεία που σε φιλοξενεί. Βάζοντας τα DNS name servers στον παροχέα υπηρεσιών domain names οδηγείται ο browser στον host σου. Από εκεί κατευθύνεται στον server και στο site σου.

Το που θα οδηγεί το κάθε domain name είναι θέμα ρύθμισης του server. Οι δυνατότητες δεν είναι πάντα ίδιες σε όλα τα συστήματα.

Υπενθυμίζεται: Πάντα backup πριν από σημαντικές αλλαγές.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

bobptz

Quote from: GoofyX on July 21, 2007, 09:27:39 AM
Θα πρέπει να κάνεις export τη βάση σου σε .sql αρχείο και εκεί να κάνεις εύρεση και αντικατάσταση. Στη συνέχεια, θα κάνεις τη βάση αυτή import και θα ελέγξεις αν παίζει οκ. Καλό είναι στο ενδιάμεσο να είναι σε συντήρηση το φόρουμ.
Σωστά, δεν το είχα σκεφτεί.

Αχ, argidoc, το XAMP το έχω παρατημένο.  Δεν τόλμησα να κάνω την αλλαγή που μου είπες στο collation, οπότε δε μπορώ να κάνω restore.  my mistake.

agridoc

Quote from: bobptz on July 21, 2007, 10:08:18 AMΑχ, argidoc, το XAMP το έχω παρατημένο.  Δεν τόλμησα να κάνω την αλλαγή που μου είπες στο collation, οπότε δε μπορώ να κάνω restore.  my mistake.

Οι αλλαγές στο settings.php δεν έχουν να κάνουν με collation, PhpMyAdmin και XAMP.  Κρατάς με FTP ένα αντίγραφο ασφαλείας.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

bobptz

argidoc, παρεξήγηση.

Λόγω collation, δε μπορώ να κάνω restore.

Με το settings.php  όλα καλά.




Advertisement: