Επεξεργασία θέματος από ομάδα πριν την δημοσιοποίηση

Started by lampidona, January 27, 2007, 07:39:09 PM

Previous topic - Next topic

lampidona

Και μία ερώτηση τώρα σχετικά με τα δικαιώματα που δεν την είδα να την έχει κάνει κάποιος άλλος  ???

Έχω ένα θέμα το οποίο δεν θέλω να το βλέπουν όλα τα μέλη αλλά μόνο μερικά τα οποία θα μπορούν να έχουν δικαιώματα συντονιστή για να το διορθώνουν κλπ. αλλά μόνο για αυτό το θέμα. Για να σας δώσω να καταλάβετε είναι ένα θέμα που πριν δημοσιευτεί πρέπει να επεξεργαστεί συλλογικά από μία ομάδα μελών στο χρόνο που έχει ο καθένας διαθέσιμο βλέποντας τι έχουν κάνει προηγουμένως οι άλλοι. Άρα τα μέλη αυτά θα πρέπει να έχουν δικαιώματα Συντονιστή. Όμως στους πίνακες όταν θέλεις να δηλώσεις ποιές ομάδες θα βλέπουν ένα θέμα.... τον Συντονιστή δεν τον έχει γιατί δεν είναι ομάδα. Δημιουργώ έτσι Συντονιστές που δεν μπορούν να δούν το θέμα που συντονίζουν. Αν πάλι πάω και δημιουργήσω μία νέα ομάδα με δικαιώματα Συντονιστή αυτή αποκτάει δικαιώματα σε κάθε πίνακα και όχι μόνο σε αυτόν που θέλω..... Τι κάνω?  ???... Υπάρχει άλλος τρόπος? Η αλήθεια είναι ότι δεν έψαξα να δώ τα mod που προτείνετε παραπάνω γιατί είπα πρώτα μήπως ξέρετε να με κατευθύνετε στα σίγουρα.... να μην ψάχνω τσάμπα.... ;D

agridoc

lampidona αρχίζεις να προβληματίζεσαι σε ουσιαστικά ερωτήματα administrator και συντονισμού ομάδας. Ετσι διαχώρισα το μήνυμα σου από το γενικό Δικαιώματα πρόσβασης ομάδας σε πίνακες.

Δες λίγο τον σκοπό που έχεις: Ενα θέμα που θα επεξεργασθεί από μια ομάδα μελών πριν ανακοινωθεί.

Θέλουμε λοιπόν

1. Μια ομάδα εργασίας

2. Εναν πίνακα με δικαιώματα πρόσβασης μόνο σπό την συγκεκριμένη ομάδα. Το θέμα θα μπει αρχικά σ' αυτόν.

3. Τα μέλη της ομάδας να έχουν δικαιώματα επεξεργασίας των μηνυμάτων μόνο στον πίνακα αυτό.

Δεν ξέρω αν έχεις ήδη μια ομάδα εργασίας και έναν πίνακα για moderators. Καλό είναι να δημιουργήσεις πρώτα μια τέτοια κατηγορία πινάκων.

Δημιουργούμε λοιπόν

1. Μια ομάδα όπου θα βάλουμε αυτούς που θα πάρουν μέρος. Η ομάδα θα προστεθεί στην κύρια ομάδα όπου ανήκει το μέλος. Οταν την δημιουργήσεις αντέγραψε τα δικαιώματα από μια ομάδα που ανταποκρίνεται περισσότερο στα αρχικά δικαιώματα.

2. Εναν πίνακα όπου θα έχει πρόσβαση μόνο αυτή η ομάδα. Εκεί βάζεις τα θέματα που θέλεις. Μπορεί μετά να τα μετακινήσεις ή να αναλάβει κάποιος να ανοίξει νέο θέμα σε πίνακα κοινής πρόσβασης όταν ολοκληρωθεί η επεξεργασία.

3. Δεν χρειάζεται να μπουν όλοι moderators. Καθορίζεις τοπικά για τον πίνακα τα επιπλέον δικαιώματα που θέλεις να έχουν τα μέλη της ομάδας.

Προσπάθησε να σκεφτείς την οργάνωση που θέλεις να έχεις για να αποφύγεις άσκοπες κινήσεις στο μέλλον.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

lampidona

agridoc σ' ευχαριστώ (για μία ακόμη φορά  :)) για την άμεση απάντησή σου. Έχω ήδη τα άτομα που θα εργαστούν στην ομάδα εργασίας, έχω ήδη το θέμα... Άρα εκείνο που πρέπει να δώ είναι αυτό που μου γράφεις "...Η ομάδα θα προστεθεί στην κύρια ομάδα όπου ανήκει το μέλος. Οταν την δημιουργήσεις αντέγραψε τα δικαιώματα από μια ομάδα που ανταποκρίνεται περισσότερο στα αρχικά δικαιώματα"... Μάλλον αυτό δεν κάνω σωστά.. Θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα...  8). Και πάλι... thank's!!!!

lampidona

Ναι τα κατάφερα... εκεί ήταν το πρόβλημα... Ετσι κατάλαβα και με ποιό τρόπο μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα Συνολικά και Τοπικά δικαιώματα ενός πίνακα όπως και την δημιουργία ομάδας βασισμένη σε ήδη υπάρχουσα ομάδα.... Γηράσκω αεί διδασκόμενος....
ευχαριστώ και πάλι....

agridoc

Χαίρομαι που τα κατάφερες. Θα δεις τις προοπτικές από τους συνδυασμούς δικαιωμάτων.

Προσπάθησε να φέρνεις το επιθυμητό αποτέλεσμα με τον κατά το δυνατόν μικρότερο αριθμό ομάδων.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Advertisement: