News:

Bored?  Looking to kill some time?  Want to chat with other SMF users?  Join us in IRC chat or Discord

Main Menu

SMF 1.1.2 και ελληνικά αρχεία

Started by Greek, February 12, 2007, 12:22:03 PM

Previous topic - Next topic

GoofyX

Επαναφέρω το θέμα στο προσκήνιο. Σε ένα φόρουμ που είχα μέχρι και σήμερα σε 1.1.1, έκανα τελικά το update σε 1.1.2 και παρατήρησα ότι στη διεύθυνση mail μου στο yahoo τα mail έρχονται πλέον με τον τίτλο να περιέχει html entities. Αποτέλεσμα; Από webmail τα διαβάζεις κανονικά, αλλά για εμένα τον φτωχό πλην τίμιο που παίρνω τα mail μου με POP3, αντί να τα διαβάζω σωστά, βλέπω χ και δε συμμαζεύεται...

Ψάχνοντας στον κώδικα, παρατήρησα ότι η αλλαγή που έγινε στην 1.1.2, αφορούσε τη γραμμή 546 του αρχείου Subs-Post.php, όπου:

Quoteif (preg_match('~@(yahoo|hotmail)\.[a-zA-Z\.]{2,6}$~i', $to_address) === 1)

που σημαίνει με λίγα λόγια ότι κάτι συμβαίνει με τις διευθύνσεις e-mail για yahoo και hotmail. Τι είναι αυτό που συμβαίνει; Εδώ λανθασμένα κατά τη γνώμη μου οι developers του SMF έκαναν μια αλλαγή για να "διορθώσουν" συμπεριφορά των webmail που είναι 100% δικό τους λάθος, απλά το έκαναν για ευκολία των χρηστών, να μην αναγκάζονται κάθε φορά να αλλάζουν το encoding από το browser όταν λαμβάνουν mail από το smf. Δηλαδή τα webmail δεν σέβονται το character set των mails και το εμφανίζουν σε ό,τι θέλουν αυτά. Αν έχεις τον τίτλο του e-mail σε html entities, που είναι ανεξάρτητα encoding, τότε τον βλέπεις και σωστά, ακόμα και κινέζικα να έχεις στο browser. Για αυτούς του yahoo (ίσως και του hotmail, δεν ξέρω αν δίνει πρόσβαση POP3) που παίρνουν κατευθείαν τα mail τους στον mail client - όπως εγώ -, αυτοί έχουν πρόβλημα.

Για όσους έχουν διευθύνσεις σε yahoo, το πρόβλημα λύνεται απλά εφαρμόζοντας τη γραμμή από την έκδοση 1.1.1, δηλαδή:

Quoteif (preg_match('~@hotmail.[a-zA-Z\.]{2,6}$~i', $to_address) === 1)

Οπότε, το πρόβλημα αυτό με τα html entities για το yahoo λύνεται έτσι.
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...

agridoc

  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

GoofyX

Quote from: agridoc on May 16, 2007, 10:59:05 AM
Μπράβο που το έβαλες  ;)

Τίποτα. Απλά φαντάζομαι ότι θα υπάρχει κόσμος που θα λαμβάνει τα mail του στον υπολογιστή του, οπότε τουλάχιστον να ξέρει τι επιλογές έχει για να τα βλέπει σωστά. :)
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...

Nefeli

Εμένα μου συμβαίνει ακόμα (δεν έχω παραπονεθεί μέχρι στιγμής) με την 1.1.1 που έχω  :(
Εγώ τι πρέπει να ρυθμίσω;

GoofyX

Δεν ξέρω Nefeli, εγώ αναφέρομαι αποκλειστικά και μόνο στην 1.1.2 για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις. Τη γραμμή 546 που αναφέρω παραπάνω από την έκδοση 1.1.2 την αντικαθιστώ από την αντίστοιχη στην 1.1.1, άρα το το πρόβλημά σου εντοπίζεται αλλού σε σένα.
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...

Nefeli

Φαίνεται κι από το ποστ σου GoofyX.
Σε ευχαριστώ πάντως ... έχω άλλα να με τρέχουν για την ώρα για να τρελαθώ με αυτό  ;)

agridoc

H 1.1.1 πάει εντάξει με τα email στο Yahoo.
Quote from: agridoc on May 12, 2007, 06:53:01 PMΜε την 1.1.2 είχα ένα πρόβλημα με τα headers του email στο Yahoo!. Το βρήκα και το διόρθωσα ή μάλλον το ξε-διόρθωσα (υποτίθεται οτι το 1.1.2 ήταν διορθωμένο).

Ο GoofyX δημοσίευσε την λύση που είναι ο κώδικας από την 1.1.1 και έδωσε και περισσότερες εξηγήσεις.

Τι email χρησιμοποιείς Nefeli;
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Nefeli

QuoteΤι email χρησιμοποιείς Nefeli;

Ουπς, γράψε λάθος  :o

Η λάθος κωδικοποίηση μου έρχεται στα mails με τις ενημερώσεις του φόρουμ smf (μαιλ yahoo) κι όχι αυτών της Νεφελοκοκκυγίας (yahoo του τεστ μέλους και nefelokokkygia.gr δικό μου).

Χρησιμοποιώ Outlook του Office όπου έχω εισάγει όλους τους λογαριασμούς μου.

Μόλις τώρα όμως πρόσεξα πως η έκδοση του smf εδώ είναι 2.0 Alpha.
Αυτό απλά σημαίνει πως ο "συναγερμός" ήταν λάθος.

Συγνώμη. :-[

GoofyX

Quote from: Nefeli on May 16, 2007, 04:29:49 PM
Η λάθος κωδικοποίηση μου έρχεται στα mails με τις ενημερώσεις του φόρουμ smf (μαιλ yahoo) κι όχι αυτών της Νεφελοκοκκυγίας (yahoo του τεστ μέλους και nefelokokkygia.gr δικό μου).

Και εδώ το ίδιο.
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...

Advertisement: