cum pot modifica link din status bar

Started by montezfolie, November 24, 2013, 12:46:42 PM

Previous topic - Next topic

montezfolie

Salut , am instalat si eu smf 2.0.6 si as dori sa stiu cum pot sa setez linkul din status bar la cautare sa-mi apara de ex: hxxp:site.ro/textpagina.php [nonactive] , in loc de index.php?action=post....

Multumesc.

-=[Vyorel]=-

My mods for SMF - [6].

radu81

salut,
eu unul nu as folosi pretty urls, l-am folosit ceva ani in urma si nu am avut decat probleme. In plus timpul de incarcare al paginilor a crescut f mult.
D.p.d.v SEO nu ai avea mai nici un avantaj, tine cont ca un site precum youtube nu foloseste "pretty urls"
sorry for my bad english

-=[Vyorel]=-

Folosesc Pretty URLs de mai mult de jumate de an, si n-am avut probleme cu el. Paginile se incarca rapid.
Legat de SEO, nenea Google tine cont acum si de link-uri..daca e acelasi cu titlul sau cat mai asemanator.
My mods for SMF - [6].

radu81

Si eu am folosit pretty urls mai bine de un an sau doi și sincer nu am văzut nici un avantaj, dimensiunea db crescuse, timpul de încărcare a paginilor crescuse și nu sunt singurul  care s-a plâns de asta. E destul să cauți pe forum și te convingi. În plus la nenea ala de care vorbești  tu nu-i plac deloc paginile lente și deseori le penalizează
sorry for my bad english

-=[Vyorel]=-

Quote from: radu81 on November 27, 2013, 01:27:28 PM
În plus la nenea ala de care vorbești  tu nu-i plac deloc paginile lente și deseori le penalizează
Corect. :)
Cum am mai zis, il folosesc si acum si se incarca foarte repede paginile si nu m-a penalizat Google. Am aproape toate paginile indexate acum, mai putin cele noi. Viteza de incarcare tine cont si de server-ul pe care este gazduit forumul. Eu pe server-ul meu folosesc si serviciul Incapsula CDN care mareste umpic viteza :)
My mods for SMF - [6].

montezfolie

Mersi mult , inainte de smf am avut instalat Advanced Electron Forums vreau sa zic ca imi indexase in prima luna cateva pagini la unele cuvinte cheie , iar cand am schimbat platforma si am trecut pe smf , nu imi mai indexa nimic. AEF avea url.

Advertisement: