Cookie / Kolacici problem

Started by Cola-Coca, July 29, 2014, 09:20:30 AM

Previous topic - Next topic

Cola-Coca

U zadnje vrijeme imam previse usera koji mi salju mail poruku da se ne mogu ulogovat na forum tj. upisu ime i password i ne uspjevaju. Nakon brisanja kolacica u njihovom pregledniku problem se rjesi. Da li netko zna da li ima sa ovim veze Kolacicimi i sassion u admin panelu od SMF-a ?
I LOVE SMF

.NoName.

Ako se ne varam, imaš u panelu da podesiš trajanje kolačića, pa smanji.

Cola-Coca

Quote from: .NoName. on July 29, 2014, 07:25:02 PM
Ako se ne varam, imaš u panelu da podesiš trajanje kolačića, pa smanji.

Gdje tocno stoji taj dio ?
U opciji "Kolačići i sessioni" ne vidim nista vezano za podesavanje trajnih kolacica.
I LOVE SMF

.NoName.

Nemamm pristup administraciji forma pa ne mogu tačno da kažem... Ali sam poprilično siguran da to negde u admin panelu ima trajanje sesije...

Cola-Coca

Quote from: .NoName. on July 29, 2014, 09:56:47 PM
Nemamm pristup administraciji forma pa ne mogu tačno da kažem... Ali sam poprilično siguran da to negde u admin panelu ima trajanje sesije...

Kad bi bio precizniji pomogao bi.
I LOVE SMF

Branko.

Quote from: Cola-Coca on July 29, 2014, 08:57:07 PM
U opciji "Kolačići i sessioni" ne vidim nista vezano za podesavanje trajnih kolacica.
Imaš samo "Podrazumijevana dužina kolačića za prijavljivanje (u minutima)" ali to nema veze sa tvojim problemom. Najprije provjeri u dnevniku grešaka ima li što povezano s logovanjem. Pokušaj da saznaš kojim korisnicima se to dešava i koje browsere koriste. Provjeri otkada se greška javlja i jesi li u to vrijeme mijenjao nešto u admin panelu ili dodao neki mod.
Pročitaj i ovo http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=525852.msg3726533#msg3726533
Strong people don't put others down, they lift them up.
A clever person solves a problem. A wise person avoids it.

Cola-Coca

Quote from: Branko. on July 30, 2014, 04:08:40 PM
Quote from: Cola-Coca on July 29, 2014, 08:57:07 PM
U opciji "Kolačići i sessioni" ne vidim nista vezano za podesavanje trajnih kolacica.
Imaš samo "Podrazumijevana dužina kolačića za prijavljivanje (u minutima)" ali to nema veze sa tvojim problemom. Najprije provjeri u dnevniku grešaka ima li što povezano s logovanjem. Pokušaj da saznaš kojim korisnicima se to dešava i koje browsere koriste. Provjeri otkada se greška javlja i jesi li u to vrijeme mijenjao nešto u admin panelu ili dodao neki mod.
Pročitaj i ovo http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=525852.msg3726533#msg3726533

Kad korisnici uklonu kolacice iz browsera onda se uloguju normalno. Svakim danom sve vise i vise takvih usera. Dosadilo mi je svako malo svima davati isti odgovor a to je da pobrisu kolacice od browsera i onda da probaju. Zato pitam da nije neka postavka lose namjestena u Admin panelu vezana za kolacice.
Sto se tice modova nista novo nisam instalirao. Pod Kolacicima opcija "Enable local storage of cookies" mi je cekirana i ova isto "Use database driven sessions".
I LOVE SMF

Branko.

Ako su ti postavke iste kao i ranije onda nema govora da su pogrešno namještene. Ima li šta u error logu (dnevniku grešaka) ? Šta im pokazuje kod logovanja, bijelu stranicu ili neku poruku? Je li u tom trenutku veći broj korisnika online? Radiš li redovno optimizaciju?
Probaj za početak isključiti Enable local storage of cookies da vidiš ima li promjena
Strong people don't put others down, they lift them up.
A clever person solves a problem. A wise person avoids it.

Cola-Coca

Quote from: Branko. on July 30, 2014, 07:29:54 PM
Ako su ti postavke iste kao i ranije onda nema govora da su pogrešno namještene. Ima li šta u error logu (dnevniku grešaka) ? Šta im pokazuje kod logovanja, bijelu stranicu ili neku poruku? Je li u tom trenutku veći broj korisnika online? Radiš li redovno optimizaciju?
Probaj za početak isključiti Enable local storage of cookies da vidiš ima li promjena

Neznam da li sam bio dirao vec prije nesto oko postavki. Vezano za Error log nema nista osim kada neki user falije password izadje mi poruka u error logu. Sto se tice bjele stranice ne pokazuje je vec izadje poruka da je lozinka krivo upisana. Sto se tice korisnika online uvjek ih ima dosta. Optimizaciju baze radim svaki dan.

Sto se tice opcije "Enable local storage of cookies" kako tebi stoji ?
I LOVE SMF

Branko.

Ne troši vrijeme na traženje greške u postavkama kolačića i sesija, da je do toga svi bi imali problem s logovanjem(kratkotrajno minimiziranje ili napuštanje stranice bi zahtijevalo ponovnu prijavu). Ako si baš riješio da testiraš znaj da je kod instalacije Default login cookies length (in minutes)=60 , stavlja se obično 120 a neograničeno trajanje se postiže upisom vrijednosti -1
Pokušaj da saznaš koje pregledače koriste ti korisnici (otvori neku temu na forumu). Neka probaju s različitim pregledačima. Da li se prijavljuju za stalno, da li koriste automatsko prijavljivanje? Moraš iskristalisati šta je zajedničko kod svih tih korisnika.
Na SMF podršci se redovno pojavljuje Firefox kao problematičan. Obično pomaže Options -> Advanced>Network>Cached Web Content in Firefox (brisanje keša) ili Privacy>Remove individual cookies (brisanje pojedinih kolačića).
Jedini problem koji sam ja imao (test forum,drugih članova i nema) sa pogrešnim lozinkama (nisam se nikako mogao logovati) je bilo zbog imena kolačića (prva opcija u podešavanjima) i riješio to popravkom pomoću repair_settings. Kad vidim (vrlo rijetko na redovnom forumu) u error logu wrong password to uvijek pripisujem grešci korisnika jer ga uvijek bude u popisu onih koji su posjetili forum.
Strong people don't put others down, they lift them up.
A clever person solves a problem. A wise person avoids it.

Cola-Coca

Quote from: Branko. on July 31, 2014, 05:50:19 AM
Ne troši vrijeme na traženje greške u postavkama kolačića i sesija, da je do toga svi bi imali problem s logovanjem(kratkotrajno minimiziranje ili napuštanje stranice bi zahtijevalo ponovnu prijavu). Ako si baš riješio da testiraš znaj da je kod instalacije Default login cookies length (in minutes)=60 , stavlja se obično 120 a neograničeno trajanje se postiže upisom vrijednosti -1
Pokušaj da saznaš koje pregledače koriste ti korisnici (otvori neku temu na forumu). Neka probaju s različitim pregledačima. Da li se prijavljuju za stalno, da li koriste automatsko prijavljivanje? Moraš iskristalisati šta je zajedničko kod svih tih korisnika.
Na SMF podršci se redovno pojavljuje Firefox kao problematičan. Obično pomaže Options -> Advanced>Network>Cached Web Content in Firefox (brisanje keša) ili Privacy>Remove individual cookies (brisanje pojedinih kolačića).
Jedini problem koji sam ja imao (test forum,drugih članova i nema) sa pogrešnim lozinkama (nisam se nikako mogao logovati) je bilo zbog imena kolačića (prva opcija u podešavanjima) i riješio to popravkom pomoću repair_settings. Kad vidim (vrlo rijetko na redovnom forumu) u error logu wrong password to uvijek pripisujem grešci korisnika jer ga uvijek bude u popisu onih koji su posjetili forum.

Ime kolacica je:  SMFCookie115
I LOVE SMF

MaliGrizeBeton


Cola-Coca

#12
Quote from: MaliGrizeBeton on August 17, 2014, 12:08:24 PM
Ocisti

/home/site/tmp

Promjenio sam ime kolacica (Cookie) i sve radi ok. Problem rjesen.
I LOVE SMF

Advertisement: