SMF 2.1 Beta 1 Yayımlandı

Started by Antes, November 21, 2014, 10:43:32 AM

Previous topic - Next topic

Antes

Sayın kullanıcılar,

Simple Machines, SMF için gelecek yeni sürümünü açıklamaktan gurur duyar, SMF 2.1! Geçmiş 3 yıl içerisinde 2.1 sürümü içerisine çeşitli geliştiriciler tarafından toplamda 5500ün üzerinde commit yapılmıştır, beğeneceğinizi umut ettiğimiz yeni bir çok özellik ve geliştirme mevcuttur.

Uyarı! Bu ilk beta olup, içerisinde bir çok hata ve tamamlanmamış özellik olabilir, bu beta sürümünü asıl sitelerinizde kullanmamanızı öneririz.

Aşağıda 2.0dan bu yana yapılan değişikliklerin bir özeti mevcuttur. Daha detaylı bir karşılaştırma için lütfen aylık güncellemelerin olduğu Developers' Blog (ingilizce) ve GitHub repository (ingilizce) ve Wiki'ye "2.1 Features" göz atınız.
Türkçe olarak yayımlanan iki özet mayetli konu mevcuttur;
- Son Zamanlar - Güncellemeler
- Son Zamanlar - Güncellemeler - Bölüm II

• Yeni responsive tasarımlı Curve2:
    SMF 2.0 Curve temasını tanıttı, SMF 2.1 de ise daha modern bir görünüm ile güncellenerek varsayılan temamız olarak Curve2 oluşturuldu! Curve2 responsive tasarım ile forumunuzun bir çok alanında akıllı telefon veya tabletleriniz ile rahatça gezinmenizi sağlamaktadır. Buna ek olarak bir çok irili ufaklı UI/UX geliştirmeleri yapılmıştır.
  • Bildirimler (Uyarılar):
    SMF'nin önceki sürümlerinde bildirimler e-posta ve ÖM ana kanalları üzerinden dağıtılmaktaydı. 2.1'de ise uyarılar sistemi getirilmiştir, bu sayede küçük veya büyük tüm bildirimlerinizi tek mekandan, e-posta veya ÖM kutunuza gitmeden görüntüleyebileceksiniz. Bildirim ayarları aynı zamanda merkezi bildirim tercihleri olarak çalışır ve hangi formatta bildirimleri: e-posta, bildirim veya hiç bir şekilde, almak istediğinizi belirleyebilirsiniz, forum içerisine yayılmış terchiler yerine hepsi bir arada. Yeni tercih merkezinde forum genelinde tercihleri ayarlamak yerine her bölüm ve konu için ayrı ayrı tercihlerinizi belirtebilir ve almak istediğiniz bildirimler üzerinde daha geniş bir kontrole sahip olabilirsiniz.
  • ÖM ve İleti taslakları:
    Hiç tarayıcı sekmenizi veya penceresini uzun bir ileti yazarken kapattınız mı? Ben bunu yazarken yaptım (tamamen orjinal çeviridir ben notepad++ kullanıyorum). Veya tek oturuşta iletiyi bitiremiyor ve daha sonra devam etmeyi mi umuyorsunuz O zaman, 2.1 içine tam olarak entegre edilmiş iletilerde ve ÖMlerde siz yazarken otomatik-kayıt etme özelliği olan taslaklar tam size göre.
  • Beğeni ve Bahsetme:
    Beğeni sistemi eklenmiş, mevcut Karma sistemi daha içerik odaklı bir sistem ile değiştirilmiştir. Sistem içsel olarak eklenti yapımcıları tarafından kendi içeriklerini beğenebilme olarak da genişletilebilmektedir.
    Kullanıcılar iletilerine daha fazla ilgi çekmek adına diğer üyelerden, internet standardı olan @görünenad sentaksı ile bahsedebilirler. Bu bildirim veya e-posta (alıcının tercihlerine bağlı değişir) gönderir ve bahsedilmeden onları haberdar eder.
  • Bir çok diğer şey!

• Forum genelinde tam SSL desteği. (NOT: Sunucunuz üzerinde gerekli ayarlamaların olması ve sertifika gerektirir.)
    • Şifre hashleme yöntemi sha1'den bcrypt'e yükseltilmiştir.
    • Yönetici alanın da bir çok kullanım ve organizasyonal iyileştirmeler olmuştur. Bazı alanlar tekrar organize edilip farklı alanlara yerleştirilmiştir ve bazıları da genel olarak temizlenmiştir.
    • Moderatör alanın da bir çok kullanım yönlü iyileştirmeler olmuştur, bunlar zenginleştirilmiş konu raporları, moderatör notları ve diğer şeyler.
    • Üyegrupları talep ve onaylarında iyileştirmeler.
    • İzinler, kullanıcı profilleri, hesapları vb. için yeni izinler ile genişletilmiştir
    • Çekirdekten Gravatar desteği.
    • Kullanıcılar artık zaman farklarını yazmak yerine zaman bölgelerini seçebilirler.
    • jQuery varsayılan olarak eklenmiş ve bir çok özelliği çekirdekte kullanılmaya başlanmıştır.
    • SQLite için destek bırakılmıştır.
    • İç iyileştirmeler ile sağlanan daha az kaynak kullanımı ve genel hız iyileştirmeleri.
    • Sayısız iç ve dış iyileştirmeler!
Belirttiğimiz üzere, bu sadece bir özet mayetindedir. Burada belirtilmeyen bir çok özellik mevcuttur, kendinizi test sürüşüne hazırlayın!

Lütfen unutmayın bu SMF sürümü için gerekli olan en düşük sistem gereksinimleri, PHP 5.3.8+ ve MySQL 5.0.3+ veya PostgresSQL 8.0+ olarak yükseltilmiştir. Bunlardan düşük sürüm ile çalışan sunucularda SMF 2.1 çalışmayacaktır ve biz de desteklemeyeceğiz. Eğer sunucunuz eski sürüm ile çalışıyorsa, sunucu yazılımlarınızı güncelleyebilir veya eski SMF sürümünde kalabilirsiniz. SMF 2.1 ayrıca IE6/7 için desteği bırakmıştır fakat IE8/9 (önerilen IE10 ve üzeridir) ve benzeri özelliklere sahip tarayıcılar (Chrome, Safari, Firefox, Opera) ile çalışmaya devam edecektir.

Genel olarak yükleme ve yükseltme prosedürleri aynı olmasına karşın sitenizi 2.1 sürümüne güncelledikten sonra geriye dönüşü olmamaktadır, lütfen asıl sitenizi güncellemeden önce dikkatlice düşünün. Installing and Upgrading SMF (ingilizce) sayfasına göz atın. SMF 2.1 Beta 1'e paket yöneticisi üzerinden güncelleme yaparak geçemezsiniz; bunun yerine "Large Upgrade" paketini kullanmanız gerekmektedir. SMF 2.1 İndirme bölümünden edinilebilir.

Not: Bu ilk beta olduğu için dil paketleri veya çeviriler İngilizce dışında tamamlanmamış olabilir.

Türkçe dil paketleri için: http://download.simplemachines.org/?smflanguages;lang=turkish

Saygılar,
Simple Machines Forum

Snrj

inş en kısa sürede kararlı sürümde çıkar

Özgür

Vay be. Ne tartışmıştık zamanında jQuery kullanılsın diye. Aradan yıllar geçmiş daha yeni ekleniyor forumlar bir bir öldükten sonra. Kısmet tabi. Var mı demo sitesi olan bi bakardık
So Long

Antes

Quote from: Özgür on November 21, 2014, 09:08:25 PM
Vay be. Ne tartışmıştık zamanında jQuery kullanılsın diye. Aradan yıllar geçmiş daha yeni ekleniyor forumlar bir bir öldükten sonra. Kısmet tabi. Var mı demo sitesi olan bi bakardık

http://next.mmobrowser.com

Snrj

sitenizi türkçeye çevirdikten sonra giriş yap ve kayıt olda sorun yaşayanlar arkadaşlar
Login.turkish.php
bul
$txt['coppa_after_registration'] = ' ' . $context['forum_name'] . ' Kayıt olduğunuz için teşekkürler.<br><br>Fakat yaşınız {MINIMUM_AGE} yaşın altında olduğundan, yasal yükümlülükler gereği hesabınızı kullanmadan önce velinizden veya yasal koruyucunuzdan izin alınması gerekemtekdir. Hesabı etkinleştirme işlemleri için lütfen aşağıda ki formu yazdırın.;

değiştir
$txt['coppa_after_registration'] = ' ' . $context['forum_name'] . ' Kayıt olduğunuz için teşekkürler.<br><br>Fakat yaşınız {MINIMUM_AGE} yaşın altında olduğundan, yasal yükümlülükler gereği hesabınızı kullanmadan önce velinizden veya yasal koruyucunuzdan izin alınması gerekemtekdir. Hesabı etkinleştirme işlemleri için lütfen aşağıda ki formu yazdırın.';

Engellioto

Umarım kısa zaman içinde kararlı sürüm yayınlanır da sitelerimize biraz olsun renk ve can gelir.

HepSiBiRYaLan

Uzun Zamandir Bekliyordum. Nihayet Yayımlandı. SMF Piyasada Biraz Durgun Kaldi Sanirim.

Antes

Emre A.

Quote from: Antes on November 21, 2014, 09:35:10 PM
Quote from: Özgür on November 21, 2014, 09:08:25 PM

http://next.mmobrowser.com

Vuuuu! Çabuk çabuk. Gaza geldim Antes :) Çabuk çıkartın şu kararlı sürümü :)

behzat11111

Balaban

Smf özellikler açısından ileriye hep geç gidiyor. Bu da iyidir; görünüm açısından hep geriye gidiyor.
.

Seyit replikacep.com

öncelikle  smf nin bugunlere geldigi çin emegi gecen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum

lakin  kafama takılan bazı şeyler var   karma modu  kaldırılması  kötü olmuş

ve modların çogu uyumsuz  mod sahipleri modlarını güncellemesse ne edecegiz

bide mobilden  giriş yaptıgımız anda 2.1 sürümüne demo bir siteye üst menüler dagınık oluyor mobilde pek iyi degil  tema

yapımcılar  ilgilenirse teşekkürler şimdiden

Emre A.

Quote from: Replikacep on January 05, 2015, 01:18:25 PM

Kaldırılmadı, sadece güçlendirilip teşekkür (beğen/beğenme) olarak geliştirildi. (eski adı hala karma)

Bu her sürüm için böyleydi, SMF 2.1 sürümü zaten BETA ve hala geliştirilmekte. Geliştirici deplasmanı uygulamaları kısa sürede geliştireceğine inanıyorum.

bide mobilden  giriş yaptıgımız anda 2.1 sürümüne demo bir siteye üst menüler dagınık oluyor mobilde pek iyi degil  tema

Beta sürümde aldığınız hataları ticket göndererek düzeltmelerini sağlayabilirsiniz. Hataları BURAYA tıklayarak gönderebilirsin.

İyi çalışmalar dilerim.

Antes

öncelikle  smf nin bugunlere geldigi çin emegi gecen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum

yapımcılar  ilgilenirse teşekkürler şimdiden

Biz teşekkür ederiz :)

1) Karma modu kaldırıldı yerine beğeni sistemi getirildi, bi ekip arkadaşımız karma eklentisini mod olarak size sunacak.
2) Evet ama bekleyin zamanla güncellenecektir, eklenti sahiplerine özellikle biz rica ettik RC1'den önce eklentilerinizi güncellemeyin diye.
3) Daha detaylı olarak konu açmanız gerekiyor. İngilizce olarak https://github.com/simplemachines/SMF2.1/issues

Seyit replikacep.com

arkadaşlar site sıfır dosyaları hiç mod kurmadım  ama  hata veriyor hata kaydında

2: get_html_translation_table(): charset `ISO-8859-9' not supported, assuming utf-8

yukardaki hatayı alıyorum  iso  desteklemiyormu bu  utf 8 mi olacak illaki

Dosya: /home/belik/public_html/Sources/Subs.php
Satır: 801

Antes

Evet SMF 2.1 sadece yeni yüklemeler (Kurulumlar) UTF-8 zorunluluğu taşıyor. Eski SMF 1.x veya 2.0.x ISO olan forumlar güncelleme yaptıklarında ISO olarak devam edebilirler.

Seyit replikacep.com

ben güncelleme yaptım bu hatayı öyle verdi  arkadaşın sitesinide güncelledik ondada böyle hata veriyor  ?

Antes

Yayın halinde ki sitelerinizi SMF 2.1 Beta sürümüne güncellemiş olmanızı tavsiye etmiyoruz (umarım yedekleriniz mevcuttur), eğer test alanında bu güncellemeyi yaptıysanız yönetim alanından UTF8'e dönüştür seçeneği ile veritabanını UTF8'e dönüştürebilirsiniz.

Seyit replikacep.com

lütfen  iso  yu önceliginizide katın  forumların çogu iso  utf8kullanan   türkiyede forum fazla yok 

ve aşadaki hatada mevcut

Hata türü: Tanımlanmamış
8: Undefined index: member
Dosya: /home/bilir/public_html/Sources/Display.php
Satır: 1372

Antes

Geliştirici arkadaşlara sorunları bildiricem.

Advertisement: