Kakava je razlika izmedju SMF 1.1.20 and 2.0.9 ?

Started by Savar, February 26, 2015, 01:57:48 AM

Previous topic - Next topic

Savar

Znam da ce mnogima zvucati glupo pitanje ali ja nesam nikako mogao naci odgovor.
1. Kakva je razlika opcenito u SMF 1.x.x i 2.x.x ?
2. Zasto postoje te dvije serije odnosno linije vrzija?
3. Dali ja ako imam forum 1.1.20 mogu napraviti upgrade na 2.0.9 ili to ovisi o hosting serveru koji podrzva koju verziju, ili nesta trece
4. Ima li smisla i visualno operativo prednosti uopce raditi upgrade s 1.1.20 na 2.0.9 ? Koje su prednosti ako ih im?

Bio bih zaista zahvalan ako netko bude imao strpljenja mi odgovoriti na ova pitanja. Jer volio bih forum popraviti i napraviti malo moderniji i napredniji ali prvo hocu rascistiti na bazi koje verzije prvo kreniti odnosno ako je potrebno prvo napraiti upgrade ako je to potrebno odnosno pozeljno.


Skipper.

Ajde da ti ukratko nagovestim neke razlike pošto o tome ima dosta da se piše.
SMF 1.x.x je verzija skripte koja se nekada razvijala i da kažemo bila je glavna. U međuvremenu došle su neke nove tehnologije i sam web se razvijao u tom smeru pa prateći moderne trendove stvoren je SMF 2.x.x. Od daljeg razvoja jedinice se odustalo i samo se izbacuju sigurnosne zakrpe. Sa druge strane SMF 2 se i dalje razvija i za njega imaš podršku, sigurnosne zakrpe, modifikacije se rade za te verzije... Možeš ovo posmatrati i na ovaj način: Imaš windows 8 a imaš i windows xp. Za win 8 imaš aktivnu podršku, programi i aplikacije se rade za taj windows dok za xp (doduše sad je i prestala podrška Majkrosofta) imaš samo sigurnosne zakrpe, tj. program je zastareo i više se ne razvija. Slično možemo reći i za SMF 1. Jednostavno je skripta zastarela i razvija se druga koja je bolja, lepša i modernija.
Prebacivanje, tj. konvertovanje sa SMF 1 na SMF 2 se izvodi veoma lako i ne bi trebalo da ima nekih većih problema (svojevremeno sam i ja napisao tutorijal  baš na temu konvertovanja). Što se tiče hostinga radiće ti SMF 2 bez problema osim ukoliko ne koristiš neki prastari hosting paket što iskreno mislim da nije slučaj kod tebe.
I na kraju vezano za tvoje poslednje pitanje sve zavisi šta koristiš od opcija i koliki ti je forum. SMF 2 je svakako lepši, funkcionalniji i moderniji ali sa druge strane ako nemaš potrebu za nekim naprednijim opcijama možeš ostati i na SMF 1 dokle god budu redovno izlazile sigurnosne zakrpe. Ja lično bih se uvek opredelio za moderniju i bolju skriptu ali ovaj deo ipak prepuštam tebi da odabereš.
Nadam se da sam ti malo pojasnio razlike.
It's very simple. Scissors cuts paper, paper covers rock, rock crushes lizard, lizard poisons Spock, Spock smashes scissors, scissors decapitates lizard, lizard eats paper, paper disproves Spock, Spock vaporizes rock, and—as it always has—rock crushes scissors.

Savar

Zahvaljujem na odgovoru. Nije meni bilo potrebno puno, Mozda su moja pitanja bila laicka jer sma htio dobiti takav odgovor. IT tehologijama se pogotovo mrezama se bavim gotovo 30 godina, ali sam igrom slucaja dosao u priliku da trebam nesta vise oko foruma kojim se nisam prije puno bavio.
Svhavtio sam da se radi o dva pravca razvoja. To znaci da SMF 2.x ide s tehnologijom CSS i HTML 5 ?
Svakako cu ici na upgrade onda na verziju 2.x prema uputama koje sam vec nasao. Glede hosting servera provjericu jer radi se o postojecem forumu koji nije moj ali ga treba administrirati, a nastao je 2007. godine.

Hvala jos jednom za tumacenje.

Venera

Pozdrav, kolega.  :)

Nemoj mi zameriti što se mešam, samo da te podsetim da uradiš dobar backup svega, za svaki slučaj.  ;)

Srećno! :)

Skipper.

Backup se podrazumeva, pogotovu kod ovih krupnijih zahvata na forumu.
Ne bi trebalo da bude nekih većih problema. Najbitnije je da je baza podataka ispravna i to je to. Možda eventualno da malo povede pažnju oko enkodinga da posle ne bi ispao problem sa našim karakterima.
It's very simple. Scissors cuts paper, paper covers rock, rock crushes lizard, lizard poisons Spock, Spock smashes scissors, scissors decapitates lizard, lizard eats paper, paper disproves Spock, Spock vaporizes rock, and—as it always has—rock crushes scissors.

Savar

Haha hvala na upozorenju ali to sam davno naucio jos u pocecima, pocetkom 80' godina proslog stoljeca  :D

Skipper.

Znači stari znalac ;)
Možda bi mogao da nam predstaviš tvoj forum ovde :)
It's very simple. Scissors cuts paper, paper covers rock, rock crushes lizard, lizard poisons Spock, Spock smashes scissors, scissors decapitates lizard, lizard eats paper, paper disproves Spock, Spock vaporizes rock, and—as it always has—rock crushes scissors.

Advertisement: