News:

Bored?  Looking to kill some time?  Want to chat with other SMF users?  Join us in IRC chat or Discord

Main Menu

Forumu Taşırken Oluşan Türkçe Karakter Sorununun Çözümü

Started by tatoline, May 26, 2015, 10:50:50 AM

Previous topic - Next topic

tatoline

Merhabalar, dün saatlerce uğraşıp deli olduktan sonra bir şekilde hallettim Türkçe karakter sorununu. Bu konuyla ilgili Google'da arama yaptığımda genellikle eski yıllardan kalma kaynaklar buldum ve geçerliliğini yitirmişti çoğu. Bu sebeple, benim gibi problem yaşayan arkadaşlara yardımcı olması sebebiyle bu yazıyı yazıyorum.

Yapılan aşama, bir hosttan başka bir hosta SMF forumu taşımak. Fakat taşırken hep Türkçe karakterler ? (soru işareti) olarak gözüküyordu. Defalarca silip farklı farklı şekillerde yüklemeyi denedim. Forumu ilk başta kurarken karakter dizisi olarak latin5 seçmiştim. Fakat yedek alıp yeni hostun phpMyAdmin kısmından yüklerken (içeri aktar - import) latin5 diye bir seçenek yoktu. Bu sebeple UTF-8 olarak attım lakin hiç bir sonuç alamadım. En son yaptığım ve çözüm sağlamış yöntem ise şu şekilde:

• Foruma giriş yaptım ve admin panelinden "Bakım > Forum Bakımı > Veritabanı Bakımı" kısmının Veritabanını Yedekle bölümünden, gzip ile sıkıştırmayarak yedek aldım.

• Yeni hostuma "MySQL Dumper" isimli ücretsiz bir script kurdum.

• Yeni hostuma, eski hostumdaki aynı SMF sürümünü kurdum. Bu site üzerinden indirerek sıfır bir site kurdum.

• Yeni forumu kurarken, seçeneklerden "UTF-8 kullan" gibi bir seçenek vardı; onun işaretini kaldırdım.

• Yeni hostumun phpMyAdmin kısmına girerek, daha henüz oluşturulmuş veritabanındaki bilgileri sildim.

• MySQL Dumper scriptine, hosta kurduğum dizinin linkini tarayıcıma yazarak giriş yaptım.

• MySQL Dumper'da, yeni kurduğum sitenin bağlandığı (ve benim az önce içindeki herşeyi sildiğim) veritabanına bağlantı oluşturdum.

• Eski forumumun admin panelinden aldığım yedeği, MySQL Dumper scriptine yükledim.

• MySQL Dumper üzerinden "Dönüştürüm" seçeneğine basarak, az önce yüklediğim eski forumuma ait yedeği seçtim.

• Bir sonraki ekranda benden karakter kümesini seçmemi istedi, ki ben latin5 seçtim.

Tüm bu işlemler sonucu elimde Türkçe karakter problemi olmadan taşınabilmiş bir SMF forum olmuş oldu. Umarım birilerinin işine yarar.

Seyit replikacep.com

Kardes admin panelden alinan yedek te karakter sorunu olur :)
Yontemi bilmessen boyle ugrasirsin iste
Cpanelde yedekleme kismindan genis bir yedekleme yaparak yedegi indir orda veri tabanida var onuda indir yedekleme kismindan sorunsuz yedek alabilirsin ve yeni sunucuna rahatlikla tasirsin dosya yoneticisinden zipli yada tar seklinde alinmis ftp yedegini dosya yoneticisinden rahatlikla atarsin  hepsi bukadar

tatoline

Quote from: Replikacep on May 26, 2015, 11:01:32 AM
Kardes admin panelden alinan yedek te karakter sorunu olur :)
Yontemi bilmessen boyle ugrasirsin iste
Cpanelde yedekleme kismindan genis bir yedekleme yaparak yedegi indir orda veri tabanida var onuda indir yedekleme kismindan sorunsuz yedek alabilirsin ve yeni sunucuna rahatlikla tasirsin dosya yoneticisinden zipli yada tar seklinde alinmis ftp yedegini dosya yoneticisinden rahatlikla atarsin  hepsi bukadar

Eski hostumun cPanel'i olmadığından dolayı dediğiniz yöntemi uygulayamadım. Belki yine hostunun cPanel'i olmayan arkadaşların işine yarar.

Bunun dışında SMF admin panelinden aldığınız yedeğin SQL sorgularını manuel olarak bir editor ile açarak kontrol ettim, herhangi bir karakter dizi işlenmemiş. Bu sebeple MySQL Dumper soruyor hangi karakter seti ile yükleyeyim. Ama eğer yedeği phpMyAdmin'den yada MySQL Dumper scripti üzerinden alırsanız, direkt olarak UTF-8 olarak kabul ediyor ve yeni hosta atarken de size sormadan otomatik UTF-8 olarak yüklüyor. Böylelikle Türkçe karakter sorunu çıkıyor. Tabi ki benim için bu şekilde idi çünkü benim forumum latin5 karakter setini kullanıyordu.

Seyit replikacep.com

Ben wedmin uzretsiz panel kullanıyorum defalarca site tasidim daha bana karakter hatasi denk gelmedi  admin panelden defalarca denedim ordan alinca yedek karakter hatasi oldu

ASiveMAVi

sorun cpanel veya plesk panel veya admin yedeği değil

utf-8 kodlamasına dönüştürmüşsen onunla alakalı bir durum

utf-8 kullanacaksan mysql databaseindeki tüm karşılaştırmaları ve tabloları latin5turkish yapmanı tavsiye ederim

bu problem taaa 2006lardan beri olan bir problem

ASiveMAVi

ayrıca bozuk karakterlerle siteyi aktif edip chromeda karakter seçimini otomatik yapınca fark edersin ne demek istediğimi

Advertisement: