News:

Want to get involved in developing SMF, then why not lend a hand on our github!

Main Menu

Tema-Tarayıcı Uyumsuzluğu

Started by ybs79521907, June 25, 2015, 06:19:48 AM

Previous topic - Next topic

ybs79521907

Merhaba,

Öncelikle günlerdir bu konuyu araştırıyorum ama bir çözüm elde etmiş değilim bir de buraya başvurayım dedim.

Kullandığım Tema: http://custom.simplemachines.org/themes/index.php?lemma=2769
SMF Vesiyonum: 2.0.10

Siteye yüklediğim modifikasyonların çoğu İngilizce'ydi ben de onları Türkçe'ye çevirmeyi başardım ama kaydedince sitede şu hata oluşmaya başladı.

(Dil hatası resmi ekte.)

Sorun yok deneme yanılma yoluyla bu sorunu da çözdüm. Türkçeye çevirdikten sonra farklı kaydet deyip kaydederken kodlamayı ANSI olarak değil de utf-8 seçeneğini seçerek kaydedince bu problem çözülmüş oluyor. Ama sorun şu ki bu şekilde kaydedip siteye atınca sitede bu tarz bir kayma ve büyüme meydana geliyor. Ve bu Chrome ile IE'de oluyor, Mozilla'da yine her şey yolunda.

(Resimleri bu konuya koyunca çok fazla resim olduğu için paylaşım yapmama izin vermiyordu. Bu yüzden resimleri ek olarak ekledim.)

Unutmadan bu hata "Modifications.turkish-utf8.php"yi değiştirince değil, atıyorum "GoogleTagged.turkish-utf8.php"ı düzenleyip utf8 olarak kaydedip hosta atınca oluyor. Yalnızca "Modifications.turkish-utf8.php"yi düzenleyince hata vermiyor. Ve temayı hiç ellemeden ilk kurduğum zamanda hiçbir tarayıcıyla bir problemi yoktu hepsinde sorunsuzdu. Düzenlediğim tek şey dil dosyalarıydı. Onları da zaten default temanın içerisinden yaptım.

Bu konuyu çok araştırdım css dosyalarını yedekledikten sonra düzenlemeye çalıştım ama ne yaptıysam olmadı. Mozilla'da sorunsuz gözüktüğüne göre site, tahminimce temanın IE ve Chrome'la bir uyumsuzluğu oluşuyor düzenleyince. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Erdal1

Admin bölümündede UTF-8 ayarliyabilirsin ,denedinmi?

Dil dosyalarini degistirirsen Notepad++ kullan, Notepadle Dosyayi actiktan sonra yukarida Menü kisminda Kolladitin UTF-8 sec öyle kaydet.
Bizim Dünyamiz - ELEKTRONIK SIGARA HAKKINDA BÜTÜN BILGILI KONULAR

ybs79521907

Evet, admin bölümünden utf-8 ayarlamalarını yaptım. Dediğiniz gibi notepad++'yı indirip bir daha çevirdim ama site Chrome ve IE'de yine kaydı.

Erdal1

Benim ilk Tahminim CSS'den kaynaklaniyo olabilir, bunu denemek icin baska bir thema yükle ve gene görüntüye bak temiz görünüyomu, eger baska Themada temiz görünüyosa CSS dosyasinda sorun var..

ybs79521907

Katılıyorum, ben de belirtmiştim zaten css dosyasında Chrome ve IE ile bir uyumsuzluk var. Ama bazı sebeplerden dolayı bu temayı kullanmam gerekiyor. Elimden geldiğince css dosyasını düzenlemeye çalıştım ama beceremedim. İnternette çokça araştırdım ama malesef bu konu hakkında pek bir bilgi paylaşımı yok. Css dosyasını düzenlemede yardımcı olabilecek bir arkadaş varsa çok makbule geçer.

Erdal1

ybs79521907

Aslında bu fikir aklımdan geçmişti. "Redsy" temasını düzenlemeye çalıştım ama çok karmaşık geldi işin içinden çıkamadım. Sitenin ismiyle uyumlu bir tema istiyorum anlamışsınızdır zaten. Ama şimdi tekrardan "Redsy" temasını düzenlemeye karar verdim. Takıldığım bir yer olursa tekrardan sizi rahatsız ederim  :laugh:

Erdal1

sana tavsiyen Firefox Addon Firebug var onu kullan, Firebug FF yükledikten sonra yukarida sagda böcek resmine bas, sona pencere acilinca solda böcegin yanindaki dügmeye bas ve Fareyle-okla pencerenin üzerinden gezdir,Kodlarin yerini kolaylikla bulabilirsin, zaten Kodlarin nerde oldugunuda gösteriyo ve hangi dosyada oldugunu, sag tarftada CSS kodunu hangi bölümde ve hangi dosyda bulundugunu gösteriyor. :)

ybs79521907

Şimdi "Redsy" temasını yükledim. Bu temada da İngilizce kısımlar vardı mesela Account Settings. Denemek için onları da Türkçeleştireyim dedim notepad++ ile açtım.Türkçe çeviriyi yaptıktan sonra yine utf8 olarak kaydettim ve sayfayı yenileyince bu temada da kayma olduğunu çok rahat bir şekilde gördüm. Yani anlaşılan sorun temayla ilgili değilmiş. Artık çeviri yapmamalıyım demek ki  :)

Erdal1

Bak bunu dene , bendede aynisi oldu.

Bütün Forum sil DB SQL de sil, Forumu yeniden yükle install yap.....Ama burda dikkat install yaparken soruyo UTF-8 yapilsin diyemi?

oraya tiklama sakin, ve installi bitir, sonra admindende UTF-8 ayarlama sakin öylesine birak.

Dillere gelince, Tercüme etmene gerek yok, Türkce Dilini Yükledikten Admin bölümünde ana dil Türkce ayarla sonra Forum Türkce görünür.

birde böyle dene, yine olmazsa Serverin ayarini, Charset default off ,ayarla. gene dene.

benden bukadar baskada fikrim yok :)  ....yani sorun ozaman Server ayarlarindan kaynaklaniyo.

ybs79521907

İlgin için çok teşekkürler,deneyeceğim.

ybs79521907

Tamamdır sorunu buldum. Çevirileri kaydet derken kodlamayı "UTF-8 ile BOM olmadan kodla"yı seçerek kaydettim. Hem Türkçe oldu hem de temada falan ne kayma ne de büyüme oldu. Eskiden sadece"UTF-8"i seçiyordum ondan kayma falan oluşuyormuş. İlginiz için teşekkürler.

Erdal1

Advertisement: