Dökümantasyon Bölümü

Started by Antes, September 25, 2015, 06:34:07 AM

Previous topic - Next topic

Antes

Merhabalar,

Öncelikle bu konu bir tartışma konusudur. Lütfen düşüncelerinizi paylaşın.

Bildiğiniz üzere bazı kötü niyetli olaylar sonucunda ekip üyeleri hariç tüm (buna Friend rütbesi dahil) üye gruplarından belirli bir süre sonra ileti düzenleme yetkisi alınmıştır. Bu olay sonucunda bazı konular kötü olarak etkilenmiştir. Bu konuda ilk adım olarak dökümantasyon bölümünde önemli olan konuların Wiki'ye taşınması fikri öne çıkmıştır.

Şu noktada çevirilerin olduğu konular için bir çözüm bulunmamaktadır. Ben ekibe bu konuda, konunun sahibinin ilk iletiyi (yani konuyu) sınırsız düzenleme yetkisi verilmesini önereceğim. Eklentilerde bu sorun, eklenti sayfasında yapılan düzenlemenin otomatik olarak konusuna yansıması yapılarak çözülmüştür.

Saygılar.

Özet: Dökümantasyon bölümündeki konuların bazılarını Wiki'ye taşıyalım.

Alpay

Bence belirli bölüm olarak bölüm moderatörlerine düzenleme yetkisi verilebilir..
Wiki Tamamen Türkçe olmadıkça oraya pek yönlendirme olmuyor.

Snrj

wiki konusunda alpay katılıyorum tamamen türkçe olmadığı için bir çok kişi burdan faydalanamıyor

konu düzenleme yetkisine gelince en azından 24 saat sınırsız düzenleme yetkisi verilmeli 24 saatten sonra yaptığı değişikler bir moderator tarafından onaylanmadıkça normal üyelere yansıtılmamalı şeklinde olabilir tabi bunun için epey kodlama gerekli

veya şu şekilde konu sahibi konuyu istediği kadar düzeneyebilir ama yorum yazanlar şuan olduğu gibi belirli bir süreden sonra düzenleme yapamaz olabilir

Erdal1

Konu nedir tam olarak anlamadim ?
Bizim Dünyamiz - ELEKTRONIK SIGARA HAKKINDA BÜTÜN BILGILI KONULAR

Antes

24 saat yeterli değil, çünkü yeri geliyor siteler kapanıyor resimler vs gidiyor.

Bu arada Wiki 'de sayfaları biz oluşturacağız burada uygun gördüğümüz konular eğer wiki'de ingilizce olarak yok ise, eğer varsa çevirisine başlarız. Dökümantasyon bölümünün kademeli olarak kapatılması bu noktada daha uygun gibi geliyor bana.

Erdal1

Görünmez Mürekkeplemi burda yaziyorum acaba ...?? :o

Antes

Quote from: Erdal1 on September 25, 2015, 08:44:41 AM
Görünmez Mürekkeplemi burda yaziyorum acaba ...?? :o

İlk iletide gayet açık olarak durumu anlattım :P

Erdal1

QuoteÖzet: Dökümantasyon bölümündeki konuların bazılarını Wiki'ye taşıyalım.

wiki nerde, Link varmi? :)

...yoksa sifirdanmi düzenlemeyi düsünüyosunuz?

Erdal1

Benim Anladigim kadariyla Türkce Dilide var, sadece eklememisler hepsi bu.

icabinda burdan Bagimsiz Türkce Wiki indirilip Kurulabilir, https://www.mediawiki.org/wiki/MediaWiki

Antes

Quote from: Erdal1 on September 25, 2015, 09:01:27 AM
Benim Anladigim kadariyla Türkce Dilide var, sadece eklememisler hepsi bu.

icabinda burdan Bagimsiz Türkce Wiki indirilip Kurulabilir, https://www.mediawiki.org/wiki/MediaWiki

Türkçe dili her sayfada yok, çünkü her sayfa çeviriye açık değil. Biz mevcut sayfaları bitirdikten sonra istediklerimizi döküman ekibine iletiriz onlarda çalışır açar, o çok büyük sorun değil.

Erdal1

Antes anladim ama bence Benim size Tavsiyem wiki'yi bosverin ise yaramiyo Bunu Kullanin, Türkce dilide var (40 Dil var), hemde wikiden cok daha Kaliteli.

Edit: Linki düzelttim.

Antes

Quote from: Erdal1 on September 25, 2015, 09:10:13 AM
Antes anladim ama bence Benim size Tavsiyem wiki'yi bosverin ise yaramiyo Bunu Kullanin, Türkce dilide var (40 Dil var), hemde wikiden cok daha Kaliteli.

Şu saniyeden sonra tekrar sistem değiştirmeyi kabul edeceklerini hiç ama hiç sanmıyorum. Ayrıca şöyle bi durum var, biz yazılımları köprüsüz kullanamıyoruz. phpMyFAQ içinde bi köprü yazılması gerekir filan.

Erdal1

Quote from: Antes on September 25, 2015, 09:17:24 AM

Şu saniyeden sonra tekrar sistem değiştirmeyi kabul edeceklerini hiç ama hiç sanmıyorum. Ayrıca şöyle bi durum var, biz yazılımları köprüsüz kullanamıyoruz. phpMyFAQ içinde bi köprü yazılması gerekir filan.

Sorunda bu degilmi zaten? en azindan yukarida yazilanlardan ben bunu anladim,
Sistemin size hicbir faydasi yok Türkce bile degil hemde zor sekilde Türkce Düzenleniyo,
Bence Sifirdan Temiz Düzenli birsey kurun daha iyi , ama sonucta karar sizindir :)

Antes

Quote from: Erdal1 on September 25, 2015, 09:26:06 AM

Sistemin size hicbir faydasi yok Türkce bile degil hemde zor sekilde Türkce Düzenleniyo,
Bence Sifirdan Temiz Düzenli birsey kurun daha iyi , ama sonucta karar sizindir :)

Wiki 'nin sistemi zor değil, olayı sıkıntıya sokan şey bu düzenleme sınırı oldu. O yüzden üyelerin zarar görmemesi için bu tarz içinden resimleri silinmiş eskimiş konuların daha rahat güncellenebileceği bi yapıya yani Wiki'ye geçirilmesi.

Erdal1

Quote from: Antes on September 25, 2015, 09:37:07 AM
Quote from: Erdal1 on September 25, 2015, 09:26:06 AM

Wiki 'nin sistemi zor değil, olayı sıkıntıya sokan şey bu düzenleme sınırı oldu. O yüzden üyelerin zarar görmemesi için bu tarz içinden resimleri silinmiş eskimiş konuların daha rahat güncellenebileceği bi yapıya yani Wiki'ye geçirilmesi.

Sizde sinirlama istemiyosunuz cünkü sorun oluyo, bunun icin Bagimsiz Türkce wiki tek cözüm görünüyo, aradaki fark burasi smf bulusma merkezi olmus ama illaki burda olmasi sartmi? Türkce wiki baska Serverde düzenleyip buraya Linkle baglanabilir böylelikle direk burdanda baglanmis oluyosun, zaten bütün Forum girecek hali yok sadece bir avuc dolu insan giris yapmasi gerek düzenleme icin digerleri sadece okuyo ve belkide yorum yazar.

Antes

Siz sınırlama olayını yanlış anlıyorsunuz, burada bahsettiğimiz sınırlama forum içerisinde açılan konuların bi kaç saat sonra tekrar düzenlenemiyor olması, wiki'de böyle bir sınırlama yok.

Erdal1

Quote from: Antes on September 25, 2015, 10:21:42 AM
Siz sınırlama olayını yanlış anlıyorsunuz, burada bahsettiğimiz sınırlama forum içerisinde açılan konuların bi kaç saat sonra tekrar düzenlenemiyor olması, wiki'de böyle bir sınırlama yok.

Herseyin Eksigi veya Fazlasi var, mükemmel degildir ;)

bolubeyi61

Öncelikle tüm smf kullanıcılarının mubarek kurban bayramını kutlayarak nacizane görüşlerimi belirteyim.

Benim için burada paylaşılan konuların ya da açıklamaların wiki ya da başka her hangi bir yerde yayınlanması önemli değil. En azından işin bu tarafı beni ilgilendirmiyor. Çünkü burası haricinde bir genel wm sitesi haricinde smf konularında paylaşımda bulunmuyorum. Kimi zaman kendimce önemli gördüğüm ve başkalarının da faydalanabileceğini umduğum konuları burada paylaşıyorum. Bu sitede bulunma amacım smf konusunda önemli gelişmeleri takip etmek ve çözüme kavuşamamış uslubu düzgün kimselerce açılmış konulara yazarak onlara yardımcı olabilmek. SMF konularında karşıma çıkan problemleri başkalarından destek almadan çözebilecek bilgi ve beceriye sahip olduğumdan bu sitede açtığım konuların ya da mevcut konulara bıraktığım iletilerin %99'u başkalarına yardımcı olabilmek içindir.

Bu konunun açılmasına kim neden sebep oldu, hangi şartlar oluştu da bu konu açıldı bilemiyorum. Ancak benim konunun ilk mesajının art niyetli olarak editlenmesinin önüne geçilebilmesi için çözüm önerilerim ve düşüncelerim şunlar:

1.Konunun tamamen editlemeye kapatılması bir çözüm olmamalıdır, en azından konu moderatör onayından geçtikten sonra diğer üyelerin konuyu görüntülenmesi sağlanmalıdır. Şu anki mevcut durum beni de rahatsız etmekte. Sanırım 1-2 ay önceydi bir konuya eklediğim resimler silinmiş, konudan faydalanmak isteyen bir üye konuya ait eklerin ve resimlerin güncellenmesini istemişti. Yardımcı olamadım. Bu yaptırım bana itici geldi ve haliyle de beni forumdan biraz soğuttu. Gerçi bana lazım olan bişey değil ama böyle olmasa iyi olurdu.

2. nikonun Post History modu en azından sadece dökümantasyon bölümünde etkin olacak şekilde kurularak konuların art niyetli konu sahiplerince editlenmesi durumunda konununbir moderatör tarafından eski haline getirilmesi sağlanabilir.

3. Dökümantasyon bölümündeki konuların başka platformlarda yayınlanması benim için iyi ya da kötü bir durum arz etmez. Sadece bir siteyi istisna tutarak başka platformlardaki smf konularıyla ilgilenmiyorum. Kendi smf destek sitemi bile kapattım.

Sorunsuz forumlar dilerim.

cee山

1- Konuyu açan kişiye düzenlenme izni verilsin ama Onaylı şekilde bu iş çok güzel şekilde uygulanabilir.

2- Wiki mantığı smf öldürür.Wiki mantığı herkezin bir pay katmasını değil sadece belli bir grubun çalışmasına bakar.Buda smf forum tarzına hakaret olur sadece belli başlı konularda çalışmayı yapılabilir.Smf nasıl kurulur.Localhost smf nasıl kuruşur gibi vs..vs..Diğer türlü gereksiz çünkü web kodlaması hergün değişmekte ve gelişmekte Dünün kodu en iyi şekilde çalışıyor kimse diyemez.

Herkeze İyi Bayramlar İyi Forumlar.

Emre A.

Neden Wiki Antes? İngilizce kaynaklı olan bir sitede ne kadar doğru sonuç alabilir arayan kişi? ( İngilizcesi yoksa? ) Şahsen derdim Türkçeyi ele alarak İngilizceden koparmak, bu sitede şu son dönemlerde dikkatimi çeken şey sanki "Türkçe kaldırılsın" gibi bir şey oluyor. Yani kaynağın özel, kendisine has bir sitesi varken neden Wiki gibi bir uygulama kullanayım? Şahsen istemiyorum.

Quote from: Alpay on September 25, 2015, 07:03:24 AM
Bence belirli bölüm olarak bölüm moderatörlerine düzenleme yetkisi verilebilir..
Wiki Tamamen Türkçe olmadıkça oraya pek yönlendirme olmuyor.

Sana katılıyorum. İnsanlar zaten İngilizcesi yok diye vızır, vızır Türkçe kaynak sitesi arıyor. Simplemachines ise sanki Türkçeyi kaldıralım gibi bir derdin içinde.

Quote from: Antes on September 25, 2015, 08:50:44 AM
Eğer gerçekten böyle bir düşüncen varsa, ben buna karşıyım. Yukarıda da söylediğim gibi. Kendisine öz bir site (Simplemachines.org) o site içersinde kendisine öz TÜRKÇE dökümanlar elde edebileceğim düzenli, sıralanmış bir kategori. Bunlar varken wiki gibi İngilizce tabanlı bir siteyi (şahsen kullanırım) Türkçesi olmayan kullanıcılar çok az olur. Bu da sizin destek bölümünüzü düşürecek. Kullanıcılar düzgün, sağlıklı bir forum elde edemeyip, sağlıklı haberler de öğrenemeyecekler. Yani ben buradan bakınca durumu vBulletin'e benzetmeye başladım.

Yaz yaz bitmez bu..

Wiki Mantığı - SMF 'yi Bitirir.
Hepinize iyi bayramlar.

Antes

Forum üzerinden döküman oluşturmak zor. Zaten ingilizce dökümanların tamamına yakını Wiki'de, kodun dökümanı phpDoc (SMF2.1) ile olacak. Benim burada sormak istediğim yavaş yavaş bizde Türkçe döküman konularını wikiye taşıyıp taşımamak. Yoksa yardım sistemini wiki'ye geçirelim demiyorum :P , örneğin SMF nasıl kurulur diye bi soru soran yeni bi üyeye her şeyi sıfırdan anlatmak yerine hepimiz SMF nasıl kurulur konusuna yönlendiriyoruz bunun yerine http://wiki.simplemachines.org/smf/Installing/tr 'ye yönlendiririz. Özellikle ingilizce orijini olan wiki sayfalarında değişimleri takip etmek çok daha rahat olur ve sayfalar fazla zahmete girilmeden güncel tutulabilir.

Wiki'ye giden konu Türkçe olacak zaten :D Neden ingilizce konulara yönlendirelim dermiş gibi bi izlenim oluştu onu anlamadım açıkçası.

Diğer bi konu eğer installing/tr kullanıcılar için kullanışlı değil diyorsanız Yükleme sayfası yapabiliriz. Döküman ekibine de bunun haberini veririz, onlarda bu konu ile ilgili gerekli adımları atarlar. Ya daha iyi bi çeviri eklentisi bulurlar, ki bu sayfaların adlarınıda düzenlemeye izin verir. Ya da Türkçe için sayfaları tek tek beraber oluştururuz.

Emre A.

Forum üzerinden doküman oluşturmak neden zor? Zor olanı nedir? BBcodeleri kullanarak kullanıcılara daha okunaklı, renkli yazılar kullanarak daha çekici ve okuma zevkini arttıracak emenetler var. Kullanıcılar da bir zahmet okuyarak ilerlerse sorun çıkacağını sanmıyorum. http://wiki.simplemachines.org/smf/Main_Page TÜRKÇE gördüğüm tek yer Kullanıcı adım. yıllardır bu sitedeyim bir kez girmiş değilim bu sayfasına. Antes benim de anlatamadığım konu İNGİLİZCE bir tasarımlı sitede TÜRKÇE verilere ulaşmak ne kadar doğru olur? Gerçekten ben istemiyorum. Eğer böyle bir şey olacaksa da ben yavaş yavaş aranızdan ayrılayım.

Antes

Burada konuşulanlar üç aşağı beş yukarı diğer diller içinde geçerli, burada verdiğiniz bilgiler (wiki'nin kullanımı zor/dili şöyle/yapısı böyle) aslında bizim için çok değerli ve içerik katkısı yapan üyelerimizin daha fazla katkıda bulunması ve daha rahat bu işlemleri yapabilmelerini sağlamayı amaçlıyoruz.

SMF'deki BBCode'lar Wiki içerisinde de var. Sol menüden İngilizce yazan kısımdan Wiki 'yi Türkçe yapabilirsiniz (not olarak bunu kenara yazdım site ekibimiz SMF'de aktif olarak kullanılan dil ile wiki'deki dili eşleştirmeye çalışmalılar). Kimseyi bi şey yapmaya zorlmayacağız, bu konuyuda tartışma amaçlı açtım, lütfen bundan sonra bu olacaktır şeklinde anlamanızı istemem. Pazarlamanın bi amacıda içe dönük üyelerimizin memununiyetini ölçmek ve projeye katkı sağlayan üyelerimizin hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik çalışmalar yapmaktır :)

Tekrar Saygılar.

Snrj

aslında üstteki arkadaşlar biraz sert eleştirmişler wiki olayını ama sadece dökümantasyon bölümü için kullanılırsa ben faydalı olacağını düşünüyorum
burdaki dökümantasyon bölümüde sorunlarınız diye bir bölüm haline getirilip sabit bir konu açılıp soru sormadan önce okuyun tarzında bir index oluşturulabilir
forum nasıl kurulur => wiki linki
foruma üye nasıl olunur => wiki linki

yine kullanıclar türkçe bölümünden sorularını sorar ama en azından önemli dökümanlar belirli bir yerde olur
antes forumda zor oluyor demesinin sebebi güzel bir konunun sayfa 10 kalması ve kimsenin bu konudan haberar olmaması sanırım

şimdi şöle birşeyde var wiki ne kadar kontrol ediliyor güvenlimi kendimden örnek vereyim ben mesala wikiye daha önce bir iki ekleme yaptım tabi kötü amaçlı yapmadım bakalım ne olacak diye yaptım kimse kontrol etmedi veya sen niye böyle bir sayfa açtın demedi :D

ilk eklemem kendi adım smf ile yakından alakası yok http://wiki.simplemachines.org/smf/User:Snrj
ikinci eklememde smf 2.1 beta kullanmamdan kaynaklı yardım bölümünü açtım kayıt olma tıklayınca ingilizce bölüme yönlendirdi bende dur türkçesini ekleyim dedim bakalım ne olacak .D http://wiki.simplemachines.org/smf/SMF2.1:Registering/tr
onuda ben yazmadım arkadaşlar smf 2.0 dakini kopyala yapıştır yaptım bilginize
bunları nerdeyse 1 sene önce ekledim kimse kontrol etmedi tahminimce
buda wiki nin kötüye kullanım olasılığının daha yüksek olma ihtimali var gibi geliyor bana

üstteki her arkadaşa katılıyorum hepsi kendince haklı bence
Bu arada hepinizin Bayramı Mübarek olsun

Antes

Yaşanan olayları gizlilik nedeni ile anlatamıyorum fakat bu tarz bi karar alınmasının altındaki olay, SMF'ye nasıl kayıt olunur tarzı bi döküman konusu açılıp sonra onun silinmesi/değiştirilmesi değil, olay daha çok söylenen bazı kötü/çarpıtılmış/yanlış şeylerin sonradan silinip ben böyle bi şey demedim denmesi ve şu konuda sizi temin ederim, bazı ekip arkadaşlarımız üzücü günler yaşadı.

Emre A.

Antes

Eğer bir çeviri aktivitesi içerisine gireceksiniz bu linki kullanın: http://wiki.simplemachines.org/smf/index.php?title=Special:Translate&group=page-Main+Page&filter=&action=translate veya sayfaların hemen üst kısımlarında Translate this page veya Bu sayfayı çevir ibaresi yer alır, o link üzerinden işlem yapabilirsiniz. Direkt olarak düzenle derseniz önce onaya dahil olur ve orjinal kısmı çevirmeye çalıştığınız için kabul edilmez (çünkü o sayfanın orjinalinin ingilizce olması gerekir).

Emre A.

İzin isteyin diyor :) Hep böyle izin mi alacağız yahu :)

Antes

Wiki 'nin çeviri eklentisi konusunda benim tam bilgim yok, arkadaşlardan bilgi alıp size daha doğru bi bilgi aktarımı yaparım. İzin muhtemelen çevirmenlik için üye grubuna dahil olmayı kast ediyor. Eğer öyle ise hayır sadece 1 kere üyeliğe dahil edilip sonrasında çeviri yapabileceksiniz.

Emre A.

Quote from: Antes on December 25, 2015, 12:38:49 PM
Wiki 'nin çeviri eklentisi konusunda benim tam bilgim yok, arkadaşlardan bilgi alıp size daha doğru bi bilgi aktarımı yaparım. İzin muhtemelen çevirmenlik için üye grubuna dahil olmayı kast ediyor. Eğer öyle ise hayır sadece 1 kere üyeliğe dahil edilip sonrasında çeviri yapabileceksiniz.

Kim ilgileniyorsa bu konuyla biri baksın da bir kaç dökümanı eklemek ve/ya türkçeleştirmek istiyorum.

Advertisement: