SMF İlk kurulum sonrası gerekli modlar ve Google SEO için yapılması gerekenler.

Started by blogcux, September 22, 2016, 02:55:33 PM

Previous topic - Next topic

blogcux

Başlık bilgi mahiyeti taşısa da, SMF konusunda deneyimi olmayan biri olarak bu konuyu bir çok araştırmanın sonucunda açma gereği duydum. Benim gibi SMF kurulumunu yeni yapacak, SMF deneyimi olmayıp ilk kurulum ve sonraki aşamaları iyi şekilde başlatabilmeyi hedefleyen arkadaşlara yardımcı olması dileğiyle.

Bu konumun ilk konum olduğunun dikkate alınarak eğer hatalarım var ise Mod arkadaşların gerekli ölçüde düzenleme yapacağına inanıyorum. Bir çok platformda uzun yıllardır kaynaşmış olsam da SMF ve sizlerle tanışmakta geç kalmışım.

Konuyu açmadan, http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=148778.0 bu linkte bulunan bir çok içeriği incelediğimi bilmenizi isterim. Yani hazırcı biri değilim ama benim gibi SMF hakkında hiç bilgi sahibi olmayan ve böyle güzel bir arşive ulaşan yeni üyelerinde bu konudan faydalanacağını düşünüyorum. Tabi ki, SMF hakkında değerli bilgilere sahip üstatların cevapları sayesinde.

Forum genelinde son 3-4 gündür bolubeyi61 ve tarantula901 tarafından açılan bir çok konu ve cevaplardan değerli bilgilere eriştim. Bu konuda da fikirlerini yazarlarsa memnun olacağım. Tabi forumdaki diğer üstatlar da bir kaç ekleme yaparsa harika olur.

Konu hakkında değişik ve ayrı ayrı paylaşımlar olsa da bir çok konu eski olduğu için tam olarak aradığım cevabı bulamadım desem doğru olacaktır. Artık lafı gevelemeden konuya geçeyim.

Genel olarak herkes wordpress kullanmıştır sanıyorum ve wordpress ilk kurulumu sonrasında olmazsa olmaz eklentiler vardır ve bu eklentiler hemen her yerde açıklamalı olarak paylaşılmıştır yani hiç bilgisi olmayan biri bile wordpress kurduğunda gerekli eklentileri doğrudan ekler.

Örnek;
Site haritası için; Google XML Sitemaps eklentisi,
Seo ve meta etiket düzenlemeleri için; All in One SEO Pack veya Yoast SEO eklentileri,
Sıkıştırma, site hızı için; W3 Total Cache ve benzer eklentiler,
İletişim formu için; contact form 7,
STMP mail gönderebilmek için; STMP eklentisi ve
.htaccess içinde muhakkak bulunması gerekli kodlar gibi bunlar hemen her yerde erişilebilecek bilgiler.

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>

Bunların dışındaki eklenti ve kodlar ise wordpres blog oluşturulup sonrasındaki deneyimler eşiğinde eklenen eklenti ve kodlardır ama bu yukarıdakiler wordpress için olmazsa olmazları gibidir.

Her yeni üyenin ve benim çok işime yarayacak olan üstatlardan talep ettiğim bilgiler ise;
Yukarıda bahsettiğim gibi wordpress içinde olmazsa olmazlar gibi SMF de olmazsa olmazları konu altında açıklamaları ve değerlendirmeleri yönündedir. Ancak konu çok dağılmasın diye mutlak gerekli olanları yazarsak harika olur diye düşünüyorum.

Mesela, .htacces içinde şu kod olmazsa olmaz veya SEO için şu mod en iyisi, yada sadece seo için değil ama bütün şu 3-4 işlemi şu paketle halledebiliriz gibi ve buna benzer açıklamalarla hepimizi aydınlatacağınız için şimdiden teşekkür ederim.

bolubeyi61

Add Facebook Like, Tweet, and Google +1 : Açılan konularınızı kolayca her 3 sitede de paylaşırsınız.
Simple .htaccess Cache Mod: Forumu hızlandırır
Optimus Brave: site haritası, .htaccess, metataglar vs halleder.
Contact Page
Bir de mobil uyumlu tema lazım gelir bu konuda fazla bi tecrübem yok, tecrübeli arkadaşlardan yardım isteyin.
Linkleri konu ismine göre düzenleyen seo modlarını tavsiye etmiyorum, işe yaradıklarına inanmıyorum.
smtp eklentisine gerek yok zaten var.
Yazdığım mod isimlerinin başına smf yazıp googlede aratırsanız ilk sırada çıkar hemen bulursunuz.

blogcux

Detaylı ve net bilgiler için teşekkürler. Mobil uyumlu tema hakkında bilgili arkadaşlar o konu hakkında yazacaktır diye umuyorum.
Farklı SMF Müdavimi arkadaşlardan da değişik alternatif bilgiler alabilirsek bu iş tamamdır.

Alpay

Responsive ( yeniden ölçeklenebilen ) temalar çok fazla yok 5 ya da 10 dur galiba, tema sitesinde. Ben mobilde kullanıcıya bir çok şey sunmak yerine kişiye belirli başlıklar ve forumun omurgasını sunmayı tercih ediyorum. Kişi zaten telefondan 3-5 inch oluyor neyi ne kadar görecek.. o yüzden 2016 - 9 ay itibari ile diyeyim curve mobile modifikasyonun yüklenmesi siteye ve responsive farklı bir tema ile o tema klasörüne atılarak başka bir temada mobilin uyumluluğunu sağlamak.

Hobi olarak uğraştığım bazı sitelerimde öyle yapıyorum. www.starcraftturkiye.com mesala pc ile mobil teması farklı. Yukarıda anlattığım yöntem ile sağlıyorum. Aksi taktirde birazda tecrübe ile sabit kullandığım kendim için konuşayım sitelerimdeki temalar responsive yapmak zordu.

Sizler Pc temasını grafik değilde sadece responsive seçerseniz mobil ile uyumlu olması daha uygun olur ancak. Grafik ve responsive gitmiyor :)
Mobil görünümü : https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/?hl=tr&url=http%3A%2F%2Fstarcraftturkiye.com

https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/?hl=tr buradan sitenizin uyumlu olup olmadığını görebilirsiniz.

blogcux

Değerli bilgiler ve önerileriniz için teşekkür ederim Alpay hocam.

Evet, mobilden sitenin tüm içeriği yerine önemli kısımlarını sunmak kesinlikle akıllıca ama iki farklı temanın tasarımını uydurmakta çok kolay olmayacaktır diye düşünüyorum?

Yani mobil uyumlu tema seçipte onda değişikliğe gitmek sanki daha profesyonel bir görüntü sergiler diye düşünüyorum.
<meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1">
Şu kodu kullanıpta mobil görünüme kavuşan bir tema çok iyi olurdu :)

Şu an Google verilerine göre mobil kullanıcılar %55 masaüstü kullanıcıları %45 oranlarında seyretmekte arama hacmi olarak ve oran ilerleyen yıllarda Mobil ve masaüstü için 4/1 seviyelerini görecek gibi duruyor. Tabi ki bu oranlar sadece arama istatistikleri, forum takipçileri için aynı oranı kullanmak mümkün değil. Ancak yinede mobile dönük bir çalışma en iyisi diye düşünüyorum.

Peki diğer etkenler için ne düşünüyorsunuz, Bolubeyi61 üstadın dediklerine katılıyor musunuz? Özellikle seo konusunda çok fazla açıklama yok SMF genelinde ki bizim kendi işimiz SEO alanında. Bir çok düzenleme el ile yapılabilir ama Wordpress, (All in One SEO Pack veya Yoast SEO eklentileri) tarzında mod varmı stabil çalışan önerebileceğiniz.

Konuya gelen tüm cevapları bir yerde toplayıp özet gibi eklemeyi düşünüyorum, aynı zamanda denemeler yaparak verilen fikirler eşiğinde hangi modlar ve bilgilerin ne derece işe yaradığını yazmayı planlıyorum bizden sonraki her kese faydalı olması dileğiyle.

Bir çok konuda deneme yanılma yöntemini seçip en doğrusunun bu olduğuna inanıyor olsam da, deneme yapılacak seçenekleri en aza indirmenin de zaman ve doğru bilgiye ulaşmak açısından öneminin farkındayım.

Bu sebeple Üstatlardan gelecek her türlü öneri çok değerli, değerli bilgilerini esirgemeyen her kese teşekkürler.

blogcux

Birde forumda ikidir karşıma çıkan bir hata var sebebi nedir acaba?

Ben yazıyorum ama mesajda (BaşlIk) çıkıyor bu karekter sorunumudur?

tarantula901

1: Responsive curve : Mobil uyumu olmayan temalarınızı mobil uyumlu yapmanızı sağlar. Link: http://custom.simplemachines.org/mods/index.php?mod=4040
2: Simple Audio Video Embedder : Sitenizde video yükleyecekseniz youtube videoları gibi bu modu kullanabilirsiniz. Link: http://custom.simplemachines.org/mods/?mod=2681
3: Her yeni açılan site için email gönderme ile ilgili sorunlar olabiliyor. Şu linkteki konuyu inceleyin hostinginizde eposta sorunu var mı öğrenin. Eposta sorunu yaşanlar için Eğer eposta gitmiyorsa ilk önce hostinginizde mail() fonksiyonu kapalımı öğrenin kapalı ise normal eposta gönderimi kapalıdır. Onun yerine smtp eposta ayarlarını yapmanız gerekiyor.
4: Bolu beyin önerdiği şu mod Optimus Brave: ister kullanın içinde bir çok ayar mevcut yada sadece sitemap için şu modu kullanın : http://custom.simplemachines.org/mods/index.php?mod=755
5:Add Facebook Like, Tweet, and Google +1 = Modunu kesinlikle kullanmaya çalışın ve sosyal ağ hesaplarınız olsun siteniz için

blogcux

Responsive Curve for SMF 2.0.x eğer tüm temalarda işe yarıyorsa gerçekten tam aradığımız şey.
Add Facebook Like ise olmazsa olmazlar arasında yerini aldı zaten sosyal medyanın gücünü bir kenara Ik olanaksız.
Önerileriniz için çok teşekkür ederim. Ancak SEO hakkında Wordpress, (All in One SEO Pack veya Yoast SEO eklentileri) benzeri bir mod önerisi göremedim en yakını Optimus Brave demiş bolubeyi61 üstadım.

<meta name="description" content="">
<meta name="keywords" content="">
<meta name="robots" content="index,follow">
<link rel="canonical" href=""/>

Tarzında değişikliklere izin veren, ekleme yapan ve örnek şu an içinde bulunduğumuz konu linki (/community/index.php?topic=548797.0) yerine seo uyumlu başlık şekline;

(/community/smf-ilk-kurulum-sonrasi-gerekli-modlar-ve-google-seo-icin-yapilmasi-gerekenler)

çeviren bir seo modu?

tarantula901

Linkleri seo linklerine değiştiren mod var pretty url ancak tam olark önermiyorum db şişirdiğinden dolayı yoksa çok iyi bir moddur.

blogcux

Date Base şişirdiğinden dolayı derken siteyimi yavaşlatıyor? Yoksa hosting paketinde ilerleyen zamanlarda INODE Limitine takıldığı için mi?

Alpay

Merhaba,
   Db şişiriyorlar diyorlarda, site ne kadar ki şişecek bence tabi ki .. yaseminergene.net (reklam olmasın) deki 1 milyon postuda ben yönetiyorum eski bir sitede orada bile sıkıntı olmuyordu. 2008 de bir yazı yazmışım incelemek isterseniz : http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=265947.msg1735701#msg1735701

Yalnız daha sonra başka başka url çevirme yazılımları çıktı pek araştırma fırsatım olmadı alıştığım için pretty e ve başka modüllerinde urlerini çevirdiği için hala onun ile gidiyorum hobi olarak yaptığım sitelerde.

blogcux

Alpay hocam, verdiğiniz örnek siteyi inceledim ancak SEF url yapısı kullanmadığını görüyorum yani pretty aktif değil sanırım? Diğer içerikse gerçekten çok iyi derlenmiş. Eski ama değerli bilgilerin yer aldığı konulara sayenizde ulaşıyoruz, teşekkürler.

bilgipaneli

Konu içinde paylaşılan linkler aracılığı ile edinilecek bilgiler çok değerli teşekkürler.

Advertisement: