News:

SMF 2.1.4 has been released! Take it for a spin! Read more.

Main Menu

Türkçe Karakter Sorunu

Started by siradams, February 04, 2023, 08:12:27 PM

Previous topic - Next topic

siradams

Merhaba,

Forumu aradım ama spesifik olarak yaşadığım soruna çözüm bulamadım.

Sunucu değiştirmek zorunda olduğum için, forumu başka bir sunucuya taşımak amacıyla, yeni sunucuda sıfır smf forum 2.0.19 kurduktan sonra mysql backup'tan (backup alınan versiyon da 2.0.19'du) ve /httpdocs/ altındaki forum root klasörünü file seviyesinde restore ettim.

Bu restore işleminden sonra, yani aslında migration tamamlandıktan sonra şu şekilde bir sorunum oluştu;

Board'daki bölüm ve başlıkta geçen Türkçe karakterler (İ,ı,Ş,ş vs) bozuk çıkıyor.

Ancak ayarlar menülerinde bu Türkçe karakterler düzgün görünüyor.

Database character set ve collation ile, forum içindeki dil ayarlarının ekran görüntüsünü ekliyorum.
Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

You cannot view this attachment.

caylakpenguen

Türkçe Karakter çözümü için

Settings.php

$db_character_set = 'latin1';

kodunu ekleyip kaydetmeniz yeterli.

hxxp:troya.tk/f77ul [nonactive]

caylakpenguen

@siradams

Son durum nedir?
Çözüme olaşabildinizmi ?

caylakpenguen

başlık çözüldü olarak işaretlenebilir
Her ne kadar iligili arkadaş yanıt verme zahmetine girmemiş olsa da, yaptığım kontrolde sitenin türkçe karakter problemi giderilmiş halde olduğunu gördüm.

ekran alıntısı ekliyorum.

hxxp:imgur.com/a/2z5Hs3T [nonactive]

Arkadaş

Quote from: caylakpenguen on February 05, 2023, 08:48:49 AMTürkçe Karakter çözümü için

Settings.php

$db_character_set = 'latin1';

kodunu ekleyip kaydetmeniz yeterli.

http://troya.tk/f77ul

Bunu nereye kayıt edeceğiz

caylakpenguen

Quote from: Arkadaş on February 23, 2023, 01:12:05 AMBunu nereye kayıt edeceğiz

forum dizininde bulunan Settings.php dosyasına eklemeniz gereklidir.

cee山

Sorun db mi değil mi Database içine bakıp messages kısmından türkçe karakterlerin doğru olduğuna bakın.Daha sonra phpmyadmin yardımı ile db nizi seçin ve ayarlar kısmından karakter setini daha önceki sunucuda kulladığınız karakter seti ile aynı yapın sounuca ulaşamaz iseniz utf8_general_ci kullanın.

eğer db de problem var ise db indirip açın notepad++ ile hatalı karakterleri tümünü bulup değiştirin.

caylakpenguen

Quote from: cee山 on April 15, 2023, 02:47:57 AMSorun db mi değil mi Database içine bakıp messages kısmından türkçe karakterlerin doğru olduğuna bakın.Daha sonra phpmyadmin yardımı ile db nizi seçin ve ayarlar kısmından karakter setini daha önceki sunucuda kulladığınız karakter seti ile aynı yapın sounuca ulaşamaz iseniz utf8_general_ci kullanın.

eğer db de problem var ise db indirip açın notepad++ ile hatalı karakterleri tümünü bulup değiştirin.
Db de problem yok.
character set problemi var.

çözümü yukarıda belirtmiştim.

Uyguladığınızda çözüldüğünü göreceksiniz.

ilgili adres: hxxp:www.avlakforum.com/frm/ [nonactive]

adalentem

Bu sorun sürekli gündemde iş görür. Teşekkürler

Advertisement: