Hei,
Meillä on ongelma sen kanssa, ettei jo meille rekisteröityneet käyttäjät pääse sisälle foorumille. Heille tulee eteen vain ilmoitus rekisteröinti sopimuksesta, eikä siihen pysty mitään vastaamaan. Liitän siitä kuvan tähän, jonka saimme käyttäjältä.
Tänään teimme muutoksia meidän rekisteröintiin sen osalta, että muutimme rekisteröinnissä käytettäviä kysymyksiä, koska botteja alkoi taas tulla foorumille. Näitä olemme muuttaneet toki ennenkin, eikä se ole aiheuttanut ongelmia. Lisäksi muokkasimme rekisteröitymislomakkeeseen yhden linkin oikeaksi, koska edellinen linkki oli vanha. Olemme myös yrittäneet poistaa linkin kokonaan, jos se olisi aiheuttanut ongelmia, mutta se ei korjaa tilannetta. Myös tätä olemme muokanneet toki ennenkin, eikä se ole aiheuttanut tämmöisiä ongelmia käyttäjille.
Versiomme foorumilla on tällä hetkellä SMF 2.0.19 ja yritimme tänään saada jotain uudempia juttuja foorumille tämän ongelman seurauksena, mutta saamme vain ilmoituksen, ettei versiot ole yhteensopivia tai ne on mennyt rikki jotenkin.
Olemme tässä aika kauan nyt yrittänyt kaikkea ja meillä on myös tukiadmineita foorumilla pari, mutta eivät ole tällä hetkellä meille vielä ehtineet vastata, joten toki olemme mielellämme kysymässä tätä useammassa paikassa, jos ratkaisu löytyisi.
Olisimme kiitollisia, jos jotain neuvoja löytyisi. Aika iso kasa käyttäjiä on paniikissa, mitä tapahtuu ja oma osaamattomuus alkaa kohta jo muuttua turhautumiseksi, vaikka ei pitäisi. Kuitenkin olemme muokanneet vaan asioita, joita olettaisi voivan muokata hyvinkin, ilman tämmöisiä ongelmia.
Olisiko mitään vinkkejä?
/ Laitoimme hetkeksi koko foorumin huoltotilaan, että käyttäjät saavat edes jonkunlaisen infon tilanteesta.
Muutamia täsmentäviä kysymyksiä
- Tekeekö samaa oletusteemalla?
- Tuleeko logiin jotain virheilmoituksia?
- Mitä teitte viimeiseksi ennenkuin tämä alkoi?
- Pystyisitkö vaikka luomaan mulle tilapäisen testitunnuksen jolla voisin nähdä miten oikeasti käyttäytyy?
EDIT: Ja koska siitä on jo jonkin verran aikaa kun olen 2.0:n kanssa temppuillut, niin koska kuvan perusteella kirjautuminen on onnistunut ja käyttäjä on sisällä - niin mitä tapahtuu jos tuossa painaa vain valikosta "Etusivu"? Jos muokkasitte rekisteröintisopimusta, niin saattaa hyvin olla että päivitetty teksti tulee käyttäjille nähtäväksi. Rehellisesti en muista, pitäisi asennella 2.0 ja testailla.
Moikka,
Tekee samaa oletusteemalla. Viimeksi tehdyt asiat ennen tämän alkamista olivat nuo niiinan kuvailemat muutokset rekisteröintiin liittyen (kysymysten muokkaus/lisäys ja lomakkeeseen erään linkin vaihtaminen). Ja ei siis olla muokattu tuota rekisteröintisopimusta jonka teksti tulee tässä nyt käyttäjille näkyviin, eli ei voi olla kyse siitä. Logiin tulee Salasana on väärä, Virheen laatu: Käyttäjä. Etusivun tai minkään muunkaan painaminen ei toimi, avaa vaan uudelleen tuon saman tekstiseinän eli siitä ei pääse pois.
Voit vilkaista meidän testikäyttäjällä miltä tilanne näyttää, laitan sulle yv:nä kirjautumistiedot. Kiitos avusta! :)
Salasanavirheet ei liittyne tähän, ajattelin ennemmin että jos vaikka olisi jotain undefined index: tyyppisiä pompannut.
Testaan ihan mielelläni, katsotaan keksinkö mikä on pielessä.
Kieliongelma, jos vaihtaa lennosta kieltä ( https://www.finfanfun.fi/index.php?language=english ) tuohon saa painikkeen näkyviin, eli todennäköisesti suomenkielisissä kielitiedostoissa on jotain pielessä - Eivät ole ehkä ajantasalla?
Vertailkaapa vaikka ihan ensimmäisenä /Themes/Default/languages/Agreement.english.php:tä Agreement.finnish.php:n kanssa
Ja tosiaan itse ongelma on se että rekisteröintisopimusta on muokattu, ja 2.0 pyytää käyttäjiä hyväksymään muokatun sopimuksen, mutta jostain syystä suomenkielellä hyväksyntää ei pysty tekemään.
No siellähän se bugi piileskeli. Vaihdettiin enkku- ja suomiversioiden tekstit päikseen (eli niin päin kun niiden kuuluisikin olla, missä lie vaiheessa menneet toisin päin) ja ehdot pystyi sen jälkeen kirjautuessa hyväksymään ja Etusivua painamalla jälkeen foorumille. Kiitos paljon avusta! :)
Bueno! :)