Simple Machines Community Forum

SMF Support => Türkçe Bölümü (Turkish) => Language Specific Support => Dokümantasyon => Topic started by: dberdi on September 29, 2006, 04:25:58 PM

Title: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi
Post by: dberdi on September 29, 2006, 04:25:58 PM
Önemli Not : Eğer Query (Sql Dosyası) çalıştırılacaksa ve ilk satırda USE <VERITABANIADI>; söz dizimi yazmıyorsa bunu mutlaka ekleyin. Aksi taktirde işlem yapılmaz. örneğin dberdoganuguzcomtr veritabanı için  use dberdoganuguzcomtr;  söz dizimini muhakkak ekleyin.

Türkçe Karakter Çözüm Yolu 1

Değerli arkadaşlarım, sizlere çok basit ve kolay olan TR karakter sorunu ile ilgili kendi çözümlerimden birini sunuyorum. Bu yöntemde hiç ama hiç zorluk çekmiyorsunuz. Sunucu değişimlerinde özellikle çok işe yarıyor bu sistem, sunucu değişimi, alan adı değişimi hiç farketmiyor. kesinlikle kullanın. Bu sistemi yazmamdaki amaç, Türkçe yardım araçlarındaki geri yükleme ve backup yapma sistemine alternatif olmasıdır. İşlemi uzun uzun anlattım ama uygulamada çok basit ve kısa sürüyor.

Yapmanız gereken işlemleri size sırasıyla yazıyorum.

1- Smf Admin panelinden veritabanınızın yedeğini alın. Yanlış duymadınız, Phpmyadmin yada backup tool larını kullanarak değil. Admin panelinden alıyorsunuz. Bunu dememdeki nedende, Admin panelinden alınmış yedek dosyası Türkçe karakterleri sorunsuz tutuyor.PhpMyAdmin aracı, çalışma esnasında serverde yüklü olan MySql Encodesini kullandığı için yedeklerinizde tr karakterler bozuk çıkar. Smf RunTime Esnasında Browserin Varsayılan Encodesini gösterdiği için db yedekleme mekanizması Client Side taraflı çalışır ve DB yedeği Clien Side Encode yani kullanıcı bazlı olur. Bu nedenle TR karakter sorunu SMF admin panelinden alınan yedeklerde olmaz. Dileyen arkadaşlarım yedek alıp dosyanın içine bakabilirler. Not : Yedek aldığınız dosyanın içine bakacağınız editöründe birden çok encode sistemini desteklemesi gerekmektedir. Ben bu iş için SQL Server 2005 Query Editör kullanıyorum. Bütün encode sistemlerini destekliyor.

2 - Aşağıdaki linki verilen dosyayı bilgisayarınıza indirin ve kurun

http://prdownloads.sourceforge.net/mysqlcc/mysqlcc-0.9.4-win32.zip?download

3 - Programı açın ve hostunuzu buraya kayıt edin. Bunu nasıl yapacam diye soruyorsanız.
     - Karşınıza gelen ilk ekranda Name yazan yeri boş geçin.
     - Host Name kısmına serverin ip adresini yazın, Genelde alan adınıza yazdığınız ilk yada ikinci dns ip adresi oluyor.
     - Database Kullanıcı Adınızı onun altındaki satıra girin.
     - Database Şifrenizi onun altına girin ve önce test diyin sonra Apply diyip onaylayın.

4 - Karşınıza sol tarfa veritabanı adı gelcek. Onu çift tıklayarak aktif hale getirin.

5 - Aldığınız Veritabanı yedeğini açın ve içindeki .sql uzantılı dosya açığa çıksın.

6 - MySql Control Center Programında ekranda üst tarafta SQL yazan düğmeye tıklayın ve Kaydet düğmesinin yanındaki Aç (Open) düğmesine basın ve .sql uzantılı dosyayı seçin ve ekrana yüklenmesini bekleyin.

7 - Yapacağınız son işlem ise yükleme işlemi bitince, yani bütün dosyayı ekrana alınca (bunuda sol taraftaki kaydırma çubuklarını takip ederek görebilirsiniz) Araç çubuğundaki ÜNLEM (!) düğmesine basmak ve yüklemeyi görmek olcaktır.

Bilgisayarınızın sesini açın ve her insert ve create tablolarda verdiği ting sesini duyun. Eğer hata meydana gelirse, burada size farklı bir ses verir ve zaten duyunca anlarsınız.

İşlemin bittiğini anlamak için Araç Çubuğundaki ÜNLEM İŞARETİNİ ve gelen SONUÇ BİLDİRİM SESLERİNİ dinleyiniz. Ünlem işareti sorgu çalışırken SOLUK renktedir. Sorgu bitince sesler durur ve Ünlem işareti tekrar aktif olur.

Yanlışlıkla İki kez yaparmıyım diye üzülmeyin, bassanız bile veritabanındaki tablo yapıları nedeniyle iki kez yapamıyosunuz. İşlem iptal ediliyor.

MySql Control Center i bilgisayarınıza kurduktan sonra veritabanınızıda burdan yönetme imkanınız oluyor. Çok kullanışlı ve basit bir program. Ben bu şekilde tam 4 kez sistem yüklemesi yaptım hiç bir sorun yaşamadım.

Bu Esnada Çıkabilecek Sıkıntılar

Değerli arkadaşlar, bu esnada çıkabilecek tek sıkıntı Veritabanı sunucusuna bağlanmada sorun çıkmasıdır. Onunda çözümlerini aşağıda veriyorum size.

1 - Eğer linux sunucu kullanıyorsanız, Cpanelden Mysql Database Administrator a girin ve en altta Wilcard yazan yere % işaretini yazın ve ekle diyin. Linux sunucularda veritabanına uzaktan bağlanabilmek için bu işlemi yapmanız gerekmektedir.

2 - Girdiğiniz ip adresi veritabanı sunucusu adresi değildir, ikinci dns ip sini girin, yada hosting firmasıyla iritbata geçin:

Denediğim Diğer Alternatifler

Değerli arkadaşlar, Bu işlemi hızlandırmak için daha güncel programlarda denedim, Mesela MySql Administrator yada MySqL Qery Browseri de denedim, sorunsuz bir şekilde bağlandım ama en iyi çözümü MySql Control Center verdi. Bu arada bu programlarıda incelemenizi tavsiye ediyorum :)

Eğer Veri Tabanı Yedeği PhpMyAdmin den Alınmışsa

Eğer veri tabanı yedeğini PhpMyAdmin den almışsanız, db yi açıp bul değiştir mantığı ile karakterleri düzelttikten sonra, yukardaki adımlardan 2. adımdan itibaren yapabilirsiniz.

Bu işlemi yapamayan arkadaşlarım beni ekleyebilirler.

alperuzi: linki düzelttim, program açık kaynak kodlu ve sourceforge'dan indirilebilir :)

**********************************************************************************
**********************************************************************************
**********************************************************************************
Türkçe Karakter Çözüm Yolu 2

MySql veritabanı kullanıpta Türkçe karakter sorunu yaşamayan webmaster yada webdeveloper hemen hemen hiç yoktur. Elbette bu problemler birtakım yöntemlerle aşılmıştır. Bende size kendi yöntemimi sunuyorum. Şimdiye kadar bir çok siteyi ve veritabanını bu şekilde sorunsuzca aktardım. Eminim sizinde işinize yarayacaktır.

İlk önce sorun çözümü esnasında bize yardımcı olacak programı sitesinden indiriyoruz. Programımızın adı HeidiSql. MySql sunucuları için tasarlanmış çok fonksiyonlu ve kullanımı çok basit olan iyi bir editör. http://www.heidisql.com/download.php buradan en son sürümü download edip bilgisayarımıza kuruyoruz.
Sorun çözümü için diğer bir alternatifte Ms Sql Server Studio Managament Express tir. Ben genelde bunu kullanıyorum.

Sorun çözümü için üçüncü bir alternatif program ise MySql Control Center programıdır. Bu benim ilk deneyimimdi. Ancak gelişen teknolojiyi takip etmek gerekir. Bende HeidiSql i görünce hem site aktarımları hemde sorun çözümü için gayet yeterli bir program olduğuna karar verdim.

Sorunlu olan veritabanımızı PhpMyAdmin kullanaram bilgisayarımıza download ediyoruz.
Programı çalıştırıyoruz ve sunucumuza bağlantı yapıyoruz.  İlk başta bize bazı değerleri sorar.
Bunlar :
* Hostname / Ip :   <Veritabanı sunucu ip adresi / Veritabanı sunucu ismi>
* User : <Veritabanı kullanıcı adı>
* Password : <Veritabanı kullanıcı şifresi>
* Port : <Veritabanı Portu / varsayılan 3306>      Timeout : <Zaman aşımı süresi / varsayılan 30>
Yukarıdaki değerler girilip Connect diyerek eski sunucumuza bağlantı kuruyoruz.

Bu işlemleri yaparken veritabanı sunucuya bağlantı problemi yaşarsanız şu adımları kontrol etmelisiniz.

* Eğer Cpanel kullanıyorsanız MySql yönetim penceresinden Joker karakter eklemesi yada bağlanacağınız bilgisayarın ip adresini eklemeniz gerekmektedir. Bunun için Cpanel -> Mysql yönetiminden wilchar bölünüe % işareti yada bilgisayarınız ip adresini girmelisiniz. Aksi taktirde bağlanamazsınız. İşiniz bittikten sonrada güvenlik açısından bu değerleri siliniz.

* Eğer Plesk kullanıyorsanız, veritabanına bağlanmak için kullanıcı adı ve şifreniz, pleski açmak için kullandığınız kullanıcı adınız ve şifrenizdir.


Query bölümünden dosya açma işlemi ile aldığımız yedek dosyasını program aracılığı ile açıyoruz.

Bul/Değiştir  mantığı ile bozuk olan bütün karakterleri düzgünleri ile değiştiriyoruz.
Uygulama ile ilgili bütün tabloları sunucudan siliyoruz. Evet yanlış okumadınız bütün tabloları siliyoruz. Çünkü düzeltilmişleri yükleyeceğiz.
Son olarak sorguyu çalıştırıyoruz. Ekranda bulunan > düğmesine basarak sorgunun çalışmasını sağlıyoruz. Artık işlemin tamamlanmasını bekleyeceğiz.
Bu işlem sonucunda veritabanınız karakterleri düzelmiş bir şekilde sunucuya tekrar yüklenecektir.

**********************************************************************************
**********************************************************************************
**********************************************************************************
HOST TAŞIMA İŞLEMİ

Herkesin genelde sık sık yaşadığı problemlerden bitaneside MySql veritabanı kullanan bir sitenin başka bir sunucuya taşınması. Genelde bu işlemde taşıyamama yada taşınsa bile Türkçe karakter sorunu olmuştur. MySql veritabanı kullanan bir sitenin veritabanını başka bir sunucuya nasıl taşınacağını şimdi size adım adım anlatacağım. Eminim bu basit ve kolay olan yolda hiç zorlanmayacaksınız.

1 - İlk önce yeni sunucumuza bağlanıp boş birtane MySql veritabanı oluşturuyoruz.

2 - Daha sonra aktarım esnasında bize yardımcı olacak programı sitesinden indiriyoruz. Programımızın adı HeidiSql. MySql sunucuları için tasarlanmış çok fonksiyonlu ve kullanımı çok basit olan iyi bir editör. http://www.heidisql.com/download.php buradan en son sürümü download edip bilgisayarımıza kuruyoruz.
Programı çalıştırıyoruz ve eski sunucumuza bağlantı yapıyoruz.  İlk başta bize bazı değerleri sorar.
Bunlar :
* Hostname / Ip :   <Veritabanı sunucu ip adresi / Veritabanı sunucu ismi>
* User : <Veritabanı kullanıcı adı>
* Password : <Veritabanı kullanıcı şifresi>
* Port : <Veritabanı Portu / varsayılan 3306>      Timeout : <Zaman aşımı süresi / varsayılan 30>
Yukarıdaki değerler girilip Connect diyerek eski sunucumuza bağlantı kuruyoruz.

3 - Bağlantı işlemi tamamlandıktan sonra File menüsünden Connections tıklanarak tekrar bağlantı penceresi açılır ve bu seferde yeni sunucumuzun bağlantı değerlerini gireriz. En sonunda onaylayarak yeni sunucumuzada bağlantı açmış oluruz.Bu işlemleri yaparken veritabanı sunucuya bağlantı problemi yaşarsanız şu adımları kontrol etmelisiniz.
* Eğer Cpanel kullanıyorsanız MySql yönetim penceresinden Joker karakter eklemesi yada bağlanacağınız bilgisayarın ip adresini eklemeniz gerekmektedir. Bunun için Cpanel -> Mysql yönetiminden wilchar bölünüe % işareti yada bilgisayarınız ip adresini girmelisiniz. Aksi taktirde bağlanamazsınız. İşiniz bittikten sonrada güvenlik açısından bu değerleri siliniz. * Eğer Plesk kullanıyorsanız, veritabanına bağlanmak için kullanıcı adı ve şifreniz, pleski açmak için kullandığınız kullanıcı adınız ve şifrenizdir.

4 - Böylece ekrana iki tane connection açmış olduk. İlk önce eski sunucumuzun olduğu connection penceresine geçerek sağ click yapıp Export Table As Sql i seçiyoruz.

5 - Karşımıza Source/Destination başlıklarını içeren bir pencere açılcak. Biz Destination u seçiyoruz.
Another host and database seçeneğini tıklıyoruz. Aşağıdaki açılır kutulardan ilkinden yeni sunucumuzu, ikincisinden ise yeni sunucumuzdaki yeni veritabanımızı seçiyoruz.

6 - Son olarak Export düğmesine basıp işlemin tamamlanmasını bekliyoruz.
Bu işlem sonucunda veritabanınız çok hızlı bir şekilde transfer olacaktır. Hem Türkçe karakter sorunuda yaşamayacaksınız. Bu şekilde MySql kullanan bir çok veritabanını rahatlıkla başka sunuculara taşıyabilirsiniz.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: MasTorY on September 29, 2006, 04:39:00 PM
Harcadığın emek için sağol.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on September 29, 2006, 04:41:43 PM
Rica ederim :) ama gerçekten çok işe yarayan bi çözüm, ben 4 site taşıdım ve hiç birinde hiç bir şekilde başım sıkıntıya girmedi, tık tık bitti :)
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: MasTorY on September 29, 2006, 04:49:35 PM
Verdiğin dökümanlarını arşivime ekledim bir gün başıma gelirse, ve sorunumu halledersem sana bol bol dua etcem :)
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on September 29, 2006, 04:52:57 PM
sorun olursa bana mail at, dediğim gibi 23 sistem taşıdım, hiç birisinde sorun olmadı, sadece bu değil, bununla bütün php uygulamalarını taşıyabilirsin.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: MasTorY on September 29, 2006, 04:54:16 PM
Tamamdır saolasın...
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: özgür şahin on September 30, 2006, 05:26:34 AM
Peki bu çözüm, hotmaile vb. maillere TÜRKÇE KARAKTERLERİN gitmemesini çözecek mi?
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on September 30, 2006, 05:28:31 AM
Benim sistemlerimnden ve sitemden giden hiç bir mail ve bilgi mesajında Türkçe karaktersorunu yok :)
Sizinkindede olmaz
Title: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: özgür şahin on September 30, 2006, 05:38:30 AM
Asıl sorun şu. RC2 kullanırken yoktu. 3'e geçtiğimde bu sorunda ortaya çıktı. HarzeM ile bir ton şey denedik ancak hiçbirisi çözüm olmadı. Forumun hiçbir tarafında TÜRKÇE KARAKTER PROBLEMI yok. Sadece gönderilen maillerde (her mail değil sadece hotmail) TÜRKÇE KARAKTER problem yaratıyor. Bu da UTF-8'den kaynaklanıyor.

Umarım şimdi daha iyi anlatabilmişimdir. Eğer hala "işe yarar" diyorsanız, deneyeceğim. Çünkü 10.000'e yaklaşık üye şu an bu durumdam mağdur. Üyelere toplu mail vs. atamıyorum. Bu beni de sıkıntıya düşürüyor.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on September 30, 2006, 05:42:21 AM
diğer maillerde normal çıkıyoda, sadece bu tip yani hotmail vs de bozuk çıkıyosa, sorun sende değil o kullanıcılarda, mesela örneğin yahoo için dil ayarı yapılmakta ve bu şu şekilde olmaktadır. kişi mail okurken bir kez sağ tuşa basıp türkçe diyor ve sayfa kapatılıp açılınca türkçe geliyor. hotmail vs kullanan kişilerin sayfa encodelerinde sorun olabilir. kendinde bir dene istersen, önce hotmailine türçe karakterli mail at okumayı dene, sonrada forumdan kendine bi mesaj yolla yani haber duyuru vs, ona bak, ona göre bi işlem yapalım
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: özgür şahin on September 30, 2006, 12:32:49 PM
Demek istediğini anladım. Ancak tutup, hotmailin türkçe karakter ayarını herkes için değiştirtemeyiz. Ama SMF forumun ayarlarını "hotmailin türkçe karakterlerini okutabilecek şekilde" göndertebiliriz. Bunu RC2'de yapıyordu. UTF-8'e geçtiğimizden beri bu sorun devam ediyor.

Dediğin gibi, İnternet Explorer ayarlarından dili "doğru" seçersem türkçe karakterler düzeliyor. Ama bunu her kullanıcıdan beklemek biraz anormal değil mi? Hele bu şekilde binlerce kullanıcım varken?

Dolayısıyla hotmailin kaldırabileceği bir karakter kodlaması ile mailleri yollatamaz mıyız?
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on September 30, 2006, 03:01:25 PM
mesajında utf 8 e geçtiğimden beri böyle diyosun, eğer türkçe dilinin dışında bir dilde yayın yapmıyorsan zaten ut8 e geçmen bir hata bence, utf 8 demek sana şöyle anlatıyım, bütün dilleri kapsayan bi alfabe düşün, sıralama senin kullandığın encode ye göre harf indeksinden geliyor, kim hangi dilde açarsa açsın, karakterler ve veritabanı yapısı ona göre dönüşüyor, şimdi uygulamayı birazdaha genişletirsek, utf 8 bir datayı explorer yada benzeri browserlerden görmek istiyorsak, bu mail veya düz yazıda olabilir, açtığımız sayfanında utf 8 encodesinde olması gerekmektedir, yani ikisi birbirini kapatmaktadır, eğer sen utf 8 bir datayı win-1254 veya iso8859-9 bir encode destekli sayfaya gönderirsen, zaten o datanın okunmasında sorun olur, ama sen win-1254 veya iso8859-9 encode bir datayı utf 8 encodeli bir sayfyaya gönderisen sonunsuz bir şekilde açılır. çünkü harf indexlerinde utf 8 ikisinide kapsarken, diğerleri sadece kendi alfabesini kapsar, mesela örnek veriyim iso 8859-9 da ascii kodu 63 olan A harfinin utf 8 bitlemesindeki karşılığı farklıdır, dolayısı ile ascii indexleri birbirini tutmaz, bu gibi durumda aynı indexte bulunmayan bir harf bütün dizide aranır, eğer bulunamaz ise kendine yakın bir harfi ( bir sonrakini ) alır, dolayısıyla tutmaz, ama bunu utf 8 için düşünürsek harf indexleri tutsun tutmasın utf 8 in içinde bu dil harflerinin hepsi bulunduğundan, arama sonucunda otomatikmen gelecektir.

yani iş biraz karışık gibi gözüküyo ama aslında basit, kısacası şöyle söyleyim sen utf 8 encodeyi bütün browser sayfalarında net görebilmen için gönderdiğin sayfanında utf 8 formatında olması gerek.
dahada açıklama istersen konuyu dahada açabilirim.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: özgür şahin on October 01, 2006, 09:26:14 AM
Konuyu açmana gerek yok hocam.

Ancak RC3'le beraber zaten UTF-8'e geçiliyor. Getirilen yenilik diye bu eklenmiş. Ancak yenilik diye koskocaman bir "HOTMAIL" problemi çıkartıyor.

VE problemin genişletilmesi değil de çözümün bulunmasını istiyorum.

Saygılar.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on October 01, 2006, 09:42:18 AM
bunun asıl nedeni şu, onuda açıklayım sana, şimdi sen istediğin kadar sitende türkçe karakterleri gör, bunlar veritabanına yazılırken türçek karakter olarak yazılmıyor malesaf, istersen veritabanını editörlerle tara ve gör, senin gönderdiğin mailde sonuçta bir veritabanı datası olarak gittiği için çıkmıyor, utf 8 in çıkış nedenlerinden biride bu zaten, karışıklığı önlemek, ancak dikkatini çekmek istediğim bir nokta daha var, tablolar veritabanında latin1 olarak kayıt ediliyor, yani latin1 <> utf 8 <> win-1254 | iso 8859-9 gibi karmaşık bir denklem çıkıyor ortaya. olayı daha net anlamak için smf yi sıfırdan kur ve kurulum esnasında utf8 desteğini aktif et, tabi bundan önce utf8 dil karşılaştırmalı bir mysql veritabanı oluştur, daha sonra kurulumu yap ve mail gönder, ozaman karakterlerin düzgün çıktığını göreceksin...
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: Big_Turk on October 01, 2006, 10:23:20 AM
program guzel ama 28 mb lik bi sql yuklemeye calısınca kendini kilitliyor bunun bir çözüümü yok sanırım
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on October 01, 2006, 10:30:53 AM
kilitleme ? ben 26 mb de hiç sorun yaşamamıştım, bağlantı da bi sıkıntı olmasın ?
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: Big_Turk on October 01, 2006, 10:43:56 AM
pardon sorunu tam anlatmadım benim bilgisayarımda serv var nasıl kurulu oldugu şimdilik muamma ama kısaca anlatayım ben bi domain alarak onu bilgisayarımdaki localhosta yonlendirdim ama db yi yuklerken neden dir bilmiyorum veritabani ile yukledimmi turkce karakter sorunu cıkıyor myadminden yukleyemiyorum makına takılıyor bu verdiğiniz programla baglanıyorum normalden daha hızlı yapması lazım ama yukleyemiyor bile karakter sorununu cozmeyi bırak ama ses meselesi bi acayip surekli bozuk ses cıkıyor :)
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on October 01, 2006, 11:02:21 AM
sesin sürekli bozuk çıkması, bağlantıda veya erişmede bi sıkıntı olduğunu gösterir, ayrıca bu şekilde yükleme yapabilmen için yedeğinin smf adminden almış olman gerek, ikinci bi olayda şu, dosya boyutu yüksek olduğu için önbelleğe alması uzun sürüyo olabilir, ben 1 gb ramda 26 mb yi yaklaşık 1 dk içinde hafızaya aldı, ön yükleme yapılmadan sorguyu çalıştırısan, hem yüklemeye hemde çalıştırmaya çalışır dolayısı ile tıkanma yaşanır, bir ikincisi benim sitelerin sunucuları abd de ama hiç bir sıkıntı yaşamadım, bir üçüncüsü, uzak sisteme yükleme yapıyosan, gönderilen string değere göre sorguyu çalıştırması uzun olabilir, mesela örnek veriyorum smf de mesaj uzunluğu default olarak 50000 geliyo sen bunu 10000 bin yaparsan her 192 kayıt için bekleme süren 2 saniye kadar artar, ama tabi bu senin sunucunun performansınada bağlı, eğer bunu localhostta yapıyorsan, senin sadece yüklemede biraz beklemiş olman gerek, yani sql uzantılı dosyayı sisteme yüklerken biraz beklemiş olman gerek, çalıştırmada kesinlikle sorun yaşamaman gerek, yüklemenin net bitip bitmediğinide şu şekilde net anlarsın, sql uzantılı dosyayı aç komutunu verdikten sonra sağ taraftaki kaydırma çubuğuna dikkat et ve onu aşağı çek, eğer halen iniyosa yani hareketliyse ön belleğe alıyo demektir, bu bitmeden çalıştırırsan sistem sorguyu çok yavaş çalıştırır, ikinci bir alternatifte şöylede yapabilirsin, sql uzantılı dosyayı herhangi bir editörle aç (notepad olmaz, çünkü notepad için sistem belleğinde ayrılmış bölüm çok az , sistem tıkanır) ve açtıktan sonra bir kısmını kopyala, mysql control center in sql kısmına yapıştır. sorguyu çalıştır, kalan kısmını tekrar yapıştır ve yine çalıştır. yanlız tekrar diyorum, bağlantıda bi sıkıntın olabilir, yada server yapılandırmanda.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: cyberjack on October 01, 2006, 12:17:35 PM
o mysql host kısmına koyduğunuz % bütün IP lere sql veri tabanını açmak demek. buda çok büyük bir güvenlik riski. İşiniz birtince onu kaldırın yada oraya o anki ttne IPnizi giriniz.

Birde tüm hostlar izin vermez local dışından mysql bnağlantılara

bilginize..
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: vectorman on October 07, 2006, 05:12:58 PM
Quote from: dberdi on September 29, 2006, 04:25:58 PM

3 - Programı açın ve hostunuzu buraya kayıt edin. Bunu nasıl yapacam diye soruyorsanız.
     - Karşınıza gelen ilk ekranda Name yazan yeri boş geçin.
     - Host Name kısmına serverin ip adresini yazın, Genelde alan adınıza yazdığınız ilk yada ikinci dns ip adresi oluyor.
     - Database Kullanıcı Adınızı onun altındaki satıra girin.
     - Database Şifrenizi onun altına girin ve önce test diyin sonra Apply diyip onaylayın.


selam. pogramı indirdim yedek aldım. ama burada açmış olduğumuz host şu anda kullandığımız olan mı yoksa yeni host mu? bir de ip adresimizi bilmiyorsak yöneticilerden isteme dışında bişey yapamayız mı? ben ilk defa yapmayı düşünüyorum veri tabanı hasar görmesinden korkuyorum.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on October 07, 2006, 05:17:56 PM
host ===>>> yükleme yapacağın sistemin veritabanı sunucu adresidir.

genelde dns ip adreslerinin ilki olur ama, bunu tespit edebilirsin, phpmyadmin açıldığında adresi tracert komutu ile izle, yada pathping komutları ile izle alabilirsin, veya smf kurulumunda veritabanı sunucusu yazan yere localhost yazıyosan, zaten o dns iplerinin ilkidir. eğer bulamaz isen hosting firmanla irtibata geç. ancak şunu unutma, cpanel kullanıyorsan, uzaktan veritabanına erişim için % işaretini wilchard olarak kullanman gerek. yanlız işin bitince bu işareti geri kaldır, güvenlik açığın olmasın.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: özgür şahin on October 07, 2006, 05:22:36 PM
Quote from: dberdi on October 01, 2006, 09:42:18 AM
bunun asıl nedeni şu, onuda açıklayım sana, şimdi sen istediğin kadar sitende türkçe karakterleri gör, bunlar veritabanına yazılırken türçek karakter olarak yazılmıyor malesaf, istersen veritabanını editörlerle tara ve gör, senin gönderdiğin mailde sonuçta bir veritabanı datası olarak gittiği için çıkmıyor, utf 8 in çıkış nedenlerinden biride bu zaten, karışıklığı önlemek, ancak dikkatini çekmek istediğim bir nokta daha var, tablolar veritabanında latin1 olarak kayıt ediliyor, yani latin1 <> utf 8 <> win-1254 | iso 8859-9 gibi karmaşık bir denklem çıkıyor ortaya. olayı daha net anlamak için smf yi sıfırdan kur ve kurulum esnasında utf8 desteğini aktif et, tabi bundan önce utf8 dil karşılaştırmalı bir mysql veritabanı oluştur, daha sonra kurulumu yap ve mail gönder, ozaman karakterlerin düzgün çıktığını göreceksin...

Peki önerebileceğin çözüm nedir?
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on October 07, 2006, 05:28:52 PM
önerebileceğim bi çözüm yani şu an hiç düşünmedim, aslında utf 8 ile kurup denemek lazım diycem ama, bende böyle bi sorun hiç gelmedi
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: MasTorY on October 17, 2006, 05:07:07 PM
ben panel olarak direct admin kullanıyorum veritabanına bağlanmıyor ne yapmalıyım
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on October 18, 2006, 02:24:51 AM
üzgünüm ama direct admin panelini hiç kullanmadım, ben plesk , mysql ve helm kullandım, veritabanı sunucusunun adresini şu şekilde öğrenebilirsin, kurulum yaparken smf ye localhost yazıyosan sunucu adresine, ozaman dns ip adreslerinden ilkidir. ama erişimde sorun yaşıyosan, uzaktan erişimi olmayabilir. bunun direct admin den nasıl ayarlandığını bilmiyorum. üzgünüm. ama host firmandanda bağlantı ile ilgili yardım alabilirsin.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: MasTorY on October 18, 2006, 04:01:29 AM
tr karakterleri düzeltince düzeliyor ama bunları toptan nasıl düzelticem.Yani tr karakterler çıkıyor ama eski db den geleler sadece öyle.Yani düzeltince bi sorun yok şimdi ben bunları toptan nasıl düzelticem?
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on October 18, 2006, 06:25:17 AM
sql dosyasını bilgisayarında editör programları ile aç, bul değiştirmantığı ile düzelt ve tekrar gönder, sorun düzelir. {{denenmiştir}}}
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: MasTorY on October 18, 2006, 08:10:14 AM
sen bu taktikle diyosun da yapamadım ya sen bi eklesene beni kardeş msn de halledelm ya işim acil :S
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: Elmacik on November 05, 2006, 10:52:37 AM
Konu için teşekkürler, hemen dokümantasyon bölümüne taşıyorum :)
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: 4LP3RUZ1 on November 05, 2006, 11:48:50 AM
Quote from: Elmacik on November 05, 2006, 10:52:37 AM
Konu için teşekkürler, hemen dokümantasyon bölümüne taşıyorum :)
bende linki düzelteyim o zaman ;)
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: eser_akar on November 21, 2006, 06:00:22 PM
Ya Birdenbire oldu Tema Yükliyim derken Smf yi baştan kurdum ama yine fayda etmedi türkçe yükledim yine tık yok allah aşkına nasıl düzeltebilirim bu yazıları? :'(

(http://img394.imageshack.us/img394/2720/smfnz2.jpg)
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: frankeistein on November 22, 2006, 08:56:00 AM
Quote from: eser_akar on November 21, 2006, 06:00:22 PM
Ya Birdenbire oldu Tema Yükliyim derken Smf yi baştan kurdum ama yine fayda etmedi türkçe yükledim yine tık yok allah aşkına nasıl düzeltebilirim bu yazıları? :'(

(http://img394.imageshack.us/img394/2720/smfnz2.jpg)
forum dili ingilizce olmuş profilinden türçeye getirebilirsin
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: eser_akar on November 22, 2006, 11:53:09 AM
Hayır Türkçe Yaptım ben Türkçe şu anda ve hala bu tür yazı sorunu veriyor üyeler çıldırdı acil yardım :'(
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: Hichkas on November 30, 2006, 06:16:29 PM
aynı problem bende de var  dili ingilizce yapınca forumda Türkçe karakterler görünüyor  Forumu Türkçe yapınca karakterler bozuluyor .. ne yapacağımı şaşırdım Rc3 ü yeni kurdum    smf_1-1-rc3_turkish  dosyasını attım .. smf de yeniyim ama durum budur yardım lütfen
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: yelegen on December 16, 2006, 03:48:26 PM
Kardeşim dberdi

bu program sadece bir kontrol paneline benziyor, benim Türkçe sorununu nasıl çözüyor, fazla bilgili değilim bu konularda.

SMF 1.1 RC3 yükledim, Tiny portalda yükledim  utf8 de var forum yeni olduğu için büyük sorun yok sadece belli türkçe karakterleri göstermiyor.

şimdi senin bu programı kullanarak nasıl hallederim bu sorunu.

phpmyadmin e de girebiliyorum, mysql a da.

teşekkürler
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: umud {ysf} on January 18, 2007, 07:02:55 AM
arkadaşlar program ve açıklama gerçekten çok güzel ilk bakışta belli oluyor.

yalnız bir sorununum vardı da...
host name yerine ıp adresi dediniz de.
(belki biraz gülünç gelecek) ama acemiliğe verin.
ıp adresini bilmiyorum dns ye gelince oraya bişey yazmadım sanırım...
başka bir yerden bulma gibi bir şansımız yok mu.
bizim sunucu forumu sildi nedenini anlamadık...

dosyaları yeniden indirdik yükledik hazır ama veritabanını yüklememiz lazım.
yardım ederseniz çok memnun olurum.
,cevabı sabırsızlıkla bekliyor olacam...
teşekkür ediyorum...
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: nacar on January 23, 2007, 08:20:32 AM
Bende devamlı veritabanı seçilmedi diyor, bir türlü yapamadım.
Title: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm yok mu?
Post by: tridinebandim on January 26, 2007, 01:48:16 AM
bence hala çözüm bulamamışsınız  bu program karakterler için bişe yapmıyo sanırım. yada bende yapmadı....

ve acilen bu konuda yardıma ihtiyacım var başka yolu yok mu arkadaşlar.....
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: man_blood on January 26, 2007, 11:49:44 AM
Arkadaşlar benim sitedeki dil sorunu şöyle http://www.sinavrehberim.net/forum/index.php
bunu nasıl düzeltirim birisi lütfen birşeyler soylesin yahuuuuu
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: (!RoBoCoP_96!) on February 01, 2007, 11:12:10 AM
Sağol...
Zaten Benim Bu Türkçe Karekterlerle İlgili Şahsi bir,
Meselem Vardı Çözdüğün İçin Sağol...
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: herace on February 06, 2007, 10:28:46 PM
yaw bu ücretsiz hosting de de işe yarar mı?? nasıl yapacaz orda? malum ip falan vermiyolar ya :D
host bytehost funpic deydi site kapandı ben de bytehost a aldım ama tr karakter sorunu çıkardı nasıl düzelecek bu
index.php ye kod eklemeler latin5_turkish seçmelerle falan uğraştım ama yok olmadı

nasıl yapacaz üstadlar???
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: mustea on February 07, 2007, 09:24:13 AM
inşallah işe yarar sğl
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: LORD DARK on February 09, 2007, 02:20:43 PM
ya arkadaşlar ben bu yöntemi anlayamadım ve beceremedim başka bir yöntem var mı?

www.110mb.com için soruyorum...
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: grafikerozkan on February 12, 2007, 07:35:47 AM
Sitenizin IP numarasını öğrenmenin en kolay yolu sitenize ping atmaktır. Ping sorgusunda sitenizin ip numarası görünür

şöyle yani:

Last login: Mon Feb 12 08:50:13 on console
Welcome to Darwin!
ozkan:~ ozkanozcan$ ping www.adobeegitim.com
PING www.adobeegitim.com (66.29.108.252): 56 data bytes
64 bytes from 66.29.108.252: icmp_seq=0 ttl=51 time=371.433 ms
64 bytes from 66.29.108.252: icmp_seq=3 ttl=51 time=245.930 ms
64 bytes from 66.29.108.252: icmp_seq=4 ttl=51 time=253.949 ms
64 bytes from 66.29.108.252: icmp_seq=6 ttl=51 time=256.599 ms
64 bytes from 66.29.108.252: icmp_seq=7 ttl=51 time=250.926 ms


demekki benim sitemin ip numarası 66.29.108.252 imiş. Bu kadar :)
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: umud {ysf} on February 13, 2007, 07:50:32 AM
Quote from: grafikerozkan on February 12, 2007, 07:35:47 AM
Sitenizin IP numarasını öğrenmenin en kolay yolu sitenize ping atmaktır. Ping sorgusunda sitenizin ip numarası görünür

şöyle yani:

Last login: Mon Feb 12 08:50:13 on console
Welcome to Darwin!
ozkan:~ ozkanozcan$ ping www.adobeegitim.com
PING www.adobeegitim.com (66.29.108.252): 56 data bytes
64 bytes from 66.29.108.252: icmp_seq=0 ttl=51 time=371.433 ms
64 bytes from 66.29.108.252: icmp_seq=3 ttl=51 time=245.930 ms
64 bytes from 66.29.108.252: icmp_seq=4 ttl=51 time=253.949 ms
64 bytes from 66.29.108.252: icmp_seq=6 ttl=51 time=256.599 ms
64 bytes from 66.29.108.252: icmp_seq=7 ttl=51 time=250.926 ms


demekki benim sitemin ip numarası 66.29.108.252 imiş. Bu kadar :)

dostum saol yani bu kadar güzel anlatılamazdı. :P
ping nasıl atılıyor be abicim  >:(
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on February 14, 2007, 06:32:12 PM
ping atmak için

ping xxx.xxx.xxx.xxx şeklinde ip adresi girilir ve sunucunun var olup olmadığı çalışıp çalışmadığı kontrol edilir. ancak servis ataklarına karşın firewall uygulamalarında ping olayını devre dışı bırakabiliyorlar. ping atabilmek için bilgisayarda ICMP isteminin açık olması gerekmektedir.

-t parametresini sonuna eklersen devamlı ping atar
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: ProfesyoneL on February 18, 2007, 01:02:51 PM
Arkadaşalar benim de forumumda türkce karakter sorunu oldu nasıl oldu bilmiyorum ama ç,ğ,Ivs. hiç gozukmuyor.Mesela cıkış yazan yerde sadece k yazıyor..Bu yöntemi denedim ama baglanamadım baska bir alternatif soylermisiniz lütfen??FOrum berbat gözüküyor.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on February 18, 2007, 01:08:05 PM
bu yöntemle bağlanabilirsin, linux sunucular için cpanelden mysql admin bölümünde wilchards a yani joker karakterlere % işareti eklemelisin, bunu yaparsan bağlanırsın.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: MagoSa on February 18, 2007, 03:10:31 PM
Bu sorunu yaşayanlar için güzel kaynak
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: ProfesyoneL on February 19, 2007, 05:52:12 AM
Quote from: Dr. C# on February 18, 2007, 01:08:05 PM
bu yöntemle bağlanabilirsin, linux sunucular için cpanelden mysql admin bölümünde wilchards a yani joker karakterlere % işareti eklemelisin, bunu yaparsan bağlanırsın.

Ben windows hosting kullanıyorum ama?
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on February 19, 2007, 08:12:08 AM
domain adını yazdığın dns sunuculardan ilk dns sunucunun adresini host adres diye kullanabilirsin. genelde ilki oluyor. eğer olmaz ise, sunucunla bir irtibata geç, uzaktan erişim kapalıdır. açtırman gerek,

NOT :  Windows sunucularda çalıştırılabilecek en büyük sql scripti 2 mb ile sınırlıdır. linux sunucularda ise bu 50 mb dir. eğer yedeğin 2 mb den büyükse, sunucunla irtibata geçip uzaktan erişimi yapman gerekmektedir. çünkü phpmyadminden yükleme şansın yok bu gibi durumda.  
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: By_NeFReT on February 19, 2007, 11:29:26 AM
Quote from: umud on February 13, 2007, 07:50:32 AM
Quote from: grafikerozkan on February 12, 2007, 07:35:47 AM
Sitenizin IP numarasını öğrenmenin en kolay yolu sitenize ping atmaktır. Ping sorgusunda sitenizin ip numarası görünür

şöyle yani:

Last login: Mon Feb 12 08:50:13 on console
Welcome to Darwin!
ozkan:~ ozkanozcan$ ping www.adobeegitim.com
PING www.adobeegitim.com (66.29.108.252): 56 data bytes
64 bytes from 66.29.108.252: icmp_seq=0 ttl=51 time=371.433 ms
64 bytes from 66.29.108.252: icmp_seq=3 ttl=51 time=245.930 ms
64 bytes from 66.29.108.252: icmp_seq=4 ttl=51 time=253.949 ms
64 bytes from 66.29.108.252: icmp_seq=6 ttl=51 time=256.599 ms
64 bytes from 66.29.108.252: icmp_seq=7 ttl=51 time=250.926 ms


demekki benim sitemin ip numarası 66.29.108.252 imiş. Bu kadar :)

dostum saol yani bu kadar güzel anlatılamazdı. :P
ping nasıl atılıyor be abicim  >:(

Başlat ---> Çalıstır -->oraya şunu yaz  cmd  çıkan siyah ekrana ping www.siteismi.com sonucu göreceksin
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: bozan on February 20, 2007, 09:07:06 AM
S.a arkadaşlar bunu söylememin yerimi değilmi bilemiyorum özür dilerim
Sorunum: SMF 1.1.1 Kullanıyorum Kategorilerin gifleri konu eklendikçe kendi kendine değişiyor alakasız şeyler oluyor bunu sabitleştirmemin bi yolu varmı yardım edersensiz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim....

Site bu: www.turistikcafe.com
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on February 20, 2007, 09:09:26 AM
burda TÜRÇKE karakter sorunu tartışılıyor, buna başka biyerde konu açsaydın iyi olurdu, sorunun temalar ile ilgili, tema dosyanı yeniden yüklemeyi dene
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: beyintr on February 24, 2007, 04:01:37 PM
Güzel Bir Çalışma Ama Tecrube İşi tecrube Olmayınca Zor  ??
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: x5 on April 05, 2007, 03:09:18 AM
Arkadaşlar win 2003 sunucudan Linux hosta geçiş yaptım. Mysql 4.x deki türkçe karakter sorununu bende yaşiyorum. Bu konudaki anlatımı denedim fakat bendeki sql 33 mb civarında, onun için program kitlendi vede sqlimi yükleyemedim..

Alternatif yolları araştirdim fakat bişi bulamadim. Ben bu 33mblik sqli türkçe karakter sorunu vermeden linux hostta nasıl kullanacam ?
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on April 05, 2007, 08:23:03 AM
db yi parçalara ayırarak yükleyebilirsin, linux sunucu bir seferde 50 mb büyüklüğündeki bir sorguyu çalıştırabilir, sen bunusağlıklı olabilsin diyorsan 4 tavsiye edilir ama 8 e bölmelisin ve böldüğün sorguları çalıştırmalısın. bu şekilde parça parça yapabilirsin.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: x5 on April 05, 2007, 01:26:27 PM
Tek seferde 33 mb lik sqli yükledim fakat geçiş yaptiğim makinanın mysql versionu öncekine göre düşük. 4.1.x sanırım.. tek seferde yüklemesine yüklüyorum ama tr karakter sorunu çıkıyor burada ayrıntılı anlatilmiş ama benim işime yaramadi.. utf8 e çevirip denedim yine olmadi.. Türkçe bölümünde konu açtım gören yok, illa konu başliğina bunu çözene şunu verecez diye bişi yazılmasımı gerek.. Dün geceden beri uğraşiyorum okumadiğim döküman kalmadı, tr harfler yerine ? işareti çıkıyordu biraz oynadım şimdi tr harflerin yerinde bişi çıkmiyorr, tr harflerin kendiside çıkmiyor.

win 2003 makinadan linuxa geçtim. win makinadaki mysql versionu linuxa göre yüksekti..

win sürümü : MySQL sürümü: 5.0.27-community-nt

linux sürümü 4.1.x

işin içinden çı ka mi yo rum :S
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on April 05, 2007, 03:45:25 PM
bunun için kimseye bişey vermene gerek yok, sana özel mesajdada biraz bahsettim, bitane editör porgramı bul, ultra edit gibi, sql dosyasını aç ve bul değiştir mantığı ile karakterleri düzelt. daha sonrada göndermeyi yapabilirsin.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: x5 on April 05, 2007, 03:58:29 PM
Eski hostumdan aldiğim yedekte tr karakter sorunu yok. ama yeni hosta sqli yüklediğimde sorun çıkıyor. yeni hostumdan aldığım sql şöyle
Quote78198, 4098, 44, 1172910557, 4051, 78198, 'Ynt: BEBEKYZLMDEN NC GZLME RESMLER', 'serenity', '[email protected]', '85.99.219.135', 1, 0, '', 'her zaman ki gibi karizma en tepede.karizmatik ocuk yaa.bu fotolar bizimle paylatn iin saol.', 'xx'),
(78199, 4613, 51, 1172910573, 1763, 78199, 'Ynt: gutun tak.canlarm.naslsnz', 'delikanli', '[email protected]', '88.254.93.254', 1, 0, '', 'ho geldn......', 'xx'),

Tr karakterler kökten yok olmuş. Bu şekilde nasıl bu değiştir yapacam :)

yada demek istediğini anlamadım,

türkçe karakter sorunu olmayan yedeğimi açıp ; mesela İ harfini I mı yapmam gerekiyor.

pm gönderdim demişn ama pm gelmedi bana arkadaşım :)

bu konuda oldiesmann'ıda rahatsız ettim ama bi sonuç alamadim..

QuoteOldiesmann
Project Manager
Simple Machines Hero
*
Online Online

Mesaj: 14,328


Ask me about the function DB :)

135237047 [email protected] Oldiesmann Cincy+Oldies+Fan
Üyelik Bilgileri WWW E-Posta Özel Mesaj (Online)
   
Re: (Konu Yok)
« Gönderilen: x5 : Bugün 01:39:58 ÖS »
« Bu mesaja ya cevap yazdınız ya da birine ilettiniz. »
   Bu mesajı alıntı ile cevaplaAlıntı YanıtlaYanıtla Mesajı SilSil
If it's MySQL 4.0.x, I'm not sure there's much you can do, as character sets and collations were not supported until MySQL 4.1.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on April 05, 2007, 04:03:35 PM
yukarıdaki gibi bir tabloda Türkçe karakter düzeltmesi yapamazsın, çünkü karakterler yok, Türkçe karakter düzeltmesi bazı sitelerdede görürsünüz, farenin sağ tuşuna basıp encoding ayarını değişitirnce internet explorerde karakterler bozulur, aynı olay veritabanı yedeğindede mevcut, biz bul değiştir mantığı ile bunları düzeltip siteye sql yardımı ile upload ederiz, yani yapılması gereken tek şey bul değiştir mantığı ile bozuk karakteri orjinali ile değiştirmek ve sql i çalıştırmak, ama senin mesajdaki tabloda karakter yok, yedeğinde bi sıkıntı var senin.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: x5 on April 05, 2007, 04:14:09 PM
Eski hostumun mysql versionu şimdi kullandiğima göre yüksek. Yeni hosta geçmeden önce temiz sorunsuz bir yedek aldım vede şimdi kullandığım hostta yüklediğimde TR karakterlerin yerinde ? işareti çıktı.

Kafam bozuldu tuttum mysqli başka bi sunucuya kurdum ordan 3306 portu ile yeni hostumdan çağırdım bu seferde üstteki gibi türkçe karakterler kökten çıkmadı. Hatta tr karakter yerine bozuk harfleride göremedim..

Şimdide yine hostumdaki mysqle yüklemeyi deniyorum. tabloları oluştururken charseti latin5 olarak değerlendirdim bakalım ne olacak. SQLi yüklemek içinde MYSQL Query Toolu indirdim onunla yüklüyorum.

Birde şöyle bişi buldum : http://www.dmry.net/mysql-turkce-karakter-problemi

Ama buda bi sonuç vermedi.. Dün geceden bu yana beni verem etti bu :)

dberdi istersen msnimi veriyim orda bi kaç şey göstermek istiyorum çünkü o kadar cins bişiki anlatırken kelimeler yetmiyor :S
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on April 05, 2007, 04:25:23 PM
aslındasmf adminden alınan yedekte türkçe karaktersorunu olmuyor, sadece mydminden alınandan oluyor, myadminden alınan yedek dosyasını hiç bir uygulamaya tabi tutmadan, herhangi bir edit programı ile tavsiyem editplus yada ultra edit dir, yada sqlserver 2005 kullanan varsa onun editörü çok hızlı bu konuda, bu uygulamalardan biri ile açıp, bul değiştir mantığı ile karakterleri düzeltip, siteye upload edeceksiniz, bunuda ilk sayfada nasıl olduğunu anlattım, latin, utf falan uğraşmayın onunla, smf yi sıfırdan siteye kurun, arkasından eski yedeğinizi bul değiştir mantığı ile değiştirin ve varolan tabloların üzerine ilk sayfayı okuyarak yükleyin, sorunsuz bi şekilde olcaktır, ben bi sürü site taşıdım hiçsorun olmadı.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: welly on April 05, 2007, 06:25:44 PM
Biliyorsunuz SMF mail göndermek için size iki seçenek sunar.
(Bu seçenekleri SMF 1.0.x kullananlar burada bulabilirler: Yönetim -> Seçenekler ve Opsiyonlar
SMF 1.1.x kullananlar burada bulabilirler: Yönetim -> Sunucu ayarları -> Temel ayarlar)
Bunlardan birisi standart bir PHP fonksiyonu olan mail() dir.
Bu fonksiyon sendmail ile mesajlarınızı ana sunucuyu kullanarak gönderir.
Oldukça hızlı bir yöntemdir. Ancak sunucunun yoğunluğuna göre cevap vermesi uzun sürebilir.
Yani eğer sunucunuz çok yoğunsa bir maili bir kaç saat sonra gönderebilir.
Hatta bazen hiç göndermeyebilir. Gönderdiği zaman da bazı gelişmiş mail sunucularında "spam", "junk" gibi klasörlere gidebilir ve kullanıcı "inbox" ına gitmeyebilir. Ancak belirttiğim gibi, mail göndermenin normal şartlarda en hızlı yoludur.
Bu yöntemi kullandığınızda mesaj, üyelerinize "Yönetim -> Sunucu ayarları -> Webmaster e-posta adresi" kutusuna ne yazılmışsa, o adresten gidiyormuş gibi görünecektir. Dolayısıyla, bu kutuya kendi alan adınızın uzantısıyla bir e-posta adresi girmeniz, gönderilen postaların "junk" veya "spam" klasörlerine gitme olasılığını oldukça azaltacaktır.
Bu yöntemi kullanmak için tek yapmanız gereken, "E-posta gönderim türü" olarak PHP seçmenizdir.
Eğer forumunuzdan giden e-postalarda hiç bir sorun yoksa, e-posta ayarlarınızı değiştirmeye gerek yoktur, bu yöntemi rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Yalnız şunu da belirtmeliyim ki, eğer sunucunuzda sendmail programı yoksa veya iyi ayarlanmamışsa bu seçeneği kullanarak mesaj göndermeniz imkansızdır.

SMF'in sunduğu diğer seçenek ise SMTP seçeneğidir.
Sendmail'e göre daha yavaş bir seçenektir ancak güvenilirlik açısından daha iyidir.
Yani SMTP yöntemiyle bir mailin gönderildiği söyleniyorsa, o muhakkak gönderilmiştir. Ayrıca sendmail de olanın aksine, spam veya junk olarak gitme olasılığı düşüktür. Çünkü gerçek bir adresten mesaj gönderilmektedir. (Sendmail'de hayali bir adresten gider mesajlar)
Postalar gönderileceği zaman sunucu olarak da sizin sitenizin bulunduğu sunucu değil, SMTP adresini girdiğiniz sunucu kullanılır. Dolayısıyla mesaj gönderme sırasında forum daha az yüklenmiş olur.
Ancak eğer SMTP sunucusu olarak kullandığınız hizmet sağlayıcı sizin hostunuzdan değilse, o zaman da bu kullanıcılarınıza göre bir eksi puan olabilir. Çünkü sizin forumunuzdan giden mesajlar, sizin forumunuza ait olmayan bir e-posta adresinden gidecek. (Bu adres de sizin SMTP sunucusunda kullandığınız kendi üye adınızdır)
O yüzden eğer SMTP yöntemini kullanacaksanız, kendi alan adınızla size SMTP hizmeti sağlayabilen hostları tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.
Bu yöntemi kullanmak için yapmanız gereken, "E-posta gönderim türü" alanını SMTP olarak seçmektir.
Daha sonra da onun hemen altındaki SMTP ayarlarını yapmanız gerekir.
Peki bu ayalar nedir? Oralara ne yazmamız gerekir?
- SMTP sunucusu => Buraya SMTP hizmeti aldığınız sunucunun SMTP adresini yazmalısınız.
Eğer kendi hostunuz size SMTP hizmeti sağlıyorsa ama siz sunucu adresini bilmiyorsanız, hostunuza başvurup bu bilgiyi onlardan isteyebilirsiniz.
- SMTP portu => Buraya numerik bir değer girmeniz gerekir. Bu nunumara, SMTP sunucusuna bağlanılacak portun numarasıdır. Bunu kapı numarası olarak düşünebilirsiniz  Bu port numarasını, SMTP servis sağlayacınızdan, eğer bu sağlayıcı hostunuz ise hostunuzdan öğrenebilirsiniz. Ancak SMTP hizmet sağlayıcıları genellikle varsayılan SMTP portu olan 25 numaralı portu kullanırlar. Belki bir çoğunuz dikkat etmişsinizdir, SMT kurulduğunda bu kutuda kendiliğinden 25 yazar. Bu kutuyu boş bıraktığınızda da varsayılan port, yani 25 kullanılır.
- SMTP kullanıcı adı => Bu alana SMTP hizmet sağlayıcınızın size vermiş olduğu kullanıcı adını yazın. Genellikle bu kullanıcı adı sizin e-posta adresinizdir. (Sağlayacıdan almış olduğunuz e-posta adresi)
Diğer bazı sunucular ise kullanıcı adı olarak e-posta adresinin @ işaretinden önceki kısmını kullanırlar.
Dolayısıyla eğer SMTP kullanıcı adınızı bilmiyorsanız buraya e-posta adresinizi yazmayı deneyebilirsiniz. Örneğin [email protected] Eğer kullanıcı adının yanlış olduğuna dair hata mesajı alırsanız buraya sadece forum-posta yazmayı deneyebilirsiniz. (Yukarıdaki örneğe istinaden..)
Eğer ikisi de olmuyorsa, o zaman bu bilgiyi SMTP hizmet sağlayıcınızdan temiz etmelisiniz.
- SMTP şifesi => Bu alana SMTP şifrenizi yazmalısınız. Bu şifre genellikle sizin e-posta şifrenizdir. Dolayısıyla SMTP şifrenizi bilmiyorsanız buraya e-posta şifrenizi yazmayı deneyebilirsiniz. Eğer şifrenin hatalı olduğuna dair hata mesajı alırsanız bu bilgiyi SMTP hizmet sağlayıcınızdan isteyiniz.


Bir de forumda gezerken gördüm, yabancı bir arkadaş Googla mail (gmail)'in SMTP yöntemiyle nasıl kullanılabileceğini anlatmış. Gmail'in diğer SMTP hizmet sağlayıcılarından bir farkı var. O da giriş yaparken SSL istemesidir. Dolayısıyla normal şartlarda Google SMTP hizmetini kullanabilmeniz için sunucunuzun PHP ayarlarında openssl eklentisinin etkinleştirilmiş olması gerekir.
Yani sunucunuzdaki php.ini dosyasında bu satırın olması gerekir:
extension=php_openssl.dll
Bu, normal SMTP hizmeti sağlayan sunucular için zorunlu değildir.
Gmail SMTP hizmetini kullanarak forumunuzdan üyelerinize e-posta göndermek için yukarı bahsettiğim ayarları şu şekilde yapmanız gerekiyor:
E-posta gönderim türü = SMTP
SMTP adresi = ssl://smtp.gmail.com  (Harflerin küçük olması önemlidir.)
SMTP portu = 465
SMTP kullanıcı adı = [email protected]
SMTP kullanıcı şifresi = Gmail şifreniz.
Ancak bilmelisiniz ki Gmail'in günde SMTP relay sayısı 250'dir. Yani SMTP kullanarak Gmail ile bir günde 250'den fazla e-posta gönderemezsiniz.

SSL gerektirmeyen sunucularda ise (genellikle de gerektirmez) ayarlar genellikle şu şekilde olur:
SMTP adresi = smtp.domain.com
SMTP portu = 25
SMTP kullanıcı adı = [email protected]
SMTP şifresi = şifre


Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, üyelerinize tek tek veya hepsine birden e-posta göndermek için yapmanız gereken Yönetim -> Haberler ve Haber listeleri -> E-posta gönder bölümüne gelmeniz ve yönergeleri izlemenizdir.
Bir ipucu daha; buraya üyelerden birinin e-posta adresini yazmak zorunda değilsiniz. Herhangi bir kimseye de buradan e-posta gönderebilirsiniz.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: Elmacik on April 06, 2007, 03:53:05 AM
welly hayırdır? :)
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: x5 on April 06, 2007, 04:21:59 AM
Forumdan e-posta göndermenin Pöf noktaları :)
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: bogachan1071 on April 06, 2007, 04:22:34 AM
cozemedım sorunumu şığü cıkmıyor :(
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: x5 on April 06, 2007, 04:27:27 AM
Aynen bendede devam ediyor.. http://forum.ceviz.net/mysql-latin5-turkce-karakter-problemi-t17527.html

nice sitelere baktım döküman okudum ama nafile :D
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: Gezgin-® on April 06, 2007, 12:07:18 PM
Quote from: bogachan1071 on April 06, 2007, 04:22:34 AM
cozemedım sorunumu şığü cıkmıyor :(

Aynen bendede var. Kaç gündür uğraşıyorum..
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: Gezgin-® on April 06, 2007, 02:05:59 PM
sorunda yükleme esnasında. .sgl türkçe karakter hatası yok. Ama yükleme yaptıkdan sonra ekranda Türkçe karakter hatası çıkıyor ?
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: x5 on April 06, 2007, 02:26:09 PM
Quote from: Gezgin-® on April 06, 2007, 02:05:59 PM
sorunda yükleme esnasında. .sgl türkçe karakter hatası yok. Ama yükleme yaptıkdan sonra ekranda Türkçe karakter hatası çıkıyor ?
Aynen...................
Tam üstüne bastın. Eski hostumdan indirdiğim hostta tr karakterler sağlam duruyor. Yeni hosta atıp çaliştirdiğimda bozuluyor :)
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: turkman on April 08, 2007, 09:41:57 PM
dostum benim hostumun mysql adresi forumu kurarken localhost girdim.
phpmyadmin'in adresini giriyorum vt host adresine kabul etmiyo.
türkçe karakterlerim gittii :(
derdime devada yok...
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: x5 on April 09, 2007, 03:53:59 PM
Valla telef olduk........ Ben çözümü buldum :) MYSQL i başka bi sunucudan kullaniyorum ama kaynak dosyalarda ayrı bi hostta :)
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on April 12, 2007, 02:38:31 PM
arkadaşlar Türkçe karakteri çözemedim diyen bana db sini yollasın...sunucu primary ip versin, db kullanıcı ve şifresini versin, gerisini bana bıraksın, aslında uygulama basit, daha öncede dediğim gibi sadece bir kez yapmak yani uygulamak gerekiyor.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: BiLiSiMaNaHTaRi on April 14, 2007, 01:49:28 PM
pFF :( beNDe haLa aynı sorun ddkLerni yaptım yakLaşık 30 saniye ting edip durdu ve sonunda bitti siteye girince sonuç aynı
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: MeB.NeT on April 15, 2007, 12:38:43 AM
bağlanmada sorun var o programda..
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: mk1977 on April 15, 2007, 03:13:16 AM
teşekkürler dberdi
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: BiLiSiMaNaHTaRi on April 15, 2007, 05:04:58 AM
Quote from: MeB.NeT on April 15, 2007, 12:38:43 AM
bağlanmada sorun var o programda..


beNde bağLanıyor phpMyadminde girdiğim DB Name fLn gözüküyor fkT türkçeleştirme yapmıyor :S
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on April 15, 2007, 10:54:22 AM
arkadaşlar, çözemeyen bana özelden mesaj atsın, ben birsürü site taşıdım ve taşıttırdım, sorun vs yok, sadece ilk defa yaptığınız için uygulama gerekiyor, emin olun yapılınca tekrar yapmak çok basit gelir.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: matematik on April 16, 2007, 12:07:06 PM
MySQL Control Center ben de bahlnirken hata verdi kullanici adi ve pass hatasi saniyorum ama ayni kullanici adi ve pass ile kendim girebiliyorum kontrol panelime ama bu verdiginiz programla giremiyorum neden olabilir ip dediginiz dns sanirim ki dns ler dogru eminim..

HATA RESMi:

(http://img254.imageshack.us/img254/9853/hatammus9.jpg) (http://imageshack.us)
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on April 16, 2007, 01:22:22 PM
linux sunucular için wilchars eklemen gerek, msql admin paneline (cpaneldeki) % işaretini eklemezsen ve sunucu buna izin vermezse bağlanamazsın, ilk önce % işaretini ekle halen bağlanamaz isen sunucunla irtibata geç.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: matematik on April 17, 2007, 09:25:25 PM
PHPMYADMIN penceresinde sunlar var

Yapı - SQL sorgusu - Ara -  Sorgula - Dönüştür - Import - İşlemler

bunlardan mi dedigini yapmaliyim dberdi ??
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: AldaR on April 29, 2007, 09:21:20 AM
ya bu % yi nereye ekliyorus bulamadım bi turlu yardım pls.

cPanel version     10.9.0-RELEASE-10737
cPanel Pro Version    1.0 (RC36)

kullanıyorum.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: matematik on April 29, 2007, 02:21:09 PM
Quote from: dberdi on April 16, 2007, 01:22:22 PM
linux sunucular için wilchars eklemen gerek, msql admin paneline (cpaneldeki) % işaretini eklemezsen ve sunucu buna izin vermezse bağlanamazsın, ilk önce % işaretini ekle halen bağlanamaz isen sunucunla irtibata geç.

bunu nasil yapacagimizi aciklar misin % isareti nerede ve nasil eklenecek..

tesekküröer
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: Eria D`or on June 05, 2007, 11:21:39 AM
mysql database bölümün altkısımlarında addhost var. oraya % işareti koy.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: matematik on June 06, 2007, 06:23:12 PM
Quote from: Eria D`or on June 05, 2007, 11:21:39 AM
mysql database bölümün altkısımlarında addhost var. oraya % işareti koy.

addhost secenegi yok bende galiba cpanel icin söyledin arkadas, cok sagol yanitin icin..

plesk icin bilen yok mu?
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: Eria D`or on June 07, 2007, 04:20:27 AM
Bak arkadaşım. mysql üne gir ingilizceyap yukarıda operations bölümü var oraya gir en altında dil kodlaması var on utf8_turkish yap. smf sitesinden türkçe paketinin utf8ini indir ve yolla. ve sonra Mysqlun query bölümüne gel. sql dosyasını note pad ile aç kopyala ve yapıştır. notepad'de türkçe karakterler gözüküyorsa sorunun hallolacaktır.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: matematik on June 08, 2007, 02:06:33 PM
tesekkür ederim Eria D`or
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: TurkVolki on June 14, 2007, 07:13:07 AM
bu işlemle konular ve iletiler mi Türkçeleşiyor? benim şuanki sorunum forum diliyle alakalı. Giriş yap, çıkış yap gibi.. yani buna çözüm olurmu?
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: TurkVolki on June 15, 2007, 04:15:28 AM
Quote from: KesKin on June 14, 2007, 07:22:48 PM
Öyle sorunları SMF'nin Türkçe Paketini İndirerek çözeceksiniz. Bu Türkçe karakter sorunu ayrı birşey...

TayFun KesKin

evek kardeş, utf Türkçe dil paketini yükleyip, sunucu ayarlarındanda utf Türkçeyi seçince sorun kalmadı.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: tnoxid on July 02, 2007, 08:41:48 AM
Arkadaslar, ben smf'i bedava ftp webspace ve mysql veren www.funpic.de kurdum.
Ne yazik ki cok acemigim ve böyle birsey'i ilk deniyorum. Bendede karakter sorunu var ve sizin bu konuyu okudum ve program'i indirdim.
Fakat bildiginiz gibi bu bedava hostlar ip vermiyor. sitemin adi www.tnoxid.tn.funpic.de burada bazi arkadaslar'in ping gönderip ip adresini ögrenme tekniyini denedim fakat ip mi bu programa verdigimde sorun cikiyor baglanamiyor. PHPmyadmin kullaniyorum ve orada üst taraftada bir ip var onu'da denedim, ama olmuyor....
Ne yapmaliyim???

Ilginiz icin tesekkürler
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: tnoxid on July 02, 2007, 08:58:20 AM
pardon benim siteme böyle ulasiyorsunuz tnoxid.tn.funpic.de www eklemeden
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: By_NeFReT on September 18, 2007, 01:25:33 PM
ya db yedegi alamadıgım icin sap gibi ortda kaldım
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on September 29, 2007, 08:22:49 AM
arkadaşlar, tr sorunu olan varsa beni msn sine eklesin, sorunun çözümü db nin büyüklüğüne göre en fazla 10 dk sürer
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: aslan4 on October 21, 2007, 01:53:53 AM
Arkadaslar Ne oLUR Yardim edin forumdaki karekterler bozuk cikiyor..

(http://img150.imageshack.us/img150/3761/unbenanntkc7.jpg)

http://img150.imageshack.us/img150/3761/unbenanntkc7.jpg

lütfen yardim edin.. Ü i harfleri böyle cikiyor be bazi katogori basliklarin tümü görükmüyor ...... � böyle birsey ciikiyor... 


forum bakimina girdim -sonra generel onarimda en asagidaki secengi uyguladim ..ve dönüstür yaptim forumdaki karekterler bozuldu... bunu nasil düzeltirim?????????


NOT: FORUMDA ARAMA YAPTIM BUNA BENZER KONU VARDI AMA ORDA KIMSE YARDIM ETMEMISTI...
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on October 21, 2007, 07:34:43 AM
arkadaşım burdaki adımları teker uygularsan hiç sorun yaşamazsın, ben daha geçen gün tam 48,50 mb büyüklüğündeki bi siteyi taşıdım, adımları sırasıyla uygula kesin ve net sonuç alırsın
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: matematik on October 25, 2007, 07:12:29 AM
Quote from: aslan4 on October 21, 2007, 01:53:53 AM
Arkadaslar Ne oLUR Yardim edin forumdaki karekterler bozuk cikiyor..

(http://img150.imageshack.us/img150/3761/unbenanntkc7.jpg)

http://img150.imageshack.us/img150/3761/unbenanntkc7.jpg

lütfen yardim edin.. Ü i harfleri böyle cikiyor be bazi katogori basliklarin tümü görükmüyor ...... � böyle birsey ciikiyor... 


forum bakimina girdim -sonra generel onarimda en asagidaki secengi uyguladim ..ve dönüstür yaptim forumdaki karekterler bozuldu... bunu nasil düzeltirim?????????


NOT: FORUMDA ARAMA YAPTIM BUNA BENZER KONU VARDI AMA ORDA KIMSE YARDIM ETMEMISTI...

utf Türkçe dil paketini yükleyip, sunucu ayarlarındanda utf Türkçeyi seçince sorun düzelmeli kismen ama tâmamen düzelmesi icin temanin kodlama sistemini de utf8 olarak kaydetmelisin, bunu da temanin dosyalarini indir pc ne sonra notpad ile ac hic degistirmeden farkli kaydet secip typ olarak utf8 i sec ve kaydet hepsini böyle yap sonra ftp den eskileri ile degistir ama ne olur ne olmaz eskilerini de yedek olarak tut yani kopyala önce sonra kopyalar üzerinde dediklerimi yap eski dosyalarin da yedekte dursun tema dosyalarindan bahsediyorum ;) kolay gelsin
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: Polizei on November 19, 2007, 07:22:14 AM
Quote from: dberdi on October 18, 2006, 06:25:17 AM
sql dosyasını bilgisayarında editör programları ile aç, bul değiştirmantığı ile düzelt ve tekrar gönder, sorun düzelir. {{denenmiştir}}}

aynı sorun bendede ar düzeltince düzeliyor yani el ile düzeltince düzeliyor (ş,ı,ğ) gibi bazıharfler "?" şeklinde dediğinizi yaptım açtım metin belgesi ile yalnız orada normal görünüyor herşey şler ş ğ ler ğ:) ne yapacağız
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: pheadrus on January 13, 2008, 08:03:43 PM
Arkadaşlar, bu sorun öyle dallı budaklı bir sorun ki öyle aşırı basit olduğunu düşünmüyorum. Zira defalarca kez denedim ama büyük veritabanlarımı forum içinden alamadım bir türlü. Şu an 20 saatlik aralıksız bir veritabanı aktarma çalışmasının  sonuna gelmiş durumdayım. Edindiğim deneyimleri paylaşmak istedim.

Sorunların temel kaynağı şunlar: Hosting kısıtlamaları (max_execution_time, max_upload_size sınırlamaları gibi) , Türkçe karakterin mysql  motoru veya editor programlarında tanımlı olmaması, vs vs.

İpuçlarım:
1) Editor olarak mutlaka Notepad++'yı kullanın. Sql dosyalarını açtıktan sonra da 'Format' menüsünden 'Encode in ASCII' seçeneğini seçin.
2) Eğer benim ki gibi 200MB'lık bi veritabanınız varsa ve hosting'iniz upload veya execution time sınırlamaları koyduysa   en doğru araç bence, MYSQLDUMPER 1.22 .
3) Bundan sonrası aynen herkesin dediği gibi mysqldumper'la parçala, download et, türkçe karakterleri düzelt, diğer hosting paketine FTP ile at, yine mysqldumper'la geri yükle.
4) Mysqldumper'ı kullanırken dikkatli olun. mysqldumper klasörünü şifreleyin+işiniz bitince mutlaka silin+cpanel'den wildcard, %, hostunu kapatmayı unutmayın.

Daha aklıma gelen olursa yazarım :)
 
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on January 14, 2008, 05:09:44 PM
Değerli arkadaşlarım, ister 20 mb, istersede 200 mb veritabanınız olsun, hiç ama hiç problem değil, sorunu yaşayan  bana PM atsın eski serverden hiç yedek almasın, yani yedek almadan hostu taşımadan eski serverinizde db kalsın bana eski ve yeni server adresini verin aktarayım, 70 mb lik bir db yi hiç sorun olmadan tıkanıklık yada sıkıntı yaşamadan 25 dakikada aktardım ve şuan kendi serverimde çalışıyor, bunun gibi bir çok site aktardım, benim buraya yazdığım sadece bi öneri bi çözüm yolu, bunun yani TÜRKÇE karakter sorununun bende birsürü çözümü var, yapamayan PM atsın sorununu yazsın aktarayım, aktardığım sitelerdende referanslar bile verebilirim. siteyi download falan etmeyin, dum pump neyse onunlada uğraşmayın herşey yerinde kalsın, eski server ip adresi ve yeni server ip adresini verin gerisini bana bırakın,

teşekkürler
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: pheadrus on January 20, 2008, 04:18:52 AM
Valla saolasın dberdi, baya emek sarfedip bizle paylaşmışın konuyu. öncelikle teşekkür ederim. anlamışsındır ki yukardaki mesajım eleştiri değil, sadece sorunu söylediğin yöntemle halledemeyen,çözüm arayan benim gibiler için bir yol gösterici veya başımdan geçenlerin kısa bir notu.

Yeri gelmişken sorayım, benim hostta malesef 10mb üzeri yükleme yasak, yani smf admin'inden dahi 10mb üzeri veritabanı yüklemesi yaptırmıyor(tamamladı gibi gösteriyor ama sql dosyasını yarıda kesiyor). bunu nasıl atalatabilirim? 
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on January 20, 2008, 07:12:16 AM
db yi hosta direk atmayacaksın, zaten bu küçük yöntemler için çözümdür, büyük yöntemler için çözüm arıyorsan eğer bunun için

1 - host taşıyacaksan iki host arasında bağlantı kurup  select / insert deyimi ile satır satır aktaracaksın ki en sağlıklı yöntemde budur, bununla dilediğin büyüklükte db yi aktarabilirsin, ister 2 mb istersende 2 gb hiç farketmez. ben 70 mb yi yaklaşık 20 dakikada transver ettim, hiç sorun olmadı, ne tr karakter nede başka bişey,


2 - eğer aynı host üzerine db dump edeceksen bunun içinde aynı hosta 2 bağlantı açacaksın farklı bir db oluşturcaksın select .... tablo 1 / insert into tablo 2  gibi bir cümle kurup aktaracaksın ve ayar dosyalarında db nin adını değiştirceksin.

kolay gelsin.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: mewluth on January 20, 2008, 12:26:27 PM
Ben yeni kurduğum smf forumunda bile TR karakter sorunu yaşıyorum.

forum.rami.k12.tr adresinde var. Şu an yedekli bir db yüklü ama yeni kurduğum zaman bile ğ karakterlerinde sorun vardı.

Şuanki db'ye mysql den baktığımda TR karakterlerinde sorun görünmüyor. Ama forumda nedense gözükmüyor. Dil ayarlarından da Tr yaptım.

Zaten kurduğum takvimde de sorun çıkıyor "ğ" ler için. takvim.rami.k12.tr adresinde takvim kurdum onda da yok nedense.

Önceki hostumda böyle bir sorunla hiç (yeni kurduğumda bile) karşılaşmamıştım. Acaba bu yeni hostumdan mı oluyor bu durumlar?
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on January 20, 2008, 01:07:44 PM
kurmuş olduğunscriptlerdende kaynaklanıyo olabilir ?
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: mewluth on January 20, 2008, 01:19:02 PM
Quote from: dberdi on January 20, 2008, 01:07:44 PM
kurmuş olduğunscriptlerdende kaynaklanıyo olabilir ?

Valla bilemiyorum ki. Önceki hostingte ne yapmışsam aynısını yaptım. Hadi eski databese'i yükleyince sorun çıkarsa dil ayarlarını yapamadım diyecem de daha yeni kurduğum anda hiç ekstra bir şey yüklü değilken bile hata verdi.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: mewluth on January 20, 2008, 03:03:58 PM
http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=195127.0

Sorunumu buradaki yöntemle çözebildim.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on January 20, 2008, 04:14:27 PM
valla ilginç :) ama çzölümesine sevindim
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: mewluth on January 20, 2008, 04:17:04 PM
Sorma ya. Kaç gündür uğraşıyorum. Çözümüm 3 kelime ile olacakmış demek. :)
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: tibbiye on March 16, 2008, 06:06:56 PM
Quote from: dberdi on September 29, 2006, 04:25:58 PM
Değerli arkadaşlarım, sizlere çok basit ve kolay olan TR karakter sorunu ile ilgili kendi çözümlerimden birini sunuyorum. Bu yöntemde hiç ama hiç zorluk çekmiyorsunuz. Sunucu değişimlerinde özellikle çok işe yarıyor bu sistem, sunucu değişimi, alan adı değişimi hiç farketmiyor. kesinlikle kullanın. Bu sistemi yazmamdaki amaç, Türkçe yardım araçlarındaki geri yükleme ve backup yapma sistemine alternatif olmasıdır. İşlemi uzun uzun anlattım ama uygulamada çok basit ve kısa sürüyor.

Yapmanız gereken işlemleri size sırasıyla yazıyorum.

1- Smf Admin panelinden veritabanınızın yedeğini alın. Yanlış duymadınız, Phpmyadmin yada backup tool larını kullanarak değil. Admin panelinden alıyorsunuz. Bunu dememdeki nedende, Admin panelinden alınmış yedek dosyası Türkçe karakterleri sorunsuz tutuyor.PhpMyAdmin aracı, çalışma esnasında serverde yüklü olan MySql Encodesini kullandığı için yedeklerinizde tr karakterler bozuk çıkar. Smf RunTime Esnasında Browserin Varsayılan Encodesini gösterdiği için db yedekleme mekanizması Client Side taraflı çalışır ve DB yedeği Clien Side Encode yani kullanıcı bazlı olur. Bu nedenle TR karakter sorunu SMF admin panelinden alınan yedeklerde olmaz. Dileyen arkadaşlarım yedek alıp dosyanın içine bakabilirler. Not : Yedek aldığınız dosyanın içine bakacağınız editöründe birden çok encode sistemini desteklemesi gerekmektedir. Ben bu iş için SQL Server 2005 Query Editör kullanıyorum. Bütün encode sistemlerini destekliyor.

2 - Aşağıdaki linki verilen dosyayı bilgisayarınıza indirin ve kurun

http://prdownloads.sourceforge.net/mysqlcc/mysqlcc-0.9.4-win32.zip?download

3 - Programı açın ve hostunuzu buraya kayıt edin. Bunu nasıl yapacam diye soruyorsanız.
     - Karşınıza gelen ilk ekranda Name yazan yeri boş geçin.
     - Host Name kısmına serverin ip adresini yazın, Genelde alan adınıza yazdığınız ilk yada ikinci dns ip adresi oluyor.
     - Database Kullanıcı Adınızı onun altındaki satıra girin.
     - Database Şifrenizi onun altına girin ve önce test diyin sonra Apply diyip onaylayın.

4 - Karşınıza sol tarfa veritabanı adı gelcek. Onu çift tıklayarak aktif hale getirin.

5 - Aldığınız Veritabanı yedeğini açın ve içindeki .sql uzantılı dosya açığa çıksın.

6 - MySql Control Center Programında ekranda üst tarafta SQL yazan düğmeye tıklayın ve Kaydet düğmesinin yanındaki Aç (Open) düğmesine basın ve .sql uzantılı dosyayı seçin ve ekrana yüklenmesini bekleyin.

7 - Yapacağınız son işlem ise yükleme işlemi bitince, yani bütün dosyayı ekrana alınca (bunuda sol taraftaki kaydırma çubuklarını takip ederek görebilirsiniz) Araç çubuğundaki ÜNLEM (!) düğmesine basmak ve yüklemeyi görmek olcaktır.

Bilgisayarınızın sesini açın ve her insert ve create tablolarda verdiği ting sesini duyun. Eğer hata meydana gelirse, burada size farklı bir ses verir ve zaten duyunca anlarsınız.

İşlemin bittiğini anlamak için Araç Çubuğundaki ÜNLEM İŞARETİNİ ve gelen SONUÇ BİLDİRİM SESLERİNİ dinleyiniz. Ünlem işareti sorgu çalışırken SOLUK renktedir. Sorgu bitince sesler durur ve Ünlem işareti tekrar aktif olur.

Yanlışlıkla İki kez yaparmıyım diye üzülmeyin, bassanız bile veritabanındaki tablo yapıları nedeniyle iki kez yapamıyosunuz. İşlem iptal ediliyor.

MySql Control Center i bilgisayarınıza kurduktan sonra veritabanınızıda burdan yönetme imkanınız oluyor. Çok kullanışlı ve basit bir program. Ben bu şekilde tam 4 kez sistem yüklemesi yaptım hiç bir sorun yaşamadım.

Bu Esnada Çıkabilecek Sıkıntılar

Değerli arkadaşlar, bu esnada çıkabilecek tek sıkıntı Veritabanı sunucusuna bağlanmada sorun çıkmasıdır. Onunda çözümlerini aşağıda veriyorum size.

1 - Eğer linux sunucu kullanıyorsanız, Cpanelden Mysql Database Administrator a girin ve en altta Wilcard yazan yere % işaretini yazın ve ekle diyin. Linux sunucularda veritabanına uzaktan bağlanabilmek için bu işlemi yapmanız gerekmektedir.

2 - Girdiğiniz ip adresi veritabanı sunucusu adresi değildir, ikinci dns ip sini girin, yada hosting firmasıyla iritbata geçin:

Denediğim Diğer Alternatifler

Değerli arkadaşlar, Bu işlemi hızlandırmak için daha güncel programlarda denedim, Mesela MySql Administrator yada MySqL Qery Browseri de denedim, sorunsuz bir şekilde bağlandım ama en iyi çözümü MySql Control Center verdi. Bu arada bu programlarıda incelemenizi tavsiye ediyorum :)

Eğer Veri Tabanı Yedeği PhpMyAdmin den Alınmışsa

Eğer veri tabanı yedeğini PhpMyAdmin den almışsanız, db yi açıp bul değiştir mantığı ile karakterleri düzelttikten sonra, yukardaki adımlardan 2. adımdan itibaren yapabilirsiniz.

Bu işlemi yapamayan arkadaşlarım beni ekleyebilirler.

alperuzi: linki düzelttim, program açık kaynak kodlu ve sourceforge'dan indirilebilir :)


Ben bağlantı kuramadım.port numarası ne olcak hata mesajı veriyor.cute ftp ile kuruyorum bu programla bağlantıyı kuramadım..
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on March 18, 2008, 09:54:22 AM
sunucun linux ise % yada ip adresini mysql bölümüne eklemen lazım, eğer windows ise yani plesk kullanıyorsan, bağlantıyı kurarken plesk k.adın ve şifrenle bağlanmalısın, eğer linux plesk kullanıyorsan, k.adı ve şifresine yine plesk k.adı ve şifresi yazmalısın, çünkü pleskte admin yada giriş hesabı, enterprise admin oluyor. eğer başka hosttan başka hosta aktarım yapıyosan double session ile bunu daha kolay yababilirsin, ama eğer elinde yedek varsa onu adımları dikkatle oku yaabilirsin.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: php-coder on April 08, 2008, 12:41:09 PM
hooooooooooooop yokmu türkçe karaktere çözüm. hoooooppppp size bağırıyoz loo. uyumayınlaaaaaaaaaayynn millet sinir oldu iyice. kalkınlaaaaaaaaaaayn uyumayın.

öhöhhööööm şey özür dilerim. :D buraya biri bakıp geçiyor bakan eşşek değildir insandır. cevap vermeyen hayvan değildir. insandır. hepimiz sıradan bir insanız, allah hepimize akıl fikir vermiş ama neden insanoğlu hala türkçe karakter soruna bir çözüm bulamadı. anlayamıyorum hayret bişey
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: Atalay on April 08, 2008, 12:46:36 PM
yedek alırken mutlaka full backup yapın sql yüklerken de bigdump.php ile yükleyin 1 dakikada sql yüklenmesi tamamdır bunlara hiç gerek yok 80 mb lık sql yüklüyorum ben :)
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on April 09, 2008, 02:33:57 AM
Quote from: php-coder on April 08, 2008, 12:41:09 PM
hooooooooooooop yokmu türkçe karaktere çözüm. hoooooppppp size bağırıyoz loo. uyumayınlaaaaaaaaaayynn millet sinir oldu iyice. kalkınlaaaaaaaaaaayn uyumayın.

öhöhhööööm şey özür dilerim. :D buraya biri bakıp geçiyor bakan eşşek değildir insandır. cevap vermeyen hayvan değildir. insandır. hepimiz sıradan bir insanız, allah hepimize akıl fikir vermiş ama neden insanoğlu hala türkçe karakter soruna bir çözüm bulamadı. anlayamıyorum hayret bişey


İKİ CİHAN BİR ARAYA GELSE SENİN ŞU MESAJINA İSTİNADEN ASLA SANA YARDIM ETMEM, BU NE UKALALIK NE BİÇİM BİR MESAJ, KİM NEYE ÇÖZÜM BULAMAMIŞ, BİZ BURDA SADECE BEN 127 WEB SİTESİ TRANSFER ETTİM HALEN CAYIR CAYIR ÇALIŞANLAR VAR, SEN NE DİYOSUN YA, HAKARET EDER GİBİ YAZI YAZMIŞSIN. İNSAN OĞLU ÇÖZÜM BULAMAMIŞ VS VS VS VS. NE ALAKA, OTURUP MYSQY CC YADA HEIDI SQL GİBİ PORGRAMLARI KULLANARAK BİRİNİ DİĞERİNE AKTARAMIYOSAN (TOPU TOPU 10 DAKİKALIK Bİ İŞ) ARAŞTIRMAYA ÜŞENİYOSAN NE ÇÖZÜMÜNDEN BAHSEDİYOSUN SEN, TRANSFER ETTİĞİM SİTELERİN ADINI YAZSAM, ŞU BAKTIĞIN SAYFA YETMEZ BUNA.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: 4LP3RUZ1 on April 09, 2008, 05:59:06 AM
niye rapor edecek kadar sinirlendiniz anlamıyorum,

tamam, söyledikleri hoş olmayabilir, ancak bu herkesden çok onun problemi.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on April 09, 2008, 06:35:20 AM
eğer şahsın yazdığı mesajı normal buluyosanız sizede söyleyecek bişeyim yok, eskiden bu tip mesajlar ya silinir yada sansürlenirdi, eşşekler hayvanlar vs vs vs bunedir ?
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: heyy_relaxx on April 09, 2008, 10:06:18 AM
O eskidendiiii. artık hepsi bittiiii, sensizde daha iyiiiii, iyi yaşıyoruuuuummmm..
inan artık seni hiç istemiyoruuuummmm, inan artık seni hiç sevmiyorum.....
diri tim tim diridiri tim tim ....
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: free__ on April 26, 2008, 03:51:27 PM
ben de phpnukeden smfye geçiş yaptım ve Türkçe karakter sorunu yaşıyorum.
Programı indirdim ve denilenleri aynen yaptım.
Hiç sorun çıkmadı ama benim türkçe karakterlerim aynen eskisi gibi sorunlu duruyor.
Yardımcı olabilir misiniz?
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on April 26, 2008, 04:03:30 PM
dönüşüm yapan arkadaşların unuttuğu bir nokta var, dönüşüm yaptığınız editörün o anki desteklediği encode ayarı.... dikkatinizi çektiyse ben sorunun çözümü için MSSQL QUERY EDITOR ü kullandım, bu nedir ? bu microsoft sql server 2005 in query editörü (Studio Managament Express).  siz başka editörlerde kullanabilirsiniz ama açtığınız zaman mümkünse win1254 destekli açın. bilindiği gibi Türkçe iso 8859-9 utf 8 turkish ve win1254 gibi bir kaç tane destekli encodesi var, Windows işletim sistemi varsayılan olarak 1254 encodesini kullanır, diğer encode Iso 8859-9 başka bir standartlar çerçevesinde ayrı bir global destekli encode sistemidir. utf ise daha sonra çıkmış, içerisinde diğer dillerinde desteği bulunan ancak gösterimi aktif ülkenin diline göre değişken olan bir encode sistemidir. Eğer utf 8 yada iso 8859-9 formatıyla açıpta karakter dönüşümü yaptıktan sonra kopyala yapıştır diyerek işlem yaparsanız başarısız olursunuz. Eğer windows kullanıyorsanız bunun için microsoftun editörlerini seçin, yada açtığınızda karakter setine dikkat edin.

bu dediğimi test etmek için bir sayfa açın, utf8 türkçe, win1254 türkçe ve iso8859-9 türkçe encodeleri ile sayfa gösterimi yapsın ve karakterlerin bozulduğunu görsün (ie de sağ click ve kodlama).
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: free__ on April 26, 2008, 04:24:26 PM
Quote from: dberdi on April 26, 2008, 04:03:30 PM
dönüşüm yapan arkadaşların unuttuğu bir nokta var, dönüşüm yaptığınız editörün o anki desteklediği encode ayarı.... dikkatinizi çektiyse ben sorunun çözümü için MSSQL QUERY EDITOR ü kullandım, bu nedir ? bu microsoft sql server 2005 in query editörü (Studio Managament Express).  siz başka editörlerde kullanabilirsiniz ama açtığınız zaman mümkünse win1254 destekli açın. bilindiği gibi Türkçe iso 8859-9 utf 8 turkish ve win1254 gibi bir kaç tane destekli encodesi var, Windows işletim sistemi varsayılan olarak 1254 encodesini kullanır, diğer encode Iso 8859-9 başka bir standartlar çerçevesinde ayrı bir global destekli encode sistemidir. utf ise daha sonra çıkmış, içerisinde diğer dillerinde desteği bulunan ancak gösterimi aktif ülkenin diline göre değişken olan bir encode sistemidir. Eğer utf 8 yada iso 8859-9 formatıyla açıpta karakter dönüşümü yaptıktan sonra kopyala yapıştır diyerek işlem yaparsanız başarısız olursunuz. Eğer windows kullanıyorsanız bunun için microsoftun editörlerini seçin, yada açtığınızda karakter setine dikkat edin.

bu dediğimi test etmek için bir sayfa açın, utf8 türkçe, win1254 türkçe ve iso8859-9 türkçe encodeleri ile sayfa gösterimi yapsın ve karakterlerin bozulduğunu görsün (ie de sağ click ve kodlama).

bu cevap benim sorunum için verildiyse birşey anlamadıgımı belirtmek isterim hocam :(

şimdi ben smf sitesinden converterı aldım ve phpnukeden smfye geçtim.
Phpnukeli veritabanın utf8 unicode.

Smfyi de aynı veritabanına yükledim, converter oyle gerektirdiği için.

Sorun şu ki nukeden cevirdiğim konu başlıkları ve konu içeriklerinde bazı türkçe karakterlerinde sorun var. bazıları da düzgün çıkıyor. ve yeni konu eklediğimde de herhangi bir sorun yok. sadece eski konularda var..
Bunu çözmek için yönteminizi denedim herhangi bir sonuç alamadım :S
Bu konuda yardım istiyorum. şimdi elle manuel düzeltmeye başladım.

Not: Bu sorunlar birlikte 2.bir sorun daha var. Uyelerin çogunu admin veya mod yapmış :( belki benim sorunum türkçe karakter değil de başka bişeydir.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: dberdi on April 26, 2008, 05:24:01 PM
öncelikle şunu söyleyim ben php sistemler konusunda pek bilgi sahibi değilim, smf forum kullanıyorum çünkü kaliteli bir forum ve ücretsiz, phpnukeden smf ye geçiş ile ilgili birşey diyemeyeceğim. TR karakter çözümü için smf transferinden sonra db yi yedek al ve burdaki adımları takip ederek yeniden yükle, sorunun çözülür.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm :)
Post by: free__ on April 26, 2008, 05:40:52 PM
Quote from: dberdi on April 26, 2008, 05:24:01 PM
öncelikle şunu söyleyim ben php sistemler konusunda pek bilgi sahibi değilim, smf forum kullanıyorum çünkü kaliteli bir forum ve ücretsiz, phpnukeden smf ye geçiş ile ilgili birşey diyemeyeceğim. TR karakter çözümü için smf transferinden sonra db yi yedek al ve burdaki adımları takip ederek yeniden yükle, sorunun çözülür.

Dbyi Smfnin admin bölümünden yedek aldım ve burda belirtildiği şekilde;
önce programı indirdim, gerekli bilgileri girip veritabanına ulaştım ve yedeklediğim veritabanını programa yükleyip ! ünlem işaretine bastım ve işlem bitene kadar bekledim. bundan başka yapmam gereken bişey var mı? bunları aynen yaptım ve sorunum çözülmedi.

Yedeklediğim veritabanının sonunda şöyle bir hata var:

# Done
Veritabanı Hatası: MySQL server has gone away<br />Dosya: /var/www/vhosts/sitem.net/httpdocs/forum/Sources/Load.php<br />Satır: 2005

Ayrıca Ünlem işaretini tıkladıktan sonra baya bi hata veriyor..
Execute yaparken bir sürü dublicate hatası veriyor. (300den fazla)
ve bir de syntax (virgul falandır herhalde) hatası veriyor..

Ve execute bittiğinde de sitede hiç bir değişiklik olmuyor :(

siz daha iyi anlarsınız bir yardım edip el atsanız bu işe :( 2 günümü aldı ama çözüm yok
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm + Host Taşıma İşlemi :)
Post by: sazan on April 26, 2008, 05:49:58 PM
Ne geregi var bukadar ugrasa yaw 2 sunucuda Linux cpnal olsun Full Beckup alin 2.Host cpanel den Full Beckup u geri yükleyin hazir /Home Dizininden tutun hepsi aynen gelir fotokopi gibi Database vs...
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm + Host Taşıma İşlemi :)
Post by: free__ on April 26, 2008, 06:03:27 PM
Quote from: sazan on April 26, 2008, 05:49:58 PM
Ne geregi var bukadar ugrasa yaw 2 sunucuda Linux cpnal olsun Full Beckup alin 2.Host cpanel den Full Beckup u geri yükleyin hazir /Home Dizininden tutun hepsi aynen gelir fotokopi gibi Database vs...

sorunu anlamadınız sanırım? Sunucu değişikliği falan yok ki.. Türkçe karakter sorunu var onu çözmeye çalışıyoruz..
Back up almak nasıl çözecek ki , eğer ciddiyseniz konuyu biraz acar mısınız?
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm + Host Taşıma İşlemi :)
Post by: sazan on April 26, 2008, 06:06:02 PM
Quote from: free__ on April 26, 2008, 06:03:27 PM
Quote from: sazan on April 26, 2008, 05:49:58 PM
Ne geregi var bukadar ugrasa yaw 2 sunucuda Linux cpnal olsun Full Beckup alin 2.Host cpanel den Full Beckup u geri yükleyin hazir /Home Dizininden tutun hepsi aynen gelir fotokopi gibi Database vs...

sorunu anlamadınız sanırım? Sunucu değişikliği falan yok ki.. Türkçe karakter sorunu var onu çözmeye çalışıyoruz..
Back up almak nasıl çözecek ki , eğer ciddiyseniz konuyu biraz acar mısınız?
Açarım tabiki niye açmıyım Ben sana yazmadim Genel olarak yazdim sen alinti yaptin :D Host Taşıma yaziyor konuda ondan yazdim seninle bir baglantisi var demedim
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm + Host Taşıma İşlemi :)
Post by: free__ on April 26, 2008, 06:14:30 PM
hocam yani siz de bir alemsiniz valla.. sadece konu başlığına bakılarak yorum mu yazılır :D Şu an bu başlıkta benim soruna çözüm arıyoruz.. hadi sizin de çorbada tuzunuz olsun.. bir çözüm sununda kurtulayım bu dertten.. yoksa tüm konuları silmek durumunda kalacağım.. yeterince duygusal oldu sanırım :) hadi bekliyorum
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm + Host Taşıma İşlemi :)
Post by: dberdi on April 26, 2008, 06:40:08 PM
sazan arkadaşım biraz boş konuşma yapmış, ben açtığım konuyu güncelledim ve Türkçe karakter probleminin altına host değişikliğininde nasıl yapılacağını ekledim, başlığı ondan değiştirdim. ilk sayfaya bakarsa hem nasıl host taşınacağını hemde nasıl TR karakter çözümü bulacağını görür.

Laf kalabalığını herkes yapar, Cpanel bir sunucudan Pleske geçişi malesef dediğin gibi yapamazsın. Arkadaşım senin problemine gelincede senin encode sorunun var yani UTF 8  encodesine dönüşüm yapmışsın. Sorunun Çözümü için veritabanını bilgisayarına indir. Sonra HeidiSql Programını bilgisayarına kur, indirdiğin yedek dosyasını (sql dosyasıdır bu) HeidiSql ile aç ve bul değiştir yap, daha sonra sunucudaki tabloları sil ve yeniden upload et. Sorunun düzelir. Düzelmez ise yardımcı olurum. Özelden msn verebilirsin.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm + Host Taşıma İşlemi :)
Post by: free__ on April 26, 2008, 10:07:39 PM
Dberdi hocam söylediğiniz şekilde sizin yardımınızla :) HedisiSqli çalıştırıp söylediğiniz şekilde bozuk karakterler için tüm değişiklikleri yaptım ve veritabanındaki tabloyu silip yüklemeye başladım.bir çok hatayla karşılaştım, duplicateler, not existler..... falan..
Forumda araştırma yapıp bir çoğunu söz konusu tabloları boşaltarak TRUNCATE idi sanırım bunu yaparak hallettim.
Yalnız hiç umulmadık bir anda aşağıda belirtilen hatayla karşılaştım :(

INSERT INTO `smf_log_search_subjects`  (`word`, `ID_TOPIC`) VALUES ('model', 810), ('mühendis', 2613),  ('mühendisleri', 3252),  ('mühendis', 3228),  ('mühendis', 3507),  ('muhtar', 1655),  ('muhteşem', 2935),  ('muhteşem', 4183),  ('muhteşemliği', 432),  ('mukabele', 2183),  ('mukabelesi', 1997),('mululuğun', 4200),  ('mum', 2299),  ('mum', 3397),  ('mümkünmü', 3020),  ('murat', 810), (/* large SQL query, snipped at 2.000 characters */
/* SQL Error: Duplicate entry 'mi-2006' for key 1 */

Ne yaptıysam kurtulamadım bu hatadan..
tabloları boşalttım düzelmedi. Sözkonusu log tablosunu açıp içeriğine baktım mi-2006 diye bişey göremedim :(

burada takıldım.. yardımcı olabilir misin?

Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm + Host Taşıma İşlemi :)
Post by: dberdi on April 27, 2008, 06:07:29 AM
bu işlemder kurtulmak için şu adımları yap,

1 - smf yi normal olarak kur

2 - log dosyaları hariç (tablo adında log geçen) diğer dosyaları sil

3 - düzenleme yaptığın sql dosyasındanda log dosyalarını (tablo adında log geçen) dosyaların aktarımını yapma. bunları sql dosyasından sil (tabi önce sql dosyasını yedekle)

4 - forumu çalıştır ve forum bakımını yap.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: free__ on April 27, 2008, 05:15:23 PM
Çok teşekkür ederim dberdi..
Sadece board,cetagories ve messages tablolarını düzenledim..
2 harf yine düzelmedi(ı , ş) gerisi düzeldi.. o ikisiyle idare ederiz sorun değil..

sağolun
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: dberdi on April 27, 2008, 05:18:52 PM
aslında düzelebilirdi, bul değiştin yapmadın sanırım ona :) ı harfi utf8 karşılığı iki buçuk harf yani bir tam bir birleşik harf yapar eğer aramayı eksik yaptıysan düzelmemiştir.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: free__ on April 27, 2008, 06:55:32 PM
Quote from: dberdi on April 27, 2008, 05:18:52 PM
aslında düzelebilirdi, bul değiştin yapmadın sanırım ona :) ı harfi utf8 karşılığı iki buçuk harf yani bir tam bir birleşik harf yapar eğer aramayı eksik yaptıysan düzelmemiştir.

aramayı yapıp düzelttim. Hatta acaba ş ve ı harfini unuttum mu diye tekrardan kontrol ettim. düzeltmiştim. ama sorun değil ya bu kadarına da şükür :)

Şimdi de temada(eSSİZ) Türkçe karakter sorunu var.  araştırınca onuda bulurum sanırım.
teşekkürler
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: smile_ on May 04, 2008, 07:41:38 AM
arkadaşlar aynı sorun bendede var.. sitem hosting değiştirdi.. ilk serwera ulaşamadığımız için  tam yedek alamadıklarından bişey yapamayacaklarını söylüyorlar.. harfler birbirine girmiş durumda. 2yıllık emeğimi silip yeniden sıfır kuralım diyorlar.. ne olur bana yardım edin..  www.mavinaz.net.. ben bu işlerden hiç anlamam tanıdığım bi webmaterde yok.. lütfen bana yardım edin..
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: dberdi on May 04, 2008, 07:52:43 AM
ilk mesaja bakarak adımları takip edersen sorunun düzelir
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: smile_ on May 04, 2008, 03:06:45 PM
teşekkür ederimde ben anlamıyorumki bu işten.. hiç anlamıyorum..işte bundan biri yardım edebilirmi diyorum..
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: Türkçe Forum on June 24, 2008, 01:38:31 PM
@dberdi hocam bu konudaki ilk mesajlarını okudum ve burda daha çok eski sunucudan yeni sunucuya geçerken ki olaylar anlatılmış. ben şuan eski sunucudan yedeği phpmyadmin ile çektim ve eski sunucudaki hesabım kapandı.
Yeni sunucuya forumu kurunca karakterler değişik gözükmeye başladı. bunun için ne yapabiliriz?

(http://img359.imageshack.us/img359/693/vatantcpx4.jpg)
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: dberdi on June 25, 2008, 02:50:38 AM
bilgisayarına indirdiğin yedeği mysql control center  ile yada heidi sql ile açıp bul/değiştir mantığı ile bozuk karakterleri düzeltebilirsin ve daha sonra sunucuya yükleyebilirsin. bunu ilk mesajda anlatmıştım, bir dene yapamaz isen yardımcı olurum
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: Türkçe Forum on June 25, 2008, 04:21:15 AM
@dberdi hocam o dediğin mantık, 101mb ve yaklaşık 300bini geçik satırdan oluşan bir db için hiç kolay değil. Acayip bir kasma oluyor replace yapınca ve düzenltilemiyor. Edit program hata veriyor ve kapatılıyor. Bu arada editlemek için Notepad++ kullandım. HeidiSQL programında da aynı hata ile karşılaşıyorum. Büyük bir database için ne gibi bir çözüm önerilebilir?
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: dberdi on June 25, 2008, 04:31:10 AM
memory iyi kullanan bir editörle yapabilirsin, kullanıdğın edit programı ile olmaz, özelden ekle beni akşam bakalım aktarayım
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: Türkçe Forum on June 25, 2008, 04:52:22 AM
eyw. hocam gönderdim özel mesajı..
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: Türkçe Forum on June 27, 2008, 04:23:25 AM
dberdi hocam çözümün muhteşem oldu, ellerin dert görmesin.

sitemdeki muazzam farkı aşağıdaki iki resimden de görebilirsiniz  ;)

ayrıca incelemek için http://forum.vatan.tc

(http://img359.imageshack.us/img359/693/vatantcpx4.jpg)

(http://img511.imageshack.us/img511/707/yenivatansu2.jpg)Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: dberdi on June 27, 2008, 04:25:08 AM
Allah razı olsun, iyi çalışmalar.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: yelegen on June 30, 2008, 10:38:01 AM
Bu şahane yardımlaşma örneğinden dolayı sizi kutlarım Allah beyninize şahşınıza sıhhat sağlık versin.

çok teşekkürler

Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: İMoTeP_1 on August 14, 2008, 06:21:15 AM
dostum emeğin için çok saol güzel bi çalışma olmuş ..

ama ben belki 20 defa host taşıma yaptım.

admin panelinden dbismi.sql.gz olarak db yi alıyorum ve yüklerken sadece dil seçimini latin 1 yapıyorum ve hiç bi sorun çıkmıyor...
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: milliocak.com on September 04, 2008, 02:00:32 PM
çok ama çok teşekkürler. anlattıklarınla forum düzeldi. karakter sorunu kalmadı. eline sağlık.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: mavi_patikli on September 24, 2008, 04:27:01 PM
merhaba arkadaşlar benim sorunum türkçe karakter ve tablo bozuklugu...

vbulletin forumumu smf çevirdim çevirmesine ama türkçe ve şekil bozuklugu oldu üye girişi dahi yapamıyorum bunun çaresi nedir?ü

www.uzakulke.com  çalışan vbulletin forum

www.uzakulke.com/forum olmasını istediğim smf fikrinizi alabilirmiyim?
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: TiReDsOuL on September 25, 2008, 11:10:50 AM
Quote from: mavi_patikli on September 24, 2008, 04:27:01 PM
merhaba arkadaşlar benim sorunum türkçe karakter ve tablo bozuklugu...

vbulletin forumumu smf çevirdim çevirmesine ama türkçe ve şekil bozuklugu oldu üye girişi dahi yapamıyorum bunun çaresi nedir?ü

www.uzakulke.com  çalışan vbulletin forum

www.uzakulke.com/forum olmasını istediğim smf fikrinizi alabilirmiyim?

utf-8 türkçe dil dosyalarını atın ve admin paneli >serversettings den dil seçeneğini turkish-utf8 olarak ayarlayın


-TiReDsOuL
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: mavi_patikli on September 25, 2008, 01:25:24 PM
dediklerinizi yaptım lakin halaa site aynı:((( türkçe dönmeyen harfler var
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: Hacate on October 16, 2008, 05:03:59 AM
arkadaşlar :S bunları denedim olmadı veri tabanı atılmış bir şekilde düzeltemiyormuyuz
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: selibey on October 21, 2008, 03:58:45 AM
dberdi
Hocam benimde kücük bir köy forumu yaptim ama bu türkce karekterler bende de calismiyor ne yaptimsa olmadi  smf_1-1-6_turkish-utf8 kurdugum halde olmadi smf son sürümünü kullaniyom hata nerede bulamadim yardimlarini bekliyorum
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: dberdi on December 16, 2008, 08:46:13 PM
s.a. arkadaşlar işelirimin yoğunluğu nedeni ile foruma fazla giremiyorum, ancak adımları takip ederseniz yapabilirsiniz.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: Hakanchess on May 15, 2009, 01:08:58 AM
" ! " basıyorum fakat no database ...... diyor
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: selibey on May 22, 2009, 08:07:13 AM
dberdi
Hocam benimde kücük bir köy forumu yaptim ama bu türkce karekterler bende de calismiyor ne yaptimsa olmadi  smf_1-1-8_turkish-utf8 kurdugum halde olmadi smf son sürümünü kullaniyom hata nerede bulamadim yardimlarini bekliyorum
simdi SMF 1.1.9 bundan  SMF 2.0 RC1-1  kurdum ve dil paketi olarakta smf_2-0-rc1-1_turkish-utf8 kurdugum halde calismiyor hatalar var bazi harflerde
Hocam türkce yazi karekterinde sorunum var yardimci olursan cok sevinirim
saygilar
özelden yazdim
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: Hakanchess on May 26, 2009, 02:16:26 AM
 ERROR 1067: Invalid default value for 'id_member'

bunun gibi birkaç tane daha var

ERROR 1146: Table 'orgin.smf_thank_you_post' doesn't exist

ERROR 1146: Table 'orgin.smf_sessions' doesn't exist

ERROR 1067: Invalid default value for 'last_update'

ERROR 1067: Invalid default value for 'id_member'

ERROR 1067: Invalid default value for 'ID_PICTURE'


Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: selibey on May 26, 2009, 10:19:26 AM
Quote from: selibey on May 22, 2009, 08:07:13 AM
dberdi
Hocam benimde kücük bir köy forumu yaptim ama bu türkce karekterler bende de calismiyor ne yaptimsa olmadi  smf_1-1-8_turkish-utf8 kurdugum halde olmadi smf son sürümünü kullaniyom hata nerede bulamadim yardimlarini bekliyorum
simdi SMF 1.1.9 bundan  SMF 2.0 RC1-1  kurdum ve dil paketi olarakta smf_2-0-rc1-1_turkish-utf8 kurdugum halde calismiyor hatalar var bazi harflerde
Hocam türkce yazi karekterinde sorunum var yardimci olursan cok sevinirim
saygilar
özelden yazdim

Ve en sonunda forumu cökertim ne yaptiysam olmadi bende simdi sildim yeniden smf 1.18 kurdum
Simdi hocam ben bu yeni foruma eski yedekleri yüklemek istiyorum ama olmuyor Acaba ne yapabilirim eski yedekler bu yeni foruma yüklenirmi?? yüklenirse nasil yüklerim bir yardimci olurdaniz cok sevinirim cok tesekkürler simdiden
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: Hakanchess on May 26, 2009, 11:40:08 AM
Quote from: Hakanchess on May 26, 2009, 02:16:26 AM
ERROR 1067: Invalid default value for 'id_member'

bunun gibi birkaç tane daha var

ERROR 1146: Table 'orgin.smf_thank_you_post' doesn't exist

ERROR 1146: Table 'orgin.smf_sessions' doesn't exist

ERROR 1067: Invalid default value for 'last_update'

ERROR 1067: Invalid default value for 'id_member'

ERROR 1067: Invalid default value for 'ID_PICTURE'
Benim forumda açılmıyor..
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: dberdi on May 26, 2009, 04:45:21 PM
değerli arkadaşlarım, yazdığım adımları bire bir uygularsanız sorununuz çözülecektir, bende sizden farklı bir yöntem kullanmiyorum, aynen bu yazdığım yöntemi kullaniyorum.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: Hakanchess on May 26, 2009, 04:50:33 PM
yaptıklarınızı yapıyorum verdiği hatayı yukarda belirttim
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: Hakanchess on May 27, 2009, 03:20:19 AM
Benim forumu arkadaş yanlışlıkla utf-8 e çevirmiş Yağız abi uğraştı birazı oldu.Sonra beni buraya yönlendirdi..
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: dberdi on May 27, 2009, 08:16:23 AM
forumun dilinin neye çevrildiğinin hiç bir önemi yok, db nin yedeğini al, mssql in studiomanagament express bişenindeki text editör ile dönüşümü (bul değiştir) yap, ben onu kullanıyorum, yada buna benzer unicode/latin/utf. vs vs desteği tam olan bir editörlede açabilirsin. eğer editörün tam uyumu yoksa zaten türkçe karakter dönüşümü başarısız olur. zaten ilk mesajımda açıklayıcı bi şekilde yazdım, sonra db yi sunucuya yolla, 300 bin mesaj olsa bu işlem en fazla 35 dk sürer.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: Hakanchess on July 07, 2009, 06:07:13 AM
Table 'orgin.smf_sessions' doesn't exist

bu hatayı veriyor
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: futureng on September 12, 2009, 09:07:03 PM
Bende Plesk panelden başka yerde Cpanel e geçenlerdenim. 1. adımda denilenlerin yaptım ama olmadı. Ayrıca SMF adminden aldığım SQL yedeğini Notepad++ da açıyorum TR karakterler sorunsuz gözüküyor. Ama PHPmydminden yada SQLControlCenterdan attığımda maalesef Karakterler yine çıkmıyor. Ne yapacağımı şaşırdım..
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: futureng on September 13, 2009, 11:47:55 AM
DİKKAT!!
Sorunu çözdüm. Şöyle ki.

MySQL connection collation: Kısmın latin5_turkish yaptım.
ve tabloların collation kısımlarınıda latin5_turkish yaptım.

Sıkıntı gitti gibi şimdilik.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: dberdi on October 20, 2009, 06:35:07 PM
evet latin5 te bir çözüm yöntemi ancak herzaman çözüm sağlamıyor. daha çok sunucu kurulumu ile alakalı bir durum.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: peep_pee on November 28, 2009, 06:30:22 PM
selam arkadaslar. yeni bir konu acmaktansa sorunumu buraya yazmayi tercih ettim. umarim ilgilenirsiniz.

tamamen amator olarak bu isi yapiyorum. sorunum su anda aktif olan sitemden yedek aliyorum. siteye ftp ile girme veya phpmyadmin'den yedek alma sansim yok. sitenin kendi admin panelinden yedek alip bilgisayarima yukluyorum. tahmini 8 mb'lik bir yedek. ve bu yedegi yeni bir yerden aldigim siteme yukleyemiyorum. ne phpmyadmin ile ne ftp ile ne de mysqldumper ile yukleyemiyorum. bunun bir cozumu varmidir? bir de aldigim yedek yeni yuklemeye calistigim sitede calisir mi. calismazsa nasil bir duzenleme yapmam gerekir. bu konular hakkinda bilgisi olan ve bana yardimci olabilecek arkadaslar var mi.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: dberdi on November 29, 2009, 06:12:20 PM
arkadaşım selam,

ilk mesajdaki işlemleri yaparsan olur, zaten 2 yöntembelirttim, sql dosyasını aç bul değiştir ile değişimi yap ve sorguyu çalıştır. hiç sorun suz çalışacaktır.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: mosmankoc on January 04, 2010, 04:15:16 AM
Değerli kardeşim ben dün mybb den smf ye geçtim ancak bu benim zannedersem karakter hatası değil çünki sadece i,ğ,ş harflerinin yerine ? bu çıkıyor birde mybb yi yüklerken dil seçimini hiç ellemedim oda sanırım ISO 1 gibi bişeydi hata buradamı yoksa başka birşeymi.
Konunun başındaki uygulamayı denedim ama ip i çözemedim benim sitenin ipini ekliyorum olmuyor.Dün akşamdan beri uğraşıyorum tek tek kebdim düzelteyim dedim hadi ana sayfa kolayda konular zor olacak ama herhalde gene öyle yapacam.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: [email protected] on February 27, 2010, 01:34:28 PM
Arkadaşlar ben Host Name'i bulamadım nerede yazıyor?
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi(Güncellendi 26.04.2008)
Post by: zamansiz61 on March 10, 2010, 12:56:04 PM
Merhabalar 75 mb verıtabanım var burda yazan programla uğraştım ama hostıngıme aktaramıyorum allah rızası için bırısı bana yardımcı olsun.
Title: Re: Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi
Post by: dberdi on August 03, 2011, 09:30:25 AM
Merhaba arkadaşlar uzun bir süreden sonra merhaba yine, mod arkadaşlardan ilk mesajımın altına şu eklentiyi yapmalarını rica ediyorum.

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Türkçe karakter sorununa başka bir çözüm yoluda şudur.

* Eğer veritabanınızın boyutu sunucunuzdaki phpmyadminde yüklenebilecek maksimum dosya büyüklüğünden azsa, upload ederken dili LATİN1 olarak seçebilirsiniz. Doğrudan Türkçe karakterleri uygun bir şekilde atacaktır. Eğer veritabanı boyutunuz sunucunuzun maksimum upload boyutundan büyükse ozaman ilk mesajımdaki adımları izleyebilirsiniz.

Saygılar.
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////