Simple Machines Community Forum

SMF Support => Türkçe Bölümü (Turkish) => Language Specific Support => Dokümantasyon => Topic started by: TiReDsOuL on October 02, 2008, 05:43:08 PM

Title: Diğer forum yazılımlarından SMF'ye geçişte sıkça karşılaşılan hatalar.
Post by: TiReDsOuL on October 02, 2008, 05:43:08 PM
Dönüşüm sırasında sıkça rastlanan hatalar ve çözüm yöntemleri.


Problem:SELECT command denied to user

Bilgi:Bu hatanın sebebi SMF ile X yazılımının ayrı veritabanlarında olmaları ve SMF veritabanı kullanıcısının X yazılımının veritabanına erişiminin olmamasıdır.
Düzeltme:Eğer hostunuzun kontrol paneli varsa SMF veritabanı kullanıcısını X yazılımının veritabanına ekleyebilirsiniz.Eğer hostunuzun kontrol paneline erişiminiz yoksa bunu nasıl gerçekleştirebileceğin hakkında onlarla iletişime geçmelisin.Son çare olarak,SMF yi aynı veritabanında X yazılımına yeniden yükle.

Problem: Conversion says it finished successfully, but nothing got converted.
*/Dönüşüm başarıyla gerçekleştirildiği söylendi, fakat hiçbirşey dönüşmedi./*

Bilgi:Bu hatanın sebebi sunucunuzdaki "session.save_path" dizinin yazılabilir olmamasıdır.
Düzeltme:Sunucunuza ayarları değiştirip değiştiremeyeceklerini sorun veya eğer sen Powweb hosting sahibi isen onlar sana php.ini dosyasında değişiklik yapmana izin verirler.


Problem:You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'LENGTH(code) DESC' at line 2

Not:Bu düzenleme sadece converter.php veya .sql/.php converter için kabul edilir.Eğer sen SMF deki düzenlemeye bakıyorsanburayı kontrol etmelisin (http://docs.simplemachines.org/index.php?topic=1079.0)

Bilgi:Bunun sebebi MySQL deki bir hatadır;

Düzenleme:convert.php dosyasını açın aşağıdaki bölgeyi bulun;

convert_query("
         ALTER TABLE {$to_prefix}smileys
         ORDER BY LENGTH(code) DESC");


bununla değiştirin;
convert_query("
         ALTER TABLE {$to_prefix}smileys
         ORDER BY code DESC");

Benzer kod .sql/.php converter dosyası içinde olabilir.Eğer .php dosyası ise yukarıdaki koda benzer.Eğer .sql dosyası ise aşağıda belirtilen koda benzer.

ALTER TABLE {$to_prefix}smileys
ORDER BY LENGTH(code) DESC;
Problem: Kategori ve bölümlerin dönüşümü sırasında bu hatayı alıyorum "Duplicate entry '255' for key 1"

Bilgi:Bu hatanın nedeni .Dönüştürmüş olduğun yazılımın kategori ıd sinin 255 den daha yüksek olmasıdır.Yani arkadaşlar kısaca  ID_CAT olarak en yüksek 255 değerini atanıyor bu atama gerçekleşirken yukarda belirtilen hata ortaya çıkıyor.255 kategoriden daha fazlasına ihtiyaç duyman gerçekdışıdır.
Düzeltme:Phpmyadmin den  smf_categories ve smf_boards tablolarının ID_CAT (smf 2.0 versiyonları için id_cat ) lerini düzenlersin.
Şuanda beta olarak sunulan buradaki scripti (http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=246700.0) ıd_cat değerlerini düzeltme amaçlı deneyebilirsiniz.
Not:2.0 a güncelleme sırasında da bu hata meydana gelebilir onun için aklınızda bulunsun.


Ek olarak:Başka forum yazılımlarından SMF'e nasıl geçilir? (http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=54448.0) konusunu da dikkatle incelemeniz önerilir.
----------------------------

Çeviri birebir aynısı değilidir elimden geldiği kadar ingilizce bölümündeki konuyu aktarmaya çalıştım .Duplicate entry hatası hakkındaki scripti inceleme fırsatım olmadı o scripti kullanıp olumlu sonuç veya hata alanlar bu konu başlığında belirtirlerse daha fazla yol kat ederiz.

Kaynak (http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=146192.0)

-TiReDsOuL
Title: Re: Diğer forum yazılımlarından SMF'ye geçişte sıkça karşılaşılan hatalar.
Post by: Alpay on October 02, 2008, 05:53:10 PM
Döküman için teşekkürler ederiz.
Dökümantasyon bölümüne taşınmış olup bölüm index'ine eklenmiştir.