Simple Machines Community Forum

SMF Support => فارسی (Farsi) => Language Specific Support => مقالات آموزشی (Tutorials) => Topic started by: mrtarkhan on September 05, 2012, 11:05:27 AM

Title: چگونه ثبت نام کنم؟
Post by: mrtarkhan on September 05, 2012, 11:05:27 AM
اگر يک کاربر بخواهد به يک انجمن بپيوندد، بايد يک حساب کاربري را ثبت کند. اين کار باعث مي شود که کاربر به عنوان استفاده کننده از سايت در هنگام ارسال مطلب، ارسال نظر، خواندن مطالب و پيگيري مطالب، يک هويت مشخص داشته باشد. علاوه بر آن مي تواند از امکانات بيشتري بهره مند شود. قطعا در ايران رسم بر اين است تا کاربر عضو نباشد و به عبارتي تا ثبت نام نکند و به عنوان مهمان از انجمن ها استفاده کند، نمي تواند از برخي امکانات استفاده کند. براي مثال استفاده از لينک هاي داخل مطالب براي او غير ممکن است يا نمي تواند برخي انجمن ها را مشاهده کند يا نمي تواند اظهار نظر کند و غيره. کاربران مي توانند از باخبر سازي ها استفاده کنند و صاحب يک پروفايل (نمايه شخصي) شوند. در اين قسمت ياد مي گيريم که چگونه در يک انجمن که از SMF قدرت گرفته باشد ثبت نام کنيم.

از منوي انجمن که در شکل 1-1 مشاهده مي کنيد، بر روي گزينه ي عضويت کليک کنيد. بعضي از انجمن ها قبل از عضويت نياز است تا توافق نامه ي آن ها را با پذيرفتن، امضا کنيد. اين توافق نامه را مي توان مرام نامه هم ناميد که با مطالعه دقيق و پذيرفتن آن مي توانيد به مرحله ي بعدي عضويت برويد. با پذيرفتن اين قوانين مهمان قبول مي کند که اين نکات را در زماني که در انجمن به عنوان کاربر ثبت نام شده فعاليت مي کند، رعايت کند. (شکل 1-3)

ممکن است بعضي انجمن ها شرط سن داشته باشند که در اين صورت شما بايد سن مناسب خود را انتخاب کنيد. معمولا اين ويژگي در زمان نمايش توافق نامه خود را نشان مي دهد و شما با دو جمله "من توافق نامه را مي پذيرم و حداقل x سال سن دارم" و "من توافق نامه را مي پذيرم و جوان تر از x سال هستم" برخورد مي کنيد که بايد گزينه مناسب را انتخاب کنيد.(http://1.2.3.img98.net/out.php/i452765_tavafogh.png)شکل 1-3

پس از اين مرحله شما مي بايست فرم ثبت نام را پر کنيد. در جلوي عبارت نام کاربري، يک کلمه را به عنوان نام کاربري وارد کنيد. اين کلمه دلخواه است. تنها محدوديتي که وجود دارد اين است که اين کلمه قبلا توسط کاربر ديگري انتخاب نشده باشد. همانطور که در شکل 1-4 مشاهده مي کنيد در قسمت نام کاربري يک تصوير کوچک از علامت سوال نشان داده شده است، شما مي توانيد نام دلخواه را در کادر بنويسيد و روي علامت سوال کليک کنيد تا نرم افزار تشخيص دهد که اين نام کاربري قبلا توسط شخص ديگري انتخاب نشده است. پس از ثبت نام با همين نام کاربري و رمز عبور وارد سايت مي شويد. در مقابل ايميل بايد يک ايميل معتبر که متعلق به شماست وارد کنيد. ممکن است پس از اتمام ثبت نام نياز باشد که حساب کاربري خود را فعال کنيد، پس ايميل بايد متعلق به شما و معتبر باشد. اگر تيک مقابل آدرس شما مخفي باشد را علامت بزنيد کاربران ديگر قادر به مشاهده آدرس ايميل شما نخواهند بود. انتخاب رمز عبور و تاييد رمز عبور بايد عينا يکي باشند، اگر رمز عبور را درست وارد کنيد هردو علامت تعجب کنار کادر به تيک سبز رنگ تبديل مي شوند.

در کادر انتخاب رمز تا زماني که به تعداد کافي کاراکتر وارد نکنيد علامت تعجب به تيک سبز رنگ تبديل نمي شود. توجه کنيد که رمز عبور به حروف بزرگ و کوچک حساس است پس در انتخاب و نگهداري آن دقت کنيد. در قسمت تصوير امنيتي کدي که به صورت يک عکس درآمده است را در وارد کنيد. اگر عکسي براي شما نمايش داده نمي شود مي توانيد روي لينک درخواست يک تصوير ديگر کليک کنيد يا روي لينک گوش دادن به حروف کليک کنيد. اگر روي گوش دادن به حروف کليک کنيد يک پنجره که حاوي يک پلير است باز مي شود (شکل 1-5) و شما مي توانيد فايل صوتي را گوش دهيد و يا آن را دانلود کنيد، سپس گوش دهيد و کاراکتر هايي که توسط فايل صوتي ادا مي شوند را تايپ کنيد. پس از تکميل فرم مي توانيد روي دکمه عضويت کليک کنيد!

نکته : ممکن است انجمني که مي خواهيد در آن عضو شويد شرايط ديگري را براي ثبت نام الزام کند. براي مثال ممکن است اطلاعاتي از قبيل شغل را از شما بخواهد و تا زماني که آن ها را وارد نکنيد قادر به ثبت نام نيستيد. در اين مورد نگران نباشيد چرا که مديران قطعا به کاربران مهمان اطلاع مي دهند. و يا در صورت اشتباه با خطايي که شما را راهنمايي مي کند برخورد مي کنيد.

(http://1.2.3.img98.net/out.php/i452766_reg.png)شکل 1-4

(http://1.2.3.img98.net/out.php/i452767_seda.png)شکل 1-5

اگر دقت کنيد در شکل 1-4 يک گزينه به عنوان OpenID وجود دارد. OpenID يعني از يک نام کاربري براي ورود استفاده کنيد. به اين معني که فقط نام کاربري که از قبل مشخص است را براي ورود به سايت هايي که اين خاصيت را دارند وارد کنيد و ديگر نياز به رمز عبور نيست. براي استفاده از OpenID ابتدا بايد يک اکانت از شرکت هايي که اين ويژگي را در اختيار کاربرانش قرار مي دهد بگيريد. براي اطلاعات بيشتر به سايت http://openid.net (http://openid.net) مراجعه کنيد.

پس از عضويت ممکن است يک مرحله ي ديگر در پيش روي شما باشد که به قرار زير اند:
ثبت نام فوري: اگر نياز به فعال سازي اکانت شما نباشد پس از ثبت نام مي توانيد وارد سايت شده و از امکانات استفاده کنيد.
نياز به فعال سازي: در اين روش يک ايميل حاوي لينک فعال سازي به ايميل شما ارسال مي شود. با کليک روي آن لينک شما به سايت هدايت مي شود. اکنون حساب شما فعال شده است. مي توانيد وارد سايت شده و از امکانات استفاده کنيد. اگر با لينکي که براي ايميل شما ارسال شده است مشکل داريد در قسمت بالاي سايت روي "آيا هنوز ايميل فعال سازي حساب کاربري براي شما ارسال نشده است؟" کليک کنيد تا به يک صفحه هدايت شويد. آدرس ايميل خود را در اولين کادر و کد فعال سازي که به آدرس ايميل شما ارسال شده است را در آخرين کادر وارد کنيد و روي ارسال دوباره کد فعال سازي حساب کاربري کليک کنيد.
نياز به تاييد: در اين روش حساب شما نياز به تاييد مديريت  دارد. قبل از تاييد ايميلي براي شما ارسال مي شود که از اين بابت به شما اطلاع مي دهد و تا حساب شما تاييد نشود نمي توانيد وارد سايت شويد. پس از تاييد يک ايميل به شما ارسال مي شود که تاييد شدن حساب کاربري را به شما اطلاع مي دهد.

نویسنده: Mrtarkhan - SMF Group