SMF Forum Yazılımı Nasıl Kurulur?

Started by 4LP3RUZ1, July 19, 2006, 12:57:35 PM

Previous topic - Next topic

konak44

Quote from: alperuzi on July 19, 2006, 12:57:35 PM
Gerekenler:
SMF Forumu kurulması için aşağıdaki özelliklere uygun bir web sunucusu gerekmektedir:

• PHP 4.1.0 veya daha günceli
  • MySQL 3.23.4 veya daha günceli
  • Veritabanında en az 512kb boş yer, daha fazlası tavsiye edilir
  • Web sunucusunda en az 2.5MB boş yer, daha fazlası tavsiye edilir
Bu özelliklere uyumlu bir sunucunuz var ise devam edebilirsiniz.

Hazırlıklar
1) Öncelikle web sunucunuzun size sağladığı kaynakları kullanarak bir MySQL veritabanı oluşturun ve bu veritabına bütün izinlere sahip bir kullanıcı atayın. Veritabanı ismi, kullanıcı adı ve şifresi SMF kurulumunda sorulacaktır, bunları unutmayın.
2) İndirdiğiniz SMF kurulum dosyasındaki (.zip, .tar.gz veya .tar,bz2) bütün dosyaları FTP kullanarak web sunucunuzdaki bir klasöre yükleyin. Bu klasörün FTP ve HTTP'deki konumu da kurulum esnasında gerekebilir.

Kurulum - Geleneksel:
1) ÖNEMLİ: eğer kuruluma Türkçe olarak devam etmek istiyor ve forumunuzun varsayılan dilini Türkçe yapmak istiyorsanız buradan SMF sürümünüzle uyumlu olan Türkçe dil dosyalarını da FTP kullanarak SMF kurulum dosyalarını yüklediğiniz klasöre yükleyin. UTF-8 veya ANSI dil dosyalarını kullanabilirsiniz, UTF-8 kullanmayı seçerseniz kurulumda UTF-8 seçeneğini işaretleyin.
2) Kurulum dosyaları ile birlikte gelen install.php dosyasını çalıştırın. Bunu yapmak için bir web tarayıcısından hxxp:www.siteadi.com/forumunklas%C3%B6r%C3%BC/install.php [nonactive] URL'sini kullanmanız gerekir.
3) Eğer dil dosyalarını da yüklediyseniz üst sağ köşede Dil seçeneğini göreceksiniz. Buradan Turkish seçerek kuruluma Türkçe devam edebilirsiniz. Bu ekranda FTP'ye bağlanma bilgileriniz sorgulanır. Dosyaları yüklerken hangi FTP bilgilerini kullandıysanız burda da aynılarını girin. Sunucu genelde localhost olarak kalabilir çünkü çoğu zaman FTP sunucunuz ile web sunucunuz aynıdır. Kurulum dizini de genelde otomatik olarak algılanır. Ancak hatalı ise lütfen SMF'i FTP'de kurduğunuz dizine ayarlayın (/public_html/forum gibi).
4) Bir sonraki ekranda veritabanı ve forum ayarları sorgulanır. (1)'den elde ettiğiniz veritabanı ismi, kullanıcı ismi ve şifresini buraya girin. MySQL sunucu adresi de genelde web ve FTP sunucusu ile aynı olduğundan localhost'dur ancak farklı ise değiştirebilirsiniz. Bu sayfada küçük veya büyük harf kullanımına dikkat edin!
5) Kurulumun son sayfasında yönetici hesabı oluşturulur. Buraya istediğiniz bilgileri girebilirsiniz, güvenlik için MySQL şifresi sorulduktan sonra kurlum biter. Install.php dosyasını da sildikten sonra forumunuza girebilirsiniz. SMF Forumunuz kurulmuştur, hayırlı olsun! ;D

Kurulum - Webinstall:
SMF kurmak için ikinci bir yöntem de webinstall.php dosyasını kullanmaktır.
Tek bir dosyadır ve tüm kurulum işlemlerini otomatik yapar.
1) Hazırlıkları tamamladıktan sonra forumun kurulacağı klasöre yüklediğiniz webinstall.php dosyasını çalıştırın. Türkçe dil paketini de işaretlerseniz forumunuz Türkçe olarak kurulacaktır.
Detaylar için: Webinstall Nedir?

Kurulumla ilgili detaylı bilgiler için buraya bakabilirsiniz (İngilizce)
MySQL ile ilgili daha detaylı açıklama için buraya bakabilirsiniz.

backstreetboy

selamun aleykum arkadaslarbenim bi sorunum var hxxp:www.kampusarazi.com [nonactive] forum sitesi actım fazla bilgim yok siteme bakarsanız sorunu anlarsınız sanırım forum bakımı bolumunden html kodlarını UFT-8 E DONUSTURDUM sitemin turkce karekterlerı yok oldu kareler gorunuo ne yapmam lazım

MHA

Peki bunlarda yazılmasına izin vereceğimiz klasörler yokmu ch mod dan

bazı modifikasyonlar kurulmuyor yazmaya izin verilmeyen dosylar var diye
hangi dosyları düzenlemek isitiyor onu öğrenebilirmiyiz

TiReDsOuL

Quote from: MHA on July 24, 2008, 09:40:54 AM
Peki bunlarda yazılmasına izin vereceğimiz klasörler yokmu ch mod dan

bazı modifikasyonlar kurulmuyor yazmaya izin verilmeyen dosylar var diye
hangi dosyları düzenlemek isitiyor onu öğrenebilirmiyiz

http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=100167.0 bu baslıgı ıncele genelde bu sekılde hatalar cozulur

smfthemes.org --language moderator
Özel mesajla yardım istemeyin artık okumuyorum bile..
Do NOT PM me for support unless I invite you, I will ignore you.
--------------------------------------
Uzun bir süre yok....

msozgirgin

Lütfen eksiğimi düzeltin...
ben herşeyi kurdum
1-smf yükleyicisi sayfası ekrana geldi.
2-hostumun (dreamhost) mysql manage kısmından şifremi ve kullanıcı adımı yazarak kaydettim.
3-hostumda yeşil bir yazı geldi.(ingilizce yazı )
3-Aynı kullanıcı adımı ve şifremi smf yükleyicisine yazarak ileri dedim
4-fakat sorunla karşılaştım nerede hata ????

Cannot connect to the MySQL database server with the supplied data.

If you are not sure about what to type in, please contact your host.
Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2)
Click here to try this step again.

dilsizoglu

siteyi kurdun fakat  ( ö ) harfleri gözükmüyor,
ne yapmalıyım

bircan

smf forum kurmak istedim olmadı yaptığım işlemler şöyle
1- smf_1-1-6_install ın içindeki dosyaların hepsini File Zilla FTP ile üye olduğum siteye attım.( ayrıca smf_1-1-6_turkish bunuda yükledim)
2- SMF Yükleyicisi nde
    Temel Ayarlar 
    Forum ismi:                   Benim Topluluğum
    Forum URL'si:                http://benimsiteninin adı
    Gzip Çıktısı:                  kutucuk işaretli
    Veritabanı Oturumları:  kutucuk işaretli
    UTF-8 Karakter Seti:   
    İstatistik Toplanmasıns İzin Ver:

MySQL Sunucusu Ayarları
   MySQL sunucusu adresi:     localhost
   MySQL kullanıcı adı:          doldurdum
   MySQL parolası:               doldurdum
   MySQL veritabanı adı:      doldurdum
   MySQL tablo öneki:     smf_ (yazıyor)
   ve ileri yi tıkladım
   Yükleyici sunucunuzda mod_security modülünün varlığını saptadı. Mod_security sitenizde sayfa görüntülemiyor tarzı hatalara yol açabilir.

Mod_security'yi Kapatmak Hakkında Detaylı Bilgi

Buraya tıklayarak yükleme işlemini gerçekleştirmeyi tekrar deneyebilirsiniz(ben denedim) ama unutmayın bu işlem tarafımızdan önerilmemektedir.
Mod_security den dolayı kullanıcı hesabı oluşturamadım.bu sorunu nasıl çözerim acaba.

surmeli

Quote from: SenSa on August 25, 2006, 08:26:10 AM
arkadaş yapamadığın şey ne tam olarak açıkla yardımcı olalım ?

Benimde bir sorunum var acaba yardımcı olabılırmısınız yaa

Forum kuruluyor ancak ıstenenlerın adı yazmıyor yanı nereye ne yazıcagım bellı degıl ne yapıcam ayrıca sızden ındırım webinstall ı

Gurbet_42

Quote from: surmeli on November 01, 2008, 05:57:13 AM
Quote from: SenSa on August 25, 2006, 08:26:10 AM
arkadaş yapamadığın şey ne tam olarak açıkla yardımcı olalım ?

Benimde bir sorunum var acaba yardımcı olabılırmısınız yaa

Forum kuruluyor ancak ıstenenlerın adı yazmıyor yanı nereye ne yazıcagım bellı degıl ne yapıcam ayrıca sızden ındırım webinstall ı

Buraya bakabilirsiniz.
http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=132781.0

Asyam

QuoteSMF Forumu kurulması için aşağıdaki [size=14]özelliklere uygun[/size] bir web sunucusu gerekmektedir:

* PHP 4.1.0 veya daha günceli
    * MySQL 3.23.4 veya daha günceli
    * Veritabanında en az 512kb boş yer, daha fazlası tavsiye edilir
    * Web sunucusunda en az 2.5MB boş yer, daha fazlası tavsiye edilir

Ücretsiz sunucu nasıl bulabiliriz?

DJ_einstein

Quote from: Asyam on December 01, 2008, 03:01:28 AM
QuoteSMF Forumu kurulması için aşağıdaki [size=14]özelliklere uygun[/size] bir web sunucusu gerekmektedir:

* PHP 4.1.0 veya daha günceli
    * MySQL 3.23.4 veya daha günceli
    * Veritabanında en az 512kb boş yer, daha fazlası tavsiye edilir
    * Web sunucusunda en az 2.5MB boş yer, daha fazlası tavsiye edilir

Ücretsiz sunucu nasıl bulabiliriz?

Kardeş,ücretsiz host veren yüzlerce site var.Ama çoğu ya reklamlı oluyor yada server hatası verip siteye girişe izin vermiyor.Ben hayatımda hiç forum sitesi kurmadım.Bugün kurayım dedim sitenin url si hosting aldığın firma olarak geçiyor.Bunu düzeltemiyorsun galiba ücretsiz hostinglerde.Yani bu tip forum kuracaksan bin kişiye değil yüz kişiye hitap eder.Eş,dost girer vakit geçirirsin.
www.funpic.org
Yukarıdaki adresten hosting alabilirsin...

cee山

elifnaz

ellerinize sağlık cok tskler umarım başarırım

fahrettink

Quote from: elifnaz on October 06, 2009, 03:54:29 PM
ellerinize sağlık cok tskler umarım başarırım

Hosting yıllık 20 tl civarı, 15 tl de domain adı toplam 35 TL. Ne gerek var ücretsiz sunucular ile uğraşmaya. 5 paket sigara parası :)

effect68

Kurulum esnasında bu uyarıyı alıyorum ne yapmam gerekir. Access denied for user 'ayyildiz@ayyildi'@'localhost' (using password: YES)  Veritabanı kullanıcı adım ve şifrem doğru  c panleden bi kaç kez veritabanını silip yeniden oluşturdum. yine işe yaramadı.  yardımlarınız için şimdiden teşekkürler  ;)   

kagan1243

bende size yakında bi kurulum videosu linki atıyım orda daha detaylı anlayabilirsiniz.

ozan123

bana ücretsiz host vericek varmı ya :S

Hakan™

Yararlı bir konu olmuş elinize sağlık  :)

myfikirler

hxxp:myfikirler.com [nonactive] paylaşım için teşekkürler çok işime yaradı.
iyi forumlar.

Advertisement: