News:

SMF 2.1.4 has been released! Take it for a spin! Read more.

Main Menu

bilgisayarımı host giib kullanamak istiyorum

Started by dandik_mail, July 26, 2006, 10:09:59 AM

Previous topic - Next topic

05_MaN

Fiber Optik Bağlnatı Fiyatı (Tellcom [Super Online])

bilmiyorum 2007'de fiberin fiyatı nasıldı ama şimdi ben 69 lira ödüyorum 
ben elimdeki serverlar arasında en çok interneti kullanan knight online serverı olduğu için ondan örnek vereyim VPS ler 200 - 250 userde kasma yapıyor zaten benimkide 150 usere kadar internet konusunda bir sıkışıklık yapmıyor

Türkiye'de her sene artık 100+ Telekomünikasyon Mühendisi yetişiyor bunlar çoğu yurd dışı çalışsada KOÇ, SA, Zorlu  gibi şirketler kapıyor bir iki mezun hemen açıyor kendi şirketini Bknz: Biri Turk.Net Bir kaç internet sağlayıcı şirkette yeni mezunları bünyesine katarak daha ucuza daha kaliteli internet yayınlamaya başladı Smile Adsl  TT.Net SuperOnline+Tellcom

Ve bu arada genel konuşmayayım ama ben Türkiye'de yaşıyorum ve Türkiye artık 3. dünya ülkeleri arasında değil G20 arasında yer alıyor ve dünyaya yön veriyor
Dizi izle WwW.DiziXizle.Com

Mp3Dinle - İndir

Eğer Gerçekten Birşeyler Yapmak İstiyorsan Önce Ne Yapcağına Karar Vermelisin .

ayesoft

Quote from: 05_MaN on February 23, 2010, 10:02:25 AM
Fiber Optik Bağlnatı Fiyatı (Tellcom [Super Online])

bilmiyorum 2007'de fiberin fiyatı nasıldı ama şimdi ben 69 lira ödüyorum 
ben elimdeki serverlar arasında en çok interneti kullanan knight online serverı olduğu için ondan örnek vereyim VPS ler 200 - 250 userde kasma yapıyor zaten benimkide 150 usere kadar internet konusunda bir sıkışıklık yapmıyor

Türkiye'de her sene artık 100+ Telekomünikasyon Mühendisi yetişiyor bunlar çoğu yurd dışı çalışsada KOÇ, SA, Zorlu  gibi şirketler kapıyor bir iki mezun hemen açıyor kendi şirketini Bknz: Biri Turk.Net Bir kaç internet sağlayıcı şirkette yeni mezunları bünyesine katarak daha ucuza daha kaliteli internet yayınlamaya başladı Smile Adsl  TT.Net SuperOnline+Tellcom

Ve bu arada genel konuşmayayım ama ben Türkiye'de yaşıyorum ve Türkiye artık 3. dünya ülkeleri arasında değil G20 arasında yer alıyor ve dünyaya yön veriyor
muhakkak öyledir ancak ben telekominikasyon da verdiğimiz vergilerin bırak 3. sınıf dahada düşük ülkelerden fazla olduğunu düşünüyorum

ayrıca fiberoptik fiyatları ile ilgili birşey söylemedim benim kasteddiğim daha geniş bant genişliğine sahip bir altyapı hizmeti veriyor diye biliyorum ttnet onun içinde bulunduğunuz ortama o hattı çektirtmeniz gerekiyor

ayrıca 150 kullanıcı hiçte yüksek bir rakam değil yanılıyormuyum

05_MaN

Elbette 150 yüksek bir rakam değil ancak bunun yanında diğer ek serverlar olduğundanda kaynaklanabilir veyahut kablodan çok sayıda kişi yararlandığındanda olabilir ancak

VPS fiyatlarına bakıldığı zaman
http://www.vps.com.tr/
http://isimtescil.net/sunucu/sunucu-kiralama-hizmetleri.aspx?TabControlID=04

belki 250 ye ulaşamaz ama en azından ayda 100$ ödemiyorum ki
fiber optik kablo çektiğinde VPS lerden kalır bir tarafın olmuyor

aslında bir yönden sen gerçekten haklısın ilk mesajımda belirtmiştim ;

evde bilgisayarı host gibi kullanmak çok saçma zaten yapamıyorsun yapsan bile güvenlik kısmı çok büüyk sorun onu geçtim forum kurmak için izin vermen gereken fonksiyonlar seni tamamen güvensiz hale getiriyor %80 uptime ın üstüne çıkamıyorsun  normal bir hostun 0.2 sn de oluşturduğu sayfa 2 sn de oluşuyor  gerçekten çok vahim bir olay ancak sade siteler için ( hatta galeri , video siteleri , mp3 siteleride olabilir ) tam bir biçilmiş kaftan php den sonrası ( FTP , Radyo sunucusu, Private serverlar gibi ) zaten uçuyor ancak PHP ye tam yetki versen sisteminde açık oluyo vermesen çoğu script çalışmıyor

Belki şöyle bişey yapılabilir bir bilgisayar alıp Sunucu İşletim Sistemlerinden birini kurup sadece Php (ASP + Php bende isterdim ama işin gene bi farkı olmuyo ) çalıştırmak üzere bir sistem kurarsan bilmem o zaman olurmu

Ancak ne olursa olsun Türkiye düşündüğün kadar kötü bir ülke değil hatta en iyiler arasında

Diyosunki bunu neden ben farketmiyorum

El Cevap = Türkler işe sadece maddi taraftan bakıyorlar İspanya'da 60€ olan ADSL Türkiye'de 29 lira olursa olacağı bu kadar olur zaten

http://www.haberturk.com/ekonomi/haber/193021-Avrupada-en-ucuz-ADSL-Turkiyede.aspx

daha geniş sonuçlar için
http://www.google.com.tr/#q=En+ucuz+adsl+Türkiyede

Bu arada önceki mesajda " 3. Dünya Ülkesi "değil dedim ben burada 3. Dünya Ülkesi terim anlamda kullanılmıştır. Söz konusu sözcük gurubu dünyada en iyi 3. internet Türkiye'de  anlamında değildir .

Mp3Dinle - İndir

Yağız...

- Konu dışı -
Quote from: 05_MaN on February 25, 2010, 01:53:47 PM
http://www.haberturk.com/ekonomi/haber/193021-Avrupada-en-ucuz-ADSL-Turkiyede.aspx
Başlık: "Avrupa'da en ucuz ADSL Türkiye'de"
İçerik: "Türkiye ise aylık 14 avro ile Romanya ve Fransa'nın ardından en ucuz üçüncü ülke."
:)

Crazytoones

Devlet şunlardan ne koparsak diye düşüneceğine nasıl daha iyi hizmet vereceğine çalışsa belki daha iyi yerlere geliriz.

ayesoft

"kendimizi ispanya ile kıyaslıyor olmak gerçekten bana acı çektiren tek şey"

şunun farkına varmak zorundayız, eğer biz kendimizi şu ülkeden iyiyiz şurda ilk 5 teyiz burda zirveyi zorluyoruz gibi yalanlarla tatmin edeceksek hadi buyurun oturalım edelim hepimiz mutlu olalım. ben avrupayı kıyas olarak kendimize rakip veya kulvar olarak aynı kefede olmamızı bile yanlış olarak nitelendiriyorum. doğru olan avrupadan daha iyi olmak zorunluluğumuzdur, sebebi ise çok açıktır onlardan daha iyiyiz, üstelik telekominikasyon devlet tekelindede değildir Türkiye'de özel sektörün (10 a yakın özel firma) baş gösterdiği ileriye dönük bir alandır. hal böyle olunca insan doğal olarak rekabetin meyvesini yemek istiyor, haklıyızda.

şunu belirtelim FIBEROPTIK INTERNET altyapı demek DEĞİLDİR. şuan bu hizmeti son kullanıcıya sanırım superonline sunuyor merkezi bir yerde oturuyorum herhangi extra ücret ödemeden evime bu hizmeti alma şansım var ancak bu hat bana evden site barındırma lüksünü veremez. Superonline 100 mbit hattı, Mars Telekom'dan alacağınız 10 mbitlik vps ile hemen hemen aynıdır, çünkü Mars Telekom 10 mbit veriyolu hızını sağlar, superonline ise taahhüt eder. Yani 100 mbit aldığınız hat asla 100 mbit hızı görmeyecektir, ve benim anlatmak istediğimde budur, ki bu bahsi geçen hız download hızıdır. sunucularda önemli olan upload hızıdır (sunucuya birşey göndermezsiniz genelde sunucudan sayfa alırsınız, buda sunucunun upload etmesi demektir).

Yani sizin 100 mbit lik makinanız vps gibi kullanılabilir, oyun sunucularında anlık veri hızı çok önemli değildir (browser tabanlı oyunlar hariç) zaten oyun karşılıklı her iki sistemdede kayıtlıdır arada sadece komut transferi yapılmaktadır yani text veri transferi gibi anlık en fazla 10 bit 20 bit veri transfer edilir ve ulaşabileceğiniz anlık kullanıcı sayısı genelde kullandığınız makina ile sınırlandırılabilir (hattın kaldırmama ihtimali düşüktür, yinede bazı oyunlar için özel durumlar olabilir).

şu konuda hem fikir olalım evdeki sunucu kiralık sunucudan pahalıdır. biraz önce dediğim gibi evde kullanabileceğiniz en ileri derecede sunucu standart bir vps kalitesini biraz geçebilir, ortalama bir vps 50-60 tl (verdiğiniz linkler abartılı linkler piyasada bu firmalardan daha kaliteli ve daha ucuz firmalar var) biz düz hesap 100 tl olarak varsayarsak, alacağınız internet hizmetide hemen hemen 100 tl civarına denk gelecektir, ayrıca elektrik masrafınız olacaktır.

hepsini geçelim sağlam bir sunucu kullanmak istiyorsanız mutlaka "raid" olarak çift hdd kullanmanız ve yedekleme yazılımları bulundurmanız gerekmektedir, profesyonel bir firmadan alacağınız herhangi bir sunucu elektrik kesildi diye kapanmazken sizinki kapanabilecektir, bunun için uzun süre idare edebilecek bir kesintisiz güç kaynağına ihtiyacınız olacaktır (bazen 5-6 saat elektrik kesintisi olabiliyor) bulunduğunuz oda için de soğutma sistemi kullanmanız gerekecek (en kötü ihtimalle klima kullanırsınız), ayrıca datacenterlar yangın ihtimaline karşı özel önlemler alıyorlar böyle bir önlem almanızda çok zor, herhangi bir doğal afette veri kaybınız olma ihtimalide yükselecektir. panel lisansı, işletim sistemi lisansı bunları say say bitmez işin açığı evden bu işi yapmak saçmalık olur

ilk yazımdan beri aslında anlatmak istediğim bu idi, ancak bunların hepsinden önce en büyük sorun altyapıdır, Türkiye'de standart telekom adsl altyapısı evden sunucu barındırmayı destekleyemez, fiberoptikte en fazla vps kalitesine yetişebilir, o yüzden TR ve HOMEDC aynı cümle içerisinde kullanılmamalıdır.

[dipnot]Türkiye birçok avrupa ülkesinden iyiymiş ucuzmuş v.s v.s lütfen aynı ülkelerin kişi başına düşen yıllık gelir bilgileri ve üst alt gelir yapısı arasındaki farkları gösteren (gelir dağılımı açısından) bilgileride paylaşında, bizde cidden bizden ucuzmuş diyebilelim, sonuçta ben aylık 700 lira alıp 49 lira öderken adam 5000€ alıp 100€ ödüyorsa onun aldığı hizmet benim aldığımdan ucuzdur[/dipnot]

grafitus

Quote from: ayesoft on February 26, 2010, 11:20:49 PM
[dipnot]Türkiye birçok avrupa ülkesinden iyiymiş ucuzmuş v.s v.s lütfen aynı ülkelerin kişi başına düşen yıllık gelir bilgileri ve üst alt gelir yapısı arasındaki farkları gösteren (gelir dağılımı açısından) bilgileride paylaşında, bizde cidden bizden ucuzmuş diyebilelim, sonuçta ben aylık 700 lira alıp 49 lira öderken adam 5000€ alıp 100€ ödüyorsa onun aldığı hizmet benim aldığımdan ucuzdur[/dipnot]
aye'm  tüm yazını okumak için zamnım yoktu. Biraz baş, orta ve sonu okudum :) Ama sonra dipnot olarak yazdığı örnek gerçekten harikaydı. İnşallah TTNet bu yazını görür. :P

05_MaN

Quotemerkezi bir yerde oturuyorum herhangi extra ücret ödemeden evime bu hizmeti alma şansım var ancak bu hat bana evden site barındırma lüksünü veremez

Ben zaten evden hosting hizmeti vermene imkan yok diyorum

QuoteYani sizin 100 mbit lik makinanız vps gibi kullanılabilir, oyun sunucularında anlık veri hızı çok önemli değildir (browser tabanlı oyunlar hariç) zaten oyun karşılıklı her iki sistemdede kayıtlıdır arada sadece komut transferi yapılmaktadır yani text veri transferi gibi anlık en fazla 10 bit 20 bit veri transfer edilir ve ulaşabileceğiniz anlık kullanıcı sayısı genelde kullandığınız makina ile sınırlandırılabilir (hattın kaldırmama ihtimali düşüktür, yinede bazı oyunlar için özel durumlar olabilir).

Ben zaten bunuda savunuyorum

Quoteşu konuda hem fikir olalım evdeki sunucu kiralık sunucudan pahalıdır

Elbette pahalı gelecek burdada bişey yok çünkü;

1 VPS ye 1 server kurabilirken ben evde istediğin gibi kurarsın değiştirirsin ve bu değişiklik yapmak için bir yere giriş yapmana gerek yoktur ve kullanımı VPS ye göre çok daha kolaydır
şu da bir gerçek eğer VPS alırsan onu normal kotalı bağlantıdan yönetemezsin mecburen kotasız seçmen lazım oda ayda 50 VPS ye ödesen 50 de internete ödesen toplam 100TL yapar

Quotehepsini geçelim sağlam bir sunucu kullanmak istiyorsanız mutlaka "raid" olarak çift hdd kullanmanız ve yedekleme yazılımları bulundurmanız gerekmektedir, profesyonel bir firmadan alacağınız herhangi bir sunucu elektrik kesildi diye kapanmazken sizinki kapanabilecektir, bunun için uzun süre idare edebilecek bir kesintisiz güç kaynağına ihtiyacınız olacaktır (bazen 5-6 saat elektrik kesintisi olabiliyor) bulunduğunuz oda için de soğutma sistemi kullanmanız gerekecek (en kötü ihtimalle klima kullanırsınız), ayrıca datacenterlar yangın ihtimaline karşı özel önlemler alıyorlar böyle bir önlem almanızda çok zor, herhangi bir doğal afette veri kaybınız olma ihtimalide yükselecektir. panel lisansı, işletim sistemi lisansı bunları say say bitmez işin açığı evden bu işi yapmak saçmalık olur

Ben zaten bu konulardada bahsettim

Şimdi bunların tamamı gereksiz bilgi zaten ben evden host sağlayamazsın konusunda sana katılıyorum
Gelelim Türkiye Meselelerine

dipnotta yazdığına göre çinlilerin 85$ aylıklarından 7.5$ ödemeleri daha kötü bişeydir

ne yapalım yani asgari ücretlere göre kıyaslama yapmak anca bu kadar olur zaten ki ispanyada Asgari ücret net bir rakam bulamadım ama 600€ ile 800€ arasında yani o konuda ispanya bizden daha geride

Quote"kendimizi ispanya ile kıyaslıyor olmak gerçekten bana acı çektiren tek şey"

şimdi yakındığın şey  ispanya'nın kötü bir devlet olmasıysa demekki Türkiye ispanyadan daha iyi bir devlet buda Türkiye'nin söylediğin kadar kötü bir devlet olmadığını gösterir.Ki İspanya

yakındığın şey kıyaslama yapmış olmam ise bi kere çok saçmadır kıyaslama yapılmiyacaksa kıyaslama, karşılaştırma kelimeleri ; sıra sayı sıfatları ( Birinci ,ikinci, üçüncü ) ; yaşca, boyca, kişi başına düşen milli gelirce; kadar, en iyi,  en kötü, daha, göre  vb. sözcükler veya sözcük gurupları neden var neden kullanılıyor

şimdi varsayalım ki Türkiye gerçekten vasat bir devlet o zaman bu konu neden tartışılıyor neden birilerinin iyi dediğine birileri kötü diyor neden yaşıyor 70 Milyon insan bu devlette
kardeşim sen eğer 18. YY'ın sonlarında gerçekleşmiş bir ihtilal ile ortaya çıkmış bir terimi kendine görüş olarak seçersen olacağı bu kadar olur
sen gidipte 1 Milyon kişinin yönetebileceği çocukların oyunlarda oynadığı saçma bir yönetim biçimiyle bu ülkeyi yönetmeye kalkarsan bu olur
birileri ülke gelişsin derken birileri benim soğuk savaşım var siz bi durun derse ve sen ona boyun eğersen bu olur

birileri bişey başardığında  malup taraf her zaman onlara saldırmak zorunda değildir insanda birazcık beyin varsa etik gereği veya ahlak gereği veya dini gereği insaflı olması gerektiğini bilir
bizim başımızdakiler insafsızsa dolayısıyla etiğe ahlaka dine dikkat etmiyorsa bu kesinlikle devletin suçu değildir bu o baştaki insanların suçudur.
bu devlette taylar onu doğuran atlara kafa tutuyorsa o devletin suçu değil tayların beyinlerindeki yanlışlardan kaynaklanıyordur

Sen hiç maçta kavga ettiler diye veya gol atamadıkları için stadyum yıktıklarını gördünmü
Sitelerin altına yazıyorlar "Okur yorumları ve konuları kişilerin kendi görüşleridir. Site yönetimi konu ve yorum içeriklerini benimsememektedir.
Konulardan ve Yorumlardan Site Sorumlu Tutulamaz..!
"

Mp3Dinle - İndir

ayesoft

şimdi herşeye eyvallah ama son bölümde yazdığın yazının konu ile alakasını çözemedim :)

benim söylemek istediğim "ispanyadan iyiyiz o zaman iyiyiz" lafının saçma olmasıdır, yani bunu özel sektör karşılaştırması ile yapalım Turkcell Vodafone Avea bu 3 şirket, diyelimki Vodafone bir uygulama geliştiriyor kendi kendine dahi "lan turkcell i geçemeyiz avea yı geçelim bari" dermi, bu mantıkla "avrupayı yakalayamayız asyanın gerisine düşmeyelim bari" dersek bunu damı doğru kabul edeceğiz, kıyas elbette olabilir ama bu kıyaslarda birkaç adım yükseldik diye bunu kabule zorlayamayız kimseyi hiçbir şirket hiçbir uygulama ilk 10 a girmek için kurulmaz veya çalışmaz her işletmede tek bir amaç vardır oda "en iyi olmak" tır. TTNET te verdiği hizmette türkiye pazarını kıstas almadan dünyadaki benzerleri arasında en iyisi olmak zorundadır, sonuçta halen önemli bir kısmı devlet ve halkın in elindedir, kar etmeside ancak sektör devi olmasından geçer, yine aynı şekilde diğer şirketler (Biri, superonline, smile v.s v.s) bunlarda en iyi olmaya çalışmak zorundadır, anlatmak istediğimde budur eğer pazar içi piyasa kızışırsa rekabet artarsa hem fiyatlar düşecek hem hizmet kalitesi artacaktır, böylelikle kendimizi "ispanya" gibi (bana göre avrupanın en vasat ülkelerinden birisi) ülkelerle kıyaslamak zorunda kalmayız.

gelir dağılımı v.s asgeri ücretimi hesaplayalım v.s konularını şöyle açıklayayım, dikkat ederseniz kişi başına düşen milli gelir demişim benim ülkemde geçen sene 10 bin TL olarak açıklanmıştı yani 4 kişilik bir aile yıllık 40 bin tl oda ortalama aylık 3.330 tl yani 3 buçuk milyara yakın bir rakam olarak yansıyordu ancak ben biliyorumki aylık 3 bin lira evine giren aile sayısı neredeyse elle sayılabilecek durumda yani gelir dağılımda bir adaletsizlik var benim ülkemde doğru olan rakam alt kısmın (kendi içinde bulunduğum kısım) kişi başı yıllık milli gelir 2000 - 4000 tl arasındadır yani ilk dipnotta gelir dağılımı arasındaki farklarıda yazmanızı istememde bu yüzdendir kıstas asgeri ücret olmak zorundadır, çünkü asgari ücret bir ülkenin en az yarısını temsil eder, verdiğin örnekte çin Türkiye'den pahalıdır, benimde anlatmak istediğim budur ucuzluk hizmet ücreti ile kıyaslanamaz, kıyaslamak için TEFE, TÜFE, asgari ücret, kişi başı yıllık milli gelir, gelir dağılımı arasındaki farklılıklar v.s v.s hepsinin hesaba katılması gerekir.

örnekle açıklayayım ben aylık 3000€ kazanıp 1 ekmeğe 3€ veriyorsam internete 300€ veriyorsam bu mantıkta bu kişi ekmek fiyatından çok rahat kendini ele verir

1 ekmek 0.5 tl olduğuna göre 300€ luk internet fiyatı 100 tl ye tekammül eder (direk karşılık değil Türkiye kıyasında) aynı mantıkla 3000€ 1000 tl ye tekammul eder bu örnekte internet fiyatı Türkiye'ye oranla pahalıdır

yani kıstasımız ücret değil ülke ekonomisi ve gelir dağılımına oranla ücretlendirme olmak zorundadır

[dipnot]konunun siyaset ile alakası yok, işin o tarafının bu bağlamda bizi pek ilgilendirdiğini düşünmüyorum bizi ilgilendiren kısım özel sektörün rekabet edebilmesi ve pazarda oluşacak açıklardan tüketicinin yararlanabilmesidir[/dipnot]

05_MaN

şimdi işler normale döndü
Türkiye'de verilen hizmetlerin şu ana kadar kötü olmasının sebebi uzun bir süre boyunca tüm sektörlerin Tekel tarafından yönetiliyor olmasıydı yani bu şu demek 2006 yılına kadar Türkiye'de internet konusunda bizim internetimiz iyi diyebilecek bir insan bulamazken 2006'dan sonra internet kalitesinin artmasıdır. Veya en basitinden bankalar çoğalmadan Osmanlı Bankası varken hiç bir kıredi şu andeki kadar ucuza mal olmuyordu. Tabi o zaman ki şartları bizim anlamamıza imkan yok ancak şu anda bir alanda çok fazla şirket olduğu içindir ki ,her gün reklamlarda gördüğümüz gibi , bir çok kampanyalar oluyor. Bu kampanyaların bir kaçı çok bir şey kazandırmasada büyük bir bölümü tüketicilerin lehinedir. Buraya kadar tamamen sana katılıyorum.

Şimdi Türkiye'nin yerine gelelim
Ekonomik yönden dünyada ilk 20 arasında ki G20 ye katılabilirdur
Asgeri yönden dünyadaki çinden sonra en büyük ordu bizde (Sayıca)
Jeopolitik olarak İki kıtayı birleştiren İstanbul + Destanlara konu olan bir Çanakkale (Turuva) + Mitolojilerde yer verilen bir ege bölgesi
Daha bir çok (Maden, genç nüfus, tarım arazisi, Su,  7 asırlık bir Osmanlı + 3 asırlık bir Anadolu Selçuklu Tarihi gibi Türkiye'yi Türkiye yapan değerler ) sayacak iyi yönü var Türkiye'nin.

o son kısım sizin mesajlarınıza değil aradaki müdahillerin mesajlarına yazılmış bir cevaptı

Mp3Dinle - İndir

Türkçe Forum

Seyit replikacep.com

Advertisement: