"Κινέζικοι" τίτλοι μηνυμάτων ειδοποίησης στο Gmail

Started by leftezi, August 12, 2006, 06:44:43 AM

Previous topic - Next topic

mforum

Σε yahoo και hotmail αλλάζει την κωδικοποίηση σε αυτην του email, που σημαίνει τα Ελληνικά δεν έχουν πρόβλημα, το gmail δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα  :)

vkot

Quote from: magica on August 17, 2006, 06:22:45 AM
Πρώτον δεν αλλάζει η κωδικοποίηση στο Gmail την ώρα που βλέπεις το email

Δεν αλλάζει αυτόματα αλλά χειροκίνητα. Εκτός αν εννοείς οτι δεν μπορείς να την αλλάξεις ούτε χειροκίνητα (δεν έχω gmail για να δοκιμασω).
Τώρα, αν το gmail αποφασίσει να το φτιάξει για να αλλάζει αυτόματα, με γειά τους με χαρά τους. Υπάρχουν όμως και άλλα webmail που δεν (θα) το κάνουν.

Quote from: magica on August 17, 2006, 06:22:45 AMΔεύτερον, Εσύ τώρα το κόβεις normal τώρα να δίνουμε οδηγίες στα μέλη για το πως να διαβάζουν τα email τους;

Το simplemachines.org/community έχει αλλάξει σε UTF-8 και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για αυτό.
Στο δικό σου φόρουμ, έχεις επιλογή.
For specialized SMF installation/customization, Web Development, Linux Server Administration, click here.
Για εξειδικευμένες υπηρεσίες στα παραπάνω, πατήστε εδώ.

magica

Στο gmail ούτε χειροκίνητα μπορούμε να την αλλάξουμε, νομίζω και ο leftezi προσπαθούσε εκτός απο μένα.
www.blogspace.gr - The other side of greek blogging

leftezi

    Για να εξηγούμαστε. Σ' εμένα φαίνονται κινέζικοι μόνο οι τίτλοι, όχι το περιεχόμενο του μηνύματος. Φαίνονται έτσι όχι μόνο όταν βρίσκομαι στα "Εισερχόμενα" και βλέπω μόνο τους τίτλους όλων των μηνυμάτων αλλά και όταν ανοίξω ένα μήνυμα.

    Δεν φταίει το utf-8. Πρέπει να είναι κάτι πιο βαθύ, γιατί το Gmail από προεπιλογή έχει προβολή Utf-8 οπότε θα 'πρεπε να συμφωνεί με το SMF και να τα δείχνει κανονικά.
Τέλος πάντων, παραβλέπουμε το γεγονός και λέμε μήπως μπερδεύτηκαν ο κωδικοσελίδες και πάμε να τις αλλάξουμε χειροκίνητα από την προβολή του browser:

    Αν έχεις Firefox αυτό είναι αδύνατον, δε μπορείς να αλλάξεις κωδικοσελίδα. Μόλις πατήσεις π.χ. ISO, το Gmail ξαναφορτώνει για λίγο (είναι δυναμική σελίδα - σαν εφαρμογή) και ξαναγυρίζει σε Utf-8. Δηλαδή απορρίπτει την εντολή. Αν έχεις ανοιχτό μήνυμα και πας να αλλάξεις κωδικοσελίδα, πάλι φορτώνει από την αρχή και σε πετάει έξω από το μήνυμα > στα εισερχόμενα.
Πάει το Firefox.

    Πάμε τώρα στον IExplorer: Εδώ το Gmail δέχεται τη χειροκίνητη αλλαγή της κωδικοσελίδας κανονικά αλλά... καμία αλλαγή στην προβολή του μηνύματος. Όπως φαινόταν πριν, συνεχίζουν να φαίνονται και μετά την αλλαγή κωδικοσελίδας.

-------------------

Σε ένα μήνυμα για linuxάδες διάβασα το παρακάτω:

Αν ένα γράμμα φαίνεται σαν
   1. "...φτι...". Γράφτηκε και στάλθηκε ως utf-8 χωρίς όμως το πρόγραμμα ηλεκτρονικής αλληλογραφίας να μπει στον κόπο να καθορίσει την κωδικοποίηση. Ο παραλήπτης (δηλ. το πρόγραμμά του) δεν είχε ιδέα πως να το αποκωδικοποιήση και εμφάνισε σε δεκαδική μορφή τους κωδικούς των ελληνικών χαρακτήρων. Με αναφορά στον πίνακα Unicode θα μπορούσε κάποιος να διαβάσει το γράμμα. Αν το πρόγραμμα του παραλήπτη έδειχνε το γράμμα σε "ωμή/raw" μορφή, θα μπορούσε κάποιος να αλλάξει την κωδικοποίηση σε utf-8 για να το δει. </>
   2. "..ΞΈΞ­ΞΌΞ±Ο�Ξ± Ξ±Ξ³...", (δηλαδή "πολλά Ξ"). Σημαίνει ότι το κείμενο είναι  πραγματικά σε μορφή utf-8 αλλά πρόγραμμα ηλεκ. αλληλογραφίας/φυλλομετρητής/κτλ το δείχνει ως iso-8859-7. Προσωρινή λύση, αλλάξτε κωδικοποίησε στο πρόγραμμα σε utf-8.
   3. "...¼Î±Ï,,α αγοÏ�ά..", (δηλαδή "πολλά Ι και διαλυτικά/καπελάκι). Όπως παραπάνω, αλλά το δείχνει ως iso-8859-1. Προσωρινή λύση, αλλάξτε κωδικοποίησε στο πρόγραμμα σε utf-8.
   4. "...?????????....", (δηλαδή πολλά αγγλικά ερωτηματικά). Αυτή είναι η χειρότερη κατάσταση μιας και το κείμενο μετατράπηκε σε μορφή 7-bit με αποτέλεσμα να χαθεί για πάντα σημαντική πληροφορία για την απεικόνισή του.
κτλ.


    Τις περιπτώσεις 1 και 4 τις έχω πετύχει και παλιότερα αλλά μου έχει συμβεί και μία που δεν αναφέρεται: Όλο μαύροι ρόμβοι (����� �������).

    Η περίπτωση του Gmail δεν αναφέρεται. Περιέχει πολλά κεφαλαία λατινικά ανά ζεύγη με ένα ίσον (=) ανάμεσα. Πρέπει να ΄ναι καινούργιο φρούτο, πάρτε ένα δείγμα:
=?UTF-8?Q?=CE=91=CF=80=CE=AC=CE=BD=CF=84=CE=B7=CF=83=CE=B7 =CF=83=CE=B5 =CE=B8=CE=AD=CE=BC=CE=B1:

    Στη magica οι τίτλοι φαίνονται κανονικά αλλά το περιεχόμενο δεν διαβάζεται!! Σ' αυτό πάλι τι εξήγηση να δώσει κανένας! Είναι κάπως κουφή η περίπτωση.

    Α! Το μήνυμα που ανέφερα παραπάνω μπορείτε να το βρείτε εδώ:
http://www.it.uom.gr/projects/opensource/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=32&mode=thread&order=0&thold=0
.

mforum

Τα "κινέζικα" έχουν να κανουν με την κωδικοποίηση που έχετε στο φόρουμ, για ISO θα βγάζει άλλα και για windows άλλα.

leftezi

Σε ποιον απευθύνεσαι mforum, στους admin;
Μιλάμε γι' ΑΥΤΟ ΕΔΩ το φόρουμ που είμαστε τώρα.
Κι από ότι είπε και ο vkot παραπάνω, άλλαξε τελευταία σε utf-8 (μάλλον από τότε άρχισαν και τα προβλήματα).

Βρέ παιδιά (τώρα απευθύνομαι στους admin του παρόντος φόρουμ) μήπως δεν έγινε σωστά η αλλαγή; Για κοιτάξτε το λίγο. Ξέρω, οι admin δε διαβάζουν ελληνικά αλλά οι moderatores του ελληνικού θα μπορούσαν να τους το σφυρίξουν.

Αλλά τι να σας τα λέω εγώ, αν ενδιαφερθούν από το Google θα επικοινωνήσουν μαζί σας.

leftezi

Quote from: vkot on August 18, 2006, 04:59:28 AM
Το simplemachines.org/community έχει αλλάξει σε UTF-8 και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για αυτό.
Στο δικό σου φόρουμ, έχεις επιλογή.

1. Μιας και το 'φερε η κουβέντα, πού είναι αυτή η επιλογή;

2. Το ότι άλλαξαν σε utf-8, κάτι σημαίνει. Όλοι οι ειδήμονες αυτό συστήνουν αλλά φαίνεται να είναι λίγο... δύστροπο. Αλήθεια, τι κωδικοποίηση έχει το SMF (αυτό που κατεβάζουμε εμείς) από προεπιλογή; Λέω αν καταφέρουν και το φτιάξουν σωστά (αν φταίνε αυτοί - μπορεί να φταίει και η Google) μήπως η επόμενη έκδοση θα έπρεπε να έχει μια σωστή utf-8 προεπιλεγμένη εξ' αρχής; Βλέπω τα πράγματα να οδηγούνται εκεί εκ των πραγμάτων.

3. Ωχ! Τώρα το σκέφτηκα. Έτσι και γίνει κάτι τέτοιο άντε μετά να τολμήσεις αναβάθμιση. Τα παλιά μηνύματα θα είναι με άλλη κωδικοποίηση τα νέα με άλλη....  :P :P Φτου! Και μόλις το έφτιαξα και το έχω σχεδόν έτοιμο.

Δε θέλω να κυνδυνολογώ αλλά μήπως τελικά το θέμα είναι πολύ πιο μεγάλο από ότι φαίνεται;
::)

Πού είσαι βρε agridoc να μας διαφωτίσεις λίγο;

Kassianos

Αγαπητέ φίλε,

ο λόγος που άλλαξε η κωδικοποίηση του παρόντος φόρουμ είναι για την καλύτερη εξυπηρέτηση όλων μας. Εκτός από μας, τους έλληνες, στο ίδιο φόρουμ συχνάζουν κι άλλες φυλλές κι εθνότητες :)

* Μέχρι πρότινος όλα ήταν στα αγγλικά - ακόμη και τα μηνύματα μας (δεν νομίζω να το πρόλαβα εγω).
* Μετά αποκτήσαμε δικό μας χώρο που μπορούσαμε να γράφουμε στα ελληνικά και να μην ενοχλούμε κανένα. Το περιβάλλον όμως συνέχιζε να είναι αγγλικό (δηλ. post, preview κλπ.)
* Τώρα έχουμε και διαχειριστές! Αυτό διευκολύνει την οργάνωση μας, αλλά δημιουργεί και τις βάσεις για το χτίσιμο μιας ωραίας κοινότητας ;)

* Στην αρχική σελίδα προστέθηκε ένα πτυσόμενο μενού (drop down box) που με τη χρήση της UTF-8 κάνει το σύνολο του φόρουμ που βλέπετε να μιλά στη γλώσσα που θέλετε. Έτσι, εκτός από τα μηνύματα μας, μπορούμε να διαβάζουμε όλο το φόρουμ στα ελληνικά (αποστολή, μήνυμα, χρήστες κλπ). Αυτό βοηθά όσους έχουν λίγες ή καθόλου γνώσεις αγγλικών να πλοηγούνται στο φόρουμ.

Όπως βλέπετε, έχει γίνει για καλό και όχι για κακό. Τώρα ο λόγος που δεν έχουμε μια συγκεκριμμένη κωδικοσελίδα σε όλες μας τις δραστηριότητες είναι και χρηστικός και εμπορικός.
Αν φίλε μου Λευτέρη - το εύχομαι - βρεις ένα killer application και σε βολεύει η ISO, θα κάνεις όλο τον κόσμο να χρησιμοποιεί αυτή την κωδικοσελίδα :)
Εμπορικό, γιατί για λόγους επίτευξης χαμηλού κόστους και λόγω της μικρής μας καταναλωτικής δύναμης, οι έλληνες εισαγωγείς δεν απαιτούν τα προϊόντα που εισάγουν να μιλούν πλήρως ελληνικά. Έτσι, βλέπουμε κάποιες εταιρείες να έχουν ελληνοποιημένα ή πολυγλωσσικά προϊόντα και άλλα να μιλούν μόνο τη γλώσσα της κατασκευάστριας χώρας.

Για το δικό σου φόρουμ, αν και το διάβασες δεν το πρόσεξες :)

Quote from: Kassianos
Notes: New (clean) install using SMF 1.1 RC2 and Greek language files

* Βήμα 6ο - Εγκατάσταση ελληνικών

* 3|  Λογικά, αν ακολουθήσατε όλη την παραπάνω διαδικασία δεν θα σας συμβεί. Αν πάλι ο διαμομιστής [server] που φιλοξενείται η ιστοσελίδα σας υποστηρίζει UTF ή σας το επιβάλλει κάποια άλλη παράμετρος, θα πρέπει να αλλάξετε μόνο μια γραμμή κώδικα στο εν λόγω αρχείο (σ.σ. "index.greek.php") στην κωδικοσελίδα της προτίμησης σας (UTF-8 / ISO):


$txt['lang_character_set'] = 'Windows-1253';

leftezi

Έχεις δίκιο Κασσιανέ. Όταν διάβασα "επιλογή" για αλλαγή κωδικοποίησης το μυαλό μου πήγε στο "Κέντρο διαχείρισης" του SMF και εκεί δεν υπάρχει τίποτα τέτοιο.
Τελικά είναι απλώς μια διόρθωση σε μια γραμμή κώδικα μέσα στο index.greek.php

Δηλαδή αυτό έκαναν και οι διαχειριστές του παρόντος φόρουμ; Αυτή τη μικρή αλλαγή στο index.php;

Αν είναι έτσι τότε όντως κινδυνολόγησα παραπάνω και ζητώ συγνώμη αν έσπειρα ανησυχίες στους συμφορουμιστές μας (και σ' εμένα) γιατί από τότι βλέπω ακόμα διαβάζω και γράφω ελληνικά και τα παλιά μηνύματα εξακολουθούν να είναι αναγνώσιμα. Αυτό θα σημαίνει υποθέτω ότι και σε μια μελλοντική αναβάθμιση του SMF με utf-8 προεπιλεγμένο δε θα έχουμε πρόβλημα.

Τι να πω... έχω περάσει πολλές νίλες με τα ελληνικά. Ακούω "κωδικοσελίδα" και κάπως μου 'ρχεται!

Πάντως το πρόβλημα παραμένει στο gmail κι απ' ό,τι φάνηκε από τα μέχρι τώρα γραφόμενα δε φταίνε οι χρήστες.
Τις πταίει λοιπόν;


Kassianos

Συγχώρεσε με για την απάντηση μου:

Πιες μια κρύα μπύρα, κάνε ένα κρύο ντους και θα δεις πως θα σε πειράζουν λιγότερο οι "κινέζοι" του Gmail.  ;D Στην υγειά μας  :D

agridoc

Νομίζω οτι μπλέξαμε τα θέματα.

Με το Gmail δεν έχω ασχοληθεί, λίγο πολύ όμως, τόσο οι browsers, όσο και τα προγράμματα e-mail προσαρμόζονται στο σετ χαρακτήρων, είτε αυτόματα (εφ' όσον το επιλέξουμε), είτε από εμάς κατά περίπτωση.

Ακόμα υπάρχουν ρυθμίσεις για τους τίτλους.

Το φόρουμ του SMF λειτουργεί πια σε UTF-8. Παλιά ήταν σε ISO-8859-1. Και παλιά ήταν δυνατόν να γράψεις σε όποια γλώσσα ήθελες αλλά η αποθήκευση γινόταν σε entities. Ο λόγος ήταν η ανάγκη πολυγλωσσικού φόρουμ. Από τότε τα μηνύματα στέλνονται σε UTF. Επίσης εγινε δυνατόν να μπούν πολλές γλώσσες επιλογής, λύση όχι δυνατή χωρίς UTF.

Τα αρχεία εγκατάστασης του SMF είναι για αγγλικά ISO-8859-1. Αν κάποιος ανεβάσει τα αρχεία και από άλλες γλώσσες ΠΡΙΝ την εγκατάσταση αυτή θα γίνει στην γλώσσα που δίνεται η δυνατότητα να επιλέξουμε. Γλώσσες μπορεί να προστεθούν και μετά.

Το SMF υποστηρίζει όλες τις δυνατές λύσεις. Η επιλογή είναι δική μας. Π.χ. προσωπικά δεν επιλέγω UTF, Multilingual in SMF 1.1RC2 without UTF for Greek and other languages?. Οι απαιτήσεις για διαφορετικές γλώσσες του SMF όμως οδηγούν στο UTF-8. Η επιλογή γίνεται ανάλογα με το τι θέλουμε να κάνουμε και πως μας αρέσει να δουλεύουμε.

Στα ελληνικά με UTF-8 πρέπει να χρησιμοποιηθούν διαφορετικά αρχεία γλώσσας απ' ότι σε ISO-8859-7 ή windows-1253, δεν αρκεί η αλλαγή του codepage.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

leftezi

Κασσιανέ, μετά από 1 fredo και δυο Kaiser, τα "κινέζικα" συνεχίζουν να με ενοχλούν. Thanks για τη συμβουλή αλλά δεν έπιασε. :D Ίσως θα έπρεπε να προτιμήσω τη βαρελίσια μπίρα.  :D :D

Τελικά τώρα που διάβασα κι αυτό:
http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=63235.0  βλέπω ότι το θέμα όντως είναι μεγάλο και μάλλον η ζυγαριά για το "τις πταίει" γέρνει προς τη μεριά του SMF και το πρόβλημα μάλλον προϋπήρχε, απλώς τώρα που γύρισε σε utf-8 το παρόν φόρουμ, έγινε πιο εμφανές λόγω της πληθώρας των χρηστών του.
Το μήνυμα σταματάει κάπου στο Μάιο κι ανάθεμα αν κατάλαβα αν λύθηκε ή όχι τελικά το πρόβλημα. Ήταν κομματάκι δύσκολο για μένα γιατί είναι κουβέντα ανάμεσα σε προγραμματιστές περισσότερο παρά σε χρήστες. Κάπου αναφέρθηκε ότι στο 1.1 final θα έχει διορθωθεί.

Προβληματίστηκα πολύ είναι η αλήθεια!
:-\

leftezi

Αλήθεια οι δημιουργοί έχουν πληροφορηθεί τη νέα κατάσταση μετά την αλλαγή σε utf-8 ή να επαναφέρω το παραπάνω θέμα με τις νέες εξελίξεις του στο αγγλικό τμήμα του φόρουμ; Δεν ξέρω γαλλικά και κινέζικα (αληθινά κινέζικα) για να δω αν και άλλοι χρήστες με μη λατινικούς χαρακτήρες αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα.

agridoc εσύ τη βρήκες τη λύση και θα τη βρεις ακόμα κι αν κάτι πάει στραβά μεθαύριο. Βρήκες το κόλπο, αντί να προσαρμόζεσαι στο περιβάλλον, προσαρμόζεις το περιβάλλον στις επιθυμίες σου. Εμ, βέβαια, αφού διαθέτεις τις γνώσεις..!
Δεν μπορώ να πω ότι καλύφθηκα από τις απαντήσεις σου. Εσύ το βλέπεις το θέμα από "μέσα" εγώ κοιτάω το αποτέλεσμα και δεν το βλέπω να αλλάζει.
Μετά από τόση "κινεζολογία" νιώθω σιγά σιγά τα μήλα του προσώπου μου να διογκώνονται και τα μάτια να τραβιούνται στις άκρες τους προς τα πάνω, άσε που αρχίζει να κιτρινίζει και το δέρμα!!   :-X :-X
Αλλά λέω στον εαυτό μου: Don't worry, be happy, μια ψιλομετάλλαξη είναι.
:P :P

mforum

Ειλιλρινά δεν έχω καταλάβει για πιο πράγμα μιλάτε; είμαστε ακόμα στα κινέζικα του gmail ή εχουμε περάσει σε άλλο θέμα;  ???  ::)

agridoc

leftezi το http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=63235.0, όπως λέει και ο τίτλος του "Wrong parsing of UTF characters in board names categories and posts in 1.1 RC2", δεν διαπραγματεύεται αυτό που λες για το Gmail αλλά το πως χειρίζεται το 1.1 RC2 τους χαρακτήρες σε UTF-8.

Απ' ότι δείχνουν τα πράγματα υπάρχει ένα πρόβλημα στους τίτλους με UTF-8 και όχι μόνο στο Gmail.

Υπάρχει ειδικός (περιορισμένης πρόσβασης) πίνακας για το internationalization, θα το δω ή θα το θέσω εκεί. Ο spiros έχει ασχοληθεί περισσότερο, θα επανέλθει τον Σεπτέμβρη. Η ομάδα του SMF δουλεύει συνέχεια πάνω σ' αυτό το θέμα, όπως και σε άλλα.

Ηδη η 1.1 RC3 είναι διαθέσιμη για τα charter members.

Quoteagridoc εσύ τη βρήκες τη λύση και θα τη βρεις ακόμα κι αν κάτι πάει στραβά μεθαύριο. Βρήκες το κόλπο, αντί να προσαρμόζεσαι στο περιβάλλον, προσαρμόζεις το περιβάλλον στις επιθυμίες σου. Εμ, βέβαια, αφού διαθέτεις τις γνώσεις..!

Στους υπολογιστές μας τρέχουμε προγράμματα. Τα προγράμματα έχουν επιλογές που μας επιτρέπουν να τα προσαρμόσουμε στις ανάγκες μας και δημιουργούνται ή επεκτείνονται για να καλύπτουν κατά το δυνατόν περισσότερους χρήστες και περισσότερες ανάγκες. Δεν χρειάζεται να είναι κανείς προγραμματιστής (ούτε εγώ είμαι) για ν' ακολουθήσει την λύση που ακολουθώ εγώ.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

leftezi

Στα νέα χαρακτηριστικά του SMF 1.1 RC3 μεταξύ άλλων αναφέρονται και τα παρακάτω:

    * Many, many changes for UTF8 support. Read all about it at the Online Manual.
           και
    * Fixed issues with notifications being sent in the wrong language.

Αυτό το τελευταίο ιδίως φαίνεται να αναφέρεται στην περίπτωση που συζητάμε.
Άρα περιμένουμε να αναβαθμιστεί το παρόν φόρουμ σε RC3.
Ελπίζω να έχω δίκιο και να μην αργήσει γιατί έχω γεμίσει ακαταλαβίστικους τίτλους ειδοποιήσεων στο Gmail.


mforum

Quote from: leftezi on August 23, 2006, 04:37:05 AM

    * Fixed issues with notifications being sent in the wrong language.

Αυτό το τελευταίο ιδίως φαίνεται να αναφέρεται στην περίπτωση που συζητάμε.
Άρα περιμένουμε να αναβαθμιστεί το παρόν φόρουμ σε RC3.
Ελπίζω να έχω δίκιο και να μην αργήσει γιατί έχω γεμίσει ακαταλαβίστικους τίτλους ειδοποιήσεων στο Gmail.



Αυτό φαίνεται να αναφέρεται σε διόρθωση της γλώσσας που στέλνει την ειδοποίηση, ανάλογα με αυτην που έχει κάποιος στο προφίλ του.

agridoc

Το site του SMF τρέχει νεώτερη (development) από το RC3 έκδοση.

Το πρόβλημα των τίτλων έχει αναφερθεί και εξετάζεται.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

leftezi

Quote from: agridoc on August 23, 2006, 06:05:13 AM
Το πρόβλημα των τίτλων έχει αναφερθεί και εξετάζεται.

Αυτό ήθελα να ακούσω.
Πού θα πάει, θα το φιάξουν...

EDIT:
Πρέπει να αναφέρω πάντως ότι κάπου - κάπου έρχεται και καμια ειδοποίηση που διαβάζεται κανονικά όπως π.χ η
"Απάντηση σε θέμα: Νέες εκδόσεις: SMF 1.08 και 1.1 RC3" !!

pipo_il_primero

Παιδιά καλησπέρα,
όποτε το smf στέλνει email είναι σε... κινέζικα.
τώρα τρέχω το RC3, με το 1.0.8 δεν το είχα αυτό το πρόβλημα...
καμιά ιδέα;
ευχαριστώ!

Advertisement: