News:

Want to get involved in developing SMF, then why not lend a hand on our github!

Main Menu

"Κινέζικοι" τίτλοι μηνυμάτων ειδοποίησης στο Gmail

Started by leftezi, August 12, 2006, 06:44:43 AM

Previous topic - Next topic

GoofyX

Με ένα γρήγορο grep, τα αρχεία που υπάρχει το mail( είναι:

Errors.php
ManageMembers.php
ManageNews.php
Post.php
Profile.php
Register.php
Reminder.php
Security.php
SendTopic.php
Subs-Auth.php
Subs-Members.php
Subs-Post.php

Δείτε τι παίζει σε αυτά.
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...

agridoc

QuoteΕίναι πρόβλημα του Gmail ή του Forum;

Οι ειδοποιήσεις για τα μηνύματα του forum (του παρόντος forum) που καταφθάνουν στο Gmail εδώ και 2 μέρες έρχονται με "κινέζικους" τίτλους. π.χ.

Αυτό είναι το αρχικό μήνυμα. Το θέμα εντοπίζεται στους τίτλους μηνυμάτων ειδοποίησης που έρχονται από το φόρουμ του SMF (αυτού εδώ) και μια πιθανή συσχέτιση με το Gmail.

Αν κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα με το φόρουμ του και κωδικοποίηση windows-1253 ή ISO-8859-7 να ανοίξει άλλο θέμα.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

sfinaki

Μα αφού το πρόβλημα έχει να κάνει με το charset, γιατί να ανοίγουμε άλο θέμα?
Αν λυθεί αυτό το θέμα, λύνονται και τα υπόλοιπα (ταπεινή μου άποψη πάντα).
Ας αλλάξατε τον τίτλο στο θέμα αυτό.
Φίλε GoofyX νομίζω ότι πρέπει να ψάξουμε για αρχεία που έχουν το charset και όχι το mail(

agridoc

Quote from: sfinaki on August 27, 2006, 09:32:32 PM
Έκανα αναβάθμιση και στο www.sfinaki.gr από 1.08 σε SMF 1.1 RC3 και τα emails πάλι κανονικά διαβάζονται!
Και τα emails που λαμβάνω από αυτό εδώ το φόρουμ, κανονικά μου έρχονται.

Εσύ sfinaki, όπως γράφεις τουλάχιστον, δεν έχεις πρόβλημα.

Το charset καθορίζεται από την γλώσσα του φόρουμ και το αντίστοιχο index.[language].php στο /Themes/default/languages. Τα υπόλοιπα αρχεία παίρνουν την παράμετρο από εκεί.

Επαναλαμβάνω το
QuoteΑν κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα με το φόρουμ του και κωδικοποίηση windows-1253 ή ISO-8859-7 να ανοίξει άλλο θέμα.
Υπάρχει κάποιος;


  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

sfinaki

Προσωπικά εγώ δεν έχω πρόβλημα, αλλά έγραψα και αυτό:
QuoteΈχω δημιουργήσει ένα λογαριασμό στο φόρουμ μου και έχω βάλει σαν email αυτό που έχω στο hotmail.
Όλα τα emails τα λαμβάνω κανονικά και διαβάζονται μια χαρά, πριν λίγο όμως μου έστειλε email ένα μέλος και μου έγραψε ότι δεν διαβάζοντα τα emails που λαμβάνει και το παράξενο;;;; Έχει και αυτό το μέλος hotmail!
Πως στο δικό μου hotmail διαβάζονται κανονικά και σε άλο όχι;;;
Αν νομίζεις ότι πρέπει να ανοίξεις άλο θέμα, ας μην το κάνουμε θέμα.
Ας βρεθεί λύση και όλα διορθώνονται! ;)

sfinaki

Νομίζω ότι τα κατάφερα αγαπητοί μου! ;)
Βρήκα τη λύση εδώ http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=109496.0
είναι στα γαλλικά και έκανα και εγώ κάποιες αλλαγές στα iso του αρχείου.
Το ανεβάζω αλλαγμένο και όποιος θέλει ας το χρησιμοποιήσει.
Εμένα δουλεύει μια χαρά από ότι μου λένε και τα μέλη που είχαν το πρόβλημα.
Είναι το αρχείο Subs-Post.php που πρέπει να κάνουμε τις αλλαγές.
Μπορείτε να κατεβάσετε το αρχείο απο εδώ http://www.sfinaki.gr/Subs-Post.zip εγώ έχω κάνει τις αλλαγές και λειτουργεί μια χαρά!
Το αρχείο αυτό πρέπει να ατικατασταθεί με το ίδιο στο φάκελο Sources.

leftezi

sfinaki, είσαι ο σωτήρας μας  :-* :-* :-*

Αφού πήρα ένα backup του forum και κράτησα καλού κακού και ένα αντίγραφο του κινέζικου Subs-Post.php στο δίσκο, αντικατέστησα το παλιό στο φάκελο sources του Server με το γαλλο-σφινακικό Subs-Post.php και... ω του θαύματος:

επιτέλους ειδοποιήσεις στα Ελληνικά!!


Ζήτωωωω

:D :D :D :D

Κρατάω μόνο μια ελάχιστη επιφύλαξη γιατί όπως είπα και πριν, κάπου - κάπου το παρόν forum στέλνει και σωστές ειδοποιήσεις και λέω να μην έπεσα στην περίπτωση να κάνει τα ίδια και το δικό μου (εννοώ μην έπεσα στο "κάπου κάπου" και αύριο μου το γυρίσει πάλι στα κινέζικα). Αν και σχεδόν το αποκλείω γιατί το δικό μου ήταν σταθερό στα κινέζικα.

---------

EDIT: Για μια στιγμή μου πέρασε από το μυαλό μήπως αντιστραφεί η κατάσταση και τώρα διαβάζουν κινέζικα οι yahooδες που πριν τα λάμβαναν σωστά. Κάναμε λοιπόν μια δοκιμή και... συνεχίζουν να τα διαβάζουν σωστά. Φαίνεται ότι το πρόβλημα λύθηκε για όλα τα mail.
Καλά!! Κοίταζα τον κώδικα μόλις. Ένα γραμματάκι και μια πλαγιοκάθετος στις περισσότερες γραμμές έκαναν τη ζημιά!!  :o Γι' αυτό δε με βλέπω ποτέ να μαθαίνω php  :P

Ερωτήματα:
1. Το Subs-Post.php των Γάλλων από ποια έκδοση SMF είναι; Αν είναι από άλλη έκδοση, υπάρχει πιθανότητα για τυχόν ασυμβατότητα;
2. Οι Γάλλοι είδα ότι συστήνουν στο τέλος και δυο αλλαγές στο αρχείο Post.french.php του φακέλου Themes\default\languages.
Το αντίστοιχο ελληνικό Post.greek.php δε χρειάζεται να αλλαχτεί;


magica

Ακόμα δε το δοκίμασα αλλά το πρωί είχα δει πως τα κινέζικα επηρέαζαν και το λινκ που έστελνε το smf για υπενθύμιση κωδικού που ήταν πραγματικό πρόβλημα.

leftezi to zip του sfinaki είναι RC3
www.blogspace.gr - The other side of greek blogging

leftezi

Ναι, το πρόσεξα κι εγώ αυτό με το link.
Τώρα λειτουργει κανονικότατα.

Ελπίχω το ότι είναι RC3 να μην πειράζει.  ::)
Λέω...
Θα φανεί
:P :P

Πάντως κράτα backup καλού - κακού.

magica

Λοιπόν διόρθωσα και το αρχείο για το RC2 με ISO-8859-7
σε μένα λειτουργεί κανονικά και δε χρειάζεται άλλες αλλαγές σε άλλα αρχεία

κατεβάστε το zip

Υ.Γ. Το έχω δοκιμάσει σε gmail μέσω internet explorer μόνο διότι ο firefox σήμερα δε μου ανοίγει τα gmail
www.blogspace.gr - The other side of greek blogging

leftezi

Εγώ δοκίμασα μόνο με Firefox.
Με IE δεν το σκέφτηκα!
Έχω κάτι μήνες τώρα που ξέχασα ότι υπάρχει και ο Ιnternet Εxplorer   :P

sfinaki

Γεια σας! ;)
Έχω ανοίξει σχετικό θέμα στο φόρουμ μου, όπου ρωτάω τα μέλη αν έχουν πρόβλημα με τα email.
Τα μέλη που απάντησαν ότι είχαν πρόβλημα, μετά τη διόρθωση του Subs-Post.php τα μέλη αυτά έγραψαν ξανά ότι δεν έχουν πρόβλημα, άρα όλα μια χαρά!
Στο αρχείο γλώσσας που λένε οι Γάλλοι, εγώ δεν έκανα καμία αλλαγή και δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Αν υπάρξει κανένα πρόβλημα (χτύπα ξύλο), θα σας ενημερώσω. ;)

magica

sfinaki έλεγξα εγώ τον κώδικα στο άλλο αρχείο που λένε οι Γάλλοι για το RC2 και οι συγκεκριμένες αλλαγές δεν υπάρχουν στο αρχείο της ελληνικής γλώσσας οπότε και δεν χρειάζεται καμμία αλλαγή. Μάλλον είναι κάτι σχετικό με τη Γαλλική γλώσσα.
Και στο δικό μου forum πλέον δεν υπάρχει πρόβλημα
www.blogspace.gr - The other side of greek blogging

sfinaki


GoofyX

Σύγκρινα το νέο Subs-Post.php με το παλιό (από την default 1.1rc3). Οι διαφορές είναι στα εξής σημεία:

Το orig είναι το παλιό και το new το νέο. Για όσους δεν είναι εξοικειωμένοι με το diff του unix, με - και + είναι οι διαφορές στις γραμμές μεταξύ των αρχείων.



--- orig   2006-08-30 00:05:32.783701928 +0300
+++ new   2006-08-30 00:07:22.765982080 +0300
@@ -561,14 +561,14 @@
list (, $subject) = mimespecialchars($subject, true, $hotmail_fix);

// Construct the mail headers...
-$headers = 'From: "' . $from_name . '" <' . (empty($modSettings['mail_from']) ? $webmaster_email : $modSettings['mail_from']) . ">\r\n";
-$headers .= $from !== null ? 'Reply-To: <' . $from . ">\r\n" : '';
-$headers .= 'Return-Path: ' . (empty($modSettings['mail_from']) ? $webmaster_email: $modSettings['mail_from']) . "\r\n";
-$headers .= 'Date: ' . gmdate('D, d M Y H:i:s') . ' +0000' . "\r\n";
+$headers = 'From: "' . $from_name . '" <' . (empty($modSettings['mail_from']) ? $webmaster_email : $modSettings['mail_from']) . ">\n";
+$headers .= $from !== null ? 'Reply-To: <' . $from . ">\n" : '';
+$headers .= 'Return-Path: ' . (empty($modSettings['mail_from']) ? $webmaster_email: $modSettings['mail_from']) . "\n";
+$headers .= 'Date: ' . gmdate('D, d M Y H:i:s') . ' +0000' . "\n";

if ($message_id !== null && empty($modSettings['mail_no_message_id']))
-$headers .= 'Message-ID: <' . md5($scripturl . microtime()) . '-' . $message_id . strstr(empty($modSettings['mail_from']) ? $webmaster_email : $modSettings['mail_from'], '@') . ">\r\n";
-$headers .= "X-Mailer: SMF\r\n";
+$headers .= 'Message-ID: <' . md5($scripturl . microtime()) . '-' . $message_id . strstr(empty($modSettings['mail_from']) ? $webmaster_email : $modSettings['mail_from'], '@') . ">\n";
+$headers .= "X-Mailer: SMF\n";

// pass this to the integration before we start modifying the output -- it'll make it easier later
if (isset($modSettings['integrate_outgoing_email']) && function_exists($modSettings['integrate_outgoing_email']))
@@ -586,8 +586,8 @@
{
// This should send a text message with MIME multipart/alternative stuff.
$mime_boundary = 'SMF-' . md5($message . time());
-$headers .= 'Mime-Version: 1.0' . "\r\n";
-$headers .= 'Content-Type: multipart/alternative; boundary="' . $mime_boundary . '"' . "\r\n";
+$headers .= 'Mime-Version: 1.0' . "\n";
+$headers .= 'Content-Type: multipart/alternative; boundary="' . $mime_boundary . '"' . "\n";
$headers .= 'Content-Transfer-Encoding: ' . ($encoding == '' ? '7bit' : $encoding);

// Save the original message...
@@ -609,7 +609,7 @@
// Text is good too.
else
{
-$headers .= 'Content-Type: text/plain; charset=' . $charset . "\r\n";
+$headers .= 'Content-Type: text/plain; charset=' . $charset . "\n";
if ($encoding != '')
$headers .= 'Content-Transfer-Encoding: ' . $encoding;
}
@@ -639,7 +639,7 @@
}
}
else
-$mail_result = $mail_result && smtp_mail($to_array, $subject, $message, $send_html ? $headers : "Mime-Version: 1.0\r\n" . $headers);
+$mail_result = $mail_result && smtp_mail($to_array, $subject, $message, $send_html ? $headers : "Mime-Version: 1.0\n" . $headers);

// Everything go smoothly?
return $mail_result;
@@ -862,15 +862,15 @@
$string = preg_replace('~&#(\d{3,8});~e', '$fixchar(\'$1\')', $string);

// Unicode, baby.
-$charset = 'UTF-8';
+$charset = 'ISO-8859-7';
}
}

// Convert all special characters to HTML entities...just for Hotmail :-\
-if ($hotmail_fix && ($context['utf8'] || function_exists('iconv') || $context['character_set'] === 'ISO-8859-1'))
+if ($hotmail_fix && ($context['utf8'] || function_exists('iconv') || $context['character_set'] === 'ISO-8859-7'))
{
if (!$context['utf8'] && function_exists('iconv'))
-$string = @iconv($context['character_set'], 'UTF-8', $string);
+$string = @iconv($context['character_set'], 'ISO-8859-7', $string);

$entityConvert = create_function('$c', '
if (strlen($c) === 1 && ord($c{0}) <= 0x7F)




Συνοπτικά, οι διαφορές είναι ότι το μεν πρώτο είναι με utf-8 στο encoding του mail, ενώ το δεύτερο με iso-8859-7 και ότι για αλλαγή γραμμής στο μεν πρώτο χρησιμοποιείται το \r\n στα mail headers, στο δεύτερο το \n απλά. Νομίζω ότι πιο σωστό είναι το \r\n.

Αυτά.

Πάντως, για να παίξει το 1.1rc3 με iso-8859-7 χρειάζεται να βάλεις «χέρι» στο Subs.php για να ορίσεις ότι το encoding μεταξύ web server και βάσης θα είναι το greek, αλλιώς χωρίς αυτό, δεν μπορείς να φτιάξεις πίνακες και κατηγορίες με ελληνικά ονόματα. Κάτι αντίστοιχο θα παίζει με τις ειδοποιήσεις όπου θα χρειάζεται και πάλι «χέρι». Για utf-8 (δεν το δοκίμασα) υποψιάζομαι ότι θα παίζει κατευθείαν.
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...

sfinaki

GoofyX, γειά σου!
Μα αφού κάναμε τις αλλαγές και τώρα δουλεύει σωστά.
Εσύ έκανες αυτές τις αλλαγές?
Και τι διαφορά έχει το \r\n από το \n?

GoofyX

Μα δεν έφερα αντίρρηση σε κάτι, δεν είπα ότι αυτό δεν δουλεύει. Απλά ήθελα να περιγράψω τις αλλαγές του αρχείου με το default, το ένα είναι utf-8, το άλλο iso-8859-7.

Το \r\n είναι οι χαρακτήρες που μπαίνουν στο τέλος της γραμμής. Το \r\n (Carriage Return και Line Feed) ισχύει στα Windows, ενώ στο Unix είναι μόνο LF (\n).

Αφού δουλεύει, όλα οκ, κανένα πρόβλημα από μένα. :)
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...

sfinaki

Όχι, απλά ρώτησα μήπως έκανα τίποτα λάθος!
QuoteΤο \r\n είναι οι χαρακτήρες που μπαίνουν στο τέλος της γραμμής. Το \r\n (Carriage Return και Line Feed) ισχύει στα Windows, ενώ στο Unix είναι μόνο LF (\n).
Εννοείς το λογισμικό του server?

agridoc

Ενα πρόβλημα με τα email στον server δεν μου επέτρεψε να δω το θέμα όπως έπρεπε.

Ερώτηση 1η: Ποιό είναι το θέμα;
Ερώτηση 2η: Ποια είναι η λύση και για ποιό πρόβλημα;

Ερώτηση προς sfinaki: Ποιές αλλαγές έχεις κάνει στο Subs-Post.php που προτείνεις για κατέβασμα; Μόνο τις γαλλικές; Θα λειτουργεί με UTF-8;

Για να βγει ένα σωστό συμπερασμα θα παρακαλέσω και πάλι ν' απαντηθεί και μια ερώτηση που δεν έχω δει ν' απαντά κανένας μέχρι τώρα.

Ποιός και τι προβλήματα έχει με τα ελληνικά στο email όταν το φόρουμ του, SMF 1.1RC2 ή RC3, είναι σε windows-1253 ή ISO-8859-7;

Οχι απάντηση "κάποιος βλέπει κινέζικα" αλλά
- Τι κωδικό σελίδας έχει το e-mail.
- Τι πρόβλημα υπάρχει και που
    Ο τίτλος έχει πρόβλημα και αν ναι ολόκληρος ή μέρος του.
    Το κείμενο έχει πρόβλημα και αν ναι ολόκληρο ή μέρος του.
    Αν εσεις δεν είχατε πρόβλημα και κάποιος άλλος είχε, τι κωδικοποίηση σελίδας έχει στο πρόγραμμα που διαβάζει τα email του.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

mforum

Τελικά δοκίμασα το μειλ και σε gmail και βγάζει τιτλο και μηνυμα στα Ελληνικά.
Yahoo, Hotmail, Gmail δεν εχουν κανενα προβλημα για εμενα.

1.1.RC2-2 , η μόνη αλλαγή που έχω κάνει ειναι να βάλω ISO-8859-7 στα index.english kai index.greek

Advertisement: