News:

Want to get involved in developing SMF, then why not lend a hand on our github!

Main Menu

encoding?

Started by Ζωη, August 25, 2006, 03:37:27 AM

Previous topic - Next topic

Ζωη

Καλημερα, σε ολους.
Καταρχην, θα ηθελα να δωσω συγχαρητηρια σε οσουν συνεβαλλαν στην δημιουργια του ελληνικου τμηματος του smf, το βρηκα αρκετα ενδιαφερον.

Το smf μου το προτειναν ως ενα forum το οποιο εχει της βασικες λειτουργιες και ειναι αρκετα ευκολο στην εγκατασταση. Το χρησιμοποιω σε μια εργασια μου τοπικα και πανω στην βαση του συγκεκριμενα στον πινακα των members εχω δημιουργησει ουσιαστικα μια σελιδα που επιλεγει members απο συγκεκριμενο group και απλα προβαλει καποια στοιχεια τους. Καθως και κατι σαν control panel απο οπου οι χρηστες αυτοι δημιουργουν νεους λογαριασμους και διαχειριζονται τα στοιχεια τους
Το προβλημα μου ειναι με το encoding και το collation.

Σε μια συντομη αναζητηση που εκανα βρηκα σχετικα θεματα με το προβλημα που αντιμετωπιζω αλλα δεν μπορεσα να το λυσω και ετσι ζηταω αν καποιος μπορει να με βοηθησει μια πιο συγκεκριμενη λυση.

Η βαση ειναι latin_swedish_ci
Εισαγωντας ελληνικα  σε ενα topic εμφανιζονται κανονικα.Aποθηκευονται απο οτι εχω καταλαβει ως unicode?
Αν ομως εισαγω ελληνικα στο realName ενω αποθηκευονται με τον ιδιο τροπο και στην δικη μου εφαρμογη εμφανιζονται κανονικα. Στο smf εμφανιζονται οπως ακριβως και στην βαση. Δηλαδη η κωδικοποιηση των χαρακτηρων και οχι οι ιδιοι οι χαρακτηρες. Το αποτελεσμα ειναι επιρεαζει κυριως την εμφανιση του συγγραφεα ενος τοπικ και την εφαρμογη πανω πανω που λεει welcome κτλ.

Καμια ιδεα? ??? ???
Η βαση προς το παρον εχει μονο δοκιμαστικα δεδομενα οποτε καθε λυση δεκτη

Ευχαριστω
Ζωη


agridoc

Καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα του SMF Ζωή.

Η αποθήκευση στην περίπτωση σου στην βάση δεδομένων γίνεται σε latin_swedish_ci.

Αυτό όμως που ενδιαφέρει για την εμφάνιση του φόρουμ δεν είναι η κωδικοποίηση χαρακτήρων στην βάση δεδομένων αλλά στο ίδιο το φόρουμ.

Υποθέτω οτι δεν έχεις εγκαταστήσει τα ελληνικά. Κατεβάζεις το κατάλληλο αρχείο για την έκδοση του SMF που έχεις εγκαταστήσει, το αποσυμπιέζεις και το ανεβάζεις με FTP στα αντίστοιχα directories.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Advertisement: