HELP το forum βγηκε εκτός. (Ακυρο πλέον)

Started by magica, August 25, 2006, 03:41:53 PM

Previous topic - Next topic

magica

Το ιστορικό έχει ως εξής:
Όλα λειτουργούσαν μια χαρά.
(Στο ίδιο πακέτο Host φιλοξενώ και το blog μου το οποίο συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά και στο οποίο πριν λίγες ώρες ανακοίνωσα μια καταγγελία.)

Προσπαθώ να κάνω νέο άρθρο πριν λίγες ώρες στο forum και δε μπορώ, όλα δείχνουν κανονικά αλλά μόλις πατάω για να δημοσιεύσει κάτι μου βγάζει σφάλμα :

403 forbidden

Server configuration does not allow access to this page. Please go back and try again.

Χωρίς να μπορώ να καταλάβω τι έγινε μια και δεν πείραξα τίποτα, ξαναπρσπαθώ αλλά αδίκως.

1-2 ώρες μετά άνοιγε μόνο η αρχική σελίδα και λίγα λεπτά αργότερα δεν άνοιγε τίποτα.

Ταυτόχρονα μου έρχετε ένα email απο το φορουμ (δλδ αποστολεας φαινομαι εγώ) με τίτλο SPAM:: και περιεχόμενο το εξής:

X-Mailer: SMF

Content-Type: text/plain; charset=

X-Qmail-Scanner-1.25st: added fake MIME-Version header
MIME-Version: 1.0

Η πρόσβαση στην ιστοσελίδα γινεται μέσω των Url που ακολουθούν:

http://www.blogspace.gr
www.blogspace.gr - The other side of greek blogging

mforum

Εμένα δεν μου ανοίγει καμία από τις 2 διευθήνσεις. :o

Ισως να φτιάχνουν κάτι στον σέρβερ ή να έχει δεχθεί επίθεση, πιθανότατα ddos.


magica

#2
δοκίμασα μια λύση που μου πρότειναν με pm για την προσθήκη ενός .htaccess αλλά δεν έγινε τίποτα.

Κάποια ώρα αργότερα μου ήρθε ένα εμαιλ (στα κινεζικα, ξερετε το γιατί) με τίτλο σφάλμα βάσης δεδομένων και περιεχόμενο :
X-Mailer: SMF

Content-Type: text/plain; charset=windows-1253

Content-Transfer-Encoding: quoted-printable
X-Qmail-Scanner-1.25st: added fake MIME-Version header
MIME-Version: 1.0

=D4=EF SMF =E4=E9=DD=E3=ED=F9=F3=E5 =EA=E1=E9 =E1=F5=F4=FC=EC=E1=F4=E1 =F0=F1=EF=F3=F0=DC=E8=E7=F3=E5 =ED=E1 =E4=E9=EF=F1=E8=FE=F3=E5=E9 =DD=ED=E1 =F3=F6=DC=EB=EC=E1 =F3=F4=E7 =E2=DC=F3=E7 =E4=E5=E4=EF=EC=DD=ED=F9=ED. =C1=ED =F3=F5=ED=E5=F7=DF=E6=E5=F4=E5 =ED=E1 =DD=F7=E5=F4=E5 =F0=F1=EF=E2=EB=DE=EC=E1=F4=E1, =DE =F3=F5=ED=E5=F7=DF=E6=E5=F4=E5 =ED=E1 =F0=E1=DF=F1=ED=E5=F4=E5 =E1=F5=F4=DC =F4=E1 email, =E5=F0=E9=EA=EF=E9=ED=F9=ED=DE=F3=F4=E5 =EC=E5 =F4=EF=ED host =F3=E1=F2.

που φυσικά δεν ξέρω τι λέει
αμέσως μετά το
http://blogspace.gr είδα οτι ανοίγει αλλά με σφάλμα

Incorrect key file for table: 'bs_smf_log_online'. Try to repair it
Αρχείο: /home/*********/*****/Sources/Subs.php
Γραμμή: 2520
www.blogspace.gr - The other side of greek blogging

mforum

Λύση με πμ;;;;
Που στην πρότεινε ποιός;;;; προσωπικά μονο τον admin του σέρβερ θα εμπιστευόμουν για να αλλάξω κάτι στο .htaccess.
Πρέπει να τον ενημερώσεις για το πρόβλημα, η βάση σου έχει πρόβλημα.


magica

Καταφέραμε να διορθώσουμε και να ξαναστήσουμε τη βάση δεδομένων του forum μετά απο πολύ πονοκεφάλιασμα και ζόρι.
Στο τέλος ενώ όλα λειτουργούσαν δεν επιτρεπόταν η δημοσίευση των νέων Post. Το πρόβλημα επιλύθηκε με την προσθήκη του .htaccess που μας πρότειναν
www.blogspace.gr - The other side of greek blogging

leftezi

Καμιά ιδέα στο γιατί συνέβη κάτι τέτοιο;

magica

Nop....
Πάντως να έχετε υπόψην πως αν ξάφνικά δε μπορείτε να κάνετε νέα Post στα forum σας κάτι έχουν πειράξει στο server και πρέπει να κάνετε ένα κολπάκι με το .htaccess

Υ.Γ. και στη νέα εγκατάσταση τα μηνύματα στέλνονται στα κινέζικα leftezi
www.blogspace.gr - The other side of greek blogging

mforum

Quote from: magica on August 27, 2006, 05:44:27 AM
Nop....
Πάντως να έχετε υπόψην πως αν ξάφνικά δε μπορείτε να κάνετε νέα Post στα forum σας κάτι έχουν πειράξει στο server και πρέπει να κάνετε ένα κολπάκι με το .htaccess


Δεν είναι κανόνας αυτό που λες, ισχύει κατά περίπτωση... :)

leftezi

Καλά έκανε και το ανέφερες, magica.
Και κατά περίπτωση να ισχύει, καλά είναι να το έχουμε υπόψιν.

Advertisement: