Türkçe Karaktere Kesin ve Süper Çözüm+Host Taşıma İşlemi

Started by dberdi, September 29, 2006, 04:25:58 PM

Previous topic - Next topic

dberdi

yukarıdaki gibi bir tabloda Türkçe karakter düzeltmesi yapamazsın, çünkü karakterler yok, Türkçe karakter düzeltmesi bazı sitelerdede görürsünüz, farenin sağ tuşuna basıp encoding ayarını değişitirnce internet explorerde karakterler bozulur, aynı olay veritabanı yedeğindede mevcut, biz bul değiştir mantığı ile bunları düzeltip siteye sql yardımı ile upload ederiz, yani yapılması gereken tek şey bul değiştir mantığı ile bozuk karakteri orjinali ile değiştirmek ve sql i çalıştırmak, ama senin mesajdaki tabloda karakter yok, yedeğinde bi sıkıntı var senin.

ACNS (Academy Certified Network Specialist)
ACAD (Academy Certified Application Developer (C++.NET, C#, J#, VB.NET, ASP.NET, JAVA))
ACEJD (Academy Enterprise Java Developer)
AACISM (Academy Advanced Certified In Information Systems Managament)
(Win2000/2003, Ms Sql Server 2000/2005)
ACISM (Academy Certified In Information Systems Managament)


(MCSA) Microsoft Certified Systems Administrator
(MCP) Microsoft Certified Professional

x5

Eski hostumun mysql versionu şimdi kullandiğima göre yüksek. Yeni hosta geçmeden önce temiz sorunsuz bir yedek aldım vede şimdi kullandığım hostta yüklediğimde TR karakterlerin yerinde ? işareti çıktı.

Kafam bozuldu tuttum mysqli başka bi sunucuya kurdum ordan 3306 portu ile yeni hostumdan çağırdım bu seferde üstteki gibi türkçe karakterler kökten çıkmadı. Hatta tr karakter yerine bozuk harfleride göremedim..

Şimdide yine hostumdaki mysqle yüklemeyi deniyorum. tabloları oluştururken charseti latin5 olarak değerlendirdim bakalım ne olacak. SQLi yüklemek içinde MYSQL Query Toolu indirdim onunla yüklüyorum.

Birde şöyle bişi buldum : http://www.dmry.net/mysql-turkce-karakter-problemi

Ama buda bi sonuç vermedi.. Dün geceden bu yana beni verem etti bu :)

dberdi istersen msnimi veriyim orda bi kaç şey göstermek istiyorum çünkü o kadar cins bişiki anlatırken kelimeler yetmiyor :S
ƒσяυм ѕüяüмü: ѕмƒ 1.1.7
güη¢єℓ ѕмƒ ѕüяüмü: ѕмƒ 1.1.7

dberdi

aslındasmf adminden alınan yedekte türkçe karaktersorunu olmuyor, sadece mydminden alınandan oluyor, myadminden alınan yedek dosyasını hiç bir uygulamaya tabi tutmadan, herhangi bir edit programı ile tavsiyem editplus yada ultra edit dir, yada sqlserver 2005 kullanan varsa onun editörü çok hızlı bu konuda, bu uygulamalardan biri ile açıp, bul değiştir mantığı ile karakterleri düzeltip, siteye upload edeceksiniz, bunuda ilk sayfada nasıl olduğunu anlattım, latin, utf falan uğraşmayın onunla, smf yi sıfırdan siteye kurun, arkasından eski yedeğinizi bul değiştir mantığı ile değiştirin ve varolan tabloların üzerine ilk sayfayı okuyarak yükleyin, sorunsuz bi şekilde olcaktır, ben bi sürü site taşıdım hiçsorun olmadı.

ACNS (Academy Certified Network Specialist)
ACAD (Academy Certified Application Developer (C++.NET, C#, J#, VB.NET, ASP.NET, JAVA))
ACEJD (Academy Enterprise Java Developer)
AACISM (Academy Advanced Certified In Information Systems Managament)
(Win2000/2003, Ms Sql Server 2000/2005)
ACISM (Academy Certified In Information Systems Managament)


(MCSA) Microsoft Certified Systems Administrator
(MCP) Microsoft Certified Professional

welly

Biliyorsunuz SMF mail göndermek için size iki seçenek sunar.
(Bu seçenekleri SMF 1.0.x kullananlar burada bulabilirler: Yönetim -> Seçenekler ve Opsiyonlar
SMF 1.1.x kullananlar burada bulabilirler: Yönetim -> Sunucu ayarları -> Temel ayarlar)
Bunlardan birisi standart bir PHP fonksiyonu olan mail() dir.
Bu fonksiyon sendmail ile mesajlarınızı ana sunucuyu kullanarak gönderir.
Oldukça hızlı bir yöntemdir. Ancak sunucunun yoğunluğuna göre cevap vermesi uzun sürebilir.
Yani eğer sunucunuz çok yoğunsa bir maili bir kaç saat sonra gönderebilir.
Hatta bazen hiç göndermeyebilir. Gönderdiği zaman da bazı gelişmiş mail sunucularında "spam", "junk" gibi klasörlere gidebilir ve kullanıcı "inbox" ına gitmeyebilir. Ancak belirttiğim gibi, mail göndermenin normal şartlarda en hızlı yoludur.
Bu yöntemi kullandığınızda mesaj, üyelerinize "Yönetim -> Sunucu ayarları -> Webmaster e-posta adresi" kutusuna ne yazılmışsa, o adresten gidiyormuş gibi görünecektir. Dolayısıyla, bu kutuya kendi alan adınızın uzantısıyla bir e-posta adresi girmeniz, gönderilen postaların "junk" veya "spam" klasörlerine gitme olasılığını oldukça azaltacaktır.
Bu yöntemi kullanmak için tek yapmanız gereken, "E-posta gönderim türü" olarak PHP seçmenizdir.
Eğer forumunuzdan giden e-postalarda hiç bir sorun yoksa, e-posta ayarlarınızı değiştirmeye gerek yoktur, bu yöntemi rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Yalnız şunu da belirtmeliyim ki, eğer sunucunuzda sendmail programı yoksa veya iyi ayarlanmamışsa bu seçeneği kullanarak mesaj göndermeniz imkansızdır.

SMF'in sunduğu diğer seçenek ise SMTP seçeneğidir.
Sendmail'e göre daha yavaş bir seçenektir ancak güvenilirlik açısından daha iyidir.
Yani SMTP yöntemiyle bir mailin gönderildiği söyleniyorsa, o muhakkak gönderilmiştir. Ayrıca sendmail de olanın aksine, spam veya junk olarak gitme olasılığı düşüktür. Çünkü gerçek bir adresten mesaj gönderilmektedir. (Sendmail'de hayali bir adresten gider mesajlar)
Postalar gönderileceği zaman sunucu olarak da sizin sitenizin bulunduğu sunucu değil, SMTP adresini girdiğiniz sunucu kullanılır. Dolayısıyla mesaj gönderme sırasında forum daha az yüklenmiş olur.
Ancak eğer SMTP sunucusu olarak kullandığınız hizmet sağlayıcı sizin hostunuzdan değilse, o zaman da bu kullanıcılarınıza göre bir eksi puan olabilir. Çünkü sizin forumunuzdan giden mesajlar, sizin forumunuza ait olmayan bir e-posta adresinden gidecek. (Bu adres de sizin SMTP sunucusunda kullandığınız kendi üye adınızdır)
O yüzden eğer SMTP yöntemini kullanacaksanız, kendi alan adınızla size SMTP hizmeti sağlayabilen hostları tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.
Bu yöntemi kullanmak için yapmanız gereken, "E-posta gönderim türü" alanını SMTP olarak seçmektir.
Daha sonra da onun hemen altındaki SMTP ayarlarını yapmanız gerekir.
Peki bu ayalar nedir? Oralara ne yazmamız gerekir?
- SMTP sunucusu => Buraya SMTP hizmeti aldığınız sunucunun SMTP adresini yazmalısınız.
Eğer kendi hostunuz size SMTP hizmeti sağlıyorsa ama siz sunucu adresini bilmiyorsanız, hostunuza başvurup bu bilgiyi onlardan isteyebilirsiniz.
- SMTP portu => Buraya numerik bir değer girmeniz gerekir. Bu nunumara, SMTP sunucusuna bağlanılacak portun numarasıdır. Bunu kapı numarası olarak düşünebilirsiniz  Bu port numarasını, SMTP servis sağlayacınızdan, eğer bu sağlayıcı hostunuz ise hostunuzdan öğrenebilirsiniz. Ancak SMTP hizmet sağlayıcıları genellikle varsayılan SMTP portu olan 25 numaralı portu kullanırlar. Belki bir çoğunuz dikkat etmişsinizdir, SMT kurulduğunda bu kutuda kendiliğinden 25 yazar. Bu kutuyu boş bıraktığınızda da varsayılan port, yani 25 kullanılır.
- SMTP kullanıcı adı => Bu alana SMTP hizmet sağlayıcınızın size vermiş olduğu kullanıcı adını yazın. Genellikle bu kullanıcı adı sizin e-posta adresinizdir. (Sağlayacıdan almış olduğunuz e-posta adresi)
Diğer bazı sunucular ise kullanıcı adı olarak e-posta adresinin @ işaretinden önceki kısmını kullanırlar.
Dolayısıyla eğer SMTP kullanıcı adınızı bilmiyorsanız buraya e-posta adresinizi yazmayı deneyebilirsiniz. Örneğin [email protected] Eğer kullanıcı adının yanlış olduğuna dair hata mesajı alırsanız buraya sadece forum-posta yazmayı deneyebilirsiniz. (Yukarıdaki örneğe istinaden..)
Eğer ikisi de olmuyorsa, o zaman bu bilgiyi SMTP hizmet sağlayıcınızdan temiz etmelisiniz.
- SMTP şifesi => Bu alana SMTP şifrenizi yazmalısınız. Bu şifre genellikle sizin e-posta şifrenizdir. Dolayısıyla SMTP şifrenizi bilmiyorsanız buraya e-posta şifrenizi yazmayı deneyebilirsiniz. Eğer şifrenin hatalı olduğuna dair hata mesajı alırsanız bu bilgiyi SMTP hizmet sağlayıcınızdan isteyiniz.


Bir de forumda gezerken gördüm, yabancı bir arkadaş Googla mail (gmail)'in SMTP yöntemiyle nasıl kullanılabileceğini anlatmış. Gmail'in diğer SMTP hizmet sağlayıcılarından bir farkı var. O da giriş yaparken SSL istemesidir. Dolayısıyla normal şartlarda Google SMTP hizmetini kullanabilmeniz için sunucunuzun PHP ayarlarında openssl eklentisinin etkinleştirilmiş olması gerekir.
Yani sunucunuzdaki php.ini dosyasında bu satırın olması gerekir:
extension=php_openssl.dll
Bu, normal SMTP hizmeti sağlayan sunucular için zorunlu değildir.
Gmail SMTP hizmetini kullanarak forumunuzdan üyelerinize e-posta göndermek için yukarı bahsettiğim ayarları şu şekilde yapmanız gerekiyor:
E-posta gönderim türü = SMTP
SMTP adresi = ssl://smtp.gmail.com  (Harflerin küçük olması önemlidir.)
SMTP portu = 465
SMTP kullanıcı adı = [email protected]
SMTP kullanıcı şifresi = Gmail şifreniz.
Ancak bilmelisiniz ki Gmail'in günde SMTP relay sayısı 250'dir. Yani SMTP kullanarak Gmail ile bir günde 250'den fazla e-posta gönderemezsiniz.

SSL gerektirmeyen sunucularda ise (genellikle de gerektirmez) ayarlar genellikle şu şekilde olur:
SMTP adresi = smtp.domain.com
SMTP portu = 25
SMTP kullanıcı adı = [email protected]
SMTP şifresi = şifre


Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, üyelerinize tek tek veya hepsine birden e-posta göndermek için yapmanız gereken Yönetim -> Haberler ve Haber listeleri -> E-posta gönder bölümüne gelmeniz ve yönergeleri izlemenizdir.
Bir ipucu daha; buraya üyelerden birinin e-posta adresini yazmak zorunda değilsiniz. Herhangi bir kimseye de buradan e-posta gönderebilirsiniz.

Elmacik

Home of Elmacik

x5

Forumdan e-posta göndermenin Pöf noktaları :)
ƒσяυм ѕüяüмü: ѕмƒ 1.1.7
güη¢єℓ ѕмƒ ѕüяüмü: ѕмƒ 1.1.7

bogachan1071


x5

ƒσяυм ѕüяüмü: ѕмƒ 1.1.7
güη¢єℓ ѕмƒ ѕüяüмü: ѕмƒ 1.1.7

Gezgin-®

Quote from: bogachan1071 on April 06, 2007, 04:22:34 AM
cozemedım sorunumu şığü cıkmıyor :(

Aynen bendede var. Kaç gündür uğraşıyorum..
EOkul.Gen.Tr // Eokul Bilgi Paylaşımı

Gezgin-®

sorunda yükleme esnasında. .sgl türkçe karakter hatası yok. Ama yükleme yaptıkdan sonra ekranda Türkçe karakter hatası çıkıyor ?
EOkul.Gen.Tr // Eokul Bilgi Paylaşımı

x5

Quote from: Gezgin-® on April 06, 2007, 02:05:59 PM
sorunda yükleme esnasında. .sgl türkçe karakter hatası yok. Ama yükleme yaptıkdan sonra ekranda Türkçe karakter hatası çıkıyor ?
Aynen...................
Tam üstüne bastın. Eski hostumdan indirdiğim hostta tr karakterler sağlam duruyor. Yeni hosta atıp çaliştirdiğimda bozuluyor :)
ƒσяυм ѕüяüмü: ѕмƒ 1.1.7
güη¢єℓ ѕмƒ ѕüяüмü: ѕмƒ 1.1.7

turkman

dostum benim hostumun mysql adresi forumu kurarken localhost girdim.
phpmyadmin'in adresini giriyorum vt host adresine kabul etmiyo.
türkçe karakterlerim gittii :(
derdime devada yok...

x5

Valla telef olduk........ Ben çözümü buldum :) MYSQL i başka bi sunucudan kullaniyorum ama kaynak dosyalarda ayrı bi hostta :)
ƒσяυм ѕüяüмü: ѕмƒ 1.1.7
güη¢єℓ ѕмƒ ѕüяüмü: ѕмƒ 1.1.7

dberdi

arkadaşlar Türkçe karakteri çözemedim diyen bana db sini yollasın...sunucu primary ip versin, db kullanıcı ve şifresini versin, gerisini bana bıraksın, aslında uygulama basit, daha öncede dediğim gibi sadece bir kez yapmak yani uygulamak gerekiyor.

ACNS (Academy Certified Network Specialist)
ACAD (Academy Certified Application Developer (C++.NET, C#, J#, VB.NET, ASP.NET, JAVA))
ACEJD (Academy Enterprise Java Developer)
AACISM (Academy Advanced Certified In Information Systems Managament)
(Win2000/2003, Ms Sql Server 2000/2005)
ACISM (Academy Certified In Information Systems Managament)


(MCSA) Microsoft Certified Systems Administrator
(MCP) Microsoft Certified Professional

BiLiSiMaNaHTaRi

pFF :( beNDe haLa aynı sorun ddkLerni yaptım yakLaşık 30 saniye ting edip durdu ve sonunda bitti siteye girince sonuç aynı

MeB.NeT

Ne Biliyorsan Öğret Ki Onlar Da Bilsin 8)

mk1977

Muhasebe, Vergi, Sosyal Güvenlik ve Ekonomi Portalı
www.Muhasebe-Online.com

SMF 1.1.21 - Classic Tema

BiLiSiMaNaHTaRi

Quote from: MeB.NeT on April 15, 2007, 12:38:43 AM
bağlanmada sorun var o programda..


beNde bağLanıyor phpMyadminde girdiğim DB Name fLn gözüküyor fkT türkçeleştirme yapmıyor :S

dberdi

arkadaşlar, çözemeyen bana özelden mesaj atsın, ben birsürü site taşıdım ve taşıttırdım, sorun vs yok, sadece ilk defa yaptığınız için uygulama gerekiyor, emin olun yapılınca tekrar yapmak çok basit gelir.

ACNS (Academy Certified Network Specialist)
ACAD (Academy Certified Application Developer (C++.NET, C#, J#, VB.NET, ASP.NET, JAVA))
ACEJD (Academy Enterprise Java Developer)
AACISM (Academy Advanced Certified In Information Systems Managament)
(Win2000/2003, Ms Sql Server 2000/2005)
ACISM (Academy Certified In Information Systems Managament)


(MCSA) Microsoft Certified Systems Administrator
(MCP) Microsoft Certified Professional

matematik

#79
MySQL Control Center ben de bahlnirken hata verdi kullanici adi ve pass hatasi saniyorum ama ayni kullanici adi ve pass ile kendim girebiliyorum kontrol panelime ama bu verdiginiz programla giremiyorum neden olabilir ip dediginiz dns sanirim ki dns ler dogru eminim..

HATA RESMi:


Advertisement: