Σφάλμα βάσης δεδομένων - Βοήθεια...

Started by alltogethernow, November 17, 2006, 07:48:38 AM

Previous topic - Next topic

alltogethernow

Γεια χαρά!
Βγαίνει το ακόλουθο λάθος στο φόρουμ (www.alltogethernow.gr/forum/index.php):

Σφάλμα βάσης δεδομένων
Can't open file: 'alltogethernow_gr__forum_messages.MYD'. (errno: 144)
Αρχείο: /var/www/html/forum/Sources/BoardIndex.php
Γραμμή: 82

Σημείωση: Η βάση δεδομένων σας πιθανόν να χρειάζεται αναβάθμιση. Τα αρχεία της δημόσιας συζήτησης είναι έκδοσης SMF 1.0.9, ενώ η βάση δεδομένων είναι σε έκδοση SMF 1.0.2. Προτείνεται να εκτελέσετε την τελευταία έκδοση του upgrade.php.

Είμαι αρκετά άσχετος και δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνω! Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε?

Ευχαριστώ!!!


agridoc

Μπορείς να περιγράψεις πως πήγε από 1.02 σε 1.09;

Δηλαδή τι αρχεία και διαδιακασία ακολούθησες;
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

alltogethernow

δεν έχω κάνει ποτέ update στο φόρουμ, απο την αρχή που το έστησα ειναι 1.02...
αλλά έπαιρνα συχνά μηνυματα για database error

alltogethernow

παρ' ολα αυτά κατω κατω στη σελίδα του φόρουμ λέει λειτουργεί με SMF 1.09...
ίσως να έχω κα΄νει update και να μην το θυμάμαι (είμαι πολύ άσχετος όπως έιπα...)

πιστέυεις ότι η οδηγία για update που μου δίνει θα ΄λυσει το πρόβλημα?
αν ναι πως μπορώ να το κάνω?

ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τη βοήθεια...

stroumf

Και εγω τις τελευταιες μερες εχω το ιδιο ακριβως προβλημα.Μου βγαζει το ιδιο ακριβως μηνυμα.Τι μπορω να κανω σε αυτην την περιπτωση...?

agridoc

alltogethernow υπάρχει ή υπήρχε άλλος με δυνατότητα διαχειριστή στο φόρουμ που μπορεί να έχει κάνει upgrade;
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

mforum

mhpws ekanes to update apo ton package manager (diaxeiristh paketwn) ?

apollonios

alltogethernow πες μας τα χαρακτηριστικα του σερβερ που φιλοξενεισαι.

abraamz

Δες αυτό το θέμα: http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=128437.0

Είχα κάνει upgrade από την διαχείριση.
Η δεύτερη απάντηση είναι αυτό που δούλεψε για μένα. Ελπίζω να σε βοηθήσει.

agridoc

Quote from: abraamz on November 25, 2006, 11:59:28 AMΗ δεύτερη απάντηση είναι αυτό που δούλεψε για μένα. Ελπίζω να σε βοηθήσει.

Είναι η κλασσική απάντηση. Κάνεις upgrade σε 1.09. Το upgrade είναι προτιμότερο από to update όταν πιθανολογείται αρκετά παλιά version.

1. Κατεβάζουμε το SMF 1.0.9 - upgrade http://www.simplemachines.org/download/ και τα ελληνικά του 1.09 http://www.simplemachines.org/download/index.php?languages;lang=greek
Τα αποσυμπιέζουμε στο PC μας.

2. Βάζουμε το φόρουμ σε κατάσταση συντήρησης.

3. Backup του φόρουμ και της database.


4. Ανεβάζουμε τα περιεχόμενα του upgrade και των ελληνικών με FTP στα αντίστοιχα directories του server.

5. Τρέχουμε το upgrade.php.

6. Αν όλα πάνε καλά σβήνουμε το upgrade.php και βγάζουμε το φόρουμ από την κατάσταση συντήρησης.

Τυχόν mods πρέπει να εγκατασταθούν πάλι με τις σωστές εκδόσεις.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

sakis_the_fraud

Παιδια εκανα update απο την  SMF 1.0.10 στην SMF 1.1.2 και μου βγαζει οταν παω να μπω στο φορουμ

"Σφάλμα βάσης δεδομένων
Παρακαλούμε ξαναπροσπαθήστε. Αν το σφάλμα ξαναεμφανιστεί, αναφέρετέ το σε έναν διαχειριστή."

τι κανουμε?

backup δεν υπαρχει...

το κλαιμε το φορουμ?

agridoc

Οχι, η βάση δεδομένων υπάρχει.
QuoteΤο upgrade είναι προτιμότερο από to update όταν πιθανολογείται αρκετά παλιά version.

Στην περίπτωση σου (SMF 1.0.10 σε SMF 1.1.2) το update ήταν λάθος επιλογή.

Κατέβασε το upgrade (large upgrade τώρα πια), ανέβασε το με FTP με αντικατάσταση των παλαιών αρχείων, τρέξε το upgrade.php και θα επανέλθει. Υπάρχουν οδηγίες λίγο πιο πάνω.

Ελπίζω αυτή την φορά, πριν το κάνεις, να κάνεις backup την database.  ;D
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

sakis_the_fraud

πω μεγαλε δεν ξερεις τι χαρα μου δινεις!

για να μην κανω και αλλη πατατα ας γραψω εδω τι καταλαβα απο αυτα που ειπες...

αρχικα κατεβαζω το Large upgrade...

το κανω extract στον σκληρο μου και ανεβαζω τα αρχεια του στο path που ειναι το φορουμ π.χ. www.my_site.gr/forum

το upgrade.php που το βρισκω?

το παλιο μου θεμα δεν υποστιριζει την εκδοση 1.1.2 τι κανω?

πρεπει να ξαναπερασω την ελληνικη γλωσσα?


συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις, αλλα πλεον αρχισα να φοβαμαι!

Nefeli

Quoteαρχικα κατεβαζω το Large upgrade...
Ναι
Quoteτο κανω extract στον σκληρο μου και ανεβαζω τα αρχεια του στο path που ειναι το φορουμ π.χ. www.my_site.gr/forum
Ναι
Quoteτο upgrade.php που το βρισκω?
Στο βασικό κατάλογο όπου έχεις εγκαταστήσει το φόρουμ, περισσότερες πληροφορίες εδώ. Μην ξεχάσεις να σβύσεις το αρχείο upgrade.php από το σερβερ σου αμέσως μόλις τελειώσει την εγκατάσταση, για λόγους ασφαλείας.
Quoteτο παλιο μου θεμα δεν υποστιριζει την εκδοση 1.1.2 τι κανω?
Ψάχνεις θέμα που να το υποστηρίζει. Εξ άλλου, για τη σωστή εγκατάσταση πρέπει:
1. να θέσεις το φόρουμ σε κατάσταση συντήρησης
2. να γυρίσεις το θέμα σε default
3. και τη γλώσσα σε αγγλικά.
Μόλις εγκαταστήσεις τα πάντα, το επαναφέρεις!
Quoteπρεπει να ξαναπερασω την ελληνικη γλωσσα?
Ναι. Βρες το αρχείο για την έκδοση 1.1.2 εδώ

sakis_the_fraud

εκανα ολα τα παραπανω αλλα και παλι δεν μπορω να μπω!

μου βγαζει το μηνυμα
"Σφάλμα βάσης δεδομένων
Παρακαλούμε ξαναπροσπαθήστε. Αν το σφάλμα ξαναεμφανιστεί, αναφέρετέ το σε έναν διαχειριστή."

επισης το upgrade utility μου λεει
"Τhe upgrader found some old or outdated language files.

Please make certain you uploaded the new versions of all the files included in the package, even the theme and language files for the default theme."

κατα την γνωμη μου το default θεμα ειναι οκ, αλλα εγω τωρα δεν εχω αυτο πανω!

αυτο νομιζω ηταν το προβλημα απο την αρχη!

υπαρχει καποιος τροπος να το γυρισω στο default θεμα, ΧΩΡΙΣ να μπω στο φορουμ?

π.χ.
αν αλλαξω καποιο αρχειο?

αν στον φακελο του θεματος που χρησιμοποιω τωρα βαλω τα αρχεια απο το default θεμα θα δουλεψει?

(μπορει να λεεω μλκιες, αλλα τα εχω παιξει!)

Nefeli

Είδα το φόρουμ σου.
Έψαξα στη διαχείριση του δικού μου, στο cpanel και στο phpmyadmin.
Δυστυχώς δεν μπορώ με σιγουριά να σου πω τι να κάνεις.  :( Εμπειρότεροι ίσως.

Προσθήκη:
Όμως ..... όταν ανεβάζει κάποιος με ftp όλα τα αρχεία, ανεξάρτητα αν δεν μπορείς να δεις το φόρουμ, το theme αλλάζει νομίζω αυτόματα σε default.
Για δοκίμασε μια τελευταία φορά ..... Σβύσε το φάκελλο του θέματος που χρησιμοποιείς από το cpanel, αφού κάνεις πρώτα μπακάπ την υπάρχουσα κατάσταση ώστε να μπορείς να το ξαναανεβάσεις αν θελήσεις, ανέβασε τη νέα έκδοση (χωρίς τα Ελληνικά), δες τι γίνεται, κι αν όλα είναι ΟΚ, ανεβάζεις και τα ελληνικά!

sakis_the_fraud

το ειδες?

και που βρηκες το λινκ?  :o

για να καταλαβετε γιατι μιλαω το φορουμ μου βρισκεται εδω....

για την ακριβεια βρισκοταν...  :'(

παιδια βοηθηστε!

πειτε κανενα nick απο καποιον που πιστευετε πως μπορει να βοηθησει να στειλω κανενα πμ!

update θα ξανακανω παλι στην εκδοση 2!

sakis_the_fraud

οπ!

τωρα το δα το edit!

Quote from: Nefeli on May 11, 2007, 04:10:37 PM
Όμως ..... όταν ανεβάζει κάποιος με ftp όλα τα αρχεία, ανεξάρτητα αν δεν μπορείς να δεις το φόρουμ, το theme αλλάζει νομίζω αυτόματα σε default.
σε μενα δεν αλλαξε απο οτι μπορεις να δεις...

Quote from: Nefeli on May 11, 2007, 04:10:37 PM
Για δοκίμασε μια τελευταία φορά ..... Σβύσε το φάκελλο του θέματος που χρησιμοποιείς από το cpanel, αφού κάνεις πρώτα μπακάπ την υπάρχουσα κατάσταση ώστε να μπορείς να το ξαναανεβάσεις αν θελήσεις, ανέβασε τη νέα έκδοση (χωρίς τα Ελληνικά), δες τι γίνεται, κι αν όλα είναι ΟΚ, ανεβάζεις και τα ελληνικά!
αφου δεν μπορω να μπω στο cpanel πως θα το κανω?

δεν μπορω να μπω πουθενα!

Nefeli

Quote from: agridoc on May 11, 2007, 01:10:27 AM
Οχι, η βάση δεδομένων υπάρχει.
QuoteΤο upgrade είναι προτιμότερο από to update όταν πιθανολογείται αρκετά παλιά version.

Στην περίπτωση σου (SMF 1.0.10 σε SMF 1.1.2) το update ήταν λάθος επιλογή.

Κατέβασε το upgrade (large upgrade τώρα πια), ανέβασε το με FTP με αντικατάσταση των παλαιών αρχείων, τρέξε το upgrade.php και θα επανέλθει. Υπάρχουν οδηγίες λίγο πιο πάνω.

Ελπίζω αυτή την φορά, πριν το κάνεις, να κάνεις backup την database.  ;D

upgrade να κάνεις όχι update!!!!!!!!!!!!!!!!

cpanel του σέρβερ σου εννοείται και όχι του φόρουμ!!!!!!!!!

το φόρουμ σου το είδα από το λίνκ της υπογραφής σου  :P :P :P
Μάλλον κουράστηκες και κάνεις λάθη.... Ξεκουράσου πρώτα  και δοκιμάζεις ξανά αύριο ;)

sakis_the_fraud

οκ ειμαι, απλα τα βλεπω ολα με βελακια απο πανω!

(καναμε επαναληψη ενα 6ωρο στα διανυσματα στο φροντιστηριο!  >:(  )

Quote from: Nefeli on May 11, 2007, 04:10:37 PMΣβύσε το φάκελλο του θέματος που χρησιμοποιείς από το cpanel, αφού κάνεις πρώτα μπακάπ την υπάρχουσα κατάσταση ώστε να μπορείς να το ξαναανεβάσεις αν θελήσεις.

αν το κανω απο FTP δεν ειναι το ιδιο?

(Filezilla)

Quote from: Nefeli on May 11, 2007, 04:10:37 PMανέβασε τη νέα έκδοση (χωρίς τα Ελληνικά), δες τι γίνεται, κι αν όλα είναι ΟΚ, ανεβάζεις και τα ελληνικά!

ποια νεα εκδοση?

του θεματος που χρησιμοποιω?  ???

Advertisement: