Webinstall Nedir?

Started by 4LP3RUZ1, December 03, 2006, 12:41:39 PM

Previous topic - Next topic

4LP3RUZ1

Eskiden SMF kurmak için şu anda bulunduğumuz siteye bağlanır, kurulum paketini indirip açar ve dosyaları güzel güzel sunucumuza FTP ile yüklerdik.

Eski sistem:

Yeni sistem:

Resimden de anlaşıldığı gibi kurmak için webinstall.php dosyasını indirip sunucuda forumunuzu kurmak istediğiniz dizinde çalıştırmanız yeterlidir. Bu script bütün dosyaları direk sunucuya indirip yükleme işlemini başlatacaktır.

Notlar:
- Eğer SMF forumlarına üye iseniz ilk sayfada yukarıdan giriş yapabilirsiniz, bu şu anda pek bir işe yaramıyor :)
- Türkçe kurmak artık çok kolay! "Additional languages:" sekmesinden istediğiniz dilleri seçerek otomatik olarak kurulmalarını sağlayabilirsiniz.
- "File Permission" isimli bölümde çalıştırılacak php dosyalarının sunucunuzdaki izinlerini ayarlayabilirsiniz. Bazı sunucular 777 izinli php dosyalarının çalıştırılmasına izin vermediği için kurulum sırasında 500 hata kodunu alıyorsanız 755 gibi izinler deneyebilirsiniz.
- Önemli: lisansı kabul ettiğinize dair kutucuğu işaretlemeniz gerekmektedir. SMF kurduğunuz takdirde SMF lisansını da kabul etmiş oluyorsunuz!
-Önemli: Eğer 1.0.x sürümlerinden 1.1'e güncelleme yapmak istiyorsanız veya mod'lanmış bir SMF'i güncellemek istiyorsanız lütfen webinstall'u kullanmayın copyright ile ilgili problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Düzenleme: Türkçe versiyonunu aşağıya ekledim, dileyenler Türkçe kullansınlar.
Frozen frogs are back :(

sempoo

1.1 de en güzel ozellik bence bu heralde cunku ındırmek kolayda onu ftp ye atmak bıraz can sıkıyodu oda bıttı .
Aslında bu konuyu herkesın gorebılmesı ıcın sabıt baslıkta olması daha ıyı olur tabı bu benım fıkrım.

nacar

Artık FTP ile tek tek dosya atmaya gerek kalmadı, çünkü 1.1 sürümde .tar.gz uzantılı paketler verilmekte, bunu hostinginize atıp sunucu üzerinde komple açabiliyorsunuz.
Ben öyle yaptım, tek tek ftp yapıp atmayla uğraşamam, hem ftp de uzun süreli dosya aktarımında kesilmeler oluyor.
Nejdet ACAR
NacarX

dreamshower

ellerine sağlık güzel anlatmıssın. yeni kurcağım forumlarda kesinlikle bunu kullancam zaman kaybı yok uğrasmak yok ftp derdi yok. süper..

sempoo

Arkadaslar ben bu sorunla karsılastım ve cevabınıda yazdım

Sorun: kurulum yapım dedım  webinstall la sadece dıl dosyasını getırıyo Smf kurulum dosyaları gelmıyo neden dır acaba

Çözüldü:Yuklerken  dil dosyalarından hiçbirini secmezseniz kurulum dosyalarını yukluyor.

NeFReT

alperuzi Saol Benim İçin Çok İyi Oldu Günde En Az 5 Forumu Kuruyordum

NoPasaran

Nasıl kullancağız biraz detay lütfen..
kralkartal.net SMF 2.0.8

herace

Quote from: nacar on December 03, 2006, 05:04:28 PM
hem ftp de uzun süreli dosya aktarımında kesilmeler oluyor.

cute ftp kullan
smart ftp, filezilla, 3d ftp de bu sorunla karşılaştım ama cute ftp de böyle bir sorun yok

bence de sabit konu yapılması gerekli ;)

Bilix

We are sorry but the installer was unable to download the installation package details from the Simple Machines website. You may download the packages manually by using the SMF Download page.

Click here to try this step again.

ya böyle diyor nasıl çözeceğim bunu

4LP3RUZ1

Yapabileceğin birşey yok, eski kurulum yöntemini dene
Frozen frogs are back :(

Elmacik

Yukarıya orijinal konuya Türkçe'sini ekledim dileyenler onu kullansınlar.
Home of Elmacik

Elmacik

Ben denedim localde, bütün kurulumu otomatik yaptı, hiç hata da vermedi.
Home of Elmacik

crazy3023

zaten bendede hata vermiyo ama dizine sadece themes geliyo başka bişey yok

Elmacik

Kurulum yapmıyor mu yani?
Home of Elmacik

devedikeni

benim anladığım kadarıyla bu şöyle bişey. smf bizim sitemize bağlanabiliyor. isterse smf yi silebilir. öylemi anlamışım ?

Elmacik

Hayır, bu tam olarak şöyle bir şey:
1- Sıfırdan tek başına bu dosyayı atarak, hiç bir başka dosya/paket kullanmadan kurulum yapmayı sağlar. Bu dosyayı çalıştırdığınızda kendiliğinden otomatik olarak kurulum paketini indirir ve hosta yükler. Sonra oradan zipten çıkartır. Eğer ek dil paketleri seçilmişse onları da otomatik olarak yükleyip kendisi paketten çıkarır ve kurulum dosyasına yönlendirme yapar. Herşey otomatiktir. Size sadece kullanıcı adı, şifre girmek kalır.
2- Eğer forumunuz bozulmuşsa dosyaların hepsini silip yerine bunu atarsınız ve çalıştırdığınızda otomatik olarak tamir eder.
3- Forumunuzu yeni sürüme güncellemek istiyorsanız sadece bu dosyayı atarsınız çalıştırırsınız ve dil seçimini yaptıktan sonra otomatik olarak güncelleme yapar. Paketleri kendisi ayarlayıp yükler ve çıkarır..
Home of Elmacik

crazy3023

baştan anlatayım bi dizin oluşturdum webinstall.php yi çalıştırdım hiç hata vermeden kurulumu tamamladı ama dizine girdiğim zaman forum olacağı yere sadece Themes klasörü geldi localdede denedim sitemdede

sempoo

Quote from: sempoo on December 04, 2006, 06:34:02 AM
Arkadaslar ben bu sorunla karsılastım ve cevabınıda yazdım

Sorun: kurulum yapım dedım  webinstall la sadece dıl dosyasını getırıyo Smf kurulum dosyaları gelmıyo neden dır acaba

Çözüldü:Yuklerken  dil dosyalarından hiçbirini secmezseniz kurulum dosyalarını yukluyor.

sunu bı denesen cozume ulasabılrısın belkı

Elmacik

İlginç.. Ben kurduğum zaman herşeyi normal yaptı.
Yalnız dil seçmemiştim onu da söyleyeyim.
Bir de her sunucuda çalışmaz. Çok gelişmiş bir script bu, her sunucu bunun bütün fonksiyonlarının çalışmasına izin vermeyebilir.
Home of Elmacik

sempoo

valla ben deneme amaclı  bedava alan saglayan bı sunucuda yaptım ve gayet guzelde calısıyo ıste bıtek sorun oldu onuda  oyle hallettım

Advertisement: