News:

Bored?  Looking to kill some time?  Want to chat with other SMF users?  Join us in IRC chat or Discord

Main Menu

Αναβαθμιση απο 1.1rc3 σε 1.1

Started by clubman, December 04, 2006, 04:53:13 PM

Previous topic - Next topic

clubman

Καλησπερα,

Αν αναβαθμισω το φορουμ μου απο την 1.1RC3 στην 1.1 χανω ολα τα avatars,mods, css's το tiny portal και τα ελληνικα και θελουν ολα απο την αρχη εγκατασταση? Επισης τα αρχεια της αναβαθμισης τα ανεβαζω στους αντιστοιχους φακελους μεσω ftp καανοντας overwrite τα παλια? Η πως αλλιως?

Ευχαριστω!

Kassianos

Quote from: clubman on December 04, 2006, 04:53:13 PM
Καλησπερα,

Αν αναβαθμισω το φορουμ μου απο την 1.1RC3 στην 1.1 χανω ολα τα avatars,mods, css's το tiny portal και τα ελληνικα και θελουν ολα απο την αρχη εγκατασταση? Επισης τα αρχεια της αναβαθμισης τα ανεβαζω στους αντιστοιχους φακελους μεσω ftp καανοντας overwrite τα παλια? Η πως αλλιως?

Ευχαριστω!

Έτσι που το λες θα πάθουμε έμφραγμα...  :P

Για την ακρίβεια υπάρχει ένα τέχνασμα που με μια αλλαγή σε ένα αρχείο μόνο, το TP 0.06 θα δουλεύει άψογα με  την έδοση 1.1, αλλά θα σου συνιστούσα να κάνεις λίγη υπομονή καθώς πολύ σύντομα θα διατεθεί η έκδοση 0.97 του TP που θα είναι συμβατή με το SMF 1.1.

Την αναβάθμιση μπορείς να την κάνεις κατεβάζοντας το αρχείο upgrade από την έκδοση σου στην SMF 1.1
Πλέον διατίθεται και ένας αυτόματος τρόπος, αλλά εγώ προσωπικά δεν θα το πρότεινα ακόμη.

Ανεξάρτητα με το τι θα αποφασίσεις, κάνε backup τη Βάση Δεδομένων και το υπόλοιπο site και μετά ξεκίνα οτιδήποτε. Επίσης ξόδεψε λίγο χρόνο διαβάζοντας στο φόρουμ απορίες άλλων μελών. Θα δεις πως μετά θα προχωρήσεις με μεγαλύτερη σιγουριά και πιθανότατα θα σου λυθούν κάποιες απορίες.

ikanak

Αναβάθμισα το φόρουμ σε 1.1 από 1.1RC3
Αποτέλεσμα: Totally screwed up.

Το φόρουμ χρησιμοποιεί Ελληνικά UTF-8 και μετά την αναβάθμιση, το μόνο που φαίνεται Ελληνικά είναι αυτά που περιέχονται στα language files. Όλα τα μηνύματα εμφανίζονται σαν ????????????????
Στην βάση είναι κανονικά, ελληνικά UTF-8, αλλά όταν εμφανίζονται στο φόρουμ γίνονται έτσι.

http://www.freeforums.gr [nofollow]

ikanak

Λύθηκε το πρόβλημα!

Στο αρχείο index.php προσθέτουμε την γραμμή

@mysql_query("SET NAMES 'utf8'");

ακριβώς μετά τις γραμμές

// Connect to the MySQL database.
if (empty($db_persist))
$db_connection = @mysql_connect($db_server, $db_user, $db_passwd);
else
$db_connection = @mysql_pconnect($db_server, $db_user, $db_passwd);

dyrer

Θα βγει νέο αρχείο Ελληνικών για την έκδοση 1.1;

clubman

Καταλαβα.. Λιγο μπλεγμενα μου φαινονται τα πραγματα.. Λεω να το αφησω ως εχει για την ωρα μεχρι να βγει και το ΤΡ 0.97 και βλεπουμε..

Πραγματι, ελληνικα δε χρειαζεται να βγουν ξανα για να προστεθουν οσα νεα υπαρχουν? Επισης, σχετικα με το UTF-8, εγω δεν το εχω ετσι, εχω το απλο συστημα, θα πρεπει να το γυρισω σε UTF-8 αναγκαστικα η δουλευει κανονικα και με το απλο?

Nefeli

Εγώ μια χαρά δουλεύω χωρίς το UTF-8 :D

clubman

#7
Δηλαδη για να συνοψισουμε, κανω uninstall τα mods, κανω update το forum και μετα τα ξαναεγκαθιστω? Οι αλλαγες στα mods πχ τα blocks και τα Articles στο TP χανονται και πρεπει να ξαναγινουν απο την αρχη? Εχω 1,1RC3, χρειαζομαι το small η το large upload?

Nefeli

QuoteΔηλαδη για να συνοψισουμε, κανω uninstall τα mods, κανω update το forum και μετα τα ξαναεγκαθιστω?
Ναι. Μπορείς να κάνεις το update σε 1.1. Μετά τα επανεγκαθιστάς αλλά πρόσεχε να εγκαταστήσεις τις αντίστοιχες για 1.1 εκδόσεις των mod.
QuoteΟι αλλαγες στα mods πχ τα blocks και τα Articles στο TP χανονται και πρεπει να ξαναγινουν απο την αρχη?
Όχι. Η βάση δεδομένων σου παραμένει ενημερωμένη. Δεν θα χρειαστεί να ξανακάνεις καμία βασική ρύθμιση για blocks ή άρθρα. Νομίζω όμως πως πρέπει να αναβαθμίσεις και το TP σε 0.9.7. Μην ξεχνάς πως και αυτό θεωρείται mod και άρα πρέπει να το απεγκαταστήσεις για την αναβάθμιση του smf.
QuoteΕχω 1,1RC3, χρειαζομαι το small η το large upload?
Εγώ χρησιμοποίησα στην αρχή το update με τον αυτόματο τρόπο και είχα προβλήματα. Στο  http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=133451.msg855670#new όμως ο agridoc μου πρότεινε το upgrade και αυτό εγκατέστησα εν τέλει για να διορθώσω τη κατάσταση. Πέτυχε.

agridoc

Το upgrade είναι πιο σίγουρο γενικά.

Τα mods δεν χρειάζεται να τα απεγκαταστήσεις ουσιαστικά, αφού θα σβυστούν τα τροποποιημένα αρχεία από το upgrade. Αρκεί να τα διαγράψεις για να μην τα βρίσκει σαν εγκατεστημένα όταν εγκατασταθούν μετά την αναβάθμιση. εκεί μπορεί να δημιουργηθούν προβλήματα.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Advertisement: