mysql dumper türkçe sorunsuz yedek alma yedek yükleme resimli anlatım

Started by cityofangels, December 16, 2006, 02:46:03 PM

Previous topic - Next topic

cityofangels

selamün aleyküm arkadaşlar herkezin ortak sorunu olan yedek alma işlemine son veriyoruz mysql dumperi ustatlar bilir acemi olan arkadaşlarımızada kurulum ve kullanımını öğretelim dedim.

gerekli olan mysql dumper yani yedek alma dosyaları...

İNDİRİN

yedek al die bi klasör indireceksiniz arkadaşlar bu klasörü forum klasörünün yanına upload ediyorsunuz içine değil yanına yalnış anlaşılmasın.

upload ettik
şimdi config.php dosyasının chmod ayarlarını 777 yapıyoruz instal yaptıktan sonra 644 yapmayı unutmuyoruz.

instala başlıyoruz http://www.sizinsiteniz.com/yedek_al/install.php sizin siteniz bölümünü kendinize göre ayarlayın
ve resimdeki gibi türkçeyi seçip installation diyoruz.

installation dedikten sonra resimdeki gibi veritabanı bilgilerini giriyoruz

evet arkadaşlar veritabanımız bulundu şimdi devam et diyoruz

evet arkadaşlar bu aşamada bi uyarı alacaz yedek_al klasöründe bir kaç klasör açmamız gerekiyor.
resimdede görüldüğü gibi yedek_al klasörü içine work die bi klasör açıyoruz
work klasörü içine backup, config, log, structure die 5 klasör açmış oluyoruz bunların izinlerini 777 olarak ayarlıyoruz.

evet arkadaşlar install bu aşamadan sonra bitiyor.
yedek_al klasörünün içindeki install.php dosyasını silmeyi unutmuyoruz :D
evet arkadaşlar klasör koruma oluştur onu manuel yapın derim manueli c panelden yapabilirsiniz.

şimdi nasıl yedek alacaz onu öğrenelim .

evet arkadaşlar yedekleme başladı

ve yedekleme başarıyla tamamlandı.

şimdide yedeğimizi nasıl geri yükleyecez onu öğrenelim.

veritanını hatalardan arındıralım..

arkadaşlar kesinlikle yedek_al klasörüne şifre koyalım hatta ftpye upload etmeden önce yedek_al klasörünün ismini değiştirelim ben anlatımda kolaylık olsun die yedek_al diye yazdım hiçkimsenin bilmediği bişey yapın

soru ve sorunlarınızı burda sorabilirsiniz  ;)

bi teşekkürü esirgemezseniz sevinirim.

# kudret

cityofangels

oo çok hızlısın :) evet ben uzun zamandır kullanıyorum ve çok işe yarayan bi yöntem hostçu ve reselcilerin bi kısmı bu yöntemi kullanıyor

ayrıca rica ederim.

4LP3RUZ1

hocam, güzel anlatım, teşekkürler

ancak bir rapidshare olayıdır aldı gidiyor

mysqldumper GNU/GPL lisanslı bir yazılım, niye kendi sitesindeki indirme sayfasına link vermiyorsun ki? :)

http://www.mysqldumper.de/en/download/

Hem en güncel sürüm olur böylece, hem de bilmem ne kadar saniye bekleyecen, bilmem visual verification girecen... en kolayı budur.
Frozen frogs are back :(

cityofangels

ustat aklımdan geçmedi değil ama bunda türkçe dil dosyası var bu yüzden rapidshareye attım kolaylık olsun die ;)

rica ederim ustat ayrıca düşüncen için ben teşekkür ederim.

4LP3RUZ1

ehehe, anladım,

ama ben olsam SMF'de olduğu gibi "niye bunu Türkçe'siyle birlikte vermiyonuz kardeşim?" diye adamların kafalarını yer ver sonunda release paketine koydurturdum :D
Frozen frogs are back :(

cityofangels

eee kim kafalarını iyecek benmi :D bu anlatımı 3 aydır yapmak istiyordum birde türkçe dilpaketi içinmi uğraşacam hemde ingilizce sıfırken neyse bi ingilizce hoca bulayım yapacam.

cityofangels

70 görüntüleme 2 teşekkür var öyleyse ben teşekkür ederim böyle güzel bi konuda teşekkürsüz kalıyorsa  :S

apache

Hocam teşekkürler.
bu forumdan create_backup.php ve restore_backup.php dosyası indirmiştim.Onu kullanıyorum.Ona göre avantajı var mı bunun?
Galiba daha kapsamlı bunda phpmyadmin gibi ,yönetim de var sanırım.

cityofangels

Quote from: apache on December 20, 2006, 03:39:12 PM
Hocam teşekkürler.
bu forumdan create_backup.php ve restore_backup.php dosyası indirmiştim.Onu kullanıyorum.Ona göre avantajı var mı bunun?
Galiba daha kapsamlı bunda phpmyadmin gibi ,yönetim de var sanırım.

create_backup.php ve restore_backup.php  dosyaları bazen eksik yedek alıp eksik yedek yükleyebiliyor bu yüzden bu yöntemi tercih ediyorum ve phpmyadminde ne yapabiliyorsan mysql dumper lada yapabiliyorsun ve benm en çok işime yarayan kısım ise host şirketimi değiştiğimde ftp yedeğimle sitemi eski haline getirebilmemdir hostunu değiştirenler bunu kurmalarını şiddetle öneriyorum.

pheadrus

Eyvallah baba, güzel emek verilen bi anlatım olmuş.. saolasın  :)

ander

Teşekkürler arkadaşım ellerine sağlık, çok güzel bi anlatım.. .

EfsaNe TÜRK

Üstad emeğine sağlık çok sağol. Güzel Bir Paylaşım olmuş.
Saygılar...

hakanbelen

hxxp:www.forumroom.org [nonactive]
Shot at 2007-08-06

cityofangels

rica ederim arkada_lar madem okadar ilgi  gördü biraz daha anlat1m yapay1m :D

mustea

kaptan37

Bir değil bin kere Allah razı olsun gerçekten çok işime yaradı :D

Advertisement: