Encoding pitanje

Started by DJ_Kukky, December 19, 2006, 02:01:19 PM

Previous topic - Next topic

Bernard T.

Quote from: DJ_Kukky on December 24, 2006, 07:07:59 AM
probao sam i sa prijevodom iso-8859-2 , al je ista stvar

onda samo u index.croatian.php promijeni na ISO-8859-1 i to je to!
://#  Orion | Federation Servers | Info Sector

DJ_Kukky

da,da, jesam.. sve 5.., sve radi.. , super..

e jos samo jedno pod pitanje..
ja sam sad pod server settings promijenio defaultni jezik na forumu na hrvatski..., dal ce sada svim korisnicima promijeniti na hrvatski ?!?
(al imam dopusteno da mogu sami mjenjati jezik, pa kome se ne svidja, moze vratit na eng)..


Hrvoje Kusulja
Techno rulez !!!!
Kusulja.com | Forum - Domeka | DJ_Kukky

Bernard T.

Quote from: DJ_Kukky on December 24, 2006, 07:42:58 AM
e jos samo jedno pod pitanje..
ja sam sad pod server settings promijenio defaultni jezik na forumu na hrvatski..., dal ce sada svim korisnicima promijeniti na hrvatski ?!?
(al imam dopusteno da mogu sami mjenjati jezik, pa kome se ne svidja, moze vratit na eng)..

da
://#  Orion | Federation Servers | Info Sector

DJ_Kukky

ok, hvala.., evo sve rjeseno.....

Hrvoje Kusulja
Techno rulez !!!!
Kusulja.com | Forum - Domeka | DJ_Kukky

Excalibur!

Nisam htio otvarati novu temu već se samo nadovezati s novim pitanjem...
Naime, imam forum koji je od početka postavljen kao Windows-1250 (što očito nije bio dobar izbor). Pošto SMF omogućava konverziju u UTF-8 (koji je moj krajnji cilj) jedina mogućnost je da sve konvertiram u ISO-8859-2 i tek tada u UTF-8...
Da li netko zna kako to napraviti ili još "jednostavnije", kako konvertirati Windows-1250 u UTF-8...

DJ_Kukky

Quote from: Excalibur! on December 03, 2007, 05:20:23 PM
Nisam htio otvarati novu temu već se samo nadovezati s novim pitanjem...
Naime, imam forum koji je od početka postavljen kao Windows-1250 (što očito nije bio dobar izbor). Pošto SMF omogućava konverziju u UTF-8 (koji je moj krajnji cilj) jedina mogućnost je da sve konvertiram u ISO-8859-2 i tek tada u UTF-8...
Da li netko zna kako to napraviti ili još "jednostavnije", kako konvertirati Windows-1250 u UTF-8...
daj mi samo reci, kad eksportiras bazu i otvoris s notepad-om, dal ti rade HR slova ?
ak da, onda ce mo lako dalje :)
Hrvoje Kusulja
Techno rulez !!!!
Kusulja.com | Forum - Domeka | DJ_Kukky

Excalibur!

Da, naravno... pronašao sam drugdje da je moguće uz pomoć TextPipe Pro programa konvertirati već skinutu bazu u UTF-8 inda editirati (search and replace) č,ć,š,đ,ž znakove te onda importirati bazu natrag... Upravo to sada radim (konvertiram), ali ako znaš neku bolju ideju... :)

DJ_Kukky

ovak,
1. skines backup baze..
2. skines notepad2.exe programcic
3. otvoris s notepad2 sql datoteku
4. CTRL+A (select ALL)
5. CTRL+C (copy)
6. File > Encoding > UTF-8
7. posto ti je sad sj. slova, sad napravis CTRL+V (paste)
8. File> Save (CTRL+S)
9. odes na phpmyadmin na hostingu, zbrises sve tablice u bazi
10. promijenis collation na bazi u UTF-8, odnosno Unicode
11. importiras novi sql file
12. svaka tablica ce automatski dobit tip da je Unicode collation i trebalo bi to bit to...

poz
Hrvoje Kusulja
Techno rulez !!!!
Kusulja.com | Forum - Domeka | DJ_Kukky

Excalibur!

#28
Čini mi se dobra solucija...
Hvala, javim ti kako je prošlo... :)

DJ_Kukky

Hrvoje Kusulja
Techno rulez !!!!
Kusulja.com | Forum - Domeka | DJ_Kukky

Excalibur!

Nažalost ne ide... Koristeći Notepad2 prilikom encodinga u UTF-8 znakovi unutar SQL-a se uopće ne promjene...
Išao sam dalje na tvom tragu pa sam pronašao drugi text (i mnogo toga više) editor koji se zove EmEditor Professional i podržava spremanje u SQL i konverziju svih mogućih karaktera, ali...
Nakon toga sam pronašao mali besplatan utility koji se zove Character Set Converter i gle čuda on je napravio pravu konverziju SQL DB u UTF-8 što sam mogao provjeriti u EmEditor Professionalu i još jednom starom editoru koji imam UniRed. Podigao sam DB, ali na kraju ipak ništa od toga. Možda nešto radim krivo...?
MySQL baza već jest u UTF-8, provjerio sam encoding FireFoxa, naravno postavio sam hrvatski jezik za UTF u SMF-u, čak sam probao i naknadnu konverziju u UTF-8 kroz CP SMF-a, ali...
Možda je u pitanju "restore backup" koji radim sa restore_backup.php skriptom koja se može naći ovdje na forumu (iako sumnjam) jer moja DB je naravno veća od 2MB koje dopušta PHPMyAdmin (zašto jednostavno kad može komplicirano)...  :(

DJ_Kukky

ovak, kad odes s phpmyadmin-om.., baza i sve tablice ti jesu na ut8_unicode ?
ako, jesu, probaj otvoriti sadrzaj neke tablice i pogledat dal ce phpmyadmin dobro prikazat hr znakove ?

javi pa ce mo onda dalje..
Hrvoje Kusulja
Techno rulez !!!!
Kusulja.com | Forum - Domeka | DJ_Kukky

Excalibur!

Dakle tablice su utf8_general_ci, ali kao što si pretpostavi kada otvorim sadržaj neke tablice nema HR znakova...

DJ_Kukky

Quote from: Excalibur! on December 04, 2007, 06:52:37 AM
Dakle tablice su utf8_general_ci, ali kao što si pretpostavi kada otvorim sadržaj neke tablice nema HR znakova...
ufff, nadam se da imas u sql-datoteci hr znakove...

jos jednom probaj obrisat sve tablice.., i promijeni na utf8_unicode  (mislim da se tako zove, uglvnm zadnji je na popisu) za bazu..., te onda importiraj bazu s hr znakovima..., zatim bi i sve tablice trebale biti utf8_unicode.., pogledaj s phpmyadminom
Hrvoje Kusulja
Techno rulez !!!!
Kusulja.com | Forum - Domeka | DJ_Kukky

Excalibur!

Hmmm, napravio sam to od sinoć najmanje 9 puta... ;)
i bez brige, radim sa svim backupovima i to na drugom serveru tako da nema ni govora o bilo kakvom gubitku...

DJ_Kukky

evo pogledao sam, treba postavit: Collation: utf8_unicode_ci  (meni je zadnji na popisu)

sama baza podataka (database) i sve tablice, takodjer trebaju biti:  utf8_unicode_ci

s notepad2 sam mislio da samo napravis SQL tekstualni file koji je snimljen po UTF-8..., ali u njemu moraju biti HR slova (samo pasteas drugi file koji imas od prije koji je po windows-1250 ili iso8859-2), tako da nakraju imas SQL file koji je UTF8 i u kojem dobro pisu hr slova...

te to importiras na tu bazu podataka i u phpmyadminu ostavi da detektira automatski koji je file encoding..
Hrvoje Kusulja
Techno rulez !!!!
Kusulja.com | Forum - Domeka | DJ_Kukky

Excalibur!

Upravo tako sam i postavio...
Ponovno sam provjerio novodobiveni SQL i on je u svim programima (Notepad2, UniRed i EmEditor) u UTF-8, a kada promijenim koding u win-1250 ili neki drugi izgubim HR slova - znači konverzija DB je uspjela...

DJ_Kukky

Quote from: Excalibur! on December 04, 2007, 07:16:27 AM
Upravo tako sam i postavio...
Ponovno sam provjerio novodobiveni SQL i on je u svim programima (Notepad2, UniRed i EmEditor) u UTF-8, a kada promijenim koding u win-1250 ili neki drugi izgubim HR slova - znači konverzija DB je uspjela...
hmm, tako si rjesio ? tj. to radi ? hmm hmm

ja kada konvertiram, onda naravno izgubm slova, zato paste-am onda stanje od prije (prije konverzije) u kojem su radila hr slova, i onda save-am, u trenutnom utf8 formatu :D
Hrvoje Kusulja
Techno rulez !!!!
Kusulja.com | Forum - Domeka | DJ_Kukky

Excalibur!

Hmm, idem se dalje zabavljati pa ti javim...

DJ_Kukky

Hrvoje Kusulja
Techno rulez !!!!
Kusulja.com | Forum - Domeka | DJ_Kukky

Advertisement: