News:

Bored?  Looking to kill some time?  Want to chat with other SMF users?  Join us in IRC chat or Discord

Main Menu

Διαχείριση δικαιωμάτων

Started by adreasgr, January 08, 2007, 11:35:54 AM

Previous topic - Next topic

adreasgr

Θα ήθελα να ρωτήσω πως ενεργοποιείτε ο Moderator στη Διαχείριση δικαιωμάτων..
Για να καταλάβετε σαν δείχνω και το σημείο...

Όνομα     Μέλη      Δικαιώματα     Τροποποίηση     
Επισκέπτες (?)    μη διαθέσιμο    5    Τροποποίηση    
Κοινά μέλη (?)    0    36    Τροποποίηση    
Administrator (?)    1    (όλα)       
Global Moderator    0    46    Τροποποίηση    
Moderator (?)    μη διαθέσιμο    50    Τροποποίηση    


Για να πω την αλήθεια το "μη διαθέσιμο" δεν το έχω πολυκαταλάβει...
Παρακαλώ τα φώτα σας ...
Ευχαριστώ  ;) ;) :) :)

Nefeli

Έχεις δίκιο απόλυτο .... ούτε εγώ κατάλαβα ποτέ γιατί. Θυμάμαι εξάλλου πως μπερδεύτηκα αρκετά μέχρει να βρω μια προσαρμοσμένη λύση. Αυτή ήταν να φτιάξω νέα ομάδα "συντονιστής" όπως βλέπεις παρακάτω. Από τη τροποποίηση τσέκαρα όλα όσα ήθελα.

Μετά από τη διαδρομή πίνακες >>> τροποποίηση πινάκων  διαλέγεις πίνακα και τροποποίηση

και ρυθμίζεις ότι θες να ρυθμίσεις  ;)

Κάτι δεν πηγαίνει καλά σε όλη την "οργάνωση" της δυνατότητας αυτής... νόμιζα όμως πως έχει να κάνει με τη δική μου ασχετοσύνη  ;) :D (μπορεί κιόλας .. σε αυτή τη περίπτωση πάντως, περιμένω τα φώτα των υπολοίπων 8))

adreasgr

Λίγο που το έψαξα πάντως ψιλό κατάλαβα πως λειτουργεί και αν το πείραμα βγει και βγάλω το πόρισμα θα σου πω.
Μάλλον όπως δείχνει το πράγμα δεν χρειάζεται να κάνεις άλλη ομάδα δουλεύει και αυτή και ας λέει ότι δεν είναι διαθέσιμο.
Εγώ απλά δημιούργησα ένα χρήστη για τεστ και τον έβαλα αυτόν τον χρήστη συντονιστή σε έναν πίνακα του φόρουμ.
Είδα ότι ανταποκρίθηκε και φάνηκε σαν moderator.
Τώρα κοιτάω τα δικαιώματα και αν έχω νεώτερα θα σας πω.....

Ευχαριστώ πάντως για την ανταπόκριση... :) :)

agridoc

Εχει επεξηγηθεί πολλές φορές.

Quote from: agridoc on January 17, 2006, 09:14:51 AM
Stella είπαμε ότι ο moderator δεν είναι ομάδα μελών αλλά έχει δικαιώματα που ισχύουν μόνο για τους πίνακες όπου έχει ορισθεί ως moderator.

Ανοιξε το προφίλ του και πήγαινε στο Ρυθμίσεις λογαριασμού. Θα δεις


Κύρια ομάδα μελών: (χωρίς κύρια ομάδα μελών)

(γιατί δεν υπάρχει "Συντονιστής" εδώ; )

Πρόσθετες ομάδες μελών:


Αν πατήσεις το (γιατί δεν υπάρχει "Συντονιστής" εδώ; ) θα δεις το κείμενο στα αγγλικά που έστειλα, το οποίο εν συντομία λέει ότι οι moderators δεν καθορίζονται εκεί αλλά από την διαχείριση των πινάκων.

Επίσης χρήσιμα links σχετικά με δικαιώματα.

http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=106995.msg687687#msg687687
http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=60176.msg418373#msg418373
http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=106626.msg687310#msg687310

Nefeli το τελευταίο απευθυνόταν σ' εσένα, δες πάλι τα links τώρα που έχεις εμπειρία.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

agridoc

Quote from: adreasgr on January 08, 2007, 11:35:54 AM
Θα ήθελα να ρωτήσω πως ενεργοποιείτε ο Moderator στη Διαχείριση δικαιωμάτων..
Για να καταλάβετε σαν δείχνω και το σημείο...

Όνομα     Μέλη      Δικαιώματα     Τροποποίηση     
Επισκέπτες (?)    μη διαθέσιμο    5    Τροποποίηση    
Κοινά μέλη (?)    0    36    Τροποποίηση    
Administrator (?)    1    (όλα)       
Global Moderator    0    46    Τροποποίηση    
Moderator (?)    μη διαθέσιμο    50    Τροποποίηση    


Για να πω την αλήθεια το "μη διαθέσιμο" δεν το έχω πολυκαταλάβει...
Παρακαλώ τα φώτα σας ...
Ευχαριστώ  ;) ;) :) :)

Το μη διαθέσιμο αναφέρεται στον αριθμό. Οι επισκέπτες είναι ανάλογα με την στιγμή, οι moderators δεν είναι ομάδα μελών για να καταμετρηθεί, ορίζονται προαιρετικά ανά πίνακα.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Nefeli

#5
QuoteNefeli το τελευταίο απευθυνόταν σ' εσένα, δες πάλι τα links τώρα που έχεις εμπειρία.

... τώρα που έχεις εμπειρία.  :o :o :o  8) 8) 8) 8)  :-\ :-\ :-\ ....
εγωωωωωωώ;;;;;;;;;;;;;;;;;;

thanks μάστερ (εμπλουτίστε και αυτή τη συλλογή από smilies agridoc  :P) έψαχνα κάτι σε ... τεμενά αλλά τζίφος .... (Η αλήθεια είναι πως είχα έμπνευση τελευταία, αρχίζω να ... αφομοιώνομαι και αυτό πολύ με ανησυχεί  :D)

adreasgr

Ευχαριστώ agridoc το έψαξα και το κατάλαβα πως λειτουργεί.
όπως είπα και ποιο πριν στη Νεφέλι.

agridoc

Νάστε καλά.

Τα smileys  :o. Δεν νομίζω ότι χρειάζονται άλλα, το SMF εξ άλλου δεν περιορίζει. (το smiley είναι από το site σου Nefeli  :P)

Με την ευκαιρία βάλε στο index.english.php codepage windows-1253. Μπήκα να κλέψω την διεύθυνση ενός smiley  ;D όταν κάτι έκανες και το είχες γυρίσει στα αγγλικά.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Nefeli

#8
 :o καλά ... αμαρτία εξομολογουμένη δέν είναι αμαρτία .... όμως πες μου agridoc για να μπορείς να "κλέψεις" τα smilyes τη στιγμή που από όσο ξέρω δεν είσαι μέλος του φόρουμ μου και άρα δεν έχεις δυνατότητα απάντησης κλπ ..... με κάνει να νοιώθω ανασφάλεια σε σχέση με την ασφάλεια του site.
Εξ άλλου μάλλον υπερεκτιμάς την "εμπειρία" μου όταν λές να βάλω
Quoteστο index.english.php codepage windows-1253
.... γιατί μου προτείνεις να το κάνω και τι να κάνω  :( :o ::) ???

Σημ.1 μήπως το πήρες κατ ευθείαν από απάντηση .... τώρα κατάλαβα ΟΚΟΚΟΚ συνήλθα ... μένει να μου διευκρινήσεις τι εννοείες με το windows-1253

Σημ.2 κι άλλο περίεργο... το smiley εμφανίζεται κανονικά στο link του και στη προεπισκόπιση του μηνύματος αλλά αρνείται να εμφανιστεί στο τελικό μήνυμα!!!

agridoc

Codepage: http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=107901.msg718534#msg718534

Για τα smileys, κάτι έχεις πειράξει στο σχετικό directory.

  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Nefeli

Quote from: agridoc on January 09, 2007, 05:52:33 PM
Codepage: http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=107901.msg718534#msg718534

Για τα smileys, κάτι έχεις πειράξει στο σχετικό directory.



Ευχαριστώ agridoc.
Όσο αφορά στα smileys, η αναφορά μου έχει να κάνει με το εδώ φόρουμ και όχι τη Νεφελοκοκκυγία. Δεν θα επιμείνω λοιπόν περισσότερο καθ ότι δεν είναι "βιωτικό" μου πρόβλημα.

Και από όσο μπορώ να δω αυτή ακριβώς τη στιγμή, ούτε στο Topic Summary εμφανίζονται.

agridoc

#11
Και όμως Nefeli η μη εμφάνιση των smileys από το δικό σου site οφείλεται σε εκεί ρυθμίσεις και όχι του SMF site.

Τεστ

agridoc's smiley nefeli's smiley


Στο παραπάνω τεστ, το smiley από το δικό μου site θα φαίνεται από την Nefeli όχι (ή ίδια ίσως το βλέπει).

Nefeli το site σου έχει απαγόρευση, που δεν την ξέρεις, μάλλον θα τη βρεις στο .htaccess αρχείο στο root του server σου, ή από το cpanel.  8)
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Greek

Αν έχω καταλάβει καλά είναι θέμα hotlinking.
Αν έχει ενεργοποιηθεί, λογικό είναι να μην φορτώνονται γραφικά από την σελίδα αυτή.

Nefeli

Quote from: agridoc on January 10, 2007, 02:22:39 PM
Και όμως Nefeli η μη εμφάνιση των smileys από το δικό σου site οφείλεται σε εκεί ρυθμίσεις και όχι του SMF site.

Τεστ

agridoc's smiley nefeli's smiley


Στο παραπάνω τεστ, το smiley από το δικό μου site θα φαίνεται από την Nefeli όχι (ή ίδια ίσως το βλέπει).

Nefeli το site σου έχει απαγόρευση, που δεν την ξέρεις, μάλλον θα τη βρεις στο .htaccess αρχείο στο root του server σου, ή από το cpanel.  8)

Έχεις όντως δίκιο. Βλέπω το δικό σου δεν βλέπω το δικό μου.

Quote from: Greek on January 10, 2007, 02:44:50 PM
Αν έχω καταλάβει καλά είναι θέμα hotlinking.
Αν έχει ενεργοποιηθεί, λογικό είναι να μην φορτώνονται γραφικά από την σελίδα αυτή.

Ναι. Αν θυμάμαι καλά έχω ενεργοποιήσει το hotlinking.

Ευχαριστώ και τους δύο σας.

Advertisement: