Καταγραφή σφαλμάτων

Started by Nefeli, January 22, 2007, 02:19:43 PM

Previous topic - Next topic

Nefeli

Δεν θυμάμαι από πότε συμβαίνει, ίσως είναι από την εγκατάσταση του 1.1.1 , αποφάσισα όμως μόλις σήμερα να σας ρωτήσω σχετικά γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα >:(

Όταν ελέγχω το αρχείο καταγραφής σφαλμάτων, κάποιες ενέργειες δικές μου (διαχειρίστρια) δημιουργούν αυτόματα νέα σφάλματα!!! Ακόμα και όλα να τα σβύσω, εξακολουθεί να υπάρχει ένα τελευταίο (δικό μου) που αν το σβύσω και αυτό, θα δημιουργηθεί ένα άλλο στη θέση του!!!

Ο κωδικός του σφάλματος είναι 7f43fc937f9bf6ab7b16839b44a8fa21 που έτσι και τολμήσω να ζητήσω τη διερεύνυσή του, μου τριπλασιάζει τα σφάλματα!!!

Μήπως σας έχει συμβεί; Κι αν ναι, πως το διορθώνω; ::)

Greek

Μου έχει συμβεί κι εμένα, αλλά έχω την εντύπωση (θέλω να πιστεύω μάλλον) πως δεν είναι κάτι ανησυχητικό, μιας και μέχρι τώρα δεν έχω διαπιστώσει κάποια παρενέργεια.

Greek

Επαναφέρω το θέμα μιας και ασχολήθηκα κι εγώ σήμερα στο δικό μου φόρουμ μ' αυτά τα σφάλματα (ευτυχώς τα εξαφάνισα  :D ). Θα ήταν χρήσιμο να πεις το μήνυμα που εμφανίζεται (αν σου εμφανίζεται ακόμα) και όχι τον κωδικό του μηνύματος.
Συνήθως τέτοια σφάλματα δημιουργούν κάποιες μικροατέλειες των mods.  

Nefeli

Μου επαναλαμβάνει αυτό
8: Undefined index: globalhf_title
Αρχείο: /......./....../public_html/Sources/Subs.php
Γραμμή: 2739


(αυτό εννοείς???)

Nefeli

Και μια που το συζητάμε, μήπως ξέρεις πως "αποκωδικοποιούμε" τα σφάλματα;
τι σημαίνει δηλαδή ο κωδικός και τι σημαίνει η περιγραφή ... πως τα επεξεργαζόμαστε με λίγα λόγια...
(χαζή ερώτηση;;;) :o

Greek

Έχεις εγκατεστημένο το mod Global Header and Footer;

Αν το έχεις και το χρησιμοποιείς, «άδειασέ» το από τυχόν περιεχόμενο, διέγραψε τα σφάλματα και φόρτωσε μερικές σελίδες του φόρουμ σου για να δείς αν θα γεμίσει πάλι σφάλματα.

Υ.Γ. Όχι δεν γνωρίζω πως αποκωδικοποιούνται τα σφάλματα.

Nefeli

όχι ...  :(

έχω τα:
1. TinyPortal 0.97
2. SMF 1.1.1 Update Package 1.1.1 
3. SMF Gallery Lite 1.6.9
4. Custom Profile Field Mod 3.16
5. Profile Comments 1.2.1
6. Users Online Today Mod 1.4.0
7. Profile User Action 1.0
8. Gender On Registration 1.0
9. Read Topic Permission Mod 1.0.4

Μήπως πρέπει να ανεβάσω ξανά το αρχείο Subs.php ???

Greek

#7
Περίεργο. Έχω την εντύπωση ότι το μήνυμα παραπέμπει σ' αυτό το mod. Μπορεί να κάνω λάθος.

Μήπως το είχες παλιότερα και σου άφησε «σκουπίδια»;

Μπορείς να παραθέσεις την γραμμή 2739 που αναφέρει;

ΟΧΙ! Μην ανεβάσεις ξανά το sub!!!!!! Θα τα κάνεις πολύ χειρότερα.

Nefeli

αν ήξερα πως να βρω τη γραμμή 2739 Greek καλέ μου .... θα ήμουν άσσος  :P
Μέχρι να ανοίξω το αρχέίο ναι. Να βρώ μέσω της εύρεσης συγκεκριμμένες λέξεις κλειδιά ναι,
αλλά να βρω τη γραμμή τάδε ... όχι  ::)

Greek

Quote from: Nefeli on February 05, 2007, 03:16:23 PM
αν ήξερα πως να βρω τη γραμμή 2739 Greek καλέ μου .... θα ήμουν άσσος  :P
Μέχρι να ανοίξω το αρχέίο ναι. Να βρώ μέσω της εύρεσης συγκεκριμμένες λέξεις κλειδιά ναι,
αλλά να βρω τη γραμμή τάδε ... όχι  ::)

Για όλα υπάρχει λύση  ;D

Κατέβασε αυτό το προγραμματάκι. Είναι κάτι σαν το Notepad των Windows, αλλά με ειδικότητα στα κείμενα κώδικα προγραμματισμού.
http://www.context.cx/component/option,com_docman/Itemid,48/

Αντέγραψε τον κώδικα μέσα σ' αυτό το πρόγραμμα και στην συνέχεια View->Go to Line  :)

Nefeli

#10
 :-* :-* :-*
θα σε ενημερώσω σχετικά  ;)

Λύσε μου εν τω μεταξύ μια απορία .... γιατί αν ανεβάσω ξανά το sub θα το κάνω χειρότερο;;;; ???

Greek


Nefeli

    'globalhf' => '<a href="' . $scripturl . '?action=globalhf;sesc=' . $sc . '">' . $txt['globalhf_title'] . '</a>',

η γραμμή 2739 που ζήτησες  :P

και επειδή το πρόσθεσα μετά και μάλλον δεν το είδες ....
QuoteΛύσε μου εν τω μεταξύ μια απορία .... γιατί αν ανεβάσω ξανά το sub θα το κάνω χειρότερο;;;;


Greek

Quote from: Nefeli on February 05, 2007, 03:43:10 PM
    'globalhf' => '<a href="' . $scripturl . '?action=globalhf;sesc=' . $sc . '">' . $txt['globalhf_title'] . '</a>',

η γραμμή 2739 που ζήτησες  :P

και επειδή το πρόσθεσα μετά και μάλλον δεν το είδες ....
QuoteΛύσε μου εν τω μεταξύ μια απορία .... γιατί αν ανεβάσω ξανά το sub θα το κάνω χειρότερο;;;;



Κι όμως αγαπητή μου, είναι το Global Header and Footer. Μόλις τώρα άνοιξα το πρόγραμμα εγκατάστασης αυτού του mod και βρήκα αυτή τη γραμμή
Quote<operation>
      <search position="before"><![CDATA['manage_themes' => '<a href="' . $scripturl . '?action=theme;sa=admin;sesc=' . $sc . '">' . $txt['theme_admin'] . '</a>',]]></search>
      <add><![CDATA[
            'globalhf' => '<a href="' . $scripturl . '?action=globalhf;sesc=' . $sc . '">' . $txt['globalhf_title'] . '</a>',
      ]]></add>
   </operation>

Δεν πρέπει να ανεβάσεις ξανά το Sub γιατί έχουν γίνει αρκετές αλλαγές στο υπάρχων αρχείο και το μόνο που θα καταφέρεις είναι να ακυρώσεις αυτές τις αλλαγές. Από κει και μετά θα χάσει η μάνα το παιδί και το παδί τη μάνα  ;D

Nefeli

το Subs.php από το upgrade του 1.1.1 στη περί ου ο λόγος περιοχή έχει ως εξής:
// Admin area 'Configuration'.
if (allowedTo('admin_forum'))
{
$context['admin_areas']['config'] = array(
'title' => $txt[428],
'areas' => array(
'edit_mods_settings' => '<a href="' . $scripturl . '?action=featuresettings">' . $txt['modSettings_title'] . '</a>',
'edit_settings' => '<a href="' . $scripturl . '?action=serversettings;sesc=' . $sc . '">' . $txt[222] . '</a>',
'edit_theme_settings' => '<a href="' . $scripturl . '?action=theme;sa=settings;th=' . $settings['theme_id'] . ';sesc=' . $sc . '">' . $txt['theme_current_settings'] . '</a>',
'manage_themes' => '<a href="' . $scripturl . '?action=theme;sa=admin;sesc=' . $sc . '">' . $txt['theme_admin'] . '</a>',
)
);
}


ενώ το δικό μου αρχείο με τα mod που έχω βάλει έχει τροποποιηθεί σε εκείνο το σημείο ως εξής:
// Admin area 'Configuration'.
if (allowedTo('admin_forum'))
{
$context['admin_areas']['config'] = array(
'title' => $txt[428],
'areas' => array(
'edit_mods_settings' => '<a href="' . $scripturl . '?action=featuresettings">' . $txt['modSettings_title'] . '</a>',
'edit_settings' => '<a href="' . $scripturl . '?action=serversettings;sesc=' . $sc . '">' . $txt[222] . '</a>',
[color=blue]'gallery_settings' => '<a href="' . $scripturl . '?action=gallery;sa=adminset;sesc=' . $sc . '">' . $txt['smfgallery_admin'] . '</a>',[/color]
'edit_theme_settings' => '<a href="' . $scripturl . '?action=theme;sa=settings;th=' . $settings['theme_id'] . ';sesc=' . $sc . '">' . $txt['theme_current_settings'] . '</a>',
'manage_themes' => '<a href="' . $scripturl . '?action=theme;sa=admin;sesc=' . $sc . '">' . $txt['theme_admin'] . '</a>',
[color=red]'globalhf' => '<a href="' . $scripturl . '?action=globalhf;sesc=' . $sc . '">' . $txt['globalhf_title'] . '</a>',[/color]
)
);
}


η γραμμή 2739 που όπως φαίνεται έχει προστεθεί μετά από κάποιο mod
προσθήκη μάλλον μετά τo mod gallery

(κύριε κύριε είμαι καλή μαθήτρια ::) )  

Nefeli

τώρα που το λες ... μάλλον  είχα προσπαθήσει ανεπιτυχώς να το ανεβάσω..... τώρα τι κάνουν????? Να σβύσω μήπως αυτή τη γραμμή από το αρχείο   ??? ::) για να παψει να το αναφέρει σαν σφάλμα???

Greek

Δοκίμασε να αφαιρέσεις αυτή την γραμμή (αντίγραψέ την κάπου) κι αν δεις τα σκούρα την ξαναβάζεις.

Nefeli

Γιούπιιιιιιιιιιιιιιι το φτιάξαμε Greek, το φτιάξαμεεεεε

QuoteΑρχείο καταγραφής σφαλμάτων
Το αρχείο καταγραφής σφαλμάτων εντοπίζει κάθε σφάλμα που παρουσιάζεται στη δημόσια συζήτηση. Για τη διαγραφή οποιονδήποτε σφαλμάτων από τη βάση δεδομένων, σημειώστε στο checkbox, και κάντε κλικ στο κουμπί Διαγραφή στο τέλος της σελίδας.
Σελίδες: [1] 

Κανένα μήνυμα...

Ευχαριστώ σε  :D :D :D  

Greek

#18
Άκυρο μήνυμα. Διάβασα λάθος  :)

Μπράβο χαίρομαι :)

Nefeli

#19
Quote from: Greek on February 05, 2007, 04:21:28 PM
Άκυρο μήνυμα. Διάβασα λάθος  :)

Μπράβο χαίρομαι :)

Δεν το   ???

παρ΄όλα αυτά .... δεν ξέρεις από τι πονοκέφαλο με απάλλαξες!!! (μου είχε σπάσει το νευρικό σύστημα!!!)

agridoc

#20
Nefeli το πρόβλημα λύθηκε  ??? με λάθος τρόπο πιστεύω. Δεν μου άρεσε ο τρόπος της αφαίρεσης κώδικα από εκτελέσιμο αρχείο. Ετσι κατέβασα και είδα στα γρήγορα το Global Header and Footer mod.

Αφαίρεσες από το Subs.php μια γραμμή που προστέθηκε από το mod.

'globalhf' => '<a href="' . $scripturl . '?action=globalhf;sesc=' . $sc . '">' . $txt['globalhf_title'] . '</a>',

Προσοχή: Δεν αφαιρούμε ποτέ κώδικα αν δεν ξέρουμε τι κάνει.

Στο αρχείο εγκατάστασης globalhf.xml του mod θα βρούμε

<file name="$languagedir/Modifications.english.php">
<operation>
<search position="after"><![CDATA[
?>]]></search>
<add><![CDATA[
//Begin Global Headers and Footers Text Strings
$txt['globalhf_title'] = 'Global Headers and Footers';
//END Global Headers and Footers Text Strings
]]></add>
</operation>


Εδώ προσθέτει στο Modifications.english.php τον καθορισμό του $txt['globalhf_title'], που βρίσκεται στην γραμμή που δίνει το πρόβλημα.

Για να δουλέψει σωστά με τα ελληνικά πρέπει να προστεθεί ανάλογα στο Modifications.greek.php το

//Begin Global Headers and Footers Text Strings
$txt['globalhf_title'] = 'Global Headers and Footers';
//END Global Headers and Footers Text Strings


διαφορετικά δεν βρίσκει την παράμετρο και δίνει μήνυμα λάθους.

Ο Greek βοήθησε αρκετά στον εντοπισμό του λάθους.

Nefeli δοκιμάζεις να βάλεις πάλι την γραμμή που έσβυσες από Subs.php και να προσθέσεις τα παραπάνω στο Modifications.greek.php.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Nefeli

#21
OK agridoc θα το δοκιμάσω το απόγευμα γιατί τώρα βρίσκομαι σε άλλο υπολογιστή.

Με ενδιαφέρει το mod και θα το δοκιμάσω αλλά πες μου κάτι που δεν κατάλαβα για να γνωρίζω μελλοντικά αν μου ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο:

>>>H γραμμή αυτή "ξέμεινε" από μια αποτυχημένη εγκατάσταση-απεγκατάσταση που έκανα πριν κάποιο διάστημα.
Αν δεν με ενδιέφερε δηλαδή το mod αυτό (ή οποιοδήποτε mod), εγώ θα ήμουν αναγκασμένη να υποστώ τα "σκουπίδια" της απεγκατάστασής του ;;;;; (πόσο μάλλον όταν αυτά δημιουργούν "παρενέργειες";;; ).

>>>υπάρχει μήπως τρόπος να "αποκωδικοποιούμε" το κωδικό σφάλματος που μας δίνει η διαχειριστική λειτουργία του εντοπισμού σφαλμάτων ή έστω κάποιες αναφορές όπου θα μπορούσα να διαβάσω σχετικά;

>>>ποια αρχεία τελικά είναι τα απολύτως επικίνδυνα επεξεργασίας για ένα χρήστη με τη δική μου εμπειρία;;;;

>>>ο κώδικας των ελληνικών που πρέπει να προστεθεί υπάχει ήδη στη πρόσφατα δημοσιευθείσα μετάφραση του mod ή να ψάξω να δω πως προστίθεται και που ακριβώς; (διάβασα προσεκτικότερα  :-X)

Greek

Quote from: Nefeli on February 06, 2007, 03:12:19 AM
OK agridoc θα το δοκιμάσω το απόγευμα γιατί τώρα βρίσκομαι σε άλλο υπολογιστή.

Με ενδιαφέρει το mod και θα το δοκιμάσω αλλά πες μου κάτι που δεν κατάλαβα για να γνωρίζω μελλοντικά αν μου ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο:

Προσωπικά θα σου πρότεινα το Ad mod. Είναι περισσότερο παραμετροποιήσιμο απ' ότι το Global Header and Footer.


Quote>>>ποια αρχεία τελικά είναι τα απολύτως επικίνδυνα επεξεργασίας για ένα χρήστη με τη δική μου εμπειρία;;;;

Σύμφωνα με την δική μου μικρή εμπειρία, οτιδήποτε βρίσκεται στον κατάλογο /sources είναι ζωτικής σημασίας. Όχι βέβαια ότι τα άλλα είναι μικρότερης σημασίας.

Quote>>>ο κώδικας των ελληνικών που πρέπει να προστεθεί υπάχει ήδη στη πρόσφατα δημοσιευθείσα μετάφραση του mod ή να ψάξω να δω πως προστίθεται και που ακριβώς; (διάβασα προσεκτικότερα  :-X)
Τον κάνεις μόνη σου και τον προσθέτεις στο Modifications.greek.php πριν το ?>.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση θα προσθέσεις
Quote//Begin Global Headers and Footers Text Strings
$txt['globalhf_title'] = 'Επικεφαλίδα και υποσέλιδο';
//END Global Headers and Footers Text Strings

Μπορείς φυσικά να το προσθέσεις ως έχει χωρίς να το μεταφράσεις
Quote//Begin Global Headers and Footers Text Strings
$txt['globalhf_title'] = 'Global Headers and Footers';
//END Global Headers and Footers Text Strings

agridoc

Nefeli ξέρεις πόσα τέτοια "σκουπίδια" υπάρχουν στον υπολογιστή σου;

Στα μηνύματα λάθους ο αριθμός δεν έχει σημασία. Σημασία έχει το μήνυμα σφάλματος και η γραμμή αναφοράς. Από εκεί πας ψάχνοντας.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Photoshocker

Καλησπέρα, μου εμφανίζετε το παρακάτω σφάλμα

/...../..../..../forum/Themes/Aa_New_Damage/index.template.php (eval?)
36

Γνωρίζει κανείς τί είναι και πώς φτιάχνετε? Δεν έχω παρατηρήσει κάποια δυσλειτουργία στο forum.

Ευχαριστώ.  

Advertisement: