Καταγραφή σφαλμάτων

Started by Nefeli, January 22, 2007, 02:19:43 PM

Previous topic - Next topic

agridoc

#20
Nefeli το πρόβλημα λύθηκε  ??? με λάθος τρόπο πιστεύω. Δεν μου άρεσε ο τρόπος της αφαίρεσης κώδικα από εκτελέσιμο αρχείο. Ετσι κατέβασα και είδα στα γρήγορα το Global Header and Footer mod.

Αφαίρεσες από το Subs.php μια γραμμή που προστέθηκε από το mod.

'globalhf' => '<a href="' . $scripturl . '?action=globalhf;sesc=' . $sc . '">' . $txt['globalhf_title'] . '</a>',

Προσοχή: Δεν αφαιρούμε ποτέ κώδικα αν δεν ξέρουμε τι κάνει.

Στο αρχείο εγκατάστασης globalhf.xml του mod θα βρούμε

<file name="$languagedir/Modifications.english.php">
<operation>
<search position="after"><![CDATA[
?>]]></search>
<add><![CDATA[
//Begin Global Headers and Footers Text Strings
$txt['globalhf_title'] = 'Global Headers and Footers';
//END Global Headers and Footers Text Strings
]]></add>
</operation>


Εδώ προσθέτει στο Modifications.english.php τον καθορισμό του $txt['globalhf_title'], που βρίσκεται στην γραμμή που δίνει το πρόβλημα.

Για να δουλέψει σωστά με τα ελληνικά πρέπει να προστεθεί ανάλογα στο Modifications.greek.php το

//Begin Global Headers and Footers Text Strings
$txt['globalhf_title'] = 'Global Headers and Footers';
//END Global Headers and Footers Text Strings


διαφορετικά δεν βρίσκει την παράμετρο και δίνει μήνυμα λάθους.

Ο Greek βοήθησε αρκετά στον εντοπισμό του λάθους.

Nefeli δοκιμάζεις να βάλεις πάλι την γραμμή που έσβυσες από Subs.php και να προσθέσεις τα παραπάνω στο Modifications.greek.php.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Nefeli

#21
OK agridoc θα το δοκιμάσω το απόγευμα γιατί τώρα βρίσκομαι σε άλλο υπολογιστή.

Με ενδιαφέρει το mod και θα το δοκιμάσω αλλά πες μου κάτι που δεν κατάλαβα για να γνωρίζω μελλοντικά αν μου ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο:

>>>H γραμμή αυτή "ξέμεινε" από μια αποτυχημένη εγκατάσταση-απεγκατάσταση που έκανα πριν κάποιο διάστημα.
Αν δεν με ενδιέφερε δηλαδή το mod αυτό (ή οποιοδήποτε mod), εγώ θα ήμουν αναγκασμένη να υποστώ τα "σκουπίδια" της απεγκατάστασής του ;;;;; (πόσο μάλλον όταν αυτά δημιουργούν "παρενέργειες";;; ).

>>>υπάρχει μήπως τρόπος να "αποκωδικοποιούμε" το κωδικό σφάλματος που μας δίνει η διαχειριστική λειτουργία του εντοπισμού σφαλμάτων ή έστω κάποιες αναφορές όπου θα μπορούσα να διαβάσω σχετικά;

>>>ποια αρχεία τελικά είναι τα απολύτως επικίνδυνα επεξεργασίας για ένα χρήστη με τη δική μου εμπειρία;;;;

>>>ο κώδικας των ελληνικών που πρέπει να προστεθεί υπάχει ήδη στη πρόσφατα δημοσιευθείσα μετάφραση του mod ή να ψάξω να δω πως προστίθεται και που ακριβώς; (διάβασα προσεκτικότερα  :-X)

Greek

Quote from: Nefeli on February 06, 2007, 03:12:19 AM
OK agridoc θα το δοκιμάσω το απόγευμα γιατί τώρα βρίσκομαι σε άλλο υπολογιστή.

Με ενδιαφέρει το mod και θα το δοκιμάσω αλλά πες μου κάτι που δεν κατάλαβα για να γνωρίζω μελλοντικά αν μου ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο:

Προσωπικά θα σου πρότεινα το Ad mod. Είναι περισσότερο παραμετροποιήσιμο απ' ότι το Global Header and Footer.


Quote>>>ποια αρχεία τελικά είναι τα απολύτως επικίνδυνα επεξεργασίας για ένα χρήστη με τη δική μου εμπειρία;;;;

Σύμφωνα με την δική μου μικρή εμπειρία, οτιδήποτε βρίσκεται στον κατάλογο /sources είναι ζωτικής σημασίας. Όχι βέβαια ότι τα άλλα είναι μικρότερης σημασίας.

Quote>>>ο κώδικας των ελληνικών που πρέπει να προστεθεί υπάχει ήδη στη πρόσφατα δημοσιευθείσα μετάφραση του mod ή να ψάξω να δω πως προστίθεται και που ακριβώς; (διάβασα προσεκτικότερα  :-X)
Τον κάνεις μόνη σου και τον προσθέτεις στο Modifications.greek.php πριν το ?>.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση θα προσθέσεις
Quote//Begin Global Headers and Footers Text Strings
$txt['globalhf_title'] = 'Επικεφαλίδα και υποσέλιδο';
//END Global Headers and Footers Text Strings

Μπορείς φυσικά να το προσθέσεις ως έχει χωρίς να το μεταφράσεις
Quote//Begin Global Headers and Footers Text Strings
$txt['globalhf_title'] = 'Global Headers and Footers';
//END Global Headers and Footers Text Strings

agridoc

Nefeli ξέρεις πόσα τέτοια "σκουπίδια" υπάρχουν στον υπολογιστή σου;

Στα μηνύματα λάθους ο αριθμός δεν έχει σημασία. Σημασία έχει το μήνυμα σφάλματος και η γραμμή αναφοράς. Από εκεί πας ψάχνοντας.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Photoshocker

Καλησπέρα, μου εμφανίζετε το παρακάτω σφάλμα

/...../..../..../forum/Themes/Aa_New_Damage/index.template.php (eval?)
36

Γνωρίζει κανείς τί είναι και πώς φτιάχνετε? Δεν έχω παρατηρήσει κάποια δυσλειτουργία στο forum.

Ευχαριστώ.  

Advertisement: