News:

SMF 2.1.4 has been released! Take it for a spin! Read more.

Main Menu

smf 1.1.3 και video

Started by MinasC, December 22, 2008, 02:54:53 PM

Previous topic - Next topic

MinasC

καλησπερα

εχω ενα φορουμ σε smf 1.1.3 στα ελληνικα και αποφασισα καποια βιντεο που ανεβαζαμε στο youtube και μετα τα ποσταραμε στο φορουμ πλεον να τα ανεβαζουμε κατευθειαν στο σερβερ μας. εχω κανει εγκατασταση ενος mod ωστε να μπορει να δει κανεις βιντεο απο youtube σε ενα post αλλα τωρα δεν ξερω αν υπαρχει καποιο συμβατο mod που να επιτρεπει να ανεβαζει καποιο μελος το βιντεο που θελει (στον σερβερ μας πλεον , οχι στο youtube) και οταν το ποσταρει να εφανιζεται embed οπως γινοταν μεχρι τωρα με τα βιντεο του youtube.

ευχαριστω προκαταβολικα!

Butcher

δοκίμασες να βάλεις ένα video στο server σου και να σε κάποιο να βάλεις [flash]http://www.yourdomain.smt/path_to_video[/flash] ?

Αν δεν κάνω λάθος τα video θα πρέπει να είναι .flv

mforum

Η τελευταία έκδοση του AEVA Mod επιτρέπει το local embed σε αρχεία avi, divx, mov, rm, flv, swf, mp3, wmv, wma.

MinasC

Butcher το σκέφτηκα αλλά αυτό θα σήμαινε πως θα έπρεπε να μετατρέπονται όλα τα βίντεο σε φλας κάτι που δε μπορώ να το απαιτήσω από τα μέλη μου και δε βολεύει.

mforum το είδα αλλά αν κατάλαβα καλά πρέπει να του δώσεις τη διεύθυνση - διαδρομή προς το βίντεο για να παίξει ως embed. εγώ θέλω να μπορεί κάποιο μέλος να ανεβάζει από τον υπολογιστή του το βίντεο που θέλει και όταν το κάνει αυτό, το βίντεο του να εμφανίζεται σαν embed μέσα στο post όπως αυτά του youtube.

mforum

SMF Media Gallery
Μπορούν να ανεβάσουν βίντεο στην Γκαλερί και να τα ενσωματώσουν στο ποστ.

MinasC

Quote from: mforum on December 23, 2008, 03:41:29 AM
SMF Media Gallery
Μπορούν να ανεβάσουν βίντεο στην Γκαλερί και να τα ενσωματώσουν στο ποστ.

γινεται αυτο? πως , βαζοντας στο post τη διαδρομη του βίντεο? και πως η διαδρομη δεν εμφανιζεται ως link αλλα ως κανονικο βιντεο (που μπορεις να το δεις δλδ ενω εισαι μεσα στο post οπως με το youtube)? ελπιζω να ειναι συμβατο και με την εκδοση 1.1.3...

agridoc

#6
MinasC δεν μπορείς να ενσωματώσεις βίντεο στο κείμενο χωρίς διαδρομή.

Μπορείς να προσθέσεις τύπους βίντεο στα επιτρεπόμενα αρχεία για συνημμένα και από εκεί, με τροποποίηση να το ενσωματώσεις στο μήνυμα, χρησιμοποιώντας mod της αρεσκείας σου. Με το Tiny Portal ή άλλο CMS που έχει module για προσθήκη και οργάνωση αρχείων ή Gallery έχεις το πρόσθετιο πλεονέκτημα της κατηγοριοποίησης.

Καλό είναι να έχεις υπ' όψιν σου τα παρακάτω.

- Το script για upload-download του SMF δεν προσφέρεται για μεγάλα αρχεία σε αρκετούς hosts.
- Το πακέτο του host σου εχει τις προδιαγραφές για ν' αντέξει streaming video; Ενα θέμα είναι η ταχύτητα σε πολλαπλή θέαση και δεύτερο είναι ενδεχόμενοι περιορισμοί από το bandwidth.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

MinasC

#7
καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.

θεμα πολλαπλης θεασης δεν υπαρχει , το φορουμ ειναι οικογενειακο και απαριθμει 20κατι μελη. για τον ιδιο λογο δεν υπαρχει και θεμα bandwidth. ωστοσο δεν καταλαβα ολα τα παραπανω που ειπες, ή ισως να μην εχω γινει εγω αρκετα κατανοητος. για καθε περιπτωση ξαναεξηγω: θελω να μπορω να βλεπω βιντεο μεσα στα posts ακριβως οπως γινεται με τα embed βιντεο απο το youtube, με τη διαφορα οτι τα συγκεκριμενα βιντεο θελω να εχει τη δυνατοτητα να τα ανεβασει στον σερβερ μου το ιδιο το μελος που ποσταρει (αντι να το ανεβασει στο youtube και να χρησιμοποιησει τη διαδρομη του για να το κανει embed). τι επιλογες εχω?

agridoc

#8
Τα βίντεο είναι αρχεία. Μπορείς να τα ανεβάσεις με FTP, σαν συνημμένα στο SMF, με CMS, με Gallery κ.α.

Αν πατήσεις το αρχείο θα έχεις επιλογή ή να το σώσεις ή να το παίξεις με κάποιο πρόγραμμα στο PC σου, όχι σε μήνυμα.

Για να παίζουν μέσα σε μήνυμα  ή σε κώδικα σελίδας πρέπει να δώσεις που θα βρεθεί το αρχείο, διαδρομή ή URL.

Μπορεί να το ανεβάσει κάποιος σαν συνημμένο και με τροποποίηση να το κάνει embedded από το link του συνημμένου.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

mforum

#9
Quote from: MinasC on December 23, 2008, 09:53:42 AM
Quote from: mforum on December 23, 2008, 03:41:29 AM
SMF Media Gallery
Μπορούν να ανεβάσουν βίντεο στην Γκαλερί και να τα ενσωματώσουν στο ποστ.

γινεται αυτο? πως , βαζοντας στο post τη διαδρομη του βίντεο? και πως η διαδρομη δεν εμφανιζεται ως link αλλα ως κανονικο βιντεο (που μπορεις να το δεις δλδ ενω εισαι μεσα στο post οπως με το youtube)? ελπιζω να ειναι συμβατο και με την εκδοση 1.1.3...


Οσον αφορά το SMF Media Gallery, χρησιμοποιείς tags
πχ [smg id=xxx type=av]

τον κώδικα στον δίνει στην σελίδα του αρχείου που έχεις ανεβάσει.

Τα βίντεο τα παίζει με τον JW Player που ενσωματώνει στο ποστ (flv,mp4)
Τα wmv τα παίζει με τον media player που πρέπει να έχει εγκατεστημένο ο χρήστης στο σύστημα του.

MinasC

σας ευχαριστω πολυ και τους 2 και χρονια πολλα, καλη χρονια!

θα δοκιμασω με το SMF Media Gallery.
εχω smf 1.1.3 και εγκατεστημενη την SMF Gallery Lite 1.7.6. χρειαζεται να την απεγκαταστησω πρωτα? (ελπιζω οχι γιατι εχω ανεβασμενες ενα σωρο φωτογραφιες)

mforum

Θα σε συμβούλευα να αναβαθμίσεις το φόρουμ σε 1.1.7 πρώτα απ`όλα.
Μετά μπορείς να εγκαταστήσεις το SMG 1.5.2
Θα τρέξεις τον μετατροπέα για το SMG Gallery Lite
Ολα τα αρχεία του lite θα περάσουν στο SMG, μαζί με τα σχόλια
Η εγκατάσταση του lite δεν θα πειραχτεί , αν έχεις ανεβάσει κάτι στο SMG θα χαθεί κατά την μετατροπή.
Βλέπεις αν σου αρέσει το SMG και αν ναι, κάνεις απεγκατάσταση το lite

Πριν από όλα, Back up βάσης - φόρουμ

MinasC

ευχαριστω και παλι για την απαντηση και συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση αλλα ελειπα στο εξωτερικο 15 μερες.

το σκεφτηκα να αναβαθμισω το smf απο 1.1.3 σε 1.1.7 αλλα εχω ενα σωρο mods εγκατεστημενα και νομιζω πρεπει να τα βγαλω ολα για να αναβαθμισω, σωστα? αυτο δυστυχως δεν γινεται αφενος γιατι δεν ξερω αν θα ειναι ολα συμβατα με την 1.1.7 και αφετερου (και κυριως γι'αυτο) γιατι δεν υπαρχει ο χρονος τωρα να ασχοληθω τοσο πολυ με ολικη απεγκατασταση των παντων και επανεγκατασταση τους. υπαρχει αλλος τροπος να αναβαθμισω το smf χωρις να απεγκαταστησω τιποτα?

ευχαριστω πολυ για το support.

Advertisement: