Antispam προστασία ?

Started by jimis73, February 04, 2007, 04:29:30 PM

Previous topic - Next topic

jimis73

Έριξα μια ματιά στα θέματα που έχουν ανέβει εδώ μέσα και δεν βρήκα κάτι σχετικό (στα ελληνικά).

Σκέφτομαι να ξεκινήσω ένα forum κι εγώ και πριν να κάνω τα πρώτα μου βήματα κάθησα να διαβάσω αρκετά προκειμένου να αποφύγω τα συνήθη λάθη. Παλιότερα έπεσα πάνω σε αυτό το forum    hxxp:radio.arbula.gr/phpBB2/ [nonactive]    το οποίο, αν ρίξετε μια ματιά, θα δείτε πως είναι γεμάτο spam μηνύματα.

Στην περίπτωση που φτιάξω το forum μου με το SMF, υπάρχει τρόπος να προστατευτώ από αυτού του είδους τις "επιθέσεις";

Τι άλλο θα πρέπει να προσέξω για την ασφάλεια του forum, δεδομένου του ότι δεν κατέχω ιδιαίτερες γνώσεις επί του θέματος;

Ευχαριστώ

Eva

Quote from: jimis73 on February 04, 2007, 04:29:30 PM
Έριξα μια ματιά στα θέματα που έχουν ανέβει εδώ μέσα και δεν βρήκα κάτι σχετικό (στα ελληνικά).

Σκέφτομαι να ξεκινήσω ένα forum κι εγώ και πριν να κάνω τα πρώτα μου βήματα κάθησα να διαβάσω αρκετά προκειμένου να αποφύγω τα συνήθη λάθη. Παλιότερα έπεσα πάνω σε αυτό το forum    http://radio.arbula.gr/phpBB2/    το οποίο, αν ρίξετε μια ματιά, θα δείτε πως είναι γεμάτο spam μηνύματα.

Στην περίπτωση που φτιάξω το forum μου με το SMF, υπάρχει τρόπος να προστατευτώ από αυτού του είδους τις "επιθέσεις";

Τι άλλο θα πρέπει να προσέξω για την ασφάλεια του forum, δεδομένου του ότι δεν κατέχω ιδιαίτερες γνώσεις επί του θέματος;

Ευχαριστώ

Με τον όρο spam μηνύματα αναφέρεσαι σε μηνύματα δημοσιευμένα από αυτοματοποιημένους χρήστες-bot που έχουν γραφτεί στο forum?

Από όσο γνωρίζω αυτό συμβαίνει κυρίως σε phpBB forum (ειδικά σε μη αναβαθμισμένες εκδόσεις). Το περίεργο είναι ότι συμβαίνει ακόμα και εάν είναι ενεργοποιημένη η επιλογή Code Verification που κάποιο μέλος για να γραφτεί πρέπει να κάνει φωτογραφική επιβεβαίωση πρώτα (να γράψει δηλαδή με το χέρι ένα κείμενο που εμφανίζεται σε φωτογραφία).

Μια απλή λύση είναι να απαιτείται η έγκριση του Διαχειριστή πριν την ενεργοποίηση κάθε εγγραφής (το οποίο όμως απαιτεί χρόνο και όρεξη). Μια δεύτερη πιθανή λύση (την οποία προσπαθούν να εφαρμόσουν στο τελευταίο νομίζω update του phpbb) είναι η χρήση φωτογραφιών με κείμενο πιο "δυσανάγνωστο" το οποίο να μην μπορούν να αναγνωρίσουν και να αναπαράγουν τα αυτοματοποιημένα bot.

Ειλικρινά όμως εκτός του ότι δεν γνωρίζω να έχει αναφερθεί σε smf forum επιδρομή από bots από την τελική έκδοση 1.1 και μετά υπάρχει ένα built-in σύστημα Code Verification ακριβώς για αυτό τον λόγο...

Ελπίζω να βοήθησα  :)

agridoc

Το spamming είναι ένα υπαρκτό πρόβλημα που στην ουσία του κάνει κατάχρηση των ελευθεριών που δίνει ένα σύστημα. Πολλά μηνύματα spam θα βρείτε σε forum χωρίς ιδιαίτερη παρακολούθηση ή εγκαταλελειμμένα.

Τα διάφορα συστήματα anti-spam περιορίζουν ή εξαλείφουν το πρόβλημα αλλά κάνουν το σύστημα δυσλειτουργικό πολλές φορές, ειδικά όταν όσοι το χρησιμοποιούν δεν έχουν και μεγάλη εξοικείωση με τους υπολογιστές.

Στο SMF έχουν προστεθεί στοιχεία που βοηθούν τον περιορισμό του spam, όπως οπτική αναγνώριση στην εγγραφή, στα πρώτα ΠΜ, περιορισμός στον ρυθμό των μυνημάτων κ.α.

jimis73, αφού τώρα πρωτοξεκινάς, θα έλεγα να αφήσεις τις ρυθμίσεις στο default, το spamming είναι το λιγότερο που θα σε προβληματίσει στην αρχή. Αργότερα βλέπεις.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

jimis73

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδιά. Όταν με το καλό πάρει μπρος το forum μου, σίγουρα θα σας ξαναενοχλήσω για περισσότερες πληροφορίες.

ferrariGTS

#4
Ξαναζωντανευω το θέμα μιας και οι κωδικοι και σε ΙΕ και σε Firefox δεν φαίνονται οταν ειναι
να γίνει νέα εγγραφη... :-\

Γιαννης

agridoc

Χρησιμοποιείς Tiny Portal;

Ενα link θα βοηθούσε.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

ferrariGTS

Καλημέρα ...Ναι χρησιμοποιώ TP v 0.9.8 με SMF 1.1.4

Τωρα για link δυστυχώς δεν ειναι on air το forum ακόμα
απλα κανω το setup και σε λιγες μέρες θα μπει σε ενέργεια
Ειναι αυτα τα μικρο προβλήματα που θέλω να λύσω πρωτα ετσι ωστε
να ειναι οκ οταν τα βγάλω live
Γιαννης

agridoc

Δες το Re: Πρόβλημα με "οπτική επαλήθευση" .

Quote from: agridoc on November 16, 2007, 04:14:19 PMΣτο συγκεκριμένο θέμα της οπτικής επαλήθευσης επιβεβαιώθηκε οτι υπάρχει πρόβλημα που λύνεται όταν αφαιρεθεί το BOM από το TPortal.greek-utf8.php.


  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Advertisement: