Μod για συνημμένα (φωτ.) μέσα στο μήνυμα - Inline attachments

Started by d-gr, December 03, 2011, 04:14:56 PM

Previous topic - Next topic

d-gr

Τελικά υπάρχει ένα θέμα,κάτι με τα δικαιώματα.Στους αποσυνδεδεμένους user στους επισκέπτες δηλαδή,οι φώτο δεν φαίνονται καθόλου ενώ αυτές που εχω ανεβασει εγώ βγάζει το μήνυμα [ Guests cannot view attachments ] .μπορούμε να κανουμε κάτι έψαξα αλλά δεν βρήκα καμιά ρύθμιση πάνω σε αυτό...

agridoc

  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

skiper_

Πολύ σημαντικό να μπορούν να δουν και οι επισκέπτες τις φωτο, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι??

agridoc

Οπως έγραψα παραπάνω, το mod ακολουθεί τα δικαιώματα των attachments, δηλαδή, αν οι επισκέπτες έχουν δικαίωμα να δουν τα attachments θα τα δουν, στην σωστή θέση. Αν όχι, στην θέση των tags θα εμφανιστεί μήνυμα οτι οι επισκέπτες δεν μπορούν να δουν συνημμένα.

Αυτό που μάλλον μπορεί να γίνει είναι να μην εμφανίζει τίποτα, αν οι επισκέπτες δεν έχουν τα κατάλληλα δικαιώματα, δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο, μάλλον καλύετρα είναι να προειδοποιεί.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

d-gr

Δυστυχώς απ οτι βλέπω το mod δεν μου κάνει.Εγώ ανεβάζω ειδήσεις - νέα στο forum και πρέπει ο επισκέπτης να μπορεί να δει και την ανάλογη φώτο που υπάρχει.θα κοιτάξω μήπως βρω κάτι άλλο... ::)

nikan

Δημήτρη η φωτογραφία που έχεις εδώ είναι από το DPI (Image hosting script), το οποίο δεν έχει καμία σχέση με το φόρουμ. Δουλεύει μόνο του και μπορείς να το ανοίγεις σε άλλο παράθυρο, από αυτό του φόρουμ, με ένα link ή κουμπί.

d-gr

Quote from: nikan on December 08, 2011, 02:51:39 PM
Δημήτρη η φωτογραφία που έχεις εδώ είναι από το DPI (Image hosting script), το οποίο δεν έχει καμία σχέση με το φόρουμ. Δουλεύει μόνο του και μπορείς να το ανοίγεις σε άλλο παράθυρο, από αυτό του φόρουμ, με ένα link ή κουμπί.

Αυτό ακριβώς ειναι.Πάνω στην μπάρα με τα κουμπιά υπάρχει ένα εξτρά που γράφει όνομα της εφαρμογής.Το πατάς και ανοίγει αυτό το παράθυρο.Αν κατάλαβα καλά αυτό δεν μπορώ να το κάνω εγώ??

d-gr

Καλά δεν το πιστεύω ούτε εγώ αυτό το ακατόρθωτο για μένα που έκανα!!!!!! Φίλε Nikan σε υπέρ ευχαριστώ!! αυτό έψαχνα,λοιπών κατέβασα το script το εγκατέστησα και δούλεψε! ;D ;D ;D

Παιδιά μια βοήθεια θα ήθελα.Τώρα πως θα φτιάξω ένα κουμπί στην πάνω μπάρα για να ανοίγει η εφαρμογή????
Το εχω εγκαταστήσει στο    www.mysite.gr/Script

agridoc

Για να ξεκαθαρίζουν τα πράγματα για όποιον διαβάζει το θέμα. Δεν υπάρχει πρόβλημα με τους επισκέπτες, αρκεί να δοθούν τα κατάλληλα δικαιώματα,
Quote from: dimitris_p on December 08, 2011, 12:23:30 PM
Δυστυχώς απ οτι βλέπω το mod δεν μου κάνει.Εγώ ανεβάζω ειδήσεις - νέα στο forum και πρέπει ο επισκέπτης να μπορεί να δει και την ανάλογη φώτο που υπάρχει.θα κοιτάξω μήπως βρω κάτι άλλο... ::)

Quote from: agridoc on December 08, 2011, 12:05:03 PM
Οπως έγραψα παραπάνω, το mod ακολουθεί τα δικαιώματα των attachments, δηλαδή, αν οι επισκέπτες έχουν δικαίωμα να δουν τα attachments θα τα δουν, στην σωστή θέση. Αν όχι, στην θέση των tags θα εμφανιστεί μήνυμα οτι οι επισκέπτες δεν μπορούν να δουν συνημμένα.

Δημήτρη στο αρχικό μήνυμα και σε επόμενα ζητάς
Quote from: dimitris_p on December 03, 2011, 04:14:56 PMΑυτό που θέλω να κάνω είναι το εξής.Να μπορούν να ανεβαζουν φώτο απ τα μηνύματα αλλά όχι σε εξωτερικό server αλλά στον server που υπάρχει το site.

Τώρα λες οτι θέλεις script ή mod για εισαγωγή εικόνας από image hosting server;

  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

thesikaleon

Quote from: agridoc on December 09, 2011, 12:00:32 AM
Τώρα λες οτι θέλεις script ή mod για εισαγωγή εικόνας από image hosting server;

To DPI (Image hosting script) ανεβάζει τις εικόνες στον δικό σου server, όχι σε σελίδα τρίτου.
Το δοκίμασα και γω και είναι πραγματικά καλό http://battleforge.gr/imagehost

Αυτό που θέλει ο Δημήτρης είναι ευκολία και ταχύτητα, ώστε ο καθένας χωρίς γνώσεις να μπορεί να ποστάρει μία εικόνα που έχει στο pc του.
Ο πιο απλός λοιπόν τρόπος είναι καθώς γράφει το post να μην αναγκάζεται να ανοίξει imageshack, gallery ή οποιαδήποτε άλλη ιστοσελίδα και απλά πατώντας ένα κουμπί στο μενού του BBcode να κάνει το upload άμεσα και να παίρνει το link.


Offtopic: Ένα ακόμα πρόβλημα που έχει η ενσωμάτωση εικόνας και link είναι ότι τα ΒΒcode κουμπιά δίνουν:
[img][/img] και [url][/url]
Θεωρεί λοιπόν δεδομένο το SMF ότι ο καθένας ξέρει να κάνει χειροκίνητα το παρακάτω:
[img]link εικόνας[/img]
[url=διεύθυνση παραπομπής]κείμενο[/url]

Θα έπρεπε μόλις πατάς το κουμπί της εικόνας να σου εμφανίζει ένα pop up για να συμπληρώσεις σε φόρμα το link της εικόνας και να πατήσεις ok και αντίστοιχα στο url να εμφανίζει δύο φόρμες, μία για το κείμενο και μία για τον σύνδεσμο.

d-gr

Quote from: thesikaleon on December 09, 2011, 03:17:14 AM
Offtopic: Ένα ακόμα πρόβλημα που έχει η ενσωμάτωση εικόνας και link είναι ότι τα ΒΒcode κουμπιά δίνουν:
[img][/img] και [url][/url]
Θεωρεί λοιπόν δεδομένο το SMF ότι ο καθένας ξέρει να κάνει χειροκίνητα το παρακάτω:
[img]link εικόνας[/img]
[url=διεύθυνση παραπομπής]κείμενο[/url]

Θα έπρεπε μόλις πατάς το κουμπί της εικόνας να σου εμφανίζει ένα pop up για να συμπληρώσεις σε φόρμα το link της εικόνας και να πατήσεις ok και αντίστοιχα στο url να εμφανίζει δύο φόρμες, μία για το κείμενο και μία για τον σύνδεσμο.

Το πρόβλημα το έλυσα με mod που προσθεσα ένα κουμπί στην πάνω μπάρα μόνο που μου ανοίγει η εφαρμογή πλήρες και οχι σε νεο pop up παράθυρο.Αυτό που γράφεις εδώ με ενδιαφέρει.Μπορώ δηλ με κάποιο τρόπο να εχω και λινκ η ενα πλήκτρο και στην περιοχή που γράφουμε το μήνυμα?Αυτό θα με βόλευε πολύ.

d-gr

Αυτό ακριβώς κάνει το script,στον δικό σου server ώστε να μην υπάρχει θέμα διαγραφής απο τους free host,έχει μενού admin με πολλές επιλογές και γενικά είναι πολύ καλό.Αυτό με τα δικαιώματα προσωπικά δεν με βολεύει στο δικό μου forum.Αν δώσω να μπορεί ο επισκεπτης να βλέπει στης φώτο αναγκαστικά θα μπορεί να κατεβάσει και όλα τα συνημμένα που υπάρχουν σε ένα ποστ χωρείς καν να κάνει εγγραφή.Αυτό δεν με βολεύει καθώς δεν θα μπαίνει και στον κόπο να κάνει εγγραφή,θα κατεβάζει και θα την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια.....

agridoc

Το mod Advanced image uploader ενσωματώνει ένα script για χρήση φωτογραφιών στο xtupload.com, ένα free server για upload εικόνων. Ο server αυτός τρέχει το DPI image hosting script. Το mod χρειάζεται προσαρμογή για να δουλέψει με το SMF 2.0, μπορεί εύκολα ν' αλλάξει για άλλο server που χρησιμοποιεί το ίδιο script.

Τι είναι όμως το DPI image hosting script, αν το εγκαταστήσει κάποιος στο site του; Ενα είδος gallery χωρίς database.  Εγγραφές δικαιώματα, ταξινόμηση κ.τ.λ; Τι μπορεί να κάνει που δεν μπορούν καλύτερα, Aeva, SMF gallery ή CPG σε γεφύρωση με το SMF;

Δημήτρη η απειρία αλλά και η βιασύνη σου σε συνδυασμό σε οδηγούν να μην αξιολογείς σωστά τα πράγματα. Το In Line Attachments -- ILA θα σου κάνει γρήγορα τις ανακοινώσεις που θέλεις, αν μάθεις να το χρησιμοποιείς.

Οπως κατάλαβα, δεν σ' ενδιαφέρει να πάει κάποιος να δει την φωτογραφία αλλού (όχι link δηλαδή) και τις θέλεις στο μήνυμα σου, χωρίς να σ' ενδιαφέρει η ταξινόμηση σε άλμπουμ.  Θέλεις να την βάζεις γρήγορα στο σημείο που θέλεις, με απευθείας upload. Αυτό γίνεται με το In Line Attachments -- ILA. Βάζεις τον κέρσορα στο σημείο που θέλεις και στο συνημμένο επιλέγεις Inline full sige image ή Inline expandable thumbnail. Θέλεις και 2η, περισσότερα συνημμένα, ο κέρσορας εκεί που θέλεις, επιλογή στο 2ο συνημμένο. Το ίδιο για 3ο, 4ο ...

Η προεπισκόπηση δεν θα σου δείξει την εικόνα (σε τροποποίηση ναι) θα σου δείξει όμως την θέση (ψευδο - προεπισκόπηση). Μπορείς να την στοιχίσεις όπως θέλεις και το mod συνεργάζεται με το Highslide Image Viewer για τα thumbnails.

Διαβάζω τώρα οτι δεν θέλεις να έχει πρόσβαση ο επισκέπτης σε άλλα συνημμένα, εδώ καλύτερα θέλεις download system με δικαιώματα, δεν έχει το Simple Portal;
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Advertisement: