News:

SMF 2.1.4 has been released! Take it for a spin! Read more.

Main Menu

πρόβλημα εγκατάστασης γλώσσας

Started by MinasC, February 28, 2007, 09:04:59 AM

Previous topic - Next topic

MinasC

τρέχω tp 0.971/smf 1.1.2 και δοκίμασα να κάνω εγκατάσταση τόσο τα πακέτα της ελληνικής γλώσσας που δίνει το tp όσο και αυτά που δίνει το smf αλλά σε όλες τις περιπτώσεις μου λέει "The package you tried to upload either is not a valid package or has become corrupted." !!! γιατί βγαίνει τέτοιο error ???

ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά !!!

Nefeli

Μήπως οι εκδόσεις που συνδύασες δεν ήταν οι σωστές;

ελληνικά για το smf 1.1.2 εδώ
Θα διαλέξεις το αρχείο ανάλογα με τη κωδικοποίηση που θες.

ελληνικά για το tiny 0.9.7.1 εδώ για windows-1253 or ISO-8859-7 codepage ή εδώ για UTF-8 codepage
εφ' όσον, όπως λέει και ο agridoc   στο 0.9.7.1 ισχύουν τα ελληνικά του 0.9.7

Συμπλήρωση: ανέβασε τα αρχεία ελληνικών με ftp και όχι από το paquages manager

MinasC

το σκέφτηκα αλλά καταρχήν δεν ξέρω πως να κάνω εγκατάσταση του .zip αρχείου manually , και δεύτερον υπέθεσα πως για κάποιο λόγο μου βγάζει αυτό το error ο package manager (οπότε αν το εγκαταστήσω χειροκίνητα ίσως να κάνω ζημιά) !!! υπάρχει προηγούμενη εμπειρία από σχετικό μήνυμα λάθους στην εγκατάσταση γλώσσας ??? τι λες να κάνω τελικά (και πως) ???

υ.γ. χρειάζονται εγκατάσταση και οι 2 γλώσσες (smf και tiny portal) κι αν ναι παίζει ρόλο ποιά θα εγκαταστήσω 1η και ποιά 2η ???

ευχαριστώ για τη βοήθεια !!!

Nefeli

Quote from: MinasC on February 28, 2007, 07:38:26 PM
το σκέφτηκα αλλά καταρχήν δεν ξέρω πως να κάνω εγκατάσταση του .zip αρχείου manually
Όταν ανεβάζεις το πορταλ μέσω ftp, τα zip αρχεία χρειάζονται πρώτα αποσυμπίεση στο σκληρό του υπολογιστή σου.
Αν όμως το ανεβάζεις μέσω του paquages manager του φόρουμ, δεν χρειάζονται αποσυμπίεση.

Στον server σου μπορείς να ανεβάσεις οποιοδήποτε αρχείο είτε από το ενσωματωμένο εκεί ftp πρόγραμμα, είτε από ftp εγκατεστημένο στο πσ σου.

ΕΙΔΙΚΑ όμως για το tinyportal έχεις δύο επιλογές!

Ή πρέπει να κατεβάσεις (να αποσυμπιέσεις και στη συνέχεια να το ανεβάσεις στο server) το zip αρχείο που θα αναφέρει στο τίτλο του το manual install (πχ TinyPortal v.0.9.7.1 manual install και να ακολουθήσεις τη διαδικασία που περιγράφεται εδώ και εδώ

Ή (πράγμα που θα σου συνιστούσα) να κατεβάσεις στον υπολογιστή σου το πακέτο που αφορά την αυτόματη εγκατάσταση (μέσω paquages manager (του φόρουμ σου)) πχ TinyPortal v.0.9.7.1 (άλλη διαδικασία όπου ΔΕΝ χρειάζεται αποσυμπίεση του zip!!!). Αφού το κατεβάσεις στο πσ, από το paquages manager (του φόρουμ σου) το ανεβάζεις σαν "πακέτο" όπως έχει συμπιεσμένο!
Περισσότερα θα καταλάβεις στο λινκ που σου έδωσα ήδη, δηλαδή εδώ

Quoteυπέθεσα πως για κάποιο λόγο μου βγάζει αυτό το error ο package manager
Δεν μπορώ να γνωρίζω ακριβώς τι έχει γίνει. Από εμπειρία όμως μπορώ με σιγουριά να υποθέσω πως έχει κρατηθεί το zip αρχείο στη θέση των paquages μέσα στα files του server σου. Άν κάτι στραβώσει τη πρώτη φορά, πριν επιχειρήσεις ξανά, πρέπει να σβήσεις το προηγούμενο zip με το όνομα του αρχείου. Όσο το κρατάς στον σέρβερ, τόσο θα σου δίνει σφάλμα! Βρες το αρχείο zip της πρώτης προσπάθειας στον σέρβερ και σβύσε το.
Quote
(οπότε αν το εγκαταστήσω χειροκίνητα ίσως να κάνω ζημιά)
Δεν είναι τόσο εύκολο να πάθει ζημιά. Εξ άλλου δεν είναι ανάγκη να το εγκαταστήσεις χειροκίνητα όπως περιγράφω παραπάνω, αν και έχεις και αυτή την επιλογή. Ίσως προσπάθησες να ανεβάσεις το αρχείο της αυτόματης εγκατάστασης χειροκίνητα και εκεί μπλόκαρε.
Quote
υ.γ. χρειάζονται εγκατάσταση και οι 2 γλώσσες (smf και tiny portal) κι αν ναι παίζει ρόλο ποιά θα εγκαταστήσω 1η και ποιά 2η
ΝΑΙ. Και οι δύο χειροκίνητα. Αποσυμπιέζεις στον υπολογιστή σου τα αρχεία και τα ανεβάζεις στον σέρβερ με ftp. Πρώτα θα εγκαταστήσεις το smf πλατφόρμα και γλώσσα! Ρίξε μια ματιά να πηγαίνουν όλα καλά με το φόρουμ. Μετά γύρνα τη γλώσσα στα αγγλικά, κατάσταση συντήρησης κλπ. και ανέβασε το tinyportal μέσω manager (χωρίς αποσυμπίεση). Τέλος ανέβασε και τα ελληνικά του tiny με ftp δηλαδή χειροκίνητα. Τέλος βγάλε το φόρουμ από τη κατάσταση συντήρησης και γύρνα τη γλώσσα στα ελληνικά (ανεξάρτητη σειρά ενεργειών αυτή!)

Περιμένουμε νέα σου ...

Συμπλήρωση: Πρόσεξε οι διαδρομές των αρχείων γλώσσας στον σέρβερ να είναι αντίστοιχες με αυτές που θα βρεις στους αποσυμπιεσμένους φακέλους.

MinasC

ουαου , αυτό είναι ο ορισμός της υποστηρικτικής απάντησης !!!  :o :D

όπως σου είπα έχω ήδη εγκατεστημένα στα αγγλικά τόσο το smf όσο και το tp , αλλά δε νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα να εγκαταστήσω τώρα εκ των υστέρων τις γλώσσες τους , σωστά???

ομολογώ ότι η χειροκίνητη εγκατάσταση (= η μοναδική μου επιλογή αφού με τον package manager δεν γίνεται) με τρόμαξε !!! ωστόσο μάλλον θα την επιχειρήσω μιας και δεν έχω άλλη λύση !!!

αλήθεια , δεν πιστεύω η εγκατάσταση των γλωσσών να μου "πετάξει έξω" κάποιο από τα mods που έχω άλει , εε ???

1. Award Mod 1.11 
2. Custom Action Mod 2.04
3. RSS Feed Poster 1.0.3 
4. Global Headers Footers 1.3 
5. SMF Links 1.6.3 
6. Search Topic 1.01 
7. Spam Me Not Mod 1.02 
8. Subject Statistics In Subject 2.2 2.2
9. Wrap Text Around Image 1.0 
10. RSS Feed Icon 1.1 
11. Global Announcements 1.0 
12. MSN in SMF 1.0 
13. Read Topic Permission Mod 1.0.4 
14. Profile User Action 1.1 
15. Sticky First Post (extends sticky topic) 1.3.1 
16. Single Category 1.4 
17. TinyPortal 0.971 
18. Rapidshare Field By Alan S 0.1
19. Inline Attachments 1.0.4.2 
20. Admin Modification Menu Section 1.0.2 
21. YouTube BBC Tag (XHTML Compliant) 1.0 
22. Free Smileys 0.9.1 
23. URL Popup 1.0 
24. cbi, 1.0 1.0 
25. Babelfish Translater 1.0 
26. Contact Page 1.0

είναι και πολλά !!!  ::) υπάρχει καμιά γνωστή ασυμβατότητα ???

ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια !!!  ;) :D

Nefeli

 :o :o :o :o :o :o :o

Ναι είναι πάρα πολλά!!!!!!!!!!!
Για να κάνεις σωστή εγκατάσταση θα πρέπει όλα να τα απεγκαταστήσεις πρώτα από όλες τις ενέργειες!!!
Μέσα από το manager γίνεται πατώντας απεγκατάσταση.
Αν όλα πάνε καλά τα εγκαθιστάς και πάλι πατώντας εφαρμογή mod

Η σειρά είναι : smf, tiny, γλώσσα smf, γλώσσα tiny, mods.

Προσοχή πρέπει να δοθεί να είναι τα mods συμβατά με την έκδοση του smf που έχεις!!!! Και βέβαια όσα χρειάζονται τη μετάφρασή τους στα Ελληνικά αλλιώς θα σου βγάζει ... μικτή γλώσσα!!!

Το αν υπάρχει η συμβατή με το 1.1.2 έκδοση θα το δεις και θα το κατεβάσεις από εδώ

Τις διαθέσιμες ελληνικές μεταφράσεις για τα mods που έχουν ήδη δουλέψει τα παιδιά θα τις βρεις εδώ

Quote from: MinasC on March 01, 2007, 02:10:01 PM
αλήθεια , δεν πιστεύω η εγκατάσταση των γλωσσών να μου "πετάξει έξω" κάποιο από τα mods που έχω άλει , εε ???

εεεε όχι  ;D απλά τα mods μάλλον σου πέταξαν τις .... γλώσσες έξω χαχαχαχα :D :D :D

Nefeli

σόρρυ αλλά μου έδωσες ... χαλί να πατήσω  :D :D :D

MinasC

πω πω , φασαριόζικο !!! ουφ !!! θα πρέπει να βρω ένα ΣΚ να αφιερωθώ σ'αυτό !!! σ'ευχαριστώ πολύ nefeli , ήσουν κατατοπιστικότατη !!!

Quote from: Nefeli on March 01, 2007, 02:44:19 PM
σόρρυ αλλά μου έδωσες ... χαλί να πατήσω  :D :D :D

χαχαχα , ναι μάλλον έχω βάλει τόσα mods που σου έδωσα ολόκληρη μοκέτα !!!  :D :D :D

Advertisement: