problima me ta ellhnika

Started by tasos, March 14, 2007, 07:55:59 PM

Previous topic - Next topic

tasos

...exeis dikio agri ..molis to ekana ayto den doyleyei kala....
thelei na to kano utf-8???

giati to kanei ayto???


agridoc

Περιμένω απάντηση και σε κάτι άλλο
QuoteΔες στην database τι collation έχει.

Τα προβλήματα σου μάλλον προέρχονταν από την εγκατάσταση μέσω πακέτου του host.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

MitsosTheGreat

Τάσο που ακριβώς πάω για να κάνω αυτό που λές? Αν μπορείς να κανεις μια ανάλυση:).
Agridoc δεν νομίζω να είναι αυτό που λες...Όταν ανέβασα smf 1.1 μέσω fantastico δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα... Με αυτή την έκδοση σε 5 εταιρίες που έχω host διμιουργήται το ίδιο πρόβλημα... Θα ήθελες να με βοηθήσεις επειδή εσύ ξέρεις ποιο καλύτερα??? Ευχαριστώ:)

tasos

... Η τελευταία εγκατάσταση που εχω κάνει δεν την εχώ κάνει μέσω του host... αλλα χειροκίνητα μέσω ftp. Απο τη στιγμή που δοκίμασα να δω το site μου οπως μου πες agri με
/index.php?language=greek

μου έκανε το εξής πρόβλημα..... Αν δεν ήμουν συνδεδεμένος έβλεπα όλα τα ελληνικά κουτάκια.... μόλις βάζω ονομα και κωδικό όμως και συνδέομαι τα δείχνει όλα κανονικά... Να σας θυμήσω οτι την εγκατάση δεν την είχα κάνει με utf-8) .... Το πρόβλημα αυτό το "ελύσα" οταν άλλαξα  την Προεπιλεγμένη γλώσσα της δημόσιας συζήτησης και έβαλα απο greek  ....    greek utf-8 . Αλλα αυτό πρπει να είναι ενα μπάλωμα μόνο του προβλήματος..... Θα το ψάξω περισσοτερο και θα σας πώ..
Οσο για αυτο που με ρώτας agr σχετικά με το collation..... συγνώμη αλλα δεν ξέρω καν τι είναι.... και επείδη ξέρω πόσο κουραστίκο είναι εκτός απο το να βοήθας να μου εξηγείς κιόλας... θα ψάξω και θα σου πώ σύντομα....( μόλις καταλάβω τι είναι  :) ).....
...Οσο για το sql μήτσε... ανα πας στο cpanel και πας sql databases δες αν υπάρχει καμία απο προηγούμενη εγκατάσταση smf και αν ναι σβήστην ( αν είναι καινούργιο το φορθμ μην με κυνηγάς μετά) Οταν πάς να ξανακάνεις εγκαταση smf εκεί που σου λέει να διαλέξεις sql database μην βάλεις το ίδιο όνομα με αυτο που είχες βάλει στην προηγούμενη εγκατάσταση.... συνηθως σου προτείνει        τοονοματουsite_smf εσυ βάλε ένα άλλο
.... Πάντως μην του κάνεις εγκατάσταση μέσω host ... δεν σε αφ΄νει να επιλέξεις καμία ρύθμιση κατά την  εγκατάσταση.... βάζει απο μόνο του utf-8 se oλες τις γλώσσες και γίνεται χαμός.

Σας ευχαριστώ παίδες Ελληνών.
   

agridoc

Και σε παλαιότερες εκδόσεις έχουν αναφερθεί προβλήματα σε εγκαταστάσεις μέσω fantastico.

Την 1.1.2 δεν την έχω εγκαταστήσει ποτέ σε νέο φόρουμ με UTF-8. Πιστεύω ότι ο tasos έχει UTF-8 ελληνικά που δουλεύουν σε database με latin-1 collation.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Nefeli

#25
Και εγώ είχα κάνει την αρχική μέσω fantastico!

Κανένα πρόβλημα με τα Ελληνικά (όχι utf-8) που βάζω. Μέχρι προχθές!

Προχθές προσπάθησα να κατεβάσω ένα πίνακα (αυτόν με τις γιορτές του ημερολογίου). Πρόσεξα τους τίτλους να είναι σε μια .... λατινοειδή γραφή! Λέξη δεν καταλάβαινες!
Πρόσεξα το collation του πίνακα ήταν στα ..... latin1_swedish_ci !!!!!!!!!!!!!!!!!
To collation ολόκληρης της βάσης όμως είναι...
Σετ χαρακτήρων της MySQL:  UTF-8 Unicode (utf8)
MySQL connection collation: greek_bin

Αφελώς τότε άλλαξα (ευτυχώς το δοκίμασα μόνο πάνω στο συγκεκριμένο πίνακα) το collation του ημερολογίου σε greek.

Αυτό ήταν!!!!!!!! Έχασα τα αυγά και τα πασχάλια στο ημερολόγιο. Με τίποτα δεν επανερχόταν!
Αναγκάστηκα να γυρίσω και το πίνακα στα .... σουηδικά αλλά και να ξαναπεράσω εκατό τόσες γιορτές ΞΑΝΑ!

Μέχρι προχθές δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με τη βάση δεδομένων.

Θα ήθελα όμως, σαν διαχειριστής με χμμμ αξιοπρέπεια, να μάθω σχετικά με τη χρήση τους και τις ιδιοτροπίες τους! Μήπως θα μπορούσες agridoc να μας υποδείξεις βιβλιογραφία σχετική? Όχι για να γίνω επιστήμονας ξάφνου στις βάσεις, αλλά απλά για να μη τη ξαναπατήσω αφενός και να διορθώσω όσα μπορώ αφετέρου!
Αν είσαι πολύ απασχολημένος, δεν είναι κάτι επείγον! Μπορεί να περιμένει.

Quote from: MitsosTheGreat on March 22, 2007, 04:16:08 AM
Τάσο που ακριβώς πάω για να κάνω αυτό που λές? Αν μπορείς να κανεις μια ανάλυση:).
Agridoc δεν νομίζω να είναι αυτό που λες...Όταν ανέβασα smf 1.1 μέσω fantastico δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα... Με αυτή την έκδοση σε 5 εταιρίες που έχω host διμιουργήται το ίδιο πρόβλημα... Θα ήθελες να με βοηθήσεις επειδή εσύ ξέρεις ποιο καλύτερα??? Ευχαριστώ:)
Το collation είναι από ότι καταλαβαίνω, η βασική κωδικοποίηση των πινάκων δεδομένων.
Πας cpanel>>> ανοίγεις το MySQL Account Maintenance  >>> ανοίγεις το phpMyAdmin
Στο παράθυρο που θα σου βγάλει μπορείς να δεις τα στοιχεία κάθε πίνακα που θα επιλέγεις.

Πρόσεξε μόνο μη τη πατήσεις σαν εμένα.....  :o 

MitsosTheGreat

και ποιο πίνακα απ'όλους να επιλεξω Νεφέλη? Ευχαριστω:)

agridoc

#27
Quote from: Nefeli on March 22, 2007, 12:39:19 PM
Πρόσεξα το collation του πίνακα ήταν στα ..... latin1_swedish_ci !!!!!!!!!!!!!!!!!
Το latin1_swedish_ci είναι το σωστό collation για πίνακες και text fields όταν χρησιμοποιούμε windows-1253 ή ISO-8859-7 (τα ελληνικά που έχουμε συνήθως στο PC μας).

Το σωστό collation για πίνακες και text fields όταν χρησιμοποιούμε UTF-8 είναι το utf8_general_ci.



ΜΗΝ πειράζετε το collation και γενικά την βάση δεδομένων αν δεν ξέρετε τι κάνετε.

Μην ξεχνάτε όμως

ΠΑΝΤΑ backup της βάσης (ή του πίνακα μόνο) πριν οποιαδήποτε αλλαγή
.



Αν είχες backup Nefeli δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Δοκιμές με την database για εκπαίδευση καλό είναι να γίνονται σε δοκιμαστικό φόρουμ, είτε στο PC μας, είτε σε άλλη εγκατάσταση, ποτέ σε φόρουμ που λειτουργεί.

Quote from: Nefeli on March 22, 2007, 12:39:19 PMΜέχρι προχθές δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με τη βάση δεδομένων.

Θα ήθελα όμως, σαν διαχειριστής με χμμμ αξιοπρέπεια, να μάθω σχετικά με τη χρήση τους και τις ιδιοτροπίες τους! Μήπως θα μπορούσες agridoc να μας υποδείξεις βιβλιογραφία σχετική? Όχι για να γίνω επιστήμονας ξάφνου στις βάσεις, αλλά απλά για να μη τη ξαναπατήσω αφενός και να διορθώσω όσα μπορώ αφετέρου!
Αν είσαι πολύ απασχολημένος, δεν είναι κάτι επείγον! Μπορεί να περιμένει.

http://dev.mysql.com/doc/refman/5.0/en/tutorial.html
Διόρθωση
http://www.phpmyadmin.net/home_page/docs.php
http://www.phpmyadmin.net/documentation/
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Nefeli

#28
Quote from: agridoc on March 24, 2007, 01:38:39 AM
Quote from: Nefeli on March 22, 2007, 12:39:19 PM
Πρόσεξα το collation του πίνακα ήταν στα ..... latin1_swedish_ci !!!!!!!!!!!!!!!!!
Το latin1_swedish_ci είναι το σωστό collation για πίνακες και text fields όταν χρησιμοποιούμε windows-1253 ή ISO-8859-7 (τα ελληνικά που έχουμε συνήθως στο PC μας).

ουπς και πάλι ούπς  :D :D :D :D :D :D δεν έχω λόγια να κρύψω τη .... ντροπή μου  :-\ ;D

QuoteΑν είχες backup Nefeli δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Δοκιμές με την database για εκπαίδευση καλό είναι να γίνονται σε δοκιμαστικό φόρουμ, είτε στο PC μας, είτε σε άλλη εγκατάσταση, ποτέ σε φόρουμ που λειτουργεί.
Έχεις απόλυτο δίκιο!!! Μόνο που και οι πλέον "προσεκτικοί" τη πατάνε μερικές (ας μη πούμε πόσες  :D) φορές!

Όσο για τη βιβλιογραφία ....Ευχαριστώ πάρα πολύ agridoc !!!!  :)
Το δεύτερο κάνει ανακατεύθυνση σε μια σελίδα για login, πράγμα που δεν μου φαίνεται ... σχετικό! Τέλος πάντων, μην ασχοληθείς αν δεν έχεις χρόνο!

Quote from: MitsosTheGreat on March 22, 2007, 02:02:01 PM
και ποιο πίνακα απ'όλους να επιλεξω Νεφέλη?

Νομίζω πως ο agridoc απάντησε και στους δύο μας !!! Μην πειράζεις τίποτα! Αν είναι καινούργιο το φόρουμ σου, ξανακάνε εγκατάσταση με όσα όμως έχεις διαβάσει πια στο φόρουμ αυτό! ;) Είναι πολύ εύκολο να στραβώσει κάτι όταν δεν γνωρίζουμε που πατάμε. Σου μιλάει η .... πείρα  :D :D :D :D :D

agridoc

Nefeli έχεις δίκιο για το 2ο link, διορθώθηκε.

Λάθη είναι δεδομένο οτι θα γίνουν απ' όλους, εκεί όμως όπου η ζημιά δεν διορθώνεται εύκολα ή καθόλου χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή.

Σε άλλα μπορεί να είμαστε πιο χαλαροί  ;)
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Advertisement: