καταμέτρηση προσωπικών μηνυμάτων

Started by abraamz, April 06, 2007, 05:41:21 AM

Previous topic - Next topic

abraamz

Ξέρει κανείς κάποιο mod ή κάποιο άλλο τρόπο για να μπορούμε να δούμε το πλήθος των προσωπικών μηνυμάτων που έχει στείλει το κάθε μέλος;

Greek

Υποθέτω πως όταν λες «να δούμε» εννοείς «να δω»  ;)

Γίνεται. Όπως γίνεται να δεις και το περιεχόμενο των μηνυμάτων.
Επειδή όμως το θεωρώ λάθος, αντιδεοντολογικό  και απρεπές κάτι τέτοιο, εγώ προσωπικά δεν θα σου πω τον τρόπο γιατί θα το έχω βάρος μετά  ;D

Θα αναρωτηθείς γιατί δεν σου λέω τουλάχιστον πως μπορείς να δεις το πλήθος των μηνυμάτων.
Είναι απλό. Αυτά τα δυο είναι σχεδόν πακέτο κι αν σου πω αυτό, στην ουσία σου λέω και το άλλο  ;)
Πάντως την απορία σου την έλυσα πιστεύω. Καλές γιορτές  :)

vkot

Hint: Είναι μια απλή εντολή SELECT σε SQL που θα τρέξεις στο phpMyAdmin ;D

Αλλά είναι εκτός θέματος (εκτός SMF)  
For specialized SMF installation/customization, Web Development, Linux Server Administration, click here.
Για εξειδικευμένες υπηρεσίες στα παραπάνω, πατήστε εδώ.

abraamz

Quote from: Greek on April 06, 2007, 06:50:13 AM
Υποθέτω πως όταν λες «να δούμε» εννοείς «να δω»  ;)

όταν λέω "να δούμε" εννοώ "εμεις οι διαχειριστές να δούμε"

Το γνωρίζω οτι μπορώ να δώ απο την βάση δεδομένων τα προσωπικά μηνύματα, αλλά αυτο που με ενδιαφέρει ειναι να ενημερώνομαι αυτόματα για το αν κάποιο μέλος έχει ξεπεράσει κάποιο συγκεκριμένο όριο μηνυμάτων (ορισμένο απο μένα).

Στο φόρουμ που διαχειρίζομαι υπήρχε συγκεκριμένο μέλος που χρησιμοποιούσε τα προσωπικά μηνύματα για να "τσιμπήσει" τηλέφωνα και άλλα στοιχεία, και μετά να γίνεται "τσιμπούρι" στα διάφορα "θύματα". Η λύση ήταν η απαγόρευση των προσωπικών μηνυμάτων στο συγκεκριμένο μέλος.
Αυτό όμως δεν μπορεί να το εμποδίσει απο το να μπει ξανά με άλλο username  και να ξαναρχίσει τα ίδια. Επομένως χρειάζομαι ενα εργαλείο για να μπορώ να εντοπίσω ευκολα κάποιον που στέλνει πολλά προσωπικά μηνύματα (αλλά όχι σε όλους ανεξαιρέτως) και να λάβω τα μέτρα μου.


Ευχαριστώ λοιπόν για τις απαντήσεις και ελπίζω κάποιος που  γνωρίζει κάτι σχετικό να με ενημερώσει τώρα που έγινα πιο συγκεκριμένος για το τι ψάχνω.

Nefeli

Προσωπικά και να μπορούσα να το κάνω, δεν θα έμπαινα στη ψυχολογία του "αστυνόμου" με τη ζυγαριά.
Εξ άλλου, μεγάλα παιδιά είναι τα μέλη κι αν ενοχληθούν μπορούν απλά να το αναφέρουν στους συντονιστές για τα περαιτέρω.

Μόνο έμμεσα νομίζω πως μπορείς να βάλεις κάποιες δικλείδες τσεκάροντας στα μεγέθη που θες τις επιλογές
Μέγιστοι επιτρεπόμενοι παραλήπτες σε προσωπικό μήνυμα.
(0 για χωρίς όριο, εξαιρούνται οι διαχειριστές)

και
Number of personal messages a user may send in an hour.
(0 for no limit, moderators are exempt)


που θα βρείς στη διαχείριση >>> Χαρακτηριστικά και επιλογές >>> Βασικές λειτουργίες

μάλλον όμως τα ξέρεις ήδη  :-\

Advertisement: