News:

Bored?  Looking to kill some time?  Want to chat with other SMF users?  Join us in IRC chat or Discord

Main Menu

Προβλημα με ολοκληρο το site....Please Help!!

Started by *GrimReaper*, May 22, 2007, 04:47:23 PM

Previous topic - Next topic

*GrimReaper*

Παιδια βοηθεια...εδω και 4 μερες οταν προσπαθω να μπω στο site μου...μου βγαζει αυτο και μονο αυτο που βλεπετε κατω....Ξερετε τι φταιει?....Φταει ο server?.....σας εχει συμβει ποτε?? :( :( :'( :'( :'(

Nefeli

Τα στοιχεία που δίνεις είναι πάρα πολύ λίγα. Αν εσύ δεν μπορείς να καταλάβεις μέσω διαχείρισης φόρουμ και cpanel, πως  θα μπορούσαμε εμείς με μία εικόνα; Αν έδινες λινκ και περισσότερα στοιχεία ίσως, αν και πάλι ....
Άλλοι ίσως καταλάβουν περισσότερα.

Αφού το site πάντως σου ανοίγει, δεν φαίνεται να είναι ο σέρβερ. Χωρίς αυτό να είναι και απόλυτο.
Αν πάντως δεν μεσολάβησε καμία δική σου ενέργεια, δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις το host σου.
Όπως και να έχει, θα μπορούσες να ερευνήσεις τη κατάσταση μέσα από το cpanel. Το index.php ανοίγει κανονικά μέσα από εκεί;

Nefeli

Εξ άλλου, από ό,τι βλέπω, σε συνδέει ....
Μπακαπ πρόσφατο δεν έχεις να ανεβάσεις;

*GrimReaper*

www.pcaddicted.co.nr   αυτο ειναι το σιτε.....Δεν μπορω να μπω πουθενα και να κανω τπτ!....μου βγαζει μονο το Ηello *GrimReaper* μεχρι το news....τπτ αλλο.....μπορω να κανω κατι?...

Βuck up δεν εχω κανει καθως δεν ξερω πως να κανω.... :(

Nefeli

QuoteΒuck up δεν εχω κανει καθως δεν ξερω πως να κανω....
Ωχ ... Το πρώτο πράγμα που μαθαίνει κανείς!
Όταν λυθεί η παρούσα κατάσταση θα σου απαντήσω σχετικά με το πως.
Πριν από όλα όμως είναι σημαντικό να μας λες αν κάνεις ό,τι σου λέμε να κάνεις. ;)
Είναι πολύ σημαντικό να μας δίνεις απαντήσεις άμεσες σε αυτά που σε ρωτάμε καθόσον δεν είμαστε "μάγοι" :D
Όπως:

1. Ρώτησες τον host σου; Τι σου απάντησε; Πολλές φορές οι hosts παίρνουν backup των χώρων που εξυπηρετούν, ανεξάρτητα από τους ιδιοκτήτες των sites. Ρώτα τον λοιπόν σχετικά!!! Εάν είσαι τυχερός, θα έχει πρόσφατο

2. Μπήκες στο cpanel να δεις το αρχείο που σου είπα; Αν ναι, τι βλέπεις όταν πατάς πάνω στην url του; Ανοίγει; (αυτό μπορείς να το κάνεις ανεξάρτητα από το προηγούμενο βήμα!!!


Απάντησε πρώτα σε αυτά και βλέπουμε .... ;)

Nefeli

Quote from: *GrimReaper* on May 23, 2007, 08:12:34 AM
Βuck up δεν εχω κανει καθως δεν ξερω πως να κανω.... :(

Τα σχετικά με τα backups!
Αν κάτι δεν καταλαβαίνεις ως προς αυτό, άνοιξε άλλο θέμα για να μη μπερδεύονται τα θέματα μεταξύ τους. ;)

Nefeli

Ιδέα:
Συνδέσου, όπως συνδέεσαι, στο site σου, με το όνομα του διαχειριστή. Αν  το GrinReaper είναι περασμένο με την ιδιότητα του διαχειριστή στη βάση σου, με αυτό.

Αφού συνδεθείς, πληκτρολόγησε στη μπάρα του browser τη διαδρομή της περιοχής διαχείρισης που λογικά θα είναι http://pcaddicted.co.nr/index.php?action=admin και πάτα enter.
Αν μπεις στη περιοχή διαχείρισης, πάρε ένα μπακάπ της βάσης δεδομένων σου.
Διαχείριση>>> Συντήρηση>>> Συντήρηση δημόσιας συζήτησης>>>Σ υντήρηση δημόσιας συζήτησης - Δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας της βάσης δεδομένων>>> Αποθήκευση της δομής των πινάκων (τσεκάρισμα) >>> Λήψη.
Σώσε στο σκληρό το συμπιεσμένο αρχείο που θα σου βγάλει.

Μπορείς να το επαναφέρεις όποια στιγμή θες, σύμφωνα με τις οδηγίες που σου δίνω στο προηγούμενο ποστ.

Με αυτό το τρόπο σώνεις τα δεδομένα (μηνύματα, μέλη, πίνακες κλπ) του φόρουμ σου.
Στη χειρότερη περίπτωση που χρειαστεί επανεγκατάσταση, θα έχεις απλά να ξαναπεράσεις τα δεδομένα της βάσης.

Αν ο τρόπος αυτός δεν λειτουργήσει, ενημέρωσέ μας όπως και για όλα τα προηγούμενα ερωτήματα!

agridoc

*GrimReaper* φαίνεται να έχεις προσθέσει κάτι για επιλογή γλώσσας και κολλάει εκεί. Θυμήσου τι mods έχεις εγκαταστήσει ή τυχόν αλλαγές σε αρχεία. Πρέπει να παρουσιάστηκε μετά από κάποια αλλαγή.

Επίσης το φόρουμ σου τρέχει μέσα σε frame αλλά δεν νομίζω οτι το πρόβλημα βρίσκεται εκεί.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

*GrimReaper*

1) Mε τον host μου επεικοινωνησα μεσω ενος φορουμ....(περιμενω απαντηση)
2) Το αρχειο που λες δεν το βρηκα...(index.php) εψαξα στο control panel μου αλλα δεν βρηκα τπτ...Αμα εχεις καμια ιδεα για το που μπορει να ειναι..(δεκτη)
3) δοκιμασα και αυτο: hxxp:pcaddicted.co.nr/index.php?action=admin [nonactive] αλλα δεν δουλεψε....Γενικα δεν μπορω να μπω πουθενα!!
4)Και καποιο πακετο που εγκατεστησα να φταιει δεν μπορω να κανω τπτ γιατι δεν μπορω να μπω πουθενα!....

Δεν ξερω τι να κανω.. :-[

agridoc

Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα mods που έχεις εγκαταστήσει.

- Backup αρχείων και βάσης δεδομένων.

- Κατέβασε το large upgrade της έκδοσης που χρησιμοποιείς.

- Αποσυμπίεση στο PC και FTP upload στον server και αντικατάσταση των

index.php
SSI.php
/Sources - όλα τα αρχεία που περιέχονται
/Themes /default - όλα τα αρχεία χωρίς τα subditectories, δεν χρειάζονται αν και δεν είναι λάθος.

Λογικά θα επανέλθει. Τα mods πρέπει να επανεγκατασταθούν.

Λιγότερο ριζική επέμβαση.

Ανέβασε το index.template.php (κράτα αντίγραφο του υπάρχοντος) από το /Themes /default του upgrade. Κάνε μια δοκιμή. Αν δεν αποκατασταθεί κάνεις την πιο ριζική λύση.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Advertisement: