News:

Want to get involved in developing SMF, then why not lend a hand on our github!

Main Menu

Διαγραφη μελους

Started by vini, June 08, 2007, 10:54:27 AM

Previous topic - Next topic

vini

Kαλησπερα σας παιδια,

εχω ερθει στο εξης δίλημμα
Ενα παλαιο μέλος με 700 μηνυματα ζηταει να γινει διαγραφη του λογαριασμου του για δικους του λογους.
Πρεπει να προχωρησω στην διαγραφη του? :-\
Το θεμα που προκυπτει ειναι οτι 1ον θα φαινεται ως επισκεπτης και 2ον θα αρχισουν  οι ερωτησεις σχετικα με την διαγραφη του.

Αντε να εξηγησεις οτι ηθελε και εφυγε και οτι δεν το εδιωξες.....

πειτε μου την αποψη σας
::)

Greek

Το ότι θέλει να διαγραφεί, νομίζω ότι πρέπει να γίνει σεβαστό.
Από την άλλη δεν καταλαβαίνω ως προς τι η διάθεση για διαγραφή, αφού μπορεί πολύ απλά να μην συμμετέχει.
Εκτός κι αν αποσκοπεί στην διαγραφή των μηνυμάτων του για δικούς του λόγους. Προφανώς όμως δεν γνωρίζει ότι μπορεί να διαγραφεί, αλλά τα μηνύματά του να παραμείνουν (αν επιλέξεις κάτι τέτοιο).

Α θες την γνώμη μου τώρα σ' αυτό το ενδεχόμενο (να σου ζητήσει και την διαγραφή των μηνυμάτων του), θα σου έλεγα να το αρνηθείς.
Πρώτον γιατί τα μηνύματα είναι πολλά.
Δεύτερον γιατί προφανώς δεν μονολογούσε και με την διαγραφή των μηνυμάτων χάνεται η αλληλουχία πολλών θεμάτων και μηνυμάτων στα οποία συμμετείχε.

Σε σχέση με τον θόρυβο, ε εντάξει θα ρωτήσουν 1-2 φορές, θα απαντήσεις και τελείωσε το θέμα.

agridoc

Στο SMF η διαγραφή μέλους με παραμονή των μηνυμάτων θα δείχνει το μέλος σαν επισκέπτη και δεν θα μπορεί να δει κανείς τι μηνύματα έχει γράψει ή να κάνει αναζήτηση με όνομα μέλους.

Σε περίπτωση επανεγγραφής δεν μπορούν να του αποδοθούν τα μηνύματα (κάτι είχα βρει παλιότερα αλλά είναι επέμβαση στην database).

Η επιλογή είναι δική σου. Προσωπικά επέλεξα την μη δυνατότητα διαγραφής. Αν το SMF είχε κάποιες επιπλέον δυνατότητες θα την άφηνα ελεύθερη. Οι επιλογές μας περιορίζονται και από τις δυνατότητες του software.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

apollonios

Quote from: vini on June 08, 2007, 10:54:27 AM
Πρεπει να προχωρησω στην διαγραφη του? :-\
Αγνοησε τον!!
Οι κοινοτητες που κτιζουμε δεν ειναι η παιδικη χαρα του καθενος, να μπαινει να καταναλωνει του πορους μας, να κανει τις φασαριες του να βρισκει τις γκομενες και γκομενους του και οταν νομιζει οτι θελει να εντυπωσιασει με μια "ηρωικη" εξοδο να ζηταει διαγραφη.

Προσωπικα στο www.aparadektoi.gr εχω θεσει ορο πως κανενας δεν εχει το δικαιωμα να αιτηθει διαγραφης του και φυσικα αυτον τον ορο τον αποδεχεται κατα την εγγραφη του!
Φυσικα κανενας δεν διαβαζει τους ορους που αποδεχεται, οποτε οταν καποιος μου αιτηθει διαγραφη ή τον αγνοω παντελως, ή αν ειμαι στις καλες μου του λεγω πολυ ευγενικα να μην ξανασυνδεθει!
So Simple! ;)

Μαλλιστα εχω ανοιξει και ενα ωραιο θεματακι οπου καταγραφω τις αιτησεις διαγραφης των κακομαθημενων ανθρωπων που νομιζουν οτι οι αλλοι ειναι δουλοι τους δες στο θεμα: Thelo pos diagrafi to profil mu

mforum

Διαγραφή του χρήστη δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην γίνει από την στιγμή που δεν επηρεάζει σε τίποτα το φόρουμ.
Διαγραφή των μηνυμάτων του, ΟΧΙ σε καμία περίπτωση, τα δημοσιευμένα μηνύματα δεν είναι ιδιοκτησία αυτών που τα γράφουν αλλά των ιδιοκτητών του φόρουμ.

Αυτές είναι οι σκέψεις μου για την περίπτωση που μου τύχει κάτι αντίστοιχο.
Από εκεί και πέρα δεν είναι κάτι που μπορούμε να το τυποποιήσουμε, ο καθένας ενεργεί όπως νομίζει στο φόρουμ του αρκεί να μην παραβιάζει τους όρους χρήσης.

JimKarvo

Quote from: mforum on June 17, 2007, 03:06:48 PM
Διαγραφή του χρήστη δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην γίνει από την στιγμή που δεν επηρεάζει σε τίποτα το φόρουμ.
Διαγραφή των μηνυμάτων του, ΟΧΙ σε καμία περίπτωση, τα δημοσιευμένα μηνύματα δεν είναι ιδιοκτησία αυτών που τα γράφουν αλλά των ιδιοκτητών του φόρουμ.

Αυτές είναι οι σκέψεις μου για την περίπτωση που μου τύχει κάτι αντίστοιχο.
Από εκεί και πέρα δεν είναι κάτι που μπορούμε να το τυποποιήσουμε, ο καθένας ενεργεί όπως νομίζει στο φόρουμ του αρκεί να μην παραβιάζει τους όρους χρήσης.

Είναι ιδιοκτησία των χρηστών, απο την στιγμή την οποία οι χρήστε φέρουν ευθήνη γι αυτά που γράφουν ;)

Όπως και να 'χει, διέγραψέ των, και κατέστησε αδύνατη την διαγραφή των μηνυμάτων του..


Nefeli

Δεν νομίζω πως είναι τόσο απλοικευμένα τα πράγματα.

Επειδή μου αρέσει πάντα να βλέπω και τις δύο όψεις ενός ζητήματος και κάνοντας το δικηγόρο του διαβόλου, να πω πως κι εμείς είμαστε μεν "ιδιοκτήτες" του ψηφιακού χώρου, δεν μας ανήκει όμως η, αδιάφορα μεγέθους, ποιότητας ή περιεχομένου, πνευματική ιδιοκτησία των κειμένων (και των ποστ εννοείται). Σαν να λέει ο εκδότης πως του ανήκει το περιεχόμενο του βιβλίου. Άτοπο.

Φαντάσου τη περίπτωση πχ να έρθεις εσύ στο δικό μου χώρο, να γράφεις ανεβάζοντας το δικό μου "τιράζ", να τα παίρνω, άμα λάχει κι από τις διαφημίσεις κι όταν κάτι στραβώσει μεταξύ μας και θελήσεις να σβήσεις κάθε στοιχείο σου από το site μου, να σου απαντήσω με ένα τρόπο λες και σου λέω πως ότι έγραψες ή είπες ανήκει σε μένα (η πιο κομψή εκδοχή).

Όταν τα πράγματα φτάνουν σε τέτοια σημεία, θεωρώ αυτονόητη τον σεβασμό των αποφάσεων των μελών. Για μένα, δεν θα υπήρχε δεύτερη συζήτηση παρά η εκτέλεση της επιθυμίας του μέλους. Δεν παίζουμε με ό,τι μπορεί να θεωρηθεί προσωπικό δεδομένο.

agridoc

Τα προσωπικά δεδομένα δεν έχουν θέση εδώ Nefeli, οταν γράφει κάποιος σε ένα χώρο που διαβάζεται ελεύθερα. Μόνος του δημοσιοποιεί τα γραφόμενα του. Προσωπικό δεδομένο είναι το IP του ή το email του (αν έχει επιλέξει να μην εμφανίζεται).

Η λέξη "ιδιοκτησία" των δημοσιεύσεων για το φόρουμ μάλλον δεν είναι επιτυχημένη. Δεν διεκδικείται η πατρότητα όσων έχουν γραφτεί, το δικαίωμα διατήρησης της δημοσίευσης όμως υπάρχει.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Nefeli

Quote from: agridoc on June 17, 2007, 03:45:40 PM
Τα προσωπικά δεδομένα δεν έχουν θέση εδώ Nefeli, οταν γράφει κάποιος σε ένα χώρο που διαβάζεται ελεύθερα. Μόνος του δημοσιοποιεί τα γραφόμενα του. Προσωπικό δεδομένο είναι το IP του ή το email του (αν έχει επιλέξει να μην εμφανίζεται).

Σωστά ως προς το "τεχνικό" μέρος του ορισμού της λέξης γιατί ως προς ....

QuoteΗ λέξη "ιδιοκτησία" των δημοσιεύσεων για το φόρουμ μάλλον δεν είναι επιτυχημένη.

μάλλον λάθος.

QuoteΔεν διεκδικείται η πατρότητα όσων έχουν γραφτεί, το δικαίωμα διατήρησης της δημοσίευσης όμως υπάρχει.

αυτό ομολογουμένως δεν το κατάλαβα .....
εννοείς πως το αμφισβητούμενο εδώ δεν είναι η "πατρότητα" αλλά το δικαίωμα δημοσίευσης;
Ποιανού; του διαχειριστή; Και το δικαίωμα του μέλους να "υπάρχει" , έστω και σαν ..."επέκταση" σε ένα χώρο;
Νομίζω πως ακροβατούμε σε αμφιλεγόμενες έννοιες.

Για παράδειγμα εγώ θα δημοσιεύσω εικόνες από ζωγραφικούς πίνακες μιας έκθεσης, έχοντας ήδη την προφορική άδεια των δημιουργών.
Αν κάποιος διαφωνήσει για όποιο λόγο και θελήσει να διαγράψει την εικόνα από τη γκαλερί εγώ θα του πω πως έχω δικαίωμα .... δημοσίευσης και θα τον αγνοήσω; Ακούγεται "κάπως".

Οι εικόνες θα μου πείτε δεν είναι ποστ. Νομίζω όμως πως απλά αναδεικνύουν το σχοινί του ακροβάτη που στην ουσία είναι το ίδιο ακριβώς.

Greek

Quote from: apollonios on June 17, 2007, 01:25:01 PM

Αγνοησε τον!!
Οι κοινοτητες που κτιζουμε δεν ειναι η παιδικη χαρα του καθενος, να μπαινει να καταναλωνει του πορους μας, να κανει τις φασαριες του να βρισκει τις γκομενες και γκομενους του και οταν νομιζει οτι θελει να εντυπωσιασει με μια "ηρωικη" εξοδο να ζηταει διαγραφη.
+1. Και να συμπληρώσω, ειδικά σε κάτι που του παρέχεται δωρεάν.

Προσωπικά πάντως δεν θα είχα ενδοιασμούς να τον διαγράψω, αν επέμενε τόσο πολύ. Θα τον διέγραφα και θα έβαζα το username του στα «απαγορευμένα» ονόματα χρήστη.
Σε καμιά περίπτωση όμως δεν θα διέγραφα τα μηνύματά του, ειδικά μάλιστα αν ήταν πολλά.



QuoteΜαλλιστα εχω ανοιξει και ενα ωραιο θεματακι οπου καταγραφω τις αιτησεις διαγραφης των κακομαθημενων ανθρωπων που νομιζουν οτι οι αλλοι ειναι δουλοι τους δες στο θεμα: Thelo pos diagrafi to profil mu
Όντως ένα απαράδεχτο θέμα. Πέθανα στο γέλιο  :D
Αλλά, βρε Απολλώνιε τι τους κάνεις και θέλουν όλοι αυτοί να λακήσουν;;;  :D

Greek

Quote from: Nefeli on June 17, 2007, 04:07:11 PM

Για παράδειγμα εγώ θα δημοσιεύσω εικόνες από ζωγραφικούς πίνακες μιας έκθεσης, έχοντας ήδη την προφορική άδεια των δημιουργών.
Αν κάποιος διαφωνήσει για όποιο λόγο και θελήσει να διαγράψει την εικόνα από τη γκαλερί εγώ θα του πω πως έχω δικαίωμα .... δημοσίευσης και θα τον αγνοήσω; Ακούγεται "κάπως".

Οι εικόνες θα μου πείτε δεν είναι ποστ. Νομίζω όμως πως απλά αναδεικνύουν το σχοινί του ακροβάτη που στην ουσία είναι το ίδιο ακριβώς.

Ας κάνω λοιπόν εγώ τον δικηγόρο τον δικό σου.
Σε τέτοιο ενδεχόμενο, οφείλει να σε προειδοποιήσει ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να απαιτήσει και θα πρέπει να το αποδεχτείς, την απόσυρση των εικόνων του.
Αλλά, για να μην το βλέπουμε μονόπλευρα, ο τάδε παγκοσμίως άγνωστος καλλιτέχνης του οποίου τους πίνακες θα αναρτήσεις, δεν διαφημίζεται εντελώς δωρεάν μέσα από την ιστοσελίδα σου; Από πού κι ως που λοιπόν μπορεί να απαιτεί; Μάλλον εσύ θα πρέπει να απαιτείς  ;)

Nefeli

Quote from: Greek on June 17, 2007, 06:00:45 PM
Αλλά, για να μην το βλέπουμε μονόπλευρα, ο τάδε παγκοσμίως άγνωστος καλλιτέχνης του οποίου τους πίνακες θα αναρτήσεις, δεν διαφημίζεται εντελώς δωρεάν μέσα από την ιστοσελίδα σου; Από πού κι ως που λοιπόν μπορεί να απαιτεί; Μάλλον εσύ θα πρέπει να απαιτείς  ;)

Ωραία. Επιτέλους φτάσαμε στην ουσία της συζήτησής μας Greek.
Κι αυτή είναι, όπως πολύ σωστά προσδιορίζεις, στα αμοιβαία οφέλη ιδιοκτήτη-μελών που υπάρχουν μέσα από τις συζητήσεις, τα άρθρα, την εργασία συντονισμού, τις εικόνες και το όλο υλικό ενός φόρουμ.

Κανένας από εμάς δεν ξεκίνησε ως ιδιοκτήτης και διαχειριστής και ως εκ τούτου, όλοι έχουμε εμπειρία και από τις δύο πλευρές του "χαρακώματος".

Ως απλά μέλη έχουμε συνείδηση νομίζω πως αυτό που πλασάρουν κάποιοι φορουμ-κτήμονες ως "χάρη" που μάλιστα κοστίζει είναι φαιά ουσία εξαιρετικής ποιότητας σε ορισμένες περιπτώσεις. Τέτοια μέλη είναι τιμή μας να τα φιλοξενούμε στα sites μας. Είναι μέλη που ανεβάζουν τη ποιότητα του φόρουμ και τη "ζήτησή" του από εταιρείες που θέλουν να διαφημιστούν. Άρα, ένα μέλος και η χωρητικότητα που καταλαμβάνει στον σέρβερ μας πιθανά να έχει "προπληρώσει" σε είδος τη φιλοξενία που του παρέχουμε. ( :P)

Σαν συντονιστές πάλι (πιθανή εμπειρία πολλών από εμάς) έχουμε συνείδηση πως έχουμε δαπανήσει ώρες επί ωρών να ρυθμίζουμε την κυκλοφορία, εντελώς αφιλοκερδώς (και καλά κάναμε). Θέλω απλά να πω, πως αυτά τα πράγματα είναι τόσο "ευαίσθητα" που κάθε απόλυτη προσέγγιση είναι και εκτός πραγματικότητας.

Σαν διαχειριστές τέλος γνωρίζουμε πως να φερθούμε πριν οποιαδήποτε κατάσταση ξεφύγει από τον έλεγχο. Είναι μέσα στα λειτουργικά μας προσόντα. Όταν όμως αυτό γίνει, δεν μπορούμε να επικαλούμαστε τα ευρ-ά αφού το ίδιο ισχύει και αντίστροφα ....
Αν δηλαδή δεν θέλουμε να μας "καταναλώνουν" χώρο, μπορούμε κάλλιστα να επιβάλλουμε την εγγραφή με .... τέλος εισόδου. Έτσι όλοι θα ξέρουμε εκ των προτέρων τον Κανόνα που σε κάθε περίπτωση δεν μπορεί να υπερβαίνει το Εθιμικό δίκαιο.

Αυτά και συγνώμη αν μακρυγόρησα πάλι..... :P

mforum

Quote from: JimKarvo on June 17, 2007, 03:20:49 PM
Quote from: mforum on June 17, 2007, 03:06:48 PM
Διαγραφή του χρήστη δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην γίνει από την στιγμή που δεν επηρεάζει σε τίποτα το φόρουμ.
Διαγραφή των μηνυμάτων του, ΟΧΙ σε καμία περίπτωση, τα δημοσιευμένα μηνύματα δεν είναι ιδιοκτησία αυτών που τα γράφουν αλλά των ιδιοκτητών του φόρουμ.

Αυτές είναι οι σκέψεις μου για την περίπτωση που μου τύχει κάτι αντίστοιχο.
Από εκεί και πέρα δεν είναι κάτι που μπορούμε να το τυποποιήσουμε, ο καθένας ενεργεί όπως νομίζει στο φόρουμ του αρκεί να μην παραβιάζει τους όρους χρήσης.

Είναι ιδιοκτησία των χρηστών, απο την στιγμή την οποία οι χρήστε φέρουν ευθήνη γι αυτά που γράφουν ;)

Όπως και να 'χει, διέγραψέ των, και κατέστησε αδύνατη την διαγραφή των μηνυμάτων του..

ΟΧΙ, στο δικό μου φόρουμ είναι ιδιοκτησία μου.  :)
Γι`αυτό το λόγο δεν επιτρέπω την διαγραφή μηνυμάτων (Προσωπικό/Οποιοδήποτε).

Quote
Σημειώστε ότι ειναι αδύνατον για τους διαχειριστές και ιδιοκτήτες αυτής της κοινότητας να επαληθεύσουν την εγκυρότητα των δημοσιεύσεων σε αυτην.Να έχετε υπόψην σας ότι δεν παρακολουθούμε ενεργά τις δημοσιεύσεις,έτσι δεν φέρουμε καμία
ευθυνη για το περιεχόμενο τους.Δεν εγγυόμαστε την ακρίβεια,ολοκλήρωση ή την χρησιμότητα κάθε πληροφορίας που παρουσιάζεται.Τα δημοσιευμένα μηνύνατα εκφράζουν την άποψη του συγγραφέως τους και όχι απαραίτητα τις απόψεις της κοινότητας,των διαχειριστών της,των υποκαταστημάτων της ή των ιδιοκτητών της.
Οποιοσδήποτε αισθάνεται ότι μία δημοσίευση είναι απαράδεκτη,ενθαρρύνεται να ειδοποιήσει έναν διαχειριστή της κονότητας άμεσα.
Οι διαχειριστές και ιδιοκτήτες αυτής της κοινότητας έχουν το δικαίωμα να απομακρύνουν απαράδεκτο περιεχόμενο,μέσα σε ένα λογικό πλαίσιο χρόνου και εφόσον κρίνουν ότι η απομάκρυνση είναι αναγκαία.Αυτη η διαδικασία δεν γίνεται αυτόματα,παρόλα αυτα,παρακαλώ κατανοήστε ότι ίσως να μην έχουν την δυνατότητα να διαγράψουν η διορθώσουν συγκεκριμένα δημοσιεύματα
αμέσως.Αυτή η πολιτική ισχύει και για το προφίλ των μελών επίσης.
Εσεις παραμένετε απλά υπεύθυνοι για το περιεχόμενο των δημοσιεύσεων σας.Ακόμα,συμφωνείτε να αποζημιώσετε και να μην βλάψετε τους ιδιοκτήτες αυτής της κοινότητας,καμίας συνδεόμενης δυκτιακής σελίδας με αυτην την κοινότητα,τους διαχειριστές και υποκαταστημάτων της.Οι ιδιοκτητες αυτής της κοινότητας διατηρούν το δικαίωμα να αποκαλύψουν την ταυτότητα σας (ή οποιαδήποτε αλλη παρόμοια πληροφορία έχουν καταγράψει) σε περιπτωση επίσημης καταγγελείας ή καταπάτηση νόμου που να πηγάζει από την χρήση σας αυτης της κοινότητας.

Με λίγα λόγια λέει ότι οι χρήστες είναι υπεύθυνοι για τα γραφόμενα τους, όχι όμως ότι έχουν το δικαίωμα να τα απομακρύνουν αυτοί παρά μόνο οι διαχειριστές.  ;)

Greek

Νομίζω, πως αν θέλει κάποιος διαχειριστής να αποφύγει τέτοια διλλήματα, δεν έχει παρά να προσθέσει τον αντίστοιχο όρο στους όρους εγγραφής (όπως ανέφερε και ο Απολλώνιος παραπάνω).

Από κει και πέρα, ακόμα και αν δεν υπάρχουν όροι εγγραφής, ή κάποιο περιεχόμενο δεν ανήκει σε εγγεγραμμένα μέλη, θα πρέπει να γίνει κατανοητό και σαφές, ότι από την στιγμή που μιλάμε για μια δωρεάν κοινότητα, δεν μπορούμε (ως μέλη) να λέμε και να ξελέμε.
Αν υπήρχε τέτοια περίπτωση, θα υπήρχε διαθέσιμη και η αντίστοιχη επιλογή διαγραφής των μηνυμάτων τους, από τα ίδια τα μέλη.

Και ναι, εγώ πληρώνω για τον χώρο και το εύρος ζώνης που καταναλώνεις εσύ και που σε κάποια συγκεκριμένη στιγμή επέλεξες αυτόβουλα και οικειοθελώς να δημοσιοποιήσεις τα μηνύματά σου. Δεν θα αναφέρω το γεγονός, ότι για να δημιουργήσω τον χώρο που εσύ χρησιμοποιείς δωρεάν εγώ «έλιωσα» στον υπολογιστή αφιερώνοντας αμέτρητες ώρες, μόνο και μόνο για να φτιάξω ένα περιβάλλον που θα ικανοποιεί τις «απαιτήσεις» σου ως μέλος.

Αν θες παληκάρι μου ή κοπέλα μου, να γράφεις και να ξεγράφεις, δημιούργησε μια δική σου ιστοσελίδα για να έχεις εσύ ο ίδιος/α τον έλεγχο των γραφόμενών σου...


apollonios

#14
Quote from: Greek on June 17, 2007, 05:40:58 PM
Αλλά, βρε Απολλώνιε τι τους κάνεις και θέλουν όλοι αυτοί να λακήσουν;;;  :D
Βασικα πατριωτακι μου δεν τους κανω τιποτα! Μονοι τους γραφονται μονοι τους τα παιρνουν κρανιω μονοι τους ζητουν διαγραφη και μονοι τους μετα απο ενα χρονικο διαστημα επιστρεφουν σαν να μην εχει γινει τιποτα!!  ;) ;) ;)

Παντως το ποσοστο αυτων που εχουν ζητησει διαγραφη ειναι ελαχιστο σε σχεση με τα εγγεγραμμενα μελη ειναι 15/6.170, ποσοστο που δεν σε κανει να το παρεις στα σοβαρα....

Οσοι εχουν μικρες κοινοτητες μπορουν να δουν τα πραγματα πιο "ρομαντικα" και "σφαιρικα". Ομως οταν εχεις σκοπο να φτασεις μια κοινοτητα σε εξαψηφιο αριθμο, τοτε τα παντα μετρανε.
Σκεφτειτε μονο πως, ακομη και στην φωτο γκαλερι θα πρεπει να εχεις σκεφτει το οριο σε ΚΒ που μπορει να ανεβασει το καθε μελος.
Πχ μια κοινοτητα με 100 μελη δεν εχει προβλημα να δωσει χωρο μεχρι και 2 ΜΒ για φωτογραφιες διοτι απο τα 100 βαρια να ανεβασουν φωτο τα 20.
Οταν ομως εχεις μια κοινοτητα των 10.000 μελων με πιθανοτητα να σου ανεβαζουν τα 1.000 τοτε θα πρεπει να φροντιζεις να παρεις χωρο πανω απο 20GB για να τα ανταπεξελθεις.
Παμε παρακατω αν εχεις μια κοινοτητα με 100 μελη, 100 θεματα και 4.000 μηνυματα οπου το μελος που θελει να φερει τη φασαρια εχει αποστειλει βαρια 10 θεματα και 200 ("ιδιοκτητα") μηνυματα, τοτε ειναι ευκολο να τον διαγραψεις  και να ξεμπερδευεις . Οταν ομως το μελος αυτο εχει 3 χρονια στην κοινοτητα σου και εχει ανεβασει πανω απο 300 θεματα και πανω απο 6000 μηνυματα, τοτε τα νοηματικα κενα που δημιουργουνται ειναι ανεπανορθωτα!!!!!
Παμε παρακατω, αν εχεις μια κοινοτητα των 100 μελων και στραβωσει καποιος, τοτε τον διαγραφεις και δεν τρεχει τιποτα. Αν ομως η κοινοτητα σου ειναι πανω απο 10.000 μελη, μοιραια σιγα σιγα δημιουργουνται κλικες, για σκεφτειτε τωρα να στραβωσει μια κλικα των 10 πρωτοκλασσατων μελων οι οποιοι εχουν αποστειλει συνολικα πανω απο 3.000 θεματα και 60.000 μηνυματα?
Αν τους κανεις το χατηρι και μαλλιστα θεωρησεις οτι αυτα που εστειλαν ειναι "Ιδιοκτησια" τους τοτε πολυ απλα βλεπεις πως η κοινοτητα που εστησες αυτα τα 3 χρονια παει στραφι διοτι καποιος εξυπνακιας θεωρησε οτι ειναι μαματος και οτι ειναι (πλεον) η σειρα του να δημιουργησει μια σουπερ ντουπερ κοινοτητα !!!
Τελος θα σας παω και καπου αλλου, αν εχεις μια κοινοτητα των 100 μελων και εχεις λιγα πραγματακια να κανεις σαν διαχειριστης, ΙΣΩΣ η διαγραφη καποιου μελους να ειναι μια ρομαντικη περιπετεια! Αν ομως εχεις μια κοινοτητα (και οταν λεω κοινοτητα δεν εννοω ενα απλο φορουμακι) πανω απο 10.000 μελη, οπου σε αυτη οποιος του καπνισει μπορει να ζητησει διαγραφη, τοτε η εργασια της πληρους διαγραφης εστω και 10 ατομων ειναι σημαντικη!!!
Γι αυτο και γω ζηταω 50€ στον εξυπνακια που θελει να με βαλει να εργαστω γιατι ετσι του καπνισε! Φυσικα μολις τους ζητησω φραγκα, σταματανε εκει την γεματη βερμπαλισμους απαιτηση τους!  ;)

Απο τα σπλαχνα των Απαραδεκτων αυτα τα 2.5χρονια, ξεπηδησαν πανω απο 10 φιλοδοξοι δημιουργοι κοινοτητων, φανταζεστε να τους ειχα δωσει το δικαιωμα διαγραφης?  ;D  ;D ;D ;D

Οι συμβουλες μου ειναι δυο:
1) Μην παιρνετε στα σοβαρα αυτους που κανουν τους εξυπνακηδες και τους ευθικτους, θα ερθει η μερα που θα σας βαλουν σε μπελαδες
2) Οταν δημιουργειτε κατι στην κοινοτητα σας, να λαμβανετε υποψην σας:
α) το βαθος χρονου
β) το μεγαλο αριθμο μελων, μην δημιουργειτε κοινοτητες με προοπτικη τα 50- 100 ή εστω 200 μελη. Μπορει καποια μερα να γινει ενα "μπαμ" και να μην σας φτανουν οι ποροι του hosting (κλπ) που εχετε επιλεξει

agridoc

Νομίζω οτι το θέμα παρατράβηξε και το επίπεδο της συζήτησης έπεσε.

Εκτός από το αντικείμενο, administrator και moderators καθορίζουν σε μεγάλο βαθμό την εικόνα και ποιότητα του φόρουμ.

Οι επιλογές ενός administrator δεν είναι θέμα αριθμού μελών, είναι θέμα χαρακτήρα του site, εμπειρίας της ομάδας συντονισμού και δυνατοτήτων του software.

Γι' αυτό υπάρχουν και οι επιλογές.

Νομίζω οτι κάποια πράγματα μπορούν να εξηγηθούν στους συμμετέχοντες  με απλά λόγια.

Σημαντικό είναι να κρατάμε την αξιοπρέπεια μας χωρίς να θίγουμε την αξιοπρέπεια του άλλου.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

apollonios

Quote from: agridoc on June 18, 2007, 04:57:20 PM
Νομίζω οτι το θέμα παρατράβηξε και το επίπεδο της συζήτησης έπεσε.
... εδω και πολυ καιρο οταν εισηλθαν οι ημιμαθεις  ;D

KERA

#17

Παιδιά καλησπέρα.

Να αναφέρω κάτι στην Νεφέλη για παράδειγμα.

Πριν καιρό δημοσιεύθηκε σε εφημερίδα περιεχόμενο απτην αρχική σελίδα του ivfforums. Συγκεκριμένα η ιστορία μιας γυναικας που θέλησε να την βάλει στην αρχική μου σελίδα.
Μιλώντας λοιπόν με δικηγόρο επειδή η εφημερίδα δεν ζήτησε άδεια για να χρησιμοποιήσει υλικό απτο site μουπε το εξής

νομικά μπορώ να πάω μόνο εγώ γιατί εγώ είμαι ο ιδιοκτήτης της σελίδας.
παρόλο που η κοπέλα έγραψε τη δικής της ιστορία δεν μπορεί να κινηθεί νομικά γιατί φιλοξενείται στον δικό μου χώρο.
Ισως κάτι αναλογο συμβαίνει και με τα μηνύματα των μελών.

mforum

KERA η απάντηση σου είναι πολύ διαφωτιστική  ;)
δεν ξέρω όμως αν έχουν νομική ισχύ οι όροι χρήσης του φόρουμ, εννοώ η δικηγόρος έλαβε υπόψιν τους όρους χρήσης της σελίδας σου ή γενικά στο περιεχόμενο μιας σελίδας έχει λόγο μόνο ο ιδιοκτήτης ;  ???

KERA



mforum,

τους όρους χρήσης του ivfforums τους έγραψε δικηγόρος!!!!!

Nefeli

Kera, όσο αφορά στο παράδειγμά σου και χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τα προσωπικά σου συμπεράσματα έχω να επισημάνω μόνο τα εξής αυτονόητα :

1. Οι όποιοι κανόνες θέλω εγώ να εφαρμόσω στο φόρουμ μου, σκόπιμα όπως θα προσέξεις δεν γενικεύω, δεν μπορεί παρά να ακολουθούν και να συμμορφώνονται με τη σειρά τους με τη Νομοθεσία και τις Θεσμοθετημένες Αξίες και κανόνες συμπεριφοράς. Μπορεί πχ να υπερεκτιμώ τον όρο "ιδιοκτήτης" και τίποτα να μη συμβεί μέχρι τη στιγμή που κάποιος θα απαιτήσει τα πνευματικά του δικαιώματα. Αν αυτό γίνει, το Μερικό (οι κανόνες του φόρουμ μου) δεν με σώζει από το Γενικό (η υπάρχουσα Νομοθεσία). Όσο διατηρώ λοιπόν απολυταρχικές λογικές, τόσο πιο ευάλωτη γίνομαι ως λειτουργία φόρουμ.

2. Η διατύπωση ενός δικηγόρου δεν σημαίνει και Απόφαση δικαστηρίου (ω μη γένοιτο). Πέρα του ότι και αυτοί άνθρωποι είναι και κάνουν λάθη ή παρανοήσεις, δεν υποκαθιστούν, δεν έχουν δικαίωμα να το κάνουν, τη νομοθετική εξουσία στην οποία όλοι πρέπει να συμμορφωνόμαστε.

3.  Πολύ καλά έκανες και έβαλες δικηγόρο να συντάξει τους κανόνες του φόρουμ σου. Στα αυτιά μου ίσως να ακούγεται λίγο υπερβολικό, σε διασφαλίζει όμως από ακραίες και εντελώς αστήριχτες διατυπώσεις της παρούσας συζήτησης. Θα σε παρακαλούσα εξ' άλλου, αν δεν έχεις πρόβλημα, να δημοσιεύσεις εδώ το αρχείο με τους όρους ώστε να το χρησιμοποιήσουμε και όσοι από εμάς θέλουμε ή τουλάχιστον να το συμβουλευτούμε.

4. Στη λεπτομέρεια τώρα που δίνεις σαν παράδειγμα,  έχω να πω πως δεν έρχεται σε άμεση αντίφαση με αυτά που έχω υποστηρίξει εδώ μέσα. Η τυπική (γραφειοκρατίστικη) διαδικασία δεν προδικάζει την ουσιαστική. Όσο αφορά όμως στο "μόνο εσύ ως ιδιοκτήτης" επέτρεψε μου να έχω τις επιφυλάξεις μου, μια που γνωρίζω περιπτώσεις που μέλη προκάλεσαν μέχρι και την επέμβαση εισαγγελέα και δικαιώθηκαν. Δεδικασμένες δηλαδή υποθέσεις και όχι "αρχικές εκτιμήσεις".

Όπως και να έχει, χαίρομαι για τη συγκροτημένη και ως ένα βαθμό στοιχειοθετημένη άποψη που καταθέτεις στο στείρο κατά τα άλλα προβληματισμό που εκτέθηκε εδώ μέσα.

Greek

Quote from: Nefeli on June 23, 2007, 02:37:15 PM
Όπως και να έχει, χαίρομαι για τη συγκροτημένη και ως ένα βαθμό στοιχειοθετημένη άποψη που καταθέτεις στο στείρο κατά τα άλλα προβληματισμό που εκτέθηκε εδώ μέσα.
Μήπως μπορείς να προσδιορίσεις ακριβώς το στείρον του πράγματος;

Εγώ δεν θα πω στείρα καμία άποψη. Ίσως υπάρχει το στοιχείο της υπερβολής.

Τέλος πάντων, ίσως γίνεται πολύ κακό για το τίποτα.

Nefeli

Quote from: Greek on June 23, 2007, 05:12:38 PM

Μήπως μπορείς να προσδιορίσεις ακριβώς το στείρον του πράγματος;


Εκτίθεται από μόνο του.
Όπως και να έχει, είναι εντυπωσιακή η εστίαση σε μια ... ευγενική λέξη, όταν έχουν προηγηθεί άλλες πολλές και βαρύτερες.
Απορίας άξια η επιλεκτικότητα στα αντανακλαστικά μας.


Greek

Προσωπικά δεν με ενοχλούν οι λέξεις. Περισσότερο με ενδιαφέρει αν έχουν να πουν κάτι ή όχι.

KERA

#24

Καλησπέρα ξανά και απο εμένα.

Το θέμα που προέκυψε στη δική μου σελίδα ήταν αρκετά σοβαρό.

Να πώ απλά τα εξής. Η δική μου σελίδα είναι το φόρουμ της εξωσωματικής γονιμοποίησης στην Ελλάδα. Πολλές φορές οι εφημερίδες και τα ΜΜΕ ψάχνουν να κάνουν θέμα την υποβοηθούμενη αναπαραγωγή.

Έτσι πηραν απο εδω
http://www.ivfforums.gr/istories.html
μια ιστορία και τη δημοσίευσαν σε "πρώτο πρόσωπο" σαν η κυρία αυτή να έδινε συνέντευξη στη δημοσιογράφο.!!!!
Ωστόσο, μιλησα και με τον συντάκτη της εφημερίδας, έστειλα μαιλ και μιλησα με τη δικηγόρο που εχω βαλει στην ιστοσελίδα. Και πολύ σοβαρά έψαξε το ζήτημα και μουπε οτι η κοπέλα αυτη δεν μπορεί να κινηθεί νομικά παρόλο που φαίνονται τα δικά της προσωπικά στοιχεια (πως εκανε εξωσωματική, τί προβληματα υγείας είχε, πώς τα ξεπέρασε κτλ). Ο λόγος είναι γιατί η ιστορία της φιλοξενείται στο δικό μου ιστοχώρο και μόνο εγώ μπορώ να κινηθώ νομικά γιατί δεν ζήτησαν άδεια απο εμένα.
Αυτό γνωρίζω αυτό σας λέω. Και μένα προσωπικά μου έκανε εντύπωση αλλά εμπιστεύομαι τη δικηγόρο μου και τελείωσε εκεί το θέμα.
Κάτι αντίστοιχο πιστεύω ισχύει με τα μηνύματα των μελών.
Νεφέλη με τη γενικότερη τοποθέτησή σου συμφωνώ και εγώ.
Εδώ μπορείς να διαβάσεις τους ορους χρήσης

http://www.ivfforums.gr/oroi.html

Nefeli

Η συζήτηση πήρε μονοπάτια ουσίας, ξέφυγε όμως νομίζω από το αρχικό θέμα της διαγραφής μέλους.
Σου απαντώ λοιπόν Kera εδώ, αλλά επαφίεμαι στη κρίση των συντονιστών για το διαχωρισμό του θέματος σε ένα δεύτερο, με τίτλο ίσως "Όροι χρήσης".

Με την εμπειρία μου σε fora, με όλες τις δυνατές "ιδιότητες" και την ενασχόλησή μου για ένα διάστημα με την wikipaideia, όπου τα πράγματα όπως ίσως θα ξέρεις είναι πολύ πολύ πιο "συγκεκριμένα", διαπίστωσα πως γύρω από τα λεγόμενα "πνευματικά δικαιώματα" στο διαδίκτυο, υπάρχει αυτή την εποχή μια έντονη συζήτηση η οποία, σε γενικές γραμμές, μοιράζεται σε δύο "στρατόπεδα". Αυτό που θεωρεί και αντιμετωπίζει τη πληροφορία και το δικαίωμα σε αυτήν ως εμπορικό αγαθό και αυτό που θεωρεί τη πληροφορία ως δικαίωμα δημοκρατίας.

Μετά τη συζήτηση μας και ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρήκα δύο πολύ πολύ ενδιαφέροντα άρθρα, επωνύμων ανθρώπων, ακαδημαικών, με προφανή εμπειρία στις ψηφιακές λειτουργίες και όχι μόνο.
Εύα Γαρμπή - Ψηφιακά δικαιώματα: Οι δυνάστες και οι σωτήρες τους
Michael Geist - Η αρχή της ανοιχτής πρόσβασης

Βρήκα ακόμα πολύ ενδιαφέρουσα τη σελίδα με τους όρους χρήσης του ίδιου site, αν το ανοίξεις δες ειδικά το κεφάλαιο "εφαρμοστέο δίκαιο" και τη σελίδα των Creative Commons στην οποία παραπέμπει και η οποία στη κορυφή της αναφέρει:
"Creative Commons provides free tools that let authors, scientists, artists, and educators easily mark their creative work with the freedoms they want it to carry. You can use CC to change your copyright terms from "All Rights Reserved" to "Some Rights Reserved."
We're a nonprofit organization. Everything we do — including the software we create — is free."

Ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του και να κινηθεί ανάλογα και με τη προσωπική ευθύνη που αυτό συνεπάγεται.


Alexman

#26
Η πρακτική γενικότερα πια είναι όσον αφορά την διαγραφή μέλους; Τα περισσότερα φόρουμ που ξέρω, και όλα τα μεγαλύτερα δεν το επιτρέπουν. Δεν ρωτάω τα συν και τα πλην, αλλά τι συνηθίζεται.

Επίσης επειδή δεν βρήκα κάτι πιο σχετικό ας ρωτήσω εδώ: Τέθηκε πρόσφατα το ζήτημα από κάποιο μέλος ότι δεν επιθυμούσε διαγραφή αλλά απλώς να σβήσει όλα του τα μηνύματα. Δεν ρωτάω το κατά πόσο θα ήταν δόκιμο κάτι τέτοιο, αλλά τι θα μπορούσε να γίνει για να το αποτρέψει;

το πρόβλημα είναι ότι δεν θέλω να αφαιρέσω το δικαίωμα διαγραφής μηνυμάτων γενικότερα. Υπάρχει τρόπος να μην επιτρέπεται η διαγραφή μηνυμάτων μετά από κάποιο διάστημα; Όπως περίπου γίνεται να μην επιτρέπεται η τροποποίηση μετά από κάποιο διάστημα.

agridoc

Quote from: Alexander_M_8 on November 15, 2007, 03:18:25 AMτο πρόβλημα είναι ότι δεν θέλω να αφαιρέσω το δικαίωμα διαγραφής μηνυμάτων γενικότερα. Υπάρχει τρόπος να μην επιτρέπεται η διαγραφή μηνυμάτων μετά από κάποιο διάστημα; Όπως περίπου γίνεται να μην επιτρέπεται η τροποποίηση μετά από κάποιο διάστημα.

Η ενεργοποίηση χρονικού ορίου για τροποποίηση δεν επιτρέπει και την διαγραφή μετά το πέρας του χρονικού ορίου που καθορίζεται.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Advertisement: