Πρόβλημα με "οπτική επαλήθευση"

Started by geoaspro, June 17, 2007, 04:01:17 AM

Previous topic - Next topic

geoaspro

Καλημέρα και πάλι! Έχω ανεβάσει το SMF 1.1.2 και TinyPortal 0.98 με Ελληνικά UTF-8. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζψ είναι με την "Οπτική επαλήθευση". Όταν κάποιος πάει να κάνει εγγραφή δεν βλέπει την εικόνα του image verification. Μπορείτε να δείτε εδώ http://www.historic-racing.gr/index.php?action=register. [nofollow]

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

agridoc

Ελεγξε αν έχεις ανεβάσει την σωστή έκδοση ελληνικών.

Στα αγγλικά είσαι εντάξει http://www.historic-racing.gr/index.php?action=register&language=english
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

geoaspro

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση agridoc. Το αρχείο (ξανα)κατέβασα από εδώ http://www.simplemachines.org/download/index.php?thanks;filename=smf_1-1-2_greek-utf8.zip
Ανέβασα πάλι τα Ελληνικά αλλά αν δεις...τίποτα!  :( :(
Καμιά...άλλη ιδέα?
Thanks!

geoaspro

Λοιπόν νομίζω ότι το βρήκα! Υπάρχει πρόβλημα σε ένα αρχείο του Tiny Portal (είναι το TPortal.greek-utf8.php). Το άλλαξα και έβαλα το αγγλικό και διορθώθηκαν όλα. Μάλλον έχει κάποιο μικρό λαθάκι υποψιάζομαι.

agridoc

Υπήρξε πρόβλημα με τα αρχεία γλωσσών που δόθηκαν (untranslated). Πρέπει ν' ανεβάσω την σωστή μετάφραση του TP 0.9.8.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

JohnKaL-

Kαι εγώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετοπίζω  :(
Υπάρχει κάποια άλλη μετάφραση?

JohnKaL-

SOS!!!!!!
Το πρόβλημα υπάρχει και στα pm!!!!!  :'( :'(

Nefeli

Quote from: JohnKaL- on July 11, 2007, 09:14:11 AM
Kαι εγώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετοπίζω  :(
Υπάρχει κάποια άλλη μετάφραση?

Κοίτα και εδώ και κατέβασέ το TP v0.9.8 Greek ή TP v0.9.8 Greek-UTF8 ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Για τα πμ τι πρόβλημα έχεις; Μήπως το ίδιο που περιγράφεται εδώ;

geoaspro

Το πρόβλημα που υπάρχει στα PM, είναι πάλι με την οπτική επαλήθευση. Μήπως ξέρει κάποιος πως το απενεργοποιούμε? Ευχαριστώ!

Nefeli

Χαρακτηριστικά και επιλογές >>> Βασικές λειτουργίες >>>> Αριθμός μηνυμάτων κάτω από τους χρήστες που πρέπει να εισάγουν κώδικα για να στείλουν προσωπικά μηνύματα.
(0 για να μην υπάρχει όριο, εξαιρούνται οι διαχειριστές)

geoaspro

Ευχαριστώ Nefeli! Το θέμα βέβαια είναι γιατί να μην μπορεί να λειτουργήσει η οπτική επαλήθευση?? Στα αγγλικά δουλεύει. Άλλαξα το αρχείο index.greek-utf8.php με το αγγλικό και δούλεψε! Άρα εκεί μήπως υπάρχει το λάθος?

Nefeli

geoaspro η οπτική επαλήθευση στα πμ υπήρχε αλλά την ήθελες απενεργοποιημένη, πράγμα που πέτυχες με τη ρύθμιση που σου είπα, σωστά;

Ενώ όμως στα πμ υπήρχε, στην εγγραφή δεν υπάρχει στην ελληνική εκδοχή κι αυτό είναι που χρειάζεσαι. Σωστά;

Εν τω μεταξύ, επισκεπτόμενη Σήμερα και τη διεύθυνση που δίνεις εσύ (ελληνικά) http://www.historic-racing.gr/index.php?action=register αλλά και την διεύθυνση που δοκιμάζει ο agridoc (αγγλικά στις 17 Ιουνίου 2007, όλα σωστά εκείνη τη μέρα) http://www.historic-racing.gr/index.php?action=register&language=english μου βγαίνει εμένα (σήμερα) το ίδιο ακριβώς πράγμα, με το agreement στα ελληνικά και τα κουμπιά στα αγγλικά!

Από το γεγονός εξ άλλου του ότι και εγώ χρησιμοποιώ SMF 1.1.3 και η αντίστοιχη σελίδα η δική μου http://nefelokokkygia.gr/index.php?action=register είναι στα ελληνικά και λειτουργεί μια χαρά (το agreement δεν το έχω αλλάξει, δεν είναι όμως αυτό το σημαντικό στοιχείο διαφοράς) , συμπεραίνω πως μάλλον κάτι μπέρδεψες στο ανέβασμα των αρχείων.

Τα αρχεία γλώσσας πχ τα έχεις όπως στις 17-6-07 ή τα έχεις ενημερώσει με αυτά που παραπέμπω στο προηγούμενο ποστ μου σε αυτό το θέμα; Εγώ έχω αυτά στα οποία σε παραπέμπω και λειτουργούν σωστά!


JohnKaL εσύ τι ακριβώς εννοείς; Το πρόβλημα που περιγράφει ο geoaspro ή το θέμα στο οποίο σε παρέπεμψα με την απάντησή μου στις 11-7-07; Βρήκες λύση;




JohnKaL-

Αυτό που έχει και ο geoaspro έχω.
Δεν εμφανίζεται η εικόνα της οπτικής επαλήθευσης.. την έχω απενεργοποιήσει στα pm και κατα την διάρκεια της εγγραφής αλλα δυστηχώς δεν είναι λύση αυτή!!  :'(

Nefeli

Quote from: JohnKaL- on July 13, 2007, 05:57:07 AM
Αυτό που έχει και ο geoaspro έχω.
Δεν εμφανίζεται η εικόνα της οπτικής επαλήθευσης.. την έχω απενεργοποιήσει στα pm και κατα την διάρκεια της εγγραφής αλλα δυστηχώς δεν είναι λύση αυτή!!  :'(

??? αν θες την οπτική επαλήθευση στα πμ τότε ενεργοποίησέ τη ξανά. Πού είναι το πρόβλημα; Μήπως εγώ δεν κατάλαβα;
Όσο για την οπτική επαλήθευση της εγγραφής, δεν μπορώ να φανταστώ τίποτα άλλο από αυτό που ήδη περιγράφω.  :-X

geoaspro

Τελικά η Νεφέλη έχει δίκιο! Ανέβασα ξανά το index.greek-utf8.php και όλα εντάξει με την οπτική επαλήθευση.

JohnKaL-

Έχω πρόβλημα με την οπτική επαλήθευση και στα pm αλλα την θέλω ενεργοποιημένη!! Δεν εμφανίζεται η εικόνα!

geosider

Καλησπέρα σε όλους-ες.
Είχα και εγώ το πρόβλημα με την μη εμφάνισης της εικόνας επαλήθευσης.
Μετά από 2 ημέρες ψαξίματος το πρόβλημα το διόρθωσα.

Η λύση:

themes->default->languages->TPortal.greek-utf8.php κάνουμε edit. Στην επεξεργασία κοιτάμε στην σειρά 1 και βλέπουμε

<?php

Αφαιρώντας τα ακαταλαβίστικα και αφήνοντας σκέτο <?php το πρόβλημα διορθώνεται και η εικόνα εμφανίζεται κανονικά.

Σε εμένα δούλεψε.

Ελπίζω να βοηθάει αυτή μου η παρέμβαση..

Φιλικά
Γιώργος.

agridoc

Τα "ακαταλαβίστικα" είναι ένα πρόθεμα (EF BB BF σε δεκαεξαδικό) που λέγεται Byte Order Mark ή BOM και ενημερώνει οτι πρόκειται για UTF-8 αρχείο.

Φαίνεται όμως οτι μερικές φορές δημιουργεί προβλήματα. Μου αναφέρθηκε σε PM στο site του TP ότι με Opera μεγαλώνουν οι γραμματοσειρές στην διαχείριση. Τα προβλήματα δεν είναι σταθερά αλλά εξαρτώνται από το πρόγραμμα και την version.

Στο συγκεκριμένο θέμα της οπτικής επαλήθευσης επιβεβαιώθηκε οτι υπάρχει πρόβλημα που λύνεται όταν αφαιρεθεί το BOM από το TPortal.greek-utf8.php.

Εχω δει πολλά αρχεία PHP με BOM και δεν το θεωρούσα πρόβλημα. Υπάρχουν όμως λίγα μηνύματα σε SMF και TP που επιβεβαιώνουν μια ποικιλία προβλημάτων και πείθουν οτι καλό είναι τα UTF-8 αρχεία του SMF να σώζονται χωρίς BOM.

Ευχαριστώ όσους εντόπισαν τα προβλήματα αυτά. Τα αρχεία στο TP σύντομα θα αντικατασταθούν.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

MinasC

Quote from: geosider on November 16, 2007, 11:12:13 AM
Καλησπέρα σε όλους-ες.
Είχα και εγώ το πρόβλημα με την μη εμφάνισης της εικόνας επαλήθευσης.
Μετά από 2 ημέρες ψαξίματος το πρόβλημα το διόρθωσα.

Η λύση:

themes->default->languages->TPortal.greek-utf8.php κάνουμε edit. Στην επεξεργασία κοιτάμε στην σειρά 1 και βλέπουμε

<?php

Αφαιρώντας τα ακαταλαβίστικα και αφήνοντας σκέτο <?php το πρόβλημα διορθώνεται και η εικόνα εμφανίζεται κανονικά.

Σε εμένα δούλεψε.

Ελπίζω να βοηθάει αυτή μου η παρέμβαση..

Φιλικά
Γιώργος.

αυτό ήταν το πρόβλημα και με το δικό μου forum τελικά !!! ευχαριστώ πολύ ! επίσης σταμάτησαν να εμφανίζονται μεγάλα τα γράμματα στο admin section !

MinasC

Quote from: MinasC on November 20, 2007, 07:33:00 AM
αυτό ήταν το πρόβλημα και με το δικό μου forum τελικά !!! ευχαριστώ πολύ ! επίσης σταμάτησαν να εμφανίζονται μεγάλα τα γράμματα στο admin section !

μόλις διαπίστωσα ότι εμφανίζονται μεγάλα τα γράμματα στο shoutbox αλλά μόνο όταν το προβάλω στο κεντρικό section του forum (το έχω σε block και εμφανίζεται κανονικά αλλά όταν το κλικάρω για να εμφανιστεί στη μέση όλα τα γράμματα μεγαλώνουν) ! τι μπορεί να φταίει ?

ευχαριστώ !

ferrariGTS

Καλημερες σε όλους...

Ξαναζωντανεύω το θέμα...μιάς και αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα..
Δεν μου βγάζει τα γράμματα επαλήθευσης..Τοσο καιρό που εχω το forum
το είχα απενεργοποιημένο αλλά αναγκαστηκα να το βάλω με την οπτική επαλήθευση για λόγους ασφαλείας.
Αν δείτε δεν μου το βγάζει καθόλου...έκανα όλα τα παραπάνω που υποδείξατε και πάλι τίποτα...

http://vespaforumhellas.gr/index.php?action=register

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας..
Γιαννης

geosider

Στη νέα έκδοση SMF κα σε εμένα το έκανε..Και τα "ακαταλαβίστικα" όπως αναφέρω πιο πάνω δεν υπήρχαν..
Το πρόβλημα διορθώθηκε αντιγράφοντας την ελληνική γλώσσα από την παλιά έκδοση.

Δεν ξέρω αν σε βοηθάω αλλά έχει καταντήσει κουραστικό σε κάθε εγκατάσταση να ψάχνω πως θα διορθώσω το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Δεν δοκιμάζεται η έκδοση με τα ελληνικά πριν δημοσιευτεί???

ferrariGTS

Δοκιμάζοντας και διαβάζοντας όλα τα προηγούμενα post...πάλι δεν έχει γίνει τίποτα...

Κάτι άλλο παίζει????
Γιαννης

ferrariGTS

Γιαννης

geosider


agridoc

Κατέβασε από το TP v0.9.8 Greek-UTF8 language files τα αρχεία γλώσσας χωρίς BOM, TP_098_greek-utf8_noBOM.zip και με FTP αντικατάσταση των υπαρχόντων. Στα αρχεία γλώσσας του SMF παλαιότερα υπήρχε BOM σε κάποια αρχεία, η 1.1.6 δεν έχει τέτοια αρχεία.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

ferrariGTS

problem solved....

THANX MILLIONS agridoc...

Ευχαριστώ παρα πολύ.... ;D
Γιαννης

ilias_gr

Μετά από αρκετό ψάξιμο, επιτέλους βρήκα ΑΚΡΙΒΩΣ ποιο είναι το πρόβλημα!
Είχα βάλει ένα include στο κεντρικό αρχείο index.php και στο αρχείο που φόρτωνε είχα ένα echo.
Μόλις έσβησα το echo δούλεψε κανονικά το Captcha!

Με λίγα λόγια, δεν πρέπει να βάλετε echo πριν το <html>.
Ελπίζω να βοήθησα!

Advertisement: