News:

SMF 2.1.4 has been released! Take it for a spin! Read more.

Main Menu

Χωρητικότητα...

Started by alfalfa2606, July 12, 2007, 04:56:39 PM

Previous topic - Next topic

alfalfa2606

Δεν έχω βρει κάτι άλλο και μπορεί η ερωτησή μου να ακουστεί ηλίθια αλλά θα την κάνω!
Πόσο μπορεί να επιβαρυνεί ένα φόρουμ το site μου???Ως γνωστόν τo κάθε site έχει κάποια συγκεκριμένη χωρητικότητα...Το φόρουμ έχει κάποια επιβάρυνση....Τα μηνύματα των μελών μου στο δικό μου το φόρουμ ανέρχονται σε μεγάλο αριθμό σε καθημερινός!Δεν έχω προσθέσει κανένα mod (για την ακρίβεια έσβησα 1-2 που είχα), παρά μόνο κάνω συχνά κάποιο update!Eπίσης η επισύναψη αρχείων δεν επιτρέπεται έτσι οι φωτογραφίες που μπαίνουν είναι πάντα κάποιο preview από άλλο site!To ίδιο και με τα βίντεο!
Παρ'όλα αυτά έχω προσέξει ότι η χωρητικότητα του site μου έχει φτάσει ήδη στο μισό του επιτρεπόμενου ορίου και την σελίδα την έχω μόλις έξι μήνες...
Πρέπει να διαγράψω μηνύματα των μελών?
Πιθανότατα πρέπει να μιλησώ με τον host μου αλλά πριν το κάνω ήθελα να κάνω και μια ερώτηση να έχω και μια άλλη γνώμη!

Ευχαριστώ!

Nefeli

QuoteΠόσο μπορεί να επιβαρυνεί ένα φόρουμ το site μου???
:D μέχρι όσο θες  :D :D :D
Ό,τι ανεβάζεις καταλαμβάνει χώρο.

Εμένα, στη θέση σου, δεν θα με προβλημάτιζε ο χώρος. Μπορούμε να εκκαθαρίσουμε τους πίνακες από τα παλιά μηνύματα ή από μηνύματα που δεν είναι ενεργά. Υπάρχει σχετικό πάνελ στη συντήρηση (διαχείριση).
Αυτό που θα με προβλημάτιζε θα ήταν το bandwidth. Οι φωτό που λες, μπορεί να μην είναι αποθηκευμένες στο χώρο σου, κάθε φορά όμως που κάποιος διαβάζει τη σελίδα, οι φωτό φορτώνονται ξανά και ξανά!

Ο χώρος, ειδικά σε αναπτυσσόμενα φόρα, θα πρέπει να μεγαλώνει (πληρώνεται) αντίστοιχα ....  :-\

alfalfa2606

Με το bandwidth δεν έχω ακόμα κανένα πρόβλημα...

Όσο για τις φωτό μάλλον πρέπει να βρω,προφανώς, κάποιο νέο τρόπο για να ανεβαίνουν μιας και είναι πάρα πολλές!Ήδη έχω κάτι στο μυαλό μου!

Δηλαδή οι λύσεις είναι δύο...Η μία είναι να αρχίσω να διαγράφω μηνύματα και η άλλη είναι να τους κάλω να σταματήσουν να γράφουν 100 μηνύματα τη μέρα!χεχεχε!Φυσικά και αστειέυομαι!
Quote
Ο χώρος, ειδικά σε αναπτυσσόμενα φόρα, θα πρέπει να μεγαλώνει (πληρώνεται) αντίστοιχα ....

Όσο για αυτό το είχα φανταστεί!

agridoc

Ενα SMF φόρουμ χρειάζεται χώρο, εκτός από αυτόν που χρειάζεται ο κώδικας (πρόγραμμα, εμφανίσεις κ.τ.λ.), για την βάση δεδομένων και τα αρχεία που επισυνάπτονται (φωτογραφίες κ.α.).

Ο κάθε host μπορεί να έχει διαφορετικό τρόπο μέτρησης της χωρητικότητας (η βάση δεδομένων εντός ή εκτός) και όρια.

Κατ' εξοχήν πρόβλημα χώρου δημιουργούν οι φωτογραφίες και τα άλλα επισυναπτόμενα αρχεία.

Γράφεις οτι τα συνημμένα δεν επιτρέπονται αλλά ανεβαίνουν πολλές φωτογραφίες και videos. Πως ανεβαίνουν;

Αν εννοείς οτι χρησιμοποιούνται links ή φωτογραφίες από άλλα sites με τον κώδικα BBC
[img]URL φωτογραφίας[/img]
δεν καταλαμβάνουν χώρο ούτε ξοδεύουν bandwidth του site αλλά δεν είναι σωστή τακτική, ξοδεύει bandwidth άλλου site, εκτός από θέματα αντιγραφής κ.τ.λ.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

alfalfa2606

Quote from: agridoc on July 13, 2007, 04:14:06 PM
Ενα SMF φόρουμ χρειάζεται χώρο, εκτός από αυτόν που χρειάζεται ο κώδικας (πρόγραμμα, εμφανίσεις κ.τ.λ.), για την βάση δεδομένων και τα αρχεία που επισυνάπτονται (φωτογραφίες κ.α.).

Ο κάθε host μπορεί να έχει διαφορετικό τρόπο μέτρησης της χωρητικότητας (η βάση δεδομένων εντός ή εκτός) και όρια.

Κατ' εξοχήν πρόβλημα χώρου δημιουργούν οι φωτογραφίες και τα άλλα επισυναπτόμενα αρχεία.

Γράφεις οτι τα συνημμένα δεν επιτρέπονται αλλά ανεβαίνουν πολλές φωτογραφίες και videos. Πως ανεβαίνουν;

Αν εννοείς οτι χρησιμοποιούνται links ή φωτογραφίες από άλλα sites με τον κώδικα BBC
[img]URL φωτογραφίας[/img]
δεν καταλαμβάνουν χώρο ούτε ξοδεύουν bandwidth του site αλλά δεν είναι σωστή τακτική, ξοδεύει bandwidth άλλου site, εκτός από θέματα αντιγραφής κ.τ.λ.

Ακριβώς για τις φωτογραφίες χρησιμοποιούμε BBC κώδικα όπως αυτόν που αναφέρεις ενώ για τα βίντεο απ'το you tube, για παράδειγμα, την γνωστή επιλογή embed...


Δηλαδή σύμφωνα με τα λεγόμενά σου agridoc και σε αντιθεση με της Nefeli δεν φταίνε οι φωτογραφίες παρα μόνο τα πολλά ποστ...Έχω καταλάβει λάθος?

Nefeli

QuoteΔηλαδή σύμφωνα με τα λεγόμενά σου agridoc και σε αντιθεση με της Nefeli δεν φταίνε οι φωτογραφίες παρα μόνο τα πολλά ποστ...Έχω καταλάβει λάθος?

:D :D :D ....εεεε δεν τσακωθήκαμε κιόλας  :D :D :D
Σωστά κατάλαβες, ο agridoc έχει δίκιο για το bandwidth. Εγώ πίστευα κάτι που δεν ισχύει τελικά.
Σου λέει όμως και το εξής:
QuoteΑν εννοείς οτι χρησιμοποιούνται links ή φωτογραφίες από άλλα sites με τον κώδικα BBC

[img]URL φωτογραφίας[/img]

δεν καταλαμβάνουν χώρο ούτε ξοδεύουν bandwidth του site αλλά δεν είναι σωστή τακτική, ξοδεύει bandwidth άλλου site, εκτός από θέματα αντιγραφής κ.τ.λ.

Οπότε η επιλογή είναι δική σου καθώς και η ισορροπία ανάμεσα.  :)


agridoc

Το YouTube δίνει τον κώδικα που μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

Οι φωτογραφίες δεν είναι σωστο να εμφανίζονται εκτός αν το site το επιτρέπει. Οχι απόλυτα σωστό, συνήθως όμως, αν δεν γίνει κατάχρηση, μια φωτογραφία με σύγχρονη παραπομπή και δυό καλά λόγια για την ιστοσελίδα δίνουν τα οφειλόμενα εύσημα. Πρέπει όμως να γίνει επισήμανση από την πλευρά της διαχείρισης.

Φαίνεται οτι ο χώρος της βάσης δεδομένων υπολογίζεται. Ισως υπάρχουν και άλλοι περιορισμοί. Απ' οτι υπολογίζω ο χώρος σου πρέπει να είναι στα 50-100Mb.

Από το PhpMyAdmin στα εργαλεία διαχείρισης του χώρου σου θα δεις τι χώρο πιάνει η βάση δεδομένων που έχεις.

Επικοινώνησε με τον host σου για περισσότερα, όπως και την δυνατότητα καλύτερου πακέτου.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

alfalfa2606


QuoteΟι φωτογραφίες δεν είναι σωστο να εμφανίζονται εκτός αν το site το επιτρέπει. Οχι απόλυτα σωστό, συνήθως όμως, αν δεν γίνει κατάχρηση, μια φωτογραφία με σύγχρονη παραπομπή και δυό καλά λόγια για την ιστοσελίδα δίνουν τα οφειλόμενα εύσημα. Πρέπει όμως να γίνει επισήμανση από την πλευρά της διαχείρισης.

Αυτό φυσικά και συμβαίνει...Εξάλλου οι πιο πολλές φωτογραφίες είναι από προσωπικούς λογαριασμούς των μελών και προσωπικό αρχείο του καθενός!
Όσο για την επισήμανση έχει ήδη γίνει!
Quote

Φαίνεται οτι ο χώρος της βάσης δεδομένων υπολογίζεται. Ισως υπάρχουν και άλλοι περιορισμοί. Απ' οτι υπολογίζω ο χώρος σου πρέπει να είναι στα 50-100Mb.

Ναι είναι 100mb...Δεν φανταζόμουν ότι θα φτάναμε σε τέτοιο σημείο τόσο σύντομα!

Quote
Από το PhpMyAdmin στα εργαλεία διαχείρισης του χώρου σου θα δεις τι χώρο πιάνει η βάση δεδομένων που έχεις.

Επικοινώνησε με τον host σου για περισσότερα, όπως και την δυνατότητα καλύτερου πακέτου.

Ευχαριστώ πολύ και τους δυό σας παιδιά...Σειρά έχει ο host τώρα!
Και πάλι ευχαριστώ!

Advertisement: