News:

SMF 2.1.4 has been released! Take it for a spin! Read more.

Main Menu

κατι παει στραβα...

Started by sakis_the_fraud, August 04, 2007, 07:25:08 AM

Previous topic - Next topic

sakis_the_fraud

γεια χαρα!

προχθες πειραζα κατι ρυθμισεις στον host μου και μαλλον εχω σβησει μερικα αρχεια απο το directory του φορουμ και τωρα δεν μπορω να μπω.

η βαση δεδομενων φαινεται ανεπαφη, εχω και backup...

αυτα ειναι τα αρχεια που εχουν μεινει...



τωρα τι κανω ???

Nefeli

... μα τι άλλο; επαναφέρεις το μπακαπ!

Το μπακάπ αυτό από που το έχεις πάρει; Αν το πήρες από το φόρουμ είναι μόνο η βάση δεδομένων σου.
Μπακάπ από το σέρβερ σου όλο το σιτε έχεις;

Αν όχι .... :'(

Αν το μπακάπ σου είναι μόνο από τη βάση που όπως λες την έχεις σώα, δοκίμασε να κατεβάσεις συμπιεσμένο το smf στην έκδοση που τρέχεις (έτρεχες), αποσυμπίεσέ το και πάρε τα αρχεία που λείπουν από το σέρβερ. Ανέβασέ τα με ftp. Τίποτα όμως δεν είναι σίγουρο .....


sakis_the_fraud

Quote from: Nefeli on August 04, 2007, 08:53:48 AM
... μα τι άλλο; επαναφέρεις το μπακαπ!

Το μπακάπ αυτό από που το έχεις πάρει; Αν το πήρες από το φόρουμ είναι μόνο η βάση δεδομένων σου.
Μπακάπ από το σέρβερ σου όλο το σιτε έχεις;

Αν όχι .... :'(

OXI!!!!!!!!

ελεος!

ολοι λετε παιρνουμε backup...

ας το ξεκαθαρισουμε αυτο μια φορα!

τζαμπα το forum...

Quote from: Nefeli on August 04, 2007, 08:53:48 AM
Αν το μπακάπ σου είναι μόνο από τη βάση που όπως λες την έχεις σώα, δοκίμασε να κατεβάσεις συμπιεσμένο το smf στην έκδοση που τρέχεις (έτρεχες), αποσυμπίεσέ το και πάρε τα αρχεία που λείπουν από το σέρβερ. Ανέβασέ τα με ftp. Τίποτα όμως δεν είναι σίγουρο .....

στο settings.php εχει κατι ρυθμισεις για να επικοινωνει με την βαση δεδομενων...

μπορει καποιος να με βοηθησει με τις ρυθμισεις?

########## Database Info ##########
$db_server = 'localhost';
$db_name = 'sakgia_smf';
$db_user = 'sakgia';
$db_passwd = '*********';
$db_prefix = 'smf_';
$db_persist = 0;
$db_error_send = 1;




???


Nefeli

sakis_the_fraud η αντίδραση του τύπου
QuoteOXI!!!!!!!!

ελεος!
χωρίς ίσως να έχεις πρόθεση, καταλήγει όμως αν όχι προσβλητική, υποτιμητική.
Σου υποδεικνύω τη τυπική διαδικασία, σε αντιπαραβολή με τη δική σου αψυχολόγητη ενέργεια διαγραφής αρχείων, τα οφέλη της οποίας είναι πολλαπλά. Δεν νομίζω λοιπόν πως αξίζω ούτε για αστειάκι την αίτηση .... ελέους.

Ας ξεκαθαρίσω λοιπόν και εγώ κάτι που έπρεπε ίσως να είχα κάνει από καιρό.

Δεν είπα ποτέ πως είμαι ειδήμων. Και εγώ πέρυσι ξεκίνησα. Έχω αντιμετωπίσει όμως πολλά και έχω μάθει κυρίως αυτό: Να τα αντιμετωπίζω.
Αυτό όμως για να γίνει, προϋποθέτει μελέτη, σοβαρότητα, αναλυτική σκέψη και κυρίως ανάληψη της ευθύνης της όποιας πατάτας που μου ανήκει. Μαθαίνω από τα λάθη μου αφού τα αναλαμβάνω κιόλας!

Τώρα, η βοήθεια που προσφέρω εδώ είναι , όπως όλοι όσοι προσφέρουν βοήθεια εδώ μέσα, χωρίς προσωπικό όφελος, οικειοθελώς και, στη τελική, σε βάρος της ώρας που μπορώ να αφιερώσω στο δικό μου χώρο.
Πάρε υπόψη σου πως πρόσφατα άλλαξα σέρβερ με όλα τα παρεπόμενα ζητήματα και εδώ μέσα, όσο και αν ψάξεις, δεν θα βρεις επερώτημα σχετικό. Αφιέρωσα χρόνο σε διάβασμα και κατανόηση και όλα πήγαν καλά. Δεν μιλάς λοιπόν σε καμία άσχετη.
Δεν με υποχρεώνει κανείς και το "γουστάρω" για να μιλήσω τη καθομιλουμένη.
Οι περισσότεροι όχι μόνο το αντιλαμβάνονται, αλλά και ευχαριστούν για μερικά σχόλια που τους ανοίγουν πορτάκι στη δική τους αναζήτηση της λύσης. Δυστυχώς δεν είναι πάντα έτσι.
Αν όχι το ευχαριστώ, απαιτώ όμως τον ελάχιστο σεβασμό από τους ανθρώπους που προσπάθησα να βοηθήσω.
Αν κάνω λάθος, μη με ακούς. Απλά αγνόησέ με. Κάνε αυτό που νομίζεις εσύ σωστό. Πάρε όμως και την ευθύνη των ενεργειών σου.

Τέλος και επειδή ίσως πληρώνεις εσύ σήμερα τα σπασμένα άλλων που έφτασαν στο σημείο να σηκώσουν δασκαλίστικα το δακτυλάκι και ακόμα έχω αφήσει άλλες δουλειές που με επείγουν για να απαντήσω εδώ, ότι:
1. οι απαντήσεις σου είναι αντιφατικές. Δεν κατάλαβα αν έχεις ή δεν έχεις μπακαπ από το σιτε σου.
2. Αν έχεις (επισυναπτόμενη φωτό) τι ζητάς τις ρυθμίσεις του settings αφού αυτό θα ανέβει αυτόματα με το μπακαπ;
3. Άλλη δουλειά το μπακαπ της βάσης και άλλη του σιτε ολόκληρου. Η έκφραση
Quoteας το ξεκαθαρισουμε αυτο μια φορα!
τζαμπα το forum...
είναι λάθος και ίσως επικίνδυνη σε όσους την ακολουθήσουν.
4.Τέλος είναι γνωστό πως παίρνουμε πάντα μπακαπ πριν προβούμε σε κατά βούληση και κατά διάθεση "ξεκαθαρίσματα" του σιτε.

JohnKaL-

#4
Χωρίς να θέλω να υποστηρίξω κανέναν ας λείπουν τα "έλεος", "τι μαλακίες μου λές τώρα" και τα σχετικά.

Ο καθένας που μπάινει στον κόπο να βοηθήσει κάποιον άλλο φτάνει. Άν δεν βοηθάνε αυτά που λέει, λές ένα ευχαριστώ και στην χειρότερη τον αγνοείς!

Δοκίμασε αυτό:
http://www.simplemachines.org/download/index.php?thanks;filename=repair_settings.php

υγ: Με freehostia δεν κάνεις δουλειά.   ::)

agridoc

Κατ' αρχήν, απ' ότι φαίνεται, δεν έχεις χάσει τίποτα σημαντικό.

Mods έχεις εγκαταστήσει;
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

sakis_the_fraud

δεν εχω εγκαταστησει κανενα mod.

προφανως μου λειπουν τα αρχεια που ειναι "χυμα" μεσα στον host, οπως το index.php το settings.php και αλλα τετοια...

τωρα τι κανω?

agridoc

Εφ' όσον δεν έχεις εγκαταστήσει mods, τα αρχεία του SMF δεν έχουν τροποποιηθεί.

Αποσυμπιέζεις το αρχείο upgrade της έκδοσης SMF που έτρεχε. Αντιγράφεις με FTP τα αρχεία από το root directory του SMF.

Το αρχείο κλειδί είναι το settings.php. Δες το http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=139533.msg1178569#msg1178569 για την χρήση του repair_settings.php.

Αν βέβαια έχεις backup απλά αντγράφεις το settings.php από εκεί.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

sakis_the_fraud

Quote from: agridoc on August 15, 2007, 02:40:51 AM
Εφ' όσον δεν έχεις εγκαταστήσει mods, τα αρχεία του SMF δεν έχουν τροποποιηθεί.

Αποσυμπιέζεις το αρχείο upgrade της έκδοσης SMF που έτρεχε.
εδω σε χανω!

ετρεχα την 1.1.2...

δεν υπαρχει πια στο download section...
(ή μπορει να μην το βλεπω!  :( )

agridoc

  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

sakis_the_fraud

ανοιγω το settings.php και παω να αντιγραψω τις ρυθμισεις απο μια καινουρια εγκατασταση οπως υποδικνειεται στον οδηγο σου.

Quote7. Στο αρχείο settings.php αλλάζουμε (τα βρίσκεις από την νέα δοκιμαστική εγκατάσταση)

ομως δεν μπορω να βρω τι ακριβως να βαλω στο πεδιο $db_server

δοκιμασα localhost, mysql2.freehostia.com (που φαινεται πως πρεπει να ειναι το σωστο) αλλα παλι λεει οτι
QuoteConnection Problems
Sorry, SMF was unable to connect to the database. This may be caused by the server being busy. Please try again later.

νομιζω πως διπλα σε αυτα που εχω δοκιμασει πρεπει να βαλω και εναν αριθμο που αντιστοιχει σε ενα port... π.χ. mysql2.freehostia.com:21 αλλα δεν μπορω να βρω ποιος ειναι...

καμια βοηθεια?

agridoc

Τα στοιχεία θα τα βρείς από τον host σου. Συνήθως μέσα από το πρόγραμμα διαχείρισης του λογαριασμού σου θα βρεις τα απαραίτητα στοιχεία. Αν όχι επικοινώνησε με τον host σου για βοήθεια.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

sakis_the_fraud

Quote from: agridoc on August 16, 2007, 03:28:25 PM
Τα στοιχεία θα τα βρείς από τον host σου. Συνήθως μέσα από το πρόγραμμα διαχείρισης του λογαριασμού σου θα βρεις τα απαραίτητα στοιχεία. Αν όχι επικοινώνησε με τον host σου για βοήθεια.

ακρη δεν βρηκα και αυτοι δεν βοηθανε...

σκευτηκα την εξης (χρονοβορα) διαδικασια...

παιρνω backup απο ολα τα αρχεια που μου εχουν απομεινει...

οπως και ενα backup απο την βαση δεδομενων.

μετα τα διαγραφω και τα 2 απο τον host και εγκαθιστω ενα νεο φορουμ με ιδια στοιχεια με το προηγουμενο.

παιρνω τις πληροφοριες που χρειαζομαι, το σβηνω και βαζω παλι τα αλλα αρχεια.

συμπληρονω τις πληροφοριες και υποθετικα θα ειναι ολα οκ...


το θεμα ειναι...


θα ειναι ολα οκ???

agridoc

Αν δεν μπορείς να βρεις τα στοιχεία από την βάση δεδομένων από το κέντρο διαχείρισης του server σου πως θα κάνεις restore το backup της βάσης;

Θέλεις το όνομα του database server και της database, database user μπορείς να δημιουργήσεις νέο. Αυτά θα τα βρεις οπωσδήποτε από το κέντρο διαχείρισης του server σου.

Επίσης σου χρειάζεται το path στον server και αυτό συνήθως δίνεται. Ακόμα μπορείς να το βρεις αν ξεκινήσεις δοκιμαστικό install. ΜΗΝ ΤΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙΣ, εκτός εάν βάλεις άλλο πρόθεμα στους πίνακες.

Οι δυνατότητες και τα εργαλεία που δίνονται από τους διάφορους hosts ποικίλλουν.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

sakis_the_fraud

Quote from: agridoc on August 30, 2007, 02:04:27 PMΑν δεν μπορείς να βρεις τα στοιχεία από την βάση δεδομένων από το κέντρο διαχείρισης του server σου πως θα κάνεις restore το backup της βάσης;

γιατι το restore δεν το κανεις μεσα απο το SMF?

Quote from: agridoc on August 30, 2007, 02:04:27 PMΘέλεις το όνομα του database server και της database, database user μπορείς να δημιουργήσεις νέο. Αυτά θα τα βρεις οπωσδήποτε από το κέντρο διαχείρισης του server σου.

δεν μπορω γιατι εχω free λογαριασμο και ειμαι περιορισμενος στην 1 βαση δεδομενων... :(

Quote from: agridoc on August 30, 2007, 02:04:27 PMΕπίσης σου χρειάζεται το path στον server και αυτό συνήθως δίνεται. Ακόμα μπορείς να το βρεις αν ξεκινήσεις δοκιμαστικό install. ΜΗΝ ΤΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙΣ, εκτός εάν βάλεις άλλο πρόθεμα στους πίνακες.

το δοκιμασα αλλα χωρις επιτυχια οπως ειχα γραψει και παραπανω...

agridoc

Σου έστειλα σε PM τα paths.

Τα στοιχεία για την database θα τα πάρεις από τον host σου. Εχει και φόρουμ και F.A.Q.s.

Μπήκες ποτέ στο κέντρο διαχείρισης του server σου;

Μάλλον έχεις free λογαριασμό. Εχεις 1 database. Εχει 10 Mb limit απ' ότι είδα, αυτός είναι ο περιορισμός ουσιαστικά. Χρήστες της βάσης όμως μπορείς να έχεις παραπάνω από έναν.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

sakis_the_fraud

#16
επικοινωνησα με το support απο τον host και μου ειπαν τι ακριβως πρεπει να βαλω.

τωρα ομως μου βγαζει αλλο σφαλμα!  :'(

QuoteΔεν ήταν δυνατόν να φορτωθεί το πρότυπο 'Errors'.

τωρα τι κανουμε?

επισης δεν μπορω να βρω το αρχειο repair_settings.php.

εδω λεει οτι χρειαζεται...

Quote8. Το αρχείο repair_settings.php θα χρειαστεί μετά από το ανέβασμα του backup  και τις αλλαγές στo settings.php για ν' αποκαταστήσει τα directories. Ανεβάζουμε και τρέχουμε το αρχείο repair_settings.php για να διορθώσει τα urls. Το σβήνουμε μετά.

που επρεπε να ειναι?



Υ.Γ. ευχαριστω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για την βηθεια!

agridoc

#17
Το repair_settings.php βρίσκεται στα Downloads στην κατηγορία Tools.

Δες από το phpMyAdmin αν υπάρχει ο πίνακας [smf]_log_errors (το πρόθεμα [smf] μπορεί να είναι smf ή κάτι άλλο).

Το μήνυμα λάθους δείχνει να μην μπορεί να βρεί το Errors.template.php (στο /Themes/default).

Προσπάθησες να βάλεις το upgrade του 1.1.2;
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

sakis_the_fraud

αν και το upgrade το ειχα περασει δεν ξερω γιατι δεν το ειχε ανεβασει το αρχειο.

σημερα που το περασα ολα OK!

σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια!

αλλα εχω αλλες 2 ερωτησεις!

1.

νομιζω οτι υπαρχουν πια πολλα αρχεια χυμα...

δειτε λιγο κατω στην εικονα και πειτε που ποια δεν χρειαζονται να τα σβησω.

2.

ξερετε καποιο προγραμμα με το οποιο με λιγα κλικ να παιρνω backup απο ολο το FTP μου?


και παλι ευχαριστω!

agridoc

Είδες τελικά δεν είχες χάσει κάτι σημαντικό.  ;)

1. Αστα όπως είναι.

2. Δες το FileZilla.

Αν έχεις άλλες ερωτήσεις, αφού ψάξεις και δεν βρεις αυτό που θέλεις, βάλε ερώτηση σε σχετικό ή ανοιξε νέο θέμα.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.


agridoc

Nefeli δεν υπάρχουν εκτελέσιμα αρχεία που πρέπει να διαγραφούν.

Ακόμα και στην περίπτωση που δεν μπορεί να διαγραφούν από το SMF (PHP σε safe mode) εμφανίζεται ειδοποίηση για την διαγραφή τους.

Αυτό που εμφανίζεται στην φωτογραφία είναι η URL διεύθυνση του φόρουμ.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Advertisement: