News:

SMF 2.1.4 has been released! Take it for a spin! Read more.

Main Menu

Επαναφορά βάσης δεδομένων

Started by sem27gr, August 28, 2007, 03:38:07 PM

Previous topic - Next topic

sem27gr

Καλησπέρα,
Αποθήκευσα την βάση δεδομένων από το SMF στο pc μου.

Έβαλα σε κατάσταση συντήρησης το φόρουμ
και προσπαθώ να ανεβάσω και πάλι την βάση μου. Έψαξα μέσα στο smf δεν βρήκα κάπου να λέει κάτι,
πήγα στο phpmyadmin, και γενικότερα από το control panel του host μου και ξαφνικά σαν να κατέρευσε το σύστημα:
http://www.agrobioaua.com/forum/

Τι πρέπει να κάνω;

Nefeli

Όταν λες ...
Quoteγενικότερα από το control panel του host μου και ξαφνικά σαν να κατέρευσε το σύστημα:
Αυτή τη στιγμή έχεις πρόσβαση στο σέρβερ;

Μόνο μέσα από το phpmyadmin μπορείς να επαναφέρεις τη βάση δεδομένων. Μπορώ να σου πω πως, αλλά φαίνεται να έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα από αυτό.

Τι έγινε με την εγκατάσταση του smf. Σε ποια στιγμή σου παρουσίασε το πρόβλημα;
Έχεις συνολικό του site μπακαπ μέσα από το σέρβερ σου;



sem27gr

Οχι δεν εχω συνολικό site back up. Βασικά ήθελα να κάνω μια αλλαγή στην βάση δεδομένων. Δεν την έκανα τελικά, κατέβασα την βάση δεδομένων, και έψαχνα να την ανεβάσω κάπως. Στο ψάξιμο κάποια βλακεία έκανα (μάλλον από το control panel του Host έκανα κάποιο repair, και τα έπαιξε το σύστημα).

Προσπαθώ να κάνω Import στο phpmyadmin το αρχείο που είχα κατεβάσει πριν μπω σε maintenance mode, αλλά κάπου κολλάει και δεν το κάνει όλο....

sem27gr

Οχι δεν εχω συνολικό site back up. Βασικά ήθελα να κάνω μια αλλαγή στην βάση δεδομένων. Δεν την έκανα τελικά, κατέβασα την βάση δεδομένων, και έψαχνα να την ανεβάσω κάπως. Στο ψάξιμο κάποια βλακεία έκανα (μάλλον από το control panel του Host έκανα κάποιο repair, και τα έπαιξε το σύστημα).

Προσπαθώ να κάνω Import στο phpmyadmin το αρχείο που είχα κατεβάσει πριν μπω σε maintenance mode, αλλά κάπου κολλάει και δεν το κάνει όλο....

Λέει:  MySQL said: Documentation
#1062 - Duplicate entry '353' for key 1

Nefeli

Quoteκατέβασα την βάση δεδομένων
τι εννοείς κατέβασες τη βάση; την έσβησες τελείως;
Αυτη τη στιγμή η βάση σου, έστω και με τα προβλήματα, υπάρχει σαν δομή ή όχι;

πες μου πρώτα αυτά και μετά θα σου πω πως να εισάγεις τα δεδομένα ξανά.

Με πρόλαβες  :D
QuoteΛέει:  MySQL said: Documentation
#1062 - Duplicate entry '353' for key 1
άρα έχεις τη δομή της βάσης σου! Ωραία.
Πριν συνεχίσουμε όμως θα πρέπει να μου πεις γιατί δεν βλέπω, έστω σε συντηρηση, την αρχική σελίδα του φόρουμ σου! Έγινε καμία στραβή και στα αρχεία της εγκατάστασης;

sem27gr

Όχι δεν έγινε καμία στραβή. Σαν δομή ναι υπάρχει η βάση δεδομένων. Αυτό που ψηλιάζομαι είναι ότι έκανα καταλάθος repair την βάση από το control του host και κάτι έγινε. Δεν εξηγείται αλλιώς, δεν έκανα τίποτα άλλο.....Χλωμό το βλέπω να πειράχτηκαν αρχεία της εγκατάστασης.

Έβαλα το install.php το έτρεξα με full δικαιώματα και λέει:

εν βρέθηκαν κρίσιμα αρχεία εγκατάστασης στον κατάλογο αυτού του script!

Σιγουρευτείτε ότι ανεβάσατε ολοκληρωμένο το πακέτο εγκατάστασης, συμπεριλαμβανομένου του αρχείου sql, και μετά δοκιμάστε ξανά.

Nefeli

Ποιος είναι ο κατάλογος των αρχείων που βλέπεις μέσα στο σέρβερ σου;

Μπορείς να κάνεις μια υποτυπώδη έστω αντιπαραβολή για τα βασικά αρχεία;

Προβληματίζομαι αν θα πρέπει να ανεβάσουμε τη βάση και μετά να δούμε αν χρειάζεται επανεγκατάσταση το φόρουμ σου ή .... το αντίθετο .... Δεν μπορώ να έχω πλήρη εικόνα και δυσκολεύομαι να καταλάβω το μέγεθος και την έκταση του προβλήματος.

sem27gr

#7
φακελοι:
attachments
avatars
gallery
packages
smileys
sources
themes

arxeia:
.ftpquota
agreement.txt
changelog.txt
error_log
index.php
index.php~
install.php
license.txt
news_readme.html
readme.html
setting.php
settings_bak.php
smffooter.php
smfheader.php
ssi.php
ssi_examples.php
ssi_examples.shtml
upgrade_1-0.sql
upgrade_1-1.sql


Νομίζω να βάλουμε πάλι την βάση δεδομένων, αφού μόνο εκεί μαστόρεψα.

Την βάση την έκανα back up μέσα από το smf....δεν νομίζω να πειράζει αυτό...;
Α! και την έκανα πριν βάλω το smf σε maintenance mode!

sem27gr

Άλλαξα στο settings το maintenance από 1 σε 0 και μου λέει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί στην βάση δεδομένων....

Άρα εκεί είναι το πρόβλημα....
Το γύρισα πάλι σε 1....

sem27gr

Λοιπόν έβγαλα άκρη, είχα διαγράψει τον user από την βάση δεδομένων.
Τον επανέφερα και δούλεψε κανονικά.

Αυτό που ήθελα να κάνω εξαρχής είναι το εξής:
Κάποια στιγμή, μια μέρα έγραψε το φόρουμ ότι είχε 74 users ταυτόχρονα online, ή φάρσα ή κόλλησε.

Έψαξα σήμερα στην βάση δεδομένων και βρήκα εκείνη την ημέρα και το 74 που λέει. Ήθελα λοιπόν να το αλλάξω σε 10. Το άλλαξα αλλά δεν βρήκα τρόπο να το ανεβάσω, τι να κάνω;

Nefeli

Με μια ματιά φαίνονται σωστά.
Πάμε λοιπόν να ανεβάσουμε τη βάση και ... βλέπουμε  ;)

Το μήνυμα που σου βγάζει είναι επειδή δεν έχεις σβήσει τις προηγούμενες εγγραφές και βρίσκει διένεξη του ID ανάμεσα στις υπάρχουσες και σε αυτές που προσπαθείς να περάσεις.

Τρόποι υπάρχουν και άλλοι, θα σου περιγράψω αυτό που έκανα εγώ μια που η συνολική insert μπορεί και να μη λειτουργήσει σωστά και να έχεις παρεπόμενα. Ίσως να μην είναι και η απόλυτα τυπική λύση, είναι όμως μια από τις λύσεις.

Τι θα κάνεις; Θα επαναφέρεις ένα ένα τους πίνακες της βάσης.

Παράδειγμα:
Πίνακας ******smf_ads
Επιλέγεις το πίνακα και ζητάς Άδειασμα, να σβήσει δηλαδή όλες τις προηγούμενες εγγραφές.

Ανοίγεις το αρχείο μπακαπ που έχεις και αντιγράφεις το τμήμα κώδικα που ξεκινάει με
QuoteINSERT INTO `******smf_ads`
   (`ADS_ID`, `NAME`, `CONTENT`, `BOARDS`, `POSTS`, `CATEGORY`, `HITS`, `TYPE`, `show_index`, `show_board`, `show_threadindex`, `show_lastpost`, `show_thread`, `show_bottom`, `show_welcome`, `show_topofpage`, `show_towerright`, `show_towerleft`, `show_betweencategories`, `show_underchildren`)
VALUES (2, 'test', '\r\n   ', '', '', 1, 34, 0, 1, 1, 0, 1, 1, 1, 1, 1, 1, 1, 0, 1);

ΠΡΟΣΟΧΗ: οι τιμές του πίνακα είναι ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ. Εσύ θα αντιγράψεις τις τιμές που σου δίνει το δικό σου μπακαπ!

Πηγαίνεις στη καρτέλα SQL και επικολλάς το κώδικα εισαγωγής των εγγραφών. Εννοείται πως αντικαθιστάς αυτό που έχει σαν προεπιλογή, δηλαδή το ... SELECT * FROM `******smf_ads` WHERE 1.

Πατάς εκτέλεση και σου επαναφέρει το πίνακα.
Δοκίμασε το και πες μου. Θα περιμένω για λίγο μήπως χρειαστείς κάτι άλλο.  :)
Καλή επιτυχία.

Nefeli

Quote from: sem27gr on August 28, 2007, 05:11:35 PM
Λοιπόν έβγαλα άκρη, είχα διαγράψει τον user από την βάση δεδομένων.
Τον επανέφερα και δούλεψε κανονικά.

Αυτό που ήθελα να κάνω εξαρχής είναι το εξής:
Κάποια στιγμή, μια μέρα έγραψε το φόρουμ ότι είχε 74 users ταυτόχρονα online, ή φάρσα ή κόλλησε.

Έψαξα σήμερα στην βάση δεδομένων και βρήκα εκείνη την ημέρα και το 74 που λέει. Ήθελα λοιπόν να το αλλάξω σε 10. Το άλλαξα αλλά δεν βρήκα τρόπο να το ανεβάσω, τι να κάνω;

Δεν σε πρόφτασα πριν....

Το φόρουμ σου φαίνεται τώρα αλλά είναι ακόμα σε κατάσταση συντήρησης!
Άλλαξέ το αφού συνδεθείς ως διαχειριστής, μέσα από το πάνελ διαχείρισης του φόρουμ και όχι μέσα από τη βάση όπως καταλαβαίνω πως έκανες!

Μη παίζεις με τη βάση!  :P
Οι επισκέπτες σου θα ήταν ρομποτάκια! Γιατί να τους σβήσεις;

Το νούμερο 10 που θέλεις να το ανεβάσεις; δεν κατάλαβα.... Κάποιες τιμές επηρεάζουν δύο και τρεις πίνακες. Μη τα μπερδεύεις. Αν θες τη γνώμη μου, επανέφερέ το εκεί που ήταν. Σε τελευταία ανάλυση, καλύτερο είναι να φαίνεται πως το ρεκόρ σου ήταν 74 και όχι μόνο 10   :P :P :P

Και μένα μου έχει συμβεί! Έφτασα ξαφνικά τους 156 κάποια στιγμή.
Αυτό που εμένα με προβληματίζει μόνο είναι η κλοπή bandwidth και όχι τα αθώα τα bootakia  :D :D :D

sem27gr

Πήγα στο σημείο της βάσης δεδομένων που λέγεται:
INSERT INTO `smf_log_activity`

και βρήκα την ημερομηνία και το 74 που έλεγε, έκανα ότι μου είπες πριν, αντικατέστησα με νέα στοιχεία το σημείο αυτό της βάσης αλλά το 74 δεν άλλαξε.

Ναι το maintenance θα το αλλάξω μετά από την διαχείρηση του φόρουμ.

Συνεπώς δεν ξέρουμε κάποιο τρόπο για να αλλάξουμε το 74;;;;

Nefeli

Μα η μεμονωμένη τιμή 74 καλέ μου sem27gr δεν αλλάζει έτσι! Ούτε με αυτή την εντολή! Να το σημειώσω αυτό, μη με κυνηγάς για κάτι που δεν υπέδειξα! :)

Αφού θες να το αλλάξεις σώνει και καλά, πήγαινε στη καρτέλα Περιγραφή του πίνακα βρές το συγκεκριμένο στοιχείο και πάτα το edit (μολύβι). Εισήγαγε τη νέα τιμή.
Αν δεν αλλάξει είναι που επηρρεάζει και άλλη εγγραφή σε άλλο πίνακα. Δεν είμαι όμως αυτή τη στιγμή σε θέση να αρχίσω να ψάχνω στη δική μου για να σου πω που και πως.

Σου ξαναλέω πάντως, πως αυτές είναι επικίνδυνες πρακτικές για όσους δεν γνωρίζουμε να χειριζόμαστε καλά τις βάσεις.

Κάνε ξανά μπακαπ και της βάσης και του site σου. Μη σβήσεις ακόμα τα προηγούμενα. Μπορεί να χρειαστείς κάτι που δεν είναι τώρα Ορατό.
Αφού επανέφερες το φόρουμ σου, η κατάσταση φαίνεται υπο έλεγχο και άρα .... πάω για λίγη ξεκούραση  ;)

sem27gr

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και το ενδιαφέρον.....

Θα δοκιμάσω μήπως τα καταφέρω, ευχαριστώ και πάλι!

sem27gr

Στο settings της βάσης δεδομένων και αλλάζεις το mostOnline. Δεν επηρεάζει τίποτα άλλο...

thanks @ sebastian!

Advertisement: