News:

Want to get involved in developing SMF, then why not lend a hand on our github!

Main Menu

Μετακίνηση new topic σε όποια θέση θελήσω

Started by anoksidotos, September 12, 2007, 08:00:05 AM

Previous topic - Next topic

anoksidotos

Γεια σας και πάλι...

Θέλω τη βοήθειά σας σχετικά με την δημιουργία νέου θέματος.

Παράδειγμα:
Έχω δημιουργήσει έναν θυγατρικό πίνακα και εκεί μέσα θέλω να βάλω με τη σειρά κάποια επεισόδια πχ τους "Lost" Θα ήθελα όταν κάνω ένα νέο θέμα κάποιου επεισοδίου , να μπορώ να το κατατάσσω ακριβώς από κάτω από το προηγούμενο επεισόδιο.

Ξεκινάω με το πρώτο επεισόδιο...οκ.

Το δεύτερο όμως μου το βγάζει στην πάνω μεριά του πίνακα δηλαδή πρώτο, ενώ θα ήθελα να είναι δεύτερο σε αύξοντα αριθμό.
Πώς μπορώ να πετύχω κάτι τέτοιο?

agridoc

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει, δες όμως το Custom Board Sort.

Νομίζω οτι με αυτό μάλλον θα κάνεις αυτό που θέλεις.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Nefeli

Quote from: anoksidotos on September 12, 2007, 08:00:05 AM
Γεια σας και πάλι...

Θέλω τη βοήθειά σας σχετικά με την δημιουργία νέου θέματος.

Παράδειγμα:
Έχω δημιουργήσει έναν θυγατρικό πίνακα και εκεί μέσα θέλω να βάλω με τη σειρά κάποια επεισόδια πχ τους "Lost" Θα ήθελα όταν κάνω ένα νέο θέμα κάποιου επεισοδίου , να μπορώ να το κατατάσσω ακριβώς από κάτω από το προηγούμενο επεισόδιο.

Ξεκινάω με το πρώτο επεισόδιο...οκ.

Το δεύτερο όμως μου το βγάζει στην πάνω μεριά του πίνακα δηλαδή πρώτο, ενώ θα ήθελα να είναι δεύτερο σε αύξοντα αριθμό.
Πώς μπορώ να πετύχω κάτι τέτοιο?


Επειδή εγώ το αίτημά σου το "διαβάζω" λίγο διαφορετικά από ό,τι ο agridoc, σου προτείνω και την απενεργοποίηση της ρύθμισης  Εμφάνιση πιο πρόσφατων μηνυμάτων στην κορυφή.
Αυτή βρίσκεται στο προφίλ του κάθε μέλους και στις ρυθμίσεις εμφάνισης.
Αν όντως θες μια πιο σύνθετη οργάνωση των μηνυμάτων τότε η λύση που σου προτείνω δεν σου κάνει.

anoksidotos

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σας και πάλι.Νομιζω όμως οτι χωρις να ξέρω Αγγλικά δεν θα καταφέρω τίποτα.Νεφέλη δεν μου κάνει αυτό που μου λες.να είστε καλά...  :-)

Nefeli

Η πρόταση του agridoc σου κάνει;
Αν σου κάνει και θες να εγκαταστήσεις το mod, δεν είναι καθόλου δύσκολο και δεν χρειάζονται ιδιαίτερες γνώσεις αγγλικών.
Αν το θες όντως, θα σε βοηθήσουμε αναφέροντας τη διαδικασία.  :)

anoksidotos

Νεφέλη μου τί να σου πω!!! Δέν έχω ιδέα αν μου κάνει ή όχι.Δεν έχει Ελληνικά  και δεν μπορώ να διαβάσω τις δυνατότητες του....

Nefeli

Το mod αυτό σου επιτρέπει να επεξεργαστείς ένα πίνακα στη Διαχείριση >>> Πίνακες και να ρυθμίσεις μια δικιά σου σειρά και ταξινόμηση εμφάνισης των μηνυμάτων του πίνακα, διαφορετική από την αυτήν της προεπιλογής, όταν βλέπεις τη λίστα των μηνυμάτων του πίνακα.
Οι πίνακες ταξινομούνται με βάση:
Το τελευταίο μήνυμα
Τον θεματοθέτη
Τον αριθμό των απαντήσεων
Τις εμφανίσεις
Το πρώτο μήνυμα (αυτό δεν το κατάλαβα, μάλλον χρονικά εννοεί)
Το αντικείμενο του θέματος
Η εμφάνιση μπορεί να είναι ανιούσα (Α>Ω)ή κατιούσα (Ω>Α)
Οι χρήστες μπορούν να επαναφέρουν τη ταξινόμηση στη προεπιλογή.

anoksidotos

Δυστυχώς δεν το κάνει εγκατάσταση!!! Ούτε όταν γυρίσω το forum στα Αγγλικά , ούτε  στα Ελληνικά!!!
Έχω το smf  1.1.3 και το βάζω με προφίλ default

anoksidotos

Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να κάνω τίποτα από τα παραπανω

Πάει αυτό. Άντε και δεν το έκανα. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί ενώ έχω απενεργοποιήσει την εντολή απο το προφίλ ==>Ρυθμίσεις εμφάνισης το Εμφάνιση πιο πρόσφατων προσωπικών μηνυμάτων στην κορυφή.  σε ότι θέμα απαντάνε οι χρήστες, το θέμα εκείνο πηγαίνει στην κορυφή?

Παρακαλώ βοηθήστε με. Έχω κάνει το forum σκόνη και δεν βρίσκω άκρη!!

Nefeli

Άλλο η επιλογή
QuoteΕμφάνιση πιο πρόσφατων προσωπικών μηνυμάτων στην κορυφή.
και άλλο η επιλογή Εμφάνιση πιο πρόσφατων μηνυμάτων στην κορυφή.

Η μία είναι για τα πμ μόνο και η άλλη για τα ποστ του φόρουμ. ;)

anoksidotos

Νεφέλη μου δικό μου το λάθος.!Αυτό που είπες έχω απενεργοποιήσει και πάλι μου τα ανεβάζει στην κορυφή!!!
QuoteΕμφάνιση πιο πρόσφατων μηνυμάτων στην κορυφή.

anoksidotos

Ακόμα στο Αριθμός πρόσφατων μηνυμάτων προς εμφάνιση στην αρχική σελίδα. το εχω 0.δεν ξέρω εαν αυτό ειναι κατι αλλα το προβλημα συνεχίζεται, και ότι κι αν κάνω όταν κάποιος απαντ΄σει σε ένα θέμα, εκείνω πηγαινει στην κορυφύ... :(

sinnefoula

QuoteΘέλω τη βοήθειά σας σχετικά με την δημιουργία νέου θέματος.

Παράδειγμα:
Έχω δημιουργήσει έναν θυγατρικό πίνακα και εκεί μέσα θέλω να βάλω με τη σειρά κάποια επεισόδια πχ τους "Lost" Θα ήθελα όταν κάνω ένα νέο θέμα κάποιου επεισοδίου , να μπορώ να το κατατάσσω ακριβώς από κάτω από το προηγούμενο επεισόδιο.

Ξεκινάω με το πρώτο επεισόδιο...οκ.

Το δεύτερο όμως μου το βγάζει στην πάνω μεριά του πίνακα δηλαδή πρώτο, ενώ θα ήθελα να είναι δεύτερο σε αύξοντα αριθμό.
Πώς μπορώ να πετύχω κάτι τέτοιο?

Και σε εμένα το ίδιο συμβαίνει.Γιατί άραγε? Είναι καποιο πρόβλημα του smf. Exω το 1.1.4

agridoc

Νομίζω οτι το θέμα έχει ήδη απαντηθεί και διευκρινιστεί.

Η επιλογή Εμφάνιση πιο πρόσφατων μηνυμάτων στην κορυφή στο Προφίλ καθορίζει πως θα εμφανίζονται τα μηνύματα ενός συγκεκριμένου θέματος, όταν αυτό διαβάζεται. Η default επιλογή είναι το αρχικό μήνυμα πρώτα.  Στο SMF 1.1.4, όπως και στις προηγούμενες version, κάνει αυτό που επιλέγουμε να κάνει, όπως περιγράφει η επιλογή.

Η επιλογή αυτή δεν έχει σχέση με την εμφάνιση των θεμάτων ενός πίνακα. Η default επιλογή είναι με βάση το τελευταίο μήνυμα, τα μόνιμα ακολουθούν την ταξινόμηση όμως εμφανίζονται πρώτα.

Πατώντας τα: Τίτλος, Ξεκίνησε από, Απαντήσεις, Εμφανίσεις, Τελευταίο μήνυμα , μπορούμε να δούμε τον πίνακα των θεμάτων με διαφορετική ταξινόμηση.

Αν κάποιος θέλει να έχει διαφορετική προεπιλογή ταξινόμησης ανά πίνακα, υπάρχει, όπως προαναφέρθηκε, το Custom Board Sort Mod. Δουλεύει μια χαρά και με το SMF 1.1.4.

Προσωπικά νομίζω οτι δεν χρειάζεται για την επιλογή που ζητήθηκε, ένα μόνιμο κλειδωμένο θέμα με κατάλογο των επεισοδίων αρκεί. Αν τα θέματα γίνουν πολλά, το νέο επεισόδιο θα εμφανίζεται στην 2η+ σελίδα των περιεχομένων του πίνακα;
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

eva23

Εγώ προσπαθησα να το βάλω αυτο το mod και μου γραφει :
Quote!!Σφάλμα στην εγκατάσταση του πακέτου

Τουλάχιστον ένα σφάλμα εμφανίστηκε κατά τη διάρκεια της δοκιμαστικής εγκατάστασης αυτού του πακέτου. Συστήνεται ιδιαίτερα να μην συνεχίσετε με την εγκατάσταση εκτός αν ξέρετε ακριβώς τι κάνετε, και έχετε πάρει αντίγραφα ασφαλείας πολύ πρόσφατα. Αυτό το λάθος μπορεί να δημιουργήθηκε από τη διένεξη του πακέτου που προσπαθείτε να εγκαταστήσετε με ένα άλλο πακέτο που έχετε ήδη εγκαταστήσει, ή υπάρχει σφάλμα στο πακέτο, ή είναι ένα πακέτο που απαιτεί ένα άλλο πακέτο που δεν έχετε εγκαταστήσει ήδη, ή το πακέτο είναι σχεδιασμένο για άλλη έκδοση του SMF.

Στις Ενέργειες εγκατάστασης επίσης μου γράφει:
QuoteΗ εγκατάσταση αυτού του πακέτου θα κάνει τις ακόλουθες ενέργειες:
Τύπος                                             Ενέργεια                             Περιγραφή
1. Εκτέλεση τροποποίησης ./Sources/MessageIndex.php Επιτυχία
2. Εκτέλεση τροποποίησης ./Sources/ManageBoards.php Επιτυχία
3. Εκτέλεση τροποποίησης ./Themes/default/ManageBoards.template.php Αποτυχία
4. Εκτέλεση τροποποίησης ./Themes/default/languages/Modifications.english.php Επιτυχία
5. Εκτέλεση τροποποίησης ./Sources/Subs-Boards.php Αποτυχία
6. Εκτέλεση τροποποίησης ./Sources/Load.php Επιτυχία
7. Εκτέλεση κώδικα database.php

Φυσικά δεν το προχώρισα.Οπώτε μηπως δεν λειτουρτεί το mod σωστα στο smf 1.1.4?

agridoc

eva23 καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα του SMF  :)

Το Custom Board Sort Mod είναι συμβατό με το SMF 1.1.4.

Αν έχεις εγκαταστήσει άλλα mods ίσως επηρεάζουν την εγκατάσταση. Μήπως έχεις αλλάξει αρχεία;
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

eva23

Καλώς σας βρήκα!!!
Έχω βάλει κι άλλα mod διάφορα.Πάντως αυτό το mod σε εμενα μου βγάζει τα παραπάνω!!! Οχι δεν ε΄χω αλλάξει αρχεία.Εχω προσέσει μόνο κατι Bold και τετοια

agridoc

Εχεις αλλάξει κάτι στο ManageBoards.template.php και Subs-Boards.php; Η παραμικρή αλλαγή μπορεί να επηρεάζει την εγκατάσταση αν γίνεται ανίχνευση ενός σημείου του προγράμματος για αλλαγή ή προσθήκη κώδικα.

Με τον ίδιο τρόπο αλλαγές από ήδη εγκατεστημένα mods μπορεί να επηρεάσουν την εγκατάσταση άλλων. Είναι η πιο συνηθισμένη αιτία.

Δες το αρχείο λαθών.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

eva23

Ναι εχω πειραξει καποια αρχεια στο Subs-Boards.Αντε τωρα να δώ πως θα τα φτιάξω!!!

eva23

Μου βγάζει 2 αποτυχίες

1-) Themes/default/ManageBoards.template.php Αποτυχία
2-) Sources/Subs-Boards.php Αποτυχία

Τι να κάνω?

Advertisement: