ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ ΣΕ SMF 1.1.4

Started by kokis, October 04, 2007, 01:59:28 PM

Previous topic - Next topic

kokis

ΕΚΑΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟ SMF 1.1.4 ΔΟΥΛΕΥΟΥΝΕ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ Κ.Λ.Π ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΩ ΟΜΩΣ ΣΤΑ ΞΕΝΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑ Ο.Κ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ??
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, www.boxer.com.gr/for [nofollow]
Y.Σ. ΟΤΑΝ ΡΟ ΡΥΘΜΙΖΩ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΤΕ ΟΛΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ

agridoc

Μου φαίνεται σαν Ελληνικά windows-1253 σε UTF-8 εγκατάσταση.

Οταν γυρνάς σε αγγλικά τι κωσικοσελίδα έχει;
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

kokis

SORRY ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΩ ΤΙ ΜΟΥ ΡΩΤΑΣ Η ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΜΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ UTF-8

agridoc

Γύρισε το στα Αγγλικά και άφησε το εκεί ή ενεργοποίησε την δυνατότητα αλλαγής γλώσσας.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

kokis

ΤΟ ΓΥΡΙΣΑ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ. ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ?

agridoc

Δεν είναι UTF-8 είναι ISO-8859-1. Με τα αγγλικά σώζει σε entities.

Αυτό διορθώνεται με μια μικρή αλλαγή
http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=107901.msg718534#msg718534

Δεν βλέπω ενεργοποιημένη την επιλογή γλώσσας
Admin -> Configuration: Features and Options ->
Enable user-selectable language support < ενεργοποίηση

Ανέβασε πάλι την σωστή version των ελληνικών http://www.simplemachines.org/download/index.php?thanks;filename=smf_1-1-4_greek.zip
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

kokis

EΚΑΝΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕΝΥ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ..

kokis

ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΑΥΤΗ ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΣΤΟ ΑΓΓΛΙΚΟ ΜΕΝΥ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΒΓΑΖΕΙ ??????

agridoc

Μήπως έχεις αλλάξει την database σε UTF-8 από την διαχείριση;

Μπορείς να μπεις στην database από το PhpMyAdmin που έχει ο host σου και να δεις τι collation έχουν οι πίνακες του SMF;
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

kokis

ΟΧΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ UTF-8. EXΩ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΡΟΧΕΑ.

kokis

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΤΟ MYSQL ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ UTF8 LITHUANIAN CI.. EXEI POLLES EPILOGES SE ΠOIA NA TO BAΛΩ?

agridoc

Quote from: agridoc on March 24, 2007, 01:38:39 AMΤο latin1_swedish_ci είναι το σωστό collation για πίνακες και text fields όταν χρησιμοποιούμε windows-1253 ή ISO-8859-7 (τα ελληνικά που έχουμε συνήθως στο PC μας).

Το σωστό collation για πίνακες και text fields όταν χρησιμοποιούμε UTF-8 είναι το utf8_general_ci.



ΜΗΝ πειράζετε το collation και γενικά την βάση δεδομένων αν δεν ξέρετε τι κάνετε.

Μην ξεχνάτε όμως

ΠΑΝΤΑ backup της βάσης (ή του πίνακα μόνο) πριν οποιαδήποτε αλλαγή
.


Οι πίνακες του SMF και τα πεδία κειμένου που έχουν είναι σε utf8_lithuanian_ci ;

Πως εγκατέστησες το SMF; Με κανονική εγκατάσταση δεν θα έπρεπε να έχει συμβεί.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

kokis

θα τα ξανακανω ολα εγκατασταση απο την αρχη. Πρεπει να επιλεξω UT-8?

kokis

τα εκανα ολα εγκατασταση απο την αρχη και δουλευει προς το παρον καλα
www.boxer.com/smf

alfalfa2606

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα που δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω γιατί δεν βρίσκω λογική...

Έκανα αναβάθμιση πρόσφατα σε 1.1.4. Όλα πήγαν ρολόι και δεν είχα κανενα πρόβλημα!
Σήμερα πήρα ένα πμ από ένα μέλος μου που λέει ότι τα ελληνικά δεν μπορεί να τα διαβάσει. Δηλαδή του βγαίνουν κάπως έτσι:
(ΧωΟ�Ξ―Ο, Ο,,Ξ―Ο,,λο)

Υπάρχει όμως μια ιδιαιτερότητα το μέλος αυτό δεν έιναι από Ελλάδα αλλά από την Τουρκία...Υποστηρίζει λοιπόν ότι το πρόβλημα το έχει όσο είναι συνδεδεμένος ενώ όταν είναι επισκέπτης όλα λειτουργούν άψογα.Επίσης  υποστηρίζει ότι όταν κάνει log in καταφέρνει να μπει πάντα με την δεύτερη προσπάθεια.

Έχω 167 μέλη και απ'όσο γνωρίζω και απ'όσο μπορώ να δω μέσα απο τη διαχείριση είναι το μόνο μέλος που έχει αυτό το πρόβλημα και παρουσιάστικε σήμερα...

Βγαζει κανείς άκρη?

agridoc

alfalfa2606 έχεις και τουρκική (ή άλλη) γλώσσα στο φόρουμ χωρίς UTF-8; Αν ναι μπορεί να γίνει αυτό που λές.

Δες στο προφίλ του μέλους τι γλώσσα έχει επιλέξει.

Υπάρχει λύση.

Για το login μάλλον θα ξεχνάει κωδικό δες το αρχείο λαθών από την διαχείριση.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

agridoc

Quote from: kokis on October 05, 2007, 11:11:27 AM
τα εκανα ολα εγκατασταση απο την αρχη και δουλευει προς το παρον καλα
www.boxer.com/smf

Μετακίνησα εδώ την απάντηση σου, είχε δοθεί σε άλλο θέμα.

Ηταν μια σωστή απόφαση. Δεν μπορώ να μπω στο site τώρα για να δω τι επιλογή έκανες. Το SMF δουλεύει πολύ καλά στα ελληνικά και με windows-1253 και με ISO-8859-7 και με UTF-8. Η επιλογή γίνεται ανάλογα με τις ανάγκες και τις προτιμήσεις. Δες το Ποιά είναι τα συν και τα πλην του UTF-8;
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

alfalfa2606

Quote from: agridoc on October 05, 2007, 01:56:01 PM
alfalfa2606 έχεις και τουρκική (ή άλλη) γλώσσα στο φόρουμ χωρίς UTF-8; Αν ναι μπορεί να γίνει αυτό που λές.

Δες στο προφίλ του μέλους τι γλώσσα έχει επιλέξει.

Υπάρχει λύση.

Για το login μάλλον θα ξεχνάει κωδικό δες το αρχείο λαθών από την διαχείριση.

Έχει επιλέξει τα ελληνικά απ'ότι βλέπω στο προφίλ του και απ'ότι μου είπε και ο ίδιος...Οι μόνες γλώσσες που χειρίζονται τα μέλη είναι αγγλικά και ελληνικά.
Έχω και άλλο μέλος από Τουρκία αλλά δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Όσο για το login, στα σφαλματά του διαβάζω τα εξής:
Quote...html/index.php?action=login2
ΛάθοΟ, κωδικΟ�Ο,

Προφανώς είχε και κάποιο πρόβλημα κατά την αποσύνδεσή του:

Quote...html/index.php?action=logout;sesc
Ξ"ΞµΞ½ Ξ®Ο,,Ξ±Ξ½ εφικΟ,,Ξ® Ξ· επαλήθεΟ...ση Ο,,ΞΏΟ... αναφεΟ�Ο�ΞΌΞµΞ½ΞΏΟ... url. Ξ Ξ·Ξ³Ξ±Ξ―Ξ½ΞµΟ,,Ξµ πίσω ΞΊΞ±ΞΉ δοκιμάσΟ,,Ξµ ΞΎΞ±Ξ½Ξ¬.

Συμπέρασμα:Διαβάζω κι εγώ τα ίδια...

Βγάζουμε άκρή?

agridoc

kokis είχες παραλείψει το .gr στο link που είχες δώσει, το σωστό είναι
www.boxer.com.gr/smf/

Βλέπω οτι δεν επέλεξες UTF-8 και νομίζω οτι είναι σωστή επιλογή.

Με επιλογή αγγλικά τα νέα, που είναι σε ελληνικά, δεν εμφανίζονται σωστά.
http://www.boxer.com.gr/smf/index.php?language=english

Τώρα θα δουλέψει σωστά η αλλαγή που σου είχα προτείνει  ;)
http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=107901.msg718534#msg718534
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

agridoc

alfalfa2606 δεν βλέπω τα μηνύματα λάθους, δεν νομίζω να σου βγάζει τέτοια στην διαχείριση.  :o

Μάλλον είναι θέμα ρύθμισης του browser που χρησιμοποιεί.

Ενα link για το site σου θα βοηθούσε.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

Advertisement: