Μικρά gif δίπλα απο τους πίνακες

Started by sinnefoula, October 02, 2007, 10:34:40 PM

Previous topic - Next topic

sinnefoula

Γεια σας...
Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει, θα ήθελα να προσθεσω σε κάθε κατηγοριά κάποιου πίνακα, την δική μου εικόνα στην θέση της παρακάτω :

Πως γίνετε αυτό?
Τώρα το φτιάχω το φορουμ και θα ήθελα να το βγάλω on-line έτοιμο!!!

Σας ευχαριστώ πολύ, γιατι ξέρω ότι πάντα βοηθάτε εδω μέσα.(Σπάνιο για τα Ελληνικά δεδομένα)

agridoc

καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα του SMF  :)

Δες το cbi v0.5 (Custom Board Icons)
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

sinnefoula

#2
Καλώς σας βρήκα agridoc .Έχω το smf 1.1.4
Θα μου κάνει αυτο το mod?
Ξέρω λίγα αγγλικά αλλα μη φανταστείτε και πολλά πράγματα!!!
Κατέβασα το παρακάτω
cbi-1.zip (2KB] [3431]
Και τώρα? Τι κάνω?
Απο που θα μπω να κάνω τί? Που θα βρώ το έλεγχό του!
Εκγαταστάθηκε με επιτυχία πάντως
Θα τα καταφέρω λέτε?

agridoc

Δουλεύουν και τα δύο με το SMF 1.1.4

Το cbi-1 δουλεύει και με θυγατρικούς πίνακες. Θα έλεγα καλύτερα αυτό.


Για το cbi-1


1. Δημιουργείς νέο directory icons στο /Themes/default

2. Kάτω από αυτό δημιουργούμε directories με όνομα το ID του πίνακα που θέλουμε να έχει άλλα εικονίδια.

3. Βάζουμε για κάθε πίνακα που θέλουμε ξεχωριστά εικονίδια τα on.gif, on2.gif και off.gif.

Π.χ, θέλουμε άλλα εικονίδια για τον πίνακα με ID 3. Θα βάλουμε τα on.gif, on2.gif και off.gif στο /Themes/default/icons/3

Μπορεί να λειτουργήσει και με άλλες εμφανίσεις αλλά θα χρειαστεί αλλαγή αρχείων.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

sinnefoula

#4
Συγνώμη agridoc  αλλά δεν κατάλαβα και πολλά
Έκανα το φακελο icons,και εκει μέσα εβαλα πχ 5 φεκέλους με ονόματα 1,2,3,4,5.
οταν δείνω πχ στον φάκελο 4 την εικόνα off.gif μου την εμφανίζει στον πινακα 8 πχ

Επίσης δεν μου εμφανίζει κανένα on.gif αλλά μόνο ta off.gf. και αυτά όχι πάντα στη σωστή σειρά που τα θέλω

Please βοήθησέ με... :'(

Που θα ξέρω τί Id έχει ο κάθε πίνακας!!!
Πω πω πω ...πολύ μπλέξιμο Θέ μου!!! :'(

Greek

To όνομα των φάκελων πρέπει να αντιστοιχεί με το ID του πίνακα.
Π.χ. ο φάκελος 3 θα εμφανίζει τα εικονίδια στον πίνακα 3 κ.ο.κ.
Για να δεις το ID του κάθε πίνακα, βάλε απλώς το ποντίκι πάνω στον σύνδεσμο και θα δεις στην status bar του browser σου την url του πίνακα που καταλήγει σε έναν αριθμό. Ο αριθμός αυτός είναι το ID του πίνακα  ;)

sinnefoula

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!!! Με βοηθήσατε πάρα πολύ.Το έφτιαξαααααααααα!!!!!!!!!
Μπράβο σε εσας!!!

sinnefoula

Να μαι και πάλι!!!Υπάρχει τρόπος σε μη θυγατρικό πίνακα να βάλω εικόνα αντικαθιστώντας αυτήν?

agridoc

Αν έχεις βάλει το cbi-1 ναι, το ID αλλάζει μόνο.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

sinnefoula

#9
Δυστυχώς δεν γίνετε .Ναι το cdi-1 έχω βαλει αλλά δεν εμφανίζει εικόνα.πχ το ID του πίνακα είναι 1312.έκανα φάκελο μέσα στο icons όπως και στα προηγούμενα, έδωσα στις photo την ονομασια off.gif on.gif , τις έβαλα στο φάκελο 1312 αλλά τίποτα!!!
Τί κάνω λάθος ?

Nefeli

To 1312 για ID πίνακα μου φαίνεται υπερβολικά μεγάλος αριθμός, ακόμα κι αν έσβησες και ξαναδημιούργησες μερικούς. Δεν το ελέγχεις ξανά;

sinnefoula

Δεν ειναι ακριβώς πίνακας. Μεσα στον πίνακα εχώ κάποια νέα θέματα.Στα νέα θέματα θέλω διπλα να βάλω photo. To ID που μου εμφανίσει ειναι το topic 1312 και οχι το board 1312.

Σε ευχαριστώ κι εσένα που μου απάντησες!!! :D

Nefeli

Μα τα on.gif και λοιπά, έχουν να κάνουν μόνο με πίνακες από όσο γνωρίζω και όχι με τα θέματα!

Για να βρεις πως ονομάζεται κάθε εικονίδιο, πήγαινε πάνω του και με δεξί κλικ ζήτα ιδιότητες.
Άλλο ονομάζεται normal_post.gif, άλλο normal_poll.gif, άλλο xx.gif και ούτω καθεξής.

Τα θέματα δεν αντιμετωπίζονται σαν πίνακες. Δεν γνωρίζω το mod που χρησιμοποίησες και άρα δεν μπορώ να σου πω αν γίνεται με αυτό να αλλάξεις τα εικονίδια.

Μπορείς να τα αλλάξεις όμως αποθηκεύοντας στο αρχικό τους directory νέα εικονίδια, φτιαγμένα από εσένα, με το ίδιο όνομα.

sinnefoula

Έχω το cbi-1.zip (2KB] [3431] το οποίο΄βρίσκετε εδω http://custom.simplemachines.org/mods/index.php?mod=511

Απλά δεν θέλω να αλλαξω τα εικονίδια, αλλά όπως Έβαζα διαφορετικες εικόνες στους πίνακες, έτσι θα ήθελα να βάζω και διαφορετικές στα θέματα.

Πχ στο θέμα Εκκλησία (και όχι στον Πίνακα "Θρησκευτικα" που ανήκει) θέλω να βάλω μιά μικρή φωτογραφία gif

Με τους πίνακες τα κατάφερα να το κάνω όπως λέω και παραπάνω!!!
Με τα θέματα όμως?

agridoc

sinnefoula το mod δεν έχει καμμιά σχέση με τα εικονίδια των μηνυμάτων που φαίνεται να θέλεις ν' αλλάξεις τώρα.

Τα εικονίδια των μηνυμάτων βρίσκονται, για κάθε εμφάνιση, στο /Themes/[theme_name]/images/post. Για την default εμφάνιση
[theme_name]=default

Προσθέτεις εκεί τα gifs που θέλεις και ενεργοποιείς το
Smileys και εικονίδια μηνυμάτων -> Ρυθμίσεις -> Ενεργοποίηση προσαρμοζόμενων εικονιδίων μηνυμάτων:

Θα εμφανιστεί η νέα επιλογή Τροποποίηση εικονιδίων μηνυμάτων. Από εκεί θα προσθέσεις τα νέα εικονίδια και θα καθορίσεις την σειρά και άλλες επιλογές.

Οταν εμφανίζεται ο πίνακας θα εμφανίζεται μπροστά από τον τίτλο του θέματος το εικονίδιο του πρώτου μηνύματος.

Αν κατάλαβα καλά είναι αυτό που ζητάς.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

sinnefoula

agridoc έκανα αυτο που μου είπες αλλά δεν είναι αυτο που ζητάω.

Απλά θα ήθελα όπως έκανα με το εν λόγο mod και πρόσθετα photo gif στους πίνακες, να μπορώ να το κάνω και στα "νέα θεματα" Ετσι οπώς με είπες να κάνω, αν βάλω μια photo στα Smileys και εικονίδια θα μπορεί ο κεθένας που κάνει Νέο θέμα να το χρησιμοποιήσει.

Αλλά είπες οτι δεν έχει καμμιά σχέση με τα εικονίδια των μηνυμάτων το mod αυτο.οποτε μη σασ κουράζω άλλο

agridoc

Με το Τροποποίηση εικονιδίων μηνυμάτων και τις επιλογές του μπορείς να κάνεις αρκετά πράγματα, όπως π.χ. ένα μόνο ξεχωριστό εικονίδιο για κάθε πίνακα.

Το SMF δίνει δυνατότητες, από εκεί και πέρα είναι θέμα ικανοτήτων χειρισμού τους από τον administrator.
  For Greek aeromodellers and our friends around the world  - Greek Button sets for SMF - Greeklish to Greek mod
Δeν αφιερώνω χρόνο για μηνύματα σε greeklish.

sinnefoula

Σας ευχαριστώ όλους σας. Με το Τροποποίηση εικονιδίων μηνυμάτων και τις επιλογές του δεν κατάφερα να κάνω κάτι  αλλά είμαι ευχαριστημένη γιά ολοα τα υπόλοιπα!!
Να είστε καλά!!!

Advertisement: