News:

Wondering if this will always be free?  See why free is better.

Main Menu

smf σε joomla ...αλλα

Started by Πάνο, October 28, 2007, 09:22:43 AM

Previous topic - Next topic

Πάνο

Για χαρα σε όλους

εχω το domain www.zitani.de και είχα ένα SMF forum (ver 1.1). Έκανα μια προσπάθεια να βάλω το forum με μια γέφυρα μέσα στο site αλλά τελικά τίποτα. Ενώ localhost δουλεύουν όλα μια χαρά online τα έκανα μ****. Τσατίστικα έσβισα τα πάντα ακομα και απο τιν βάση δεδομένων και φτού και απο την αρχή.

Έχω το νεο μου joomla 1.1.13 site στην ίδια βαση δεδομενων με το το νέο μου forum 1.1.4. Το joomla έιναι utf_unicode_ci και το forum ειναι unt_general_ci

Παιδιά σας θερμοπαρακαλό βοηθήστε με να καταφέρω να βάλω σωστα την γέφυρα έχω δωκιμάση τα πάντα... please....

>:( >:( >:(
Άσπρη είναι η άρια φιλή, η σιωπή, τα λευκά κελία, το ψήχος, το χιόνι, οι άσπρες μπλούζες των γιατρών, τα νεκροσέντονα, η ηρωίνη. Αυτά λίγο για την αποκατάσταση του μαύρου...

Πάνο

Σαν γέφυρα δοκίμασα αυτη: -JSMF Project Version 2.0-  απο την JoomlaHacks.com

Κατάφερα να βάλω το forum μέσα στο site αλλά υστερα ή δεν θα μπορώ να κάνω εγώ login ή δεν θα μπορούν να κάνουν lregister οι νέοι χρήστες. Θέλω το joomla να είναι ανεξάρτητο απο τα smf user. Δλδ δεν θέλω να έχω user στο joomla παρα μόνο στο forum...

Παιδία βοηθηστε βρε......
Άσπρη είναι η άρια φιλή, η σιωπή, τα λευκά κελία, το ψήχος, το χιόνι, οι άσπρες μπλούζες των γιατρών, τα νεκροσέντονα, η ηρωίνη. Αυτά λίγο για την αποκατάσταση του μαύρου...

dotbigboy

#2
Η γέφυρα 2.0 δεν δουλεύει σωστά, έχει αρκετά προβλήματα. Δοκίμασε την 2.0.2.1. την έχω βάλει σε δύο σιτε και δουλεύει καλά.

Οι πίνακες SMF και joomla πρέπει να είναι utf8_general_ci

Πάνο

Πολύ ιστορία πάντος αυτα τα smf γιοφύργια...

Λοιπόν κατάφερα και ένωσα το Joomla site 1.1.13 με το smf forum 1.1.4 χωρίς να μου κάνει πρόβλημα. Έβαλα την γέφυρα "smf_1-1_joomla_1-0-x_bridge_1-1-7" που την βρήκα στα βάθυ του δίσκου μου εντελός κωλόφαρδα. Χαχα...  :P Παραξενέφτηκα που απλά έπρεπε να κάνο istall το component. ΟΚ έκανα και δυο, τρία settings και είναι όλα good.

Το παράλογο; Το joomla είναι σε utf_unicode_ci και το smf με utf_general _ci στην ίδια βασή. Μου λέτε πως φίνετε αυτό;

Επίσης σε αυτήν τη γέφυρα δεν μπόρεσα πουθενά να βρώ settings για το css του smf... >:(
Άσπρη είναι η άρια φιλή, η σιωπή, τα λευκά κελία, το ψήχος, το χιόνι, οι άσπρες μπλούζες των γιατρών, τα νεκροσέντονα, η ηρωίνη. Αυτά λίγο για την αποκατάσταση του μαύρου...

Πάνο

ΟΚ! Λυθηκέ και αυτή η απορία... στη βάση δεδομαίνων τα έβλεπα τα ελλίνικα όλα μια χαρά αλλα στο site ήταν όλα κινέζικα. Αυτο επιδή έχω διαφορετικά utf's. Βρήκα λυπόν στο φάκελο includes το αρχείο database.php. Στο forum τα εβλεπα όλα καλα. Σε μια σηρα αυτο το αρχείο έχει την μέθωδο της βάσης.

$this->_table_prefix = $table_prefix;
        //@mysql_query("SET NAMES 'utf8'", $this->_resource);
      $this->_ticker = 0;
      $this->_log = array();

βγάζοντας τα slach το πρόβλημα παραέμεινε, μόλις όμως ξαναγράψω στα ελλινικά το βγάζει μια χαρα. Οπότε αναγκάζομαι να διορθόσω απλά τα παλία. Στην database ειναι όλα στα ελλινικά..
Άσπρη είναι η άρια φιλή, η σιωπή, τα λευκά κελία, το ψήχος, το χιόνι, οι άσπρες μπλούζες των γιατρών, τα νεκροσέντονα, η ηρωίνη. Αυτά λίγο για την αποκατάσταση του μαύρου...

Advertisement: